Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599

korrus666 12 Paź 2016 10:52 13662 32
 • Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599
  Już od jakiegoś czasu planowałem zbudowanie wzmacniacza słuchawkowego i w końcu powstała pierwsza ale nie ostatnia wersja. Wzmacniacz oparty o specjalizowany do tego celu układ TPA6120. Na wejściu bufor na AD8599, akurat miałem w swoich zasobach taki układzik, a że ma dobre parametry to się nadał.

  Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599

  Obudowa dość mała więc jest ciasno. Transformator zasilający 2x15V 0,5A przymocowany do dolnej części obudowy dostarcza napięcie przemienne bezpośrednio do płytki wzmacniacza. Dalej mostek prostowniczy , dwa kondensatory filtrujące zasilanie dla każdej gałęzi (1000 mikro F + 330 mikro F - takie akurat miałem). Napięcia następnie są stabilizowane przez dwa stabilizatory + i - 15V. Za stabilizatorami kondensator filtrujący i dławik potem jeszcze po jednym kondensatorze ceramicznym 10 mikro F . Tak zasilany jest wzmacniacz operacyjny i TPA6120.
  AD8599 pracuje w układzie wtórnika z prostym dolnoprzepustowym filtrem wejściowym RC. Z jego wyjść sygnał trafia do TPA6120, który to ma wzmocnienie ustawione na 2 i pracuje jako nieodwracający wzmacniacz. W torze sygnałowym nie ma żadnych kondensatorów. Oba układy mają możliwie blisko podłączone ceramiczne kondensatory odsprzęgające o pojemności 100 nF na każdej gałęzi zasilania. TPA ma ich 4 sztuki. Ścieżki sprzężenia zwrotnego dla TPA są krótkie na tyle, na ile to możliwe przy zastosowanych rezystorach SMD. W sprzężeniu pracują rezystory o rezystancji 1k1 i dokładności 1%. Daje to wzmocnienie wystarczająco równe dla obu kanałów. Na wyjściu TPA znajduje się rezystor 10 omów. Płytka drukowana jest jednostronna co trochę komplikuję sprawę, więc po drugiej jej stronie znajduje się kilka połączeń dla zasilania układów. Może dało by się lepiej ale dla jednej sztuki już mi się nie chciało kombinować.

  Bałem się że przy tak ciasnej obudowie i małej odległości transformatora od płytki wzmacniacza będę słyszał w słuchawkach brum sieciowy ale to zjawisko nie występuje. Przy potencjometrze głośności odkręconym na maks w słuchawkach panuje cisza. Jakość dźwięku jest zadowalająca ale w niektórych przypadkach wzmocnienie mogłoby być większe. Przy podłączeniu do odtwarzacza CD nie ma z tym problemu ale z telefonem już nie jest tak głośno.

  Obudowa taka bo akurat walała się wolna i nie miała szczególnego przeznaczenia. Pewnie w późniejszym czasie zostanie wymieniona na jakąś aluminiową. Przy okazji będę chciał zrobić małą modyfikację. Planuje wywalić potencjometr głośności i zamiast niego zastosować PGA2320 sterowany mikrokontrolerem. Być może będzie też wyświetlacz określający poziom tłumienia. Na pewno będzie to wymagało większej obudowy.

  Schemat mogę wrzucić jeśli ktoś bardzo chce, ale nie ma tam nic odkrywczego, standardowa aplikacja TPA6120. Mogę wrzucić wzór płytki do termotransferu jeśli będzie ktoś chętny.

  Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599 Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Specjalizuje się w: programowanie - java; mikrokontrolery avr, pic
  korrus666 napisał 5286 postów o ocenie 321, pomógł 579 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2007 roku.
 • PCBway
 • #2
  ankowalik
  Poziom 24  
  korrus666 napisał:
  potem jeszcze po jednym kondensatorze ceramicznym 10 mikro F .

  Ja tam widzę dwa 10 nF. Ceramiczne 10 µF byłyby wielkości ok. paczki papierosów :cry:
 • PCBway
 • #4
  pier
  Poziom 23  
  Dziwnie to Zrobiłeś.
  Skoro Robiłeś własną płytkę to czemu nie jest dopasowana do obudowy? Można było nawet dać trafo na płytkę i oczywiście potencjometr. Wszystko w środku było by schludnie i połowa przewodów by odpadła. A tak jest strasznie byle jak.
  Te zwory to jakaś kpina.
  Jeśli chcesz cynować płytki Pomyśl nad stopem Lichtenberga.
 • #5
  1996arek
  Poziom 20  
  Ciekawy projekt. Sam mam zamiar zrobić jakiś wzmacniacz do słuchawek. Ostatnio Reduktor Szumu pokazał projekt z takim samym układem. Drogo wychodzi jakby kupić od niego, więc pozostaje budowa samodzielnie.

