Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon R9 290 IceA X2 - Uszkodzony kondensator - kilka pytań.

11 Paź 2016 23:07 789 11
  • Poziom 31  
    Witam.

Ostatnio na szrocie, wpadła mi w ręce w/w karta graficzna. Problemów jest kilka, o których wiem ( i znając moje szczęście - kilka o których nie wiem ).

Na początek drobnostka. Uszkodzony kondensator polimerowy: UVR 16V 220 DCA. Podejrzewam, że bez niego i tak nie ruszy, tak więc na chwilę obecną będę szukać zamiennika.

Druga sprawa, to brak śrub mocujących chłodzenie. Postaram się pewnie coś podpasować..

Trzecia sprawa, brak śledzia. Tutaj problem jest wyższej wagi, ze wględu na to, że nie mam co podpasować. Ktoś jakimś domowym sposobem mocował kiedyś kartę bez śledzia ? Niby głupia sprawa, bo przecież można poszukać w internetach i podpasować, ale aktualnie jest to zbędny wydatek, ze względu na to, że niewiadomo czy karta jest sprawna.

Pytania:

Co sprawdzić, po wymianie kondensatora, w razie gdyby karta nadal nie chciała działać ?

Ewentualnie, gdyby się okazało, że wszystkie próby jej ratowania zawiodą, to ile może być warte samo chłodzenie ? W razie gdybym chociaż to chciał sprzedać.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam.
    Aseri15 napisał:
    Co sprawdzić, po wymianie kondensatora, w razie gdyby karta nadal nie chciała działać ?

Wypadałoby przyjrzeć się sekcji zasilania karty.
    Po czym stwierdziłeś uszkodzenie kondensatora? Jest to uszkodzenie widoczne gołym okiem, czy stwierdziłeś je na podstawie pomiarów?
    Co do wartości chłodzenia - na OLX (ID ogłoszenia: 258275795) widziałem nowe chłodzenie do PowerColor R9 290 X OC za 60 zł.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Dydelmax napisał:
    Wypadałoby przyjrzeć się sekcji zasilania karty.

Gołym okiem, nie wynalazłem nic ciekawego.

Dydelmax napisał:
    Po czym stwierdziłeś uszkodzenie kondensatora? Jest to uszkodzenie widoczne gołym okiem, czy stwierdziłeś je na podstawie pomiarów?

Uszkodzenie widoczne gołym okiem. Kondensator odstaje i to dość dziwnie, wygląda, jakby ktoś próbował go wyrwać, ale udało mu się to tylko z jednej jego strony.

Dydelmax napisał:
    Co do wartości chłodzenia - na OLX (ID ogłoszenia: 258275795) widziałem nowe chłodzenie do PowerColor R9 290 X OC za 60 zł.

Wielkie dzięki :)
  • Poziom 37  
    Aseri15 napisał:
    Kondensator odstaje i to dość dziwnie, wygląda, jakby ktoś próbował go wyrwać, ale udało mu się to tylko z jednej jego strony.

Jeśli pady są całe, to wymiana na nowy nie powinna sprawić problemu.
    Aseri15 napisał:
    Gołym okiem, nie wynalazłem nic ciekawego.

Źle się wyraziłem - pisząc "przyjrzeć się" miałem na myśli pomiary elementów wchodzących w skład sekcji zasilania karty.
    Jeśli masz możliwość, zamieść jej zdjęcie (wykonane w dobrej jakości - oczywiście bez chłodzenia :)) na Forum - pomoże to bardziej doświadczonym Użytkownikom w podaniu konkretnych wskazówek co do diagnostyki i naprawy karty.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Radeon R9 290 IceA X2 - Uszkodzony kondensator - kilka pytań. Radeon R9 290 IceA X2 - Uszkodzony kondensator - kilka pytań. Radeon R9 290 IceA X2 - Uszkodzony kondensator - kilka pytań.

