Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji CO w domu

portal2 11 Paź 2016 22:09 1875 31
  • #1 11 Paź 2016 22:09
    portal2
    Poziom 14  

Witam

Zakupiliśmy dom jednak cała instalacja wodna jest do wywalenia. Dom został postawiony z końcem lat 70tych jako parterowy, z czasem zostało dobudowane piętro jednak nie została pociągnięta do góry choćby jedna rurka czy to do wody czy to do ogrzewania. Suma sumarum instalację chcemy i musimy położyć od nowa. Na szybko zrobiłem bardzo prosty schemat i podpowiedzcie mi czy taki układ zda egzamin. Piony chcę puścić PEXem 20mm, natomiast do grzejników po 16mm.

0 29
  • #2 12 Paź 2016 08:01
    ls_77
    Poziom 30  

Powiedz coś więcej!
    Jaki kocioł - gaz, paliwo stałe?
    Mniej więcej jaka powierzchnia budynku?

0
  • #3 12 Paź 2016 08:15
    jarcecz
    Poziom 17  

a nie myślałeś by puścić tylko po 1 nitce głównej zasilania i powrotu na piętro i parter a następnie tam rozdzielać?

0
  • #4 12 Paź 2016 08:46
    portal2
    Poziom 14  

Piec będzie automatyczny na ekogroszek. Powierzchnia to 120 m2.

Myślałem nad rozwiązaniem dwóch rozdzielaczy (jeden na dole, drugi na górze). Jednak moim zdaniem szybciej poszło by pociągnąć to pionami. Budynek jest podpiwniczony na całej powierzchni, układ czy to piwnicy, czy parteru czy piętra jest praktycznie 1:1 więc piony chciałbym pociągnąć piwnicą niż rozdzielać to posadzkami. Kwestia tego czy układ połączenia 4 pokoi na jednym pionie zda egzamin?

0
  • #5 12 Paź 2016 10:09
    jarcecz
    Poziom 17  

bez problemu powinien dać radę

0
  • #6 12 Paź 2016 12:04
    marek49ae
    Poziom 23  

portal2 napisał:
    Myślałem nad rozwiązaniem dwóch rozdzielaczy (jeden na dole, drugi na górze).
    I to jest najlepsze rozwiązanie i zgodne ze sztuką. Jeden rozdzielacz na dół, drugi na górę. Rozdzielacze zasilić rurami CU 28, grzejniki każdy osobno pex 16.

0
  • #7 12 Paź 2016 14:16
    portal2
    Poziom 14  

Rozdzielacz może i zgodnie ze sztuką jednakże piętro ma położone już 8 cm wylewki a dół ma prawie 40 lat więc ile jest wylane betonu pod płytami OSB to nie wiem. Więc chcę to zrobić jak najmniej inwazyjnie.

0
  • #8 12 Paź 2016 14:29
    marek49ae
    Poziom 23  

Czyli zrobić rozdzielacz na dole, i każdy grzejnik zasilić osobną linią rurą pex 16. Jak na rozdzielaczu to bez pionów.

0
  • #9 12 Paź 2016 15:36
    jas67
    Poziom 22  

Skoro piony to lepiej wszystko zrobić miedzią. Pex przy kotle na paliwo stałe to ryzykowna sprawa. Wiem że to drożej ale nie robisz tego na rok czy dwa tylko na całe życie.

0
  • #10 12 Paź 2016 15:46
    marek49ae
    Poziom 23  

jas67 napisał:
    Wiem że to drożej
    Koszt instalacji rurowej na Cu a na pex wychodzi w okolicach 6x drożej. Rozdzielacz zasila się Cu, a gałązki pex.

0
  • #11 12 Paź 2016 16:46
    portal2
    Poziom 14  

Czyli suma smarum... mogę podłączyć 4 grzejniki pod jeden pion czy do 2 w pionie ciągnąć osobne rurki a do drugiej pary druga nitkę?