  Jakich słuchawek używasz? Widzę że jakieś Philipsy. Sam mam Philips SPH2000. Nieraz przydałoby się więcej mocy dla nich.
 • #8
  bobo
  Poziom 29  
  Na temat samego wzmacniacza nie będę nic pisał, jest jaki jest i lepiej nie będzie. Natomiast, jeżeli mam ocenić jakoś pracę kolegi to z wiedzy teoretycznej 5 z mechaniki 1.
  PS.
  1996arek napisał:
  Jakich słuchawek używasz? Widzę że jakieś Philipsy.

  Gdzie kolega widzi te Philipsy?
 • #9
  wujekadi
  Poziom 11  
  TPA ma termo pad od dołu.
 • #10
  krisRaba
  Poziom 27  
  bobo napisał:

  1996arek napisał:
  Jakich słuchawek używasz? Widzę że jakieś Philipsy.

  Gdzie kolega widzi te Philipsy?

  Pewnie napis na wtyczce jack na pierwszym zdjęciu ;-)
 • #11
  1996arek
  Poziom 20  
  @bobo Jak napisał Kolega wyżej na wtyczce widnieje taki napis. Sam mam taką samą w swoich i poznałem od razu.
  Autor na razie nie napisał jaki ma model słuchawek, ale jeśli SPH2000 to one potrzebują do niektórych, źródeł wzmacniacza.

  Zapomniałem. Jeśli @korrus666 udostępnisz płytkę byłbym wdzięczny. Poprzerabiałbym i może coś sam bym sklecił.
 • #12
  korrus666
  Poziom 40  
  Wyjaśnijmy wszystko.
  1. Kondensator jest ceramiczny 10 µF na 16 V i na tym zakończmy te dywagacje.
  2. Płytka nie jest dopasowana do obudowy bo po pierwsze obudowę znalazłem jak już płytka była polutowana. Po drugie jak już wspominałem będzie wersja 2 z cyfrowym potencjometrem a to już na pewno w tą obudowę nie wejdzie.
  3. Zworki po drugiej stronie może i są brzydkie ale pancerne i nic im się nie stanie. Robienie dwustronnej płytki dla dwóch ścieżek byłoby bez sensu.
  4. Wiem że TPA ma termo pad od spodu i przylega on do powierzchni płytki w tym miejscu. Pod całym układem jest wylana masa. Radiator jest dodatkowo i też oddaje trochę ciepła.
  5. Te słuchawki to faktycznie Philips model sph2500. Trzymam je w pracy i nie jest to szczyt techniki. W domu mam Koss UR-40 i na nich dźwięk jest o wiele przyjemniejszy.
 • #13
  GGK
  Poziom 11  
  Nie bardzo mi się chce wierzyć że to nie brumi. Wzmacniacz na płytce od wspomnianego wcześniej Reduktora Szumu brumi przystawiony do takiego trafa EI. Z Toroidem jest znacznie lepiej. Jak udało Ci sie to osiągnąć?
 • #14
  Thunderacer
  Poziom 16  
  Projekt wykonany niechlujnie i nie przemyślanie. Trafo dedykowane do druku wisi w powietrzu. Płytka drukowana, mimo, że robiona własnoręcznie, zawiera jakieś dziwne zwory i pełno wolnego miejsca. Jak już ktoś napisał wcześniej, można było trafo i potencjometr umieścić na płycie głównej, byłoby schludnie i dałoby się to jakoś mądrze zaekranować.
  Urządzeniem na takim etapie nie ma co się chwalić, bo to wstępny prototyp wymagający jeszcze sporo pracy.
 • #15
  korrus666
  Poziom 40  
  Też jestem zaskoczony ale nie ma brumu sieciowego. Potencjometr odkręcony na maks i cisza.
  Projekt całościowo faktycznie nie jest do końca przemyślany bo w zasadzie powstał żeby przetestować zaprojektowaną płytkę. Jak widać projekt płytki się sprawdził bo w tak niekorzystnych warunkach wszystko działa prawidłowo. Rozumiem waszą krytykę i się z nią w zasadzie zgadzam.
  Płytka drukowana mogłaby być pewnie trochę mniejsza ale wbrew pozorom wcale nie ma na niej dużo wolnego miejsca. Zworki to w zasadzie konieczność w tym przypadku. Nie wiem czy się da zrobić jednostronną płytkę dla tego układu bez zworek zachowując zalecenia producenta. I tak to jest prototyp, działający i sprawdzony. Następna wersja będzie lepsza.

