Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SGI53A55EU/08 - Spalenie modułu po wymianie grzałki

chriso 11 Paź 2016 18:30 1044 4
  • #1 11 Paź 2016 18:30
    chriso
    Poziom 9  

Zmywarka pracowała całą noc, naczynia były brudne. Zauważyłem, że mycie odbywało się w zimnej wodzie. Miernik potwierdził uszkodzenie grzałki.
    Po rozebraniu (a wcześniej zrobieniu dokumentacji foto wszystkich połączeń), potwierdzenie:

Kupiłem nową grzałkę (sam element grzejny) impedancja 26Ω, wszystko poskładałem do kupy, kilka razy sprawdziłem czy wszystkie kabelki są odpowiednio podłączone. Po włączeniu zmywarki, nabrała wody po czym nastąpiło przepięcie i teraz moduł sterowania wygląda tak:

moduł to AKO 546 437-01
    na forum znalazłem opis podobnie sfajczonego tego moduł:
    Link

Pytania:
    1) co się mogło stać ? dalej nie widzę błędu w podłączeniu
    2) czy tą płytkę można jeszcze uratować (jeśli tak, to może jakiś namiar we Wrocławiu ew wysyłkowo)
    3) czy można ją zastąpić innym modelem? znalazłem wyglądające identycznie, różniące się "lekko" numerkami (np 546 427-01) lub z bliźniaczych modeli Siemensa

z góry dziękuję

0 4
  • Katalog Megger
  • #2 11 Paź 2016 19:54
    skryn
    Admin grupy AGD

Zmywarka po takim strzale jest do utylizacji.
    Zrobiłeś błąd w podłączeniu modułu. Zdarza się.
    Nie szukaj na siłę nowego modułu. Nie opłaca się.

0
  • Katalog Megger
  • #3 12 Paź 2016 13:10
    chriso
    Poziom 9  

Modułu nie ruszałem do czasu jego spalenia, odpinałem tylko kable od grzałki, teraz to wygląda tak:

jest zgodnie z moimi zdjęciami zrobionymi przed, ale również innych forumowiczów, np.

Link

Myślałem, że może zwarcie poszło od silnika pompy, jeśli spadło parę kropel wody podczas demontażu puszki z grzałką, ale podpinałem obie (obiegową i spustową) na krótko i działają.

0
  • #4 08 Gru 2016 10:52
    chriso
    Poziom 9  

Z pomocą kolegi elektronika udało się "połatać" płytkę, która nie grzeszy teraz urodą, ale działa, no prawie, o czym za chwilę.
    Zmywarka teraz przechodzi w całości poszczególne programy mycia, za wyjątkiem włączania grzałki. Elektryczne podpięcie grzałki jest prawidłowe, ponieważ po wymuszeniu jej włączenia na płytce (np. tak, żeby się włączała razem z pompa obiegową), woda jest podgrzewana. Po prostu procesor nie daje sygnału jej włączenia.

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby grzałka została uruchomiona? Rezystancja we wtyczce od NTC przy obecnej lodowatej wodzie z kranu to ok 68KΩ, w temp pokojowej 55KΩ.

0
  • #5 08 Gru 2016 19:27
    skryn
    Admin grupy AGD

chriso napisał:
    Jakie warunki muszą być spełnione, żeby grzałka została uruchomiona?

Musi port procesora odpowiedzialny za załączenie peryferiów być sprawny.
    A nie jest.
    Płytka kaput.

0