Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja dyskietek 5,25 na nowym komputerze.

10 Paź 2016 22:08 1152 10
  • Poziom 10  
    Kupiłem sobie nowy komputer, który na płycie głównej (AMD 970 MSI 970A-G43) nie ma wejścia na stację dyskietek. Mam starą stację dyskietek 5,25 cala, ma dwa wejścia - jedno na kabel IDE, drugi na kabel, który chyba nazywa się Molex. Domyślam się więc, że potrzebuję przejściówki, która pozwoliłaby mi tą stację podłączyć. Znalazłem coś, co się nazywa adapter SATA - IDE Gembird, ale on z jednej strony ma IDE, a z drugiej Sata i Molex, czyli Molex się powtarza. Na Youtube widzę czasem filmiki, jak taka stacja chodzi pod nowymi maszynami, na forach widzę czasem lakoniczne odpowiedzi, że potrzebny jest kabel z inną końcówką. Proszę o porady, czy powyższa przejściówka będzie odpowiednia, a jeśli nie, to jak to zrobić.

• Poziom 43  
    IDE służy do podłączenia dysków twardych/napędów optycznych, stacja dysków ma inny kabel - mieszasz pojęcia.
  • Poziom 43  
    kamiledi15 napisał:
    potrzebny jest kabel z inną końcówką

Przede wszystkim potrzebny jest kontroler FDD, którego na płycie nie masz.
    Czy jesteś pewien, że masz stację 5,25" a nie 3,5"?
  • Poziom 39  
    W sumie ciekawa sprawa ;)
    Nie spotkałem się nigdy z osobnymi kontrolerami FDD na PCI.
    Istnieją wynalazki na USB jak np te:
    KryoFlux Personal Edition Basic
    Device Side Data's FC5025 USB 5.25"
    Jednak ich dostępność jest znikoma a ceny całkiem zaporowe.

Istnieją jeszcze stacje FDD 3.5" na USB, koszt ok 50zł, ale wątpię czy dało by się to jakoś zaadaptować do obsługi stacji 5.25"
  • Poziom 10  
    Chyba rzeczywiście pomyliłem pojęcia. Nie wiem, jak nazywa się ta taśma do łączenia stacji dyskietek z płytą główną, w każdym razie jest bardzo podobna do IDE, a na płycie głównej nie ma wejścia na taką taśmę. Powyżej napisałem, jaką przejściówkę znalazłem - myślicie, że to pomoże? Mogę dać link do produktu w sklepie, ale pewnie to niezgodne z regulaminem, zresztą po samej nazwie łatwo znaleźć opisy w Google.
    Robert B, na pewno jest to 5,25. Bez kontrolera FDD nie ma szans na uruchomienie jej, nawet z przejściówką?
    Ewentualnie, mam nadal starą płytę główną od starego komputera, na której tej stacji używałem. Mogę ją jakoś wykorzystać?

• Poziom 43  
    kamiledi15 napisał:
    Powyżej napisałem, jaką przejściówkę znalazłem - myślicie, że to pomoże?

Nie.
    kamiledi15 napisał:
    mam nadal starą płytę główną od starego komputera, na której tej stacji używałem. Mogę ją jakoś wykorzystać?

Tak - składając zestaw ze starych podzespołów - innego wyjścia nie ma.
  • Poziom 39  
    Wszystkie stacje 5.25 jakie widziałem łączyły się przez szynę krawędziową.
    Stacje 3,5 łączyły się przez złączą pinowe ale były podłączane pod dedykowany kontroler nie było to 40 pinowe złącze ide
    http://uanr.com/sdfloppy/
    Tu masz złącze do stacji 5.25 drugie foto.
  • Poziom 43  
    kamiledi15 napisał:
    Bez kontrolera FDD nie ma szans na uruchomienie jej, nawet z przejściówką?

Nie. Chyba, że zainwestujesz ponad 100$ w to o czym pisał @Karaczan w poście #4.
    A możesz nam zdradzić tajemnicę na kiego Ci ta stacja dyskietek? I czy korzystasz z tych dyskietek?
  • Poziom 10  
    Po prostu, mam kilka pudeł takich dyskietek oraz sprawny napęd i w przeszłości lubiłem ich używać, więc chętnie bym z nich nadal korzystał. 100 dolarów to przesada, ale wynalazek z pierwszego linku kosztuje już tylko 55 dolców, więc nad tym już można by się było zastanowić. Pomyślę jeszcze, ale dzięki za pomoc.
  • Poziom 43  
    Czytałeś jedno z ograniczeń tego wynalazku?:
    Cytat:
    The FC5025 is read-only. It cannot write to floppies.

Zatem z odświeżenia zawartości rozmagnesowującej się dyskietki możesz zapomnieć. Zakładam się, że większość dyskietek jest już nieczytelna.
  • Poziom 10  
    Wiem, niestety. Dlatego najpierw wykorzystałbym stary komputer, żeby nagrać na dyskietki to, co mnie interesuje, a potem bym przełożył stację do nowego. Nie mam niestety miejsca na trzymanie dwóch komputerów.