Proszę bardzo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kondensator 16V koło gniazda - filtr na wejściu 12V - karta powinna działać bez niego ale zdjąłbym go (odlutował) żeby czasem zwarcia nie robił.
    Śledzia kiedyś wyrzeźbiłem z całego śledzia (zaślepki obudowy) takie coś co jest wkręcone żeby dziurę zatkać na tyle obudowy jak karty w danym slocie nie ma. Równie dobrze można to rzeźbić w jakimkolwiek śledziu. Wiertarka i pilniki i jazda. Ale masakryczna robota to jest. Więc dla testu to po prostu połóż obudowę. Karta będzie stać to nie musi być przykręcona. Jeśli będziesz to robił w obudowie to wtyczka kabla sygnałowego zablokuje na tyle żeby niczego nie wyłamać
    Co do śrub - musisz dopasować idealnie jak chcesz to sprzedać. Wcale nie musi być to proste ;) A chłodzenie jest warte tyle ile jesteś w stanie za nie dostać. Nieraz ogromne sumy ludzie dają bo np. chcą oryginalny wentylator.
  • Poziom 37  
    Radeon R9 290 IceA X2 - Uszkodzony kondensator - kilka pytań.
    Czerwoną przerywaną linią zaznaczyłem MOSFET-y, które (jeśli mimo wymiany kondensatora karta nadal nie będzie działać prawidłowo) należy sprawdzić miernikiem pod kątem ewentualnych zwarć. Informacje nt. tych MOSFET-ów uzyskasz po wyszukaniu ich noty katalogowej (te "większe" MOSFET-y to prawdopodobnie IRF6984MPbF od Infineona - do wyszukania w Google pod hasłem "6894 mosfet").
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Ok.

Znalazłem u siebie kondensator podobny, tylko że jego pojemność jest nieco większa, a mianowicie 270 uF, zamiast 220. Napięcie pracy takie samo. Czy mogę wlutować taki ? W sumie i tak nie wiem, czy mi to złapie, bo mój zamiennik jest do montażu przewlekanego, a na tej karcie jest montowane powierzchniowo. Jak myślisz ?
  • Poziom 43  
    Solidnie to trzymać się nie będzie na pewno, takie polimery na nóżkach to niezbyt sztywno stoją jak są przewleczone a co dopiero tu. Do testu elektrycznego możesz spróbować. Tylko padów nie odpal bo dopiero będzie problem.

PS czy w ogóle montowałeś już te kartę? Próbowałeś startować? Tak pytam z ciekawości czy nie obawiasz się płytę/zasilacz testowy.
  • Poziom 31  
    310artur napisał:
    czy w ogóle montowałeś już te kartę? Próbowałeś startować?

Jeszcze nie.

Dodano po 22 [minuty]:

310artur napisał:
    Co do śrub - musisz dopasować idealnie jak chcesz to sprzedać.

Sprzedać całości nie chcę, jeżeli będzie to działać to wtedy ją sobie zostawię. Jak działać nie będzie, to tylko chłodzenie sprzedam, a karta w elektrośmieci pójdzie :)
  • Poziom 43  
    Chłodzenie bez śrub nie jest kompletne a w zasadzie nawet nie wiesz czy wentylatory są sprawne ;) Nawet jak sprawdziłeś że przy 12V się kręcą to połowa sukcesu dopiero. To są wentylatory z odczytem RPM i sterowaniem PWM...
  • Poziom 31  
    310artur napisał:
    Chłodzenie bez śrub nie jest kompletne a w zasadzie nawet nie wiesz czy wentylatory są sprawne ;) Nawet jak sprawdziłeś że przy 12V się kręcą to połowa sukcesu dopiero. To są wentylatory z odczytem RPM i sterowaniem PWM...

Z ciekawości podłączyłem tą kartę i uruchomiłem. Wentylatory reagują na PWM. Słychać było różnicę w obrotach. Karta wstaje, ale w sumie mogę ją wyrzucić. Sypie artefaktami już podczas procedury POST.

Dzięki za pomoc. Zamykam. W razie czego zapraszam na PW.