0
  • #12 12 Paź 2016 22:20
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

portal2 napisał:
    mogę podłączyć 4 grzejniki pod jeden pion
    Możesz, ale lepiej wtedy zamiast 20 daj 25 na ten pion. [Ja też teraz przerabiam CO, ale daję miedź (jak 20 lat temu robiłem to centralne to też dałem miedź, chociaż wtedy to kosztowało drożej niż teraz. Na instalacji nie ma co żałować bo to inwestycja na lata jeżeli nie na dziesiątki lat.) Pex daję tylko na podłogówkę po wymienniku płytowym i regulatorze temperatury. Kocioł oczywiście węglowy, układ otwarty. Wyjście z kotła 6/4'', przejście na Cu28 do rozdzielacza w kotłowni. Wyjścia z rozdzielacza i rozprowadzenie w piwnicy Cu22 (ze spadkami bo chciałem żeby CO pracowało też bezproblemowo w razie awarii prądu co mi się udało uzyskać), piony Cu18. Gałązki 15. Do każdego pionu podłączone po 2 grzejniki Alu 20 żeberek z termostatami poprzez przekładki. Na podłogówkę wymiennik płytowy 30 kW zasilanie i wyjście Cu28, regulator temp. i 200m Alu-pexa. Kocioł węglowy, stary (20 lat) Hefa 27kW z pionowymi przegrodami wodnymi i miarkownikiem ciągu. Remont, a właściwie przeróbka polega na dołożeniu w kotłowni rozdzielacza i wymiennika i zrobieniu podłogówki. Cała reszta pracuje bezawaryjnie od 20 lat i przeżyła niejedno zagotowanie wody (ze względu na przewymiarowanie pieca) Teraz tylko wymieniłem zawór różnicowy bo stopiło kulę.] Jak ci zagotuje to możesz mieć remont bo pex spuchnie i może pęknąć. Widziałem przypadki że gdzie cyna na rurkach miedzianych na wyjściu z kotła się topiła, a co dopiero pex.

0
  • #13 13 Paź 2016 08:16
    ls_77
    Poziom 30  

Popieram kolegów odnośnie instalacji miedzianej. I wcale nie trzeba dawać wtedy rozdzielacza, tylko zrobić normalną instalację "trójnikową" (rozgałęźną) stosując odpowiednie stopniowanie średnic i wcale 6x drożej nie będzie.
    Jeżeli już chcesz na pex-ie to u ciebie stosując kilka pojedynczych pionów po 4 grzejniki powinna być rura pex 25 a nie 20, z tym że wychodzi tak że do tego pexa trójniki są droższe niż do miedzi.

0
  • #14 13 Paź 2016 13:26
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

ls_77 napisał:
    I wcale nie trzeba dawać wtedy rozdzielacza, tylko zrobić normalną instalację "trójnikową"
    Mój "rozdzielacz" składa się z trójników połączonych kawałkami rury 28. Wychodzi dużo taniej, a spełnia taką samą funkcję, Jedynie do podłogówki mam prawdziwy rozdzielacz ze względu na zastosowanie przepływomierzy. Gdyby nie one też byłyby trójniki. Cenowo: "fabryczny" rozdzielacz z przepływomierzami i zaciskami do pexa na 5 obwodów- ok 500zł, zrobiony z trójników i zaworów na 5 obwodów ok 250zł (największy koszt to 10 zaworów, ale można bez i wtedy koszt do 50zł.

0
  • #15 13 Paź 2016 13:32
    marek49ae
    Poziom 23  

Wawrzyniec napisał:
    cyna na rurkach miedzianych na wyjściu z kotła się topiła
    A to ciekawe. Rozgrzać wodę do 230 stopni.

0
  • #16 13 Paź 2016 13:35
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

marek49ae napisał:
    Rozgrzać wodę do 230 stopni.
    Nie wodę. Jak zagotuje w piecu przegrzana para pod ciśnieniem może mieć taką temperaturę tym bardziej jak ktoś zrobi układ zamknięty z kotłem węglowym, albo da do przelewu za cienkie rury, nie da zaworu różnicowego, podłączy naczynie wzbiorcze do istniejącego pionu np rurką 15 itp.