  W załączniku plik do darmowego programu Target3001 i eksporty do Eagle (nie wiem czy działają)
  TPA612..zip Download (72.47 kB)
 • #16
  Thunderacer
  Poziom 16  
  korrus666 napisał:
  Płytka drukowana mogłaby być pewnie trochę mniejsza ale wbrew pozorom wcale nie ma na niej dużo wolnego miejsca. Zworki to w zasadzie konieczność w tym przypadku. Nie wiem czy się da zrobić jednostronną płytkę dla tego układu bez zworek zachowując zalecenia producenta. I tak to jest prototyp, działający i sprawdzony. Następna wersja będzie lepsza.


  Zwory tu nie przeszkadzają, tylko ich sposób wykonania. Zrób finalną wersję i wtedy ją pokaż, staranie wykonaną.
 • #17
  krzysssztof
  Poziom 20  
  Też mam zbudowany wzmacniacz na TPA6120 i też nie występuje przydźwięk sieciowy.
  Niestety, przy mocno odkręconym potencjometrze słychać delikatny szum (przy włączonym odtwarzaniu ginie w prawidłowym dźwięku).
 • #18
  tytka
  Poziom 18  
  korrus666 napisał:
  ...Projekt całościowo faktycznie nie jest do końca przemyślany bo w zasadzie powstał żeby przetestować zaprojektowaną płytkę.
  ... I tak to jest prototyp, działający i sprawdzony. Następna wersja będzie lepsza.


  I tego się trzymajmy, z oceną poczekam na tę poprawioną wersję.

  korrus666 napisał:
  ... Zworki po drugiej stronie może i są brzydkie ale pancerne i nic im się nie stanie. Robienie dwustronnej płytki dla dwóch ścieżek byłoby bez sensu.


  Pewnie, że robienie dwustronnej płytki było by w takiej sytuacji pozbawione sensu, ale zwory można by zrobić lepiej i nikt by się nie czepiał.

  korrus666 napisał:
  Przy okazji będę chciał zrobić małą modyfikację. Planuje wywalić potencjometr głośności i zamiast niego zastosować PGA2320 sterowany mikrokontrolerem. Być może będzie też wyświetlacz określający poziom tłumienia. Na pewno będzie to wymagało większej obudowy.


  Jeśli kolega czuje taką potrzebę, ale może dobry potencjometr by wystarczył w tak prostym urządzeniu?
 • #19
  Thunderacer
  Poziom 16  
  krzysssztof napisał:
  Niestety, przy mocno odkręconym potencjometrze słychać delikatny szum (przy włączonym odtwarzaniu ginie w prawidłowym dźwięku).


  Ten szum nie ginie, tylko jest zagłuszony sygnałem o większym poziomie. W tak wykonanym urządzeniu, bez ekranu, z transformatorem blisko toru sygnałowego, stosunek sygnału do szumu będzie mały.
 • #20
  korrus666
  Poziom 40  
  Tylko że u mnie nic nie szumi i nie brumi. Przewody sygnałowe są dobrej jakości z porządnym ekranem a prowadzenie masy jest prawidłowe. Wzmocnienie jest tylko 2V/V a AD5899 też ma bardzo niskie szumy (1.1 nV/√Hz at 1 kHz). Żadne dodatkowe ekrany nie są potrzebne. Może też przy lepszych i bardziej czułych słuchawkach byłoby słychać jakiś szum ale na tych co mam jest cisza.
 • #21
  Thunderacer
  Poziom 16  
  korrus666 napisał:
  AD5899 też ma bardzo niskie szumy (1.1 nV/√Hz at 1 kHz). Żadne dodatkowe ekrany nie są potrzebne.  To są deklarowane szumy własne układu scalonego, a producent nie daje gwarancji parametrów Twojego układu. Dopóki nie porobisz podstawowych pomiarów, trudno filozofować o parametrach.
 • #23
  Thunderacer
  Poziom 16  
  korrus666 napisał:
  Poziom szumów na wyjściu wzmacniacza. Potencjometr głośności odkręcony na maksa a wejścia w powietrzu.


  ustaw markery tak, żeby były jednoznacznie zaznaczone wartości p-p.
  Pokaż widmo na wyjściu.
 • #24
  korrus666
  Poziom 40  
  Markery są prawie równo z Vpp, jakaś niewielka odchyłka, nie będziemy si e chyba kłócić o te 2mV.
  Wrzucam dwa zrzuty z FFT. Jeden dla podanego sygnału 1kHz sinus i jeden bez żadnego. W obu przypadkach te same parametry. Sygnał z telefonu więc nie jest jakiś super dokładny. Pomiary bez obciążenia wyjścia.

  1kHz sinus - potencjometr ustawiony na maksimum.
  Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599fft.png Download (60.46 kB)

  bez sygnału na wejściu - potencjometr ustawiony na maksimum.

  Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599fft2.png Download (40.57 kB)
  Dodam że przy wyłączonym wzmacniaczu z prądu powyższy wykres prawie się nie zmienia.
 • #25
  Thunderacer
  Poziom 16  
  korrus666 napisał:
  Markery są prawie równo z Vpp, jakaś niewielka odchyłka,


  A moim zdaniem, nie są zamarkowane wartości p-p

  Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599

  korrus666 napisał:
  Wrzucam dwa zrzuty z FFT. Jeden dla podanego sygnału 1kHz sinus i jeden bez żadnego. W obu przypadkach te same parametry. Sygnał z telefonu więc nie jest jakiś super dokładny. Pomiary bez obciążenia wyjścia.


  Zawartość harmonicznych mierzy się przy mocy znamionowej.

  korrus666 napisał:
  Dodam że przy wyłączonym wzmacniaczu z prądu powyższy wykres prawie się nie zmienia.


  Nie żartuj. A czego się spodziewałeś, jak wyjście wzmacniacza nie jest obciążone?
 • #26
  michaelknight
  Poziom 9  
  Jaką funkcję ma pełnić AD8599? Impedancja wejściowa (~1k Ohm) jest IMO niepotrzebnie wysoka. Do filtrowania RF wystarczyłoby użyć rezystorów koło 50 Ohm lub nawet mniej na samym gnieździe wejściowym i niewielki kondensator typu 220p do masy.

  Rezystancja na wejściu koło 1k daje szum termiczny (Johnson noise) na poziomie -124dB w pasmie audio, co po wzmocnieniu 6dB da w najlepszym przypadku -118dB, pomijając szum bufora, TPA, rezystorów sprzężenia zwrotnego i tej nieszczęsnej lokalizacji trafa. Szkoda tego TPA w takiej aplikacji, zwłaszcza, że producent gdzieś opublikował gotowego DACa na tej kostce, który na wyjściu osiągał mierzone poniżej -120dB THD+N

  Z tego co widzę to na oko uzyskałeś THD+N gdzieś na poziomie 80-90dB, czyli poniżej standardu CD z lat 90'


  W kwestii poprawy parametrów: polecam poczytać jak kształtują się linie pola magnetycznego wokół transformatorów EI, z tego co widzę, możliwe jest, że obrócenie trafa o 90 stopni mogłoby znacząco uciąć brum (sprawdź na oscyloskopie). Mógłbyś też wyrzucić trafo na zewnątrz (np. poszukać zasilacza wtyczkowego 12V AC) i zbudować zasilacz w układzie powielacza. Trzeba wtedy ponownie przekalkulować kondensatory filtrujące, bo potrzebne będą większe. Ekranowanie nic tu nie pomoże! Radziłbym zamknąć urządzenie w metalowej obudowie, np. jednej z popularnych obudów hermetycznych odlewanych z aluminium. Po pomalowaniu wyglądają elegancko.

  Przewody dobrze jest ze sobą poskręcać.

  Pozdrawiam
 • #27
  Thunderacer
  Poziom 16  
  michaelknight napisał:
  Rezystancja na wejściu koło 1k daje szum termiczny (Johnson noise) na poziomie -124dB w pasmie audio, co po wzmocnieniu 6dB da w najlepszym przypadku -118dB, pomijając szum bufora, TPA, rezystorów sprzężenia zwrotnego i tej nieszczęsnej lokalizacji trafa. Szkoda tego TPA w takiej aplikacji, zwłaszcza, że producent gdzieś opublikował gotowego DACa na tej kostce, który na wyjściu osiągał mierzone poniżej -120dB THD+N


  O czym Ty piszesz, bo chyba jesteś audiofilem, który usłyszał kilka mądrych pojęć i zaczyna wariować. Z perspektywy stabilności termicznej, plastikowa obudowa jest dobra, bo dobrze izoluje termicznie od otoczenia. Szum termiczny w tym układzie będzie pomijalny, w porównaniu z zakłóceniami z zewnątrz, które będą się indukować w układzie, bo nie jest on w żaden sposób zaekranowany.

  michaelknight napisał:
  Z tego co widzę to na oko uzyskałeś THD+N gdzieś na poziomie 80-90dB, czyli poniżej standardu CD z lat 90'


  Nie wiem jak to oceniłeś, ale pewnie na takiej samej podstawie jak obliczyłeś szum termiczny na poziomie -124dB. THD na poziomie 90dB, to jakieś 0,003%, co moim zdaniem jest niewykonalne w tak wykonanym układzie, nawet dla 1kHz.
 • #28
  michaelknight
  Poziom 9  
  Thunderacer napisał:
  michaelknight napisał:
  Rezystancja na