0
  • #17 15 Paź 2016 10:50
    portal2
    Poziom 14  

A co powiecie na taki układ? Rozdzieliłem piony po prawej stronie. Co do rur jednak został by PEX. Generalnie chciałby to zrobić sam. W sensie takim żeby wykonać piony i pociągnąć wszystkie rurki do rozdzielacza w piwnicy. Czy po drodze muszę coś jeszcze wstawiać? Czy cała zabawa z hydrauliką zaczyna się dopiero pomiędzy piecem a rozdzielaczem?

0
  • #18 15 Paź 2016 12:16
    Sono2020
    Poziom 19  

Najlepiej daj każdy kaloryfer osobną nitką do rozdzielacza będzie najlepiej inaczej to niestety rzeźba z rozdzielaczem.

0
  • #19 20 Paź 2016 00:21
    portal2
    Poziom 14  

Czy takie rozwiązanie jest ok? Tzn czy zadziała którykolwiek z tych schematów?

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

Ewentualnie taki schemat. czy coś jeszcze muszę dołożyć aby to było jak najbardziej bezpieczne?

0
  • #20 20 Paź 2016 13:52
    marek49ae
    Poziom 23  

Instalacja do grzejników--kwestia gustu, ale kotłownia to masakra. Brak zaworu różnicowego(wstawiony kulowy) na obejściu pompy, brak doprowadzenia wody do układu, brak zaworu na powrocie CWU, brak zaworu na zasilaniu C.O. żeby w lecie zsilać sam zbiornik CWU. Brak naczynia przeponowego CWU, brak zaworu bezpieczeństwa na linii CWU, brak zaworu zwrotnego na linii CWU, jednym słowem same braki. Wymieniłem tylko te najważniejsze. A zawory kulowe przed grzejnikami po co?

0
  • #21 20 Paź 2016 16:04
    portal2
    Poziom 14  

Schemat z piwnicy pożyczony z innego tematu gdzie były same ochy achy i wszystko było w porządku.

0
  • #22 21 Paź 2016 11:32
    marek49ae
    Poziom 23  

portal2 napisał:
    Schemat z piwnicy pożyczony z innego tematu gdzie były same ochy achy i wszystko było w porządku.
    Chciałbym zobaczyć wykonaną w ten sposób kotłownię, i po pewnym czasie opinię użytkownika tego "druta". W ten sposób to może robili ze 40 lat temu, jak nie było z czego.

0
  • #23 21 Paź 2016 12:21
    portal2
    Poziom 14  

No dobra.... nie patrząc na kotłownie... zapominamy że istnieje... Czy takie podłączenie grzejników przejdzie?

0
  • #24 21 Paź 2016 12:57
    marek49ae
    Poziom 23  

Pozostała część by obleciała, z tym że grzejniki powinny być uzbrojone w odpowiednie zawory (zasilający i odcinający). Ale i tak największe znaczenie przy wykonywaniu instalacji ma kotłownia.

0
  • #25 21 Paź 2016 13:03
    portal2
    Poziom 14  

Zrobienie kotłowni i tak zlecę komuś kto się na tym zna. W końcu liczy się tu życie osób mieszkających w domu. Sam bym chciał wykonać piony i rozprowadzenia na grzejniki. Wszystko pociągnąć w dół i niech bawi się tym kto inny.

0
  • #26 21 Paź 2016 19:01
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Rura bezpieczeństwa też będzie PEXem 25? Chciałbym ją zobaczyć po pierwszym zagotowaniu.

0
  • #27 21 Paź 2016 21:37
    portal2
    Poziom 14  

Mam propozycję. Zamiast pisać co jest źle może zacznijmy pisać jak powinno być dobrze. Bo w takim tempie to do wiosny nie dojdziemy jak powinno być prawidłowo a temat w końcu stanie na tym ze w złym kolorze rozrysowane są stropy.

0
  • #28 21 Paź 2016 21:51
    Sono2020
    Poziom 19  

Chyba kolego jak ma być prawidłowo to dostałeś już odpowiedź dużo wcześniej ale skoro rad nie słuchasz to rób jak uważasz i uważaj jak robisz.

0
  • #29 21 Paź 2016 23:11
    portal2
    Poziom 14  

Dostałem informację odnośnie rury do naczynia wzbiorczego? Wybacz ale nie widzę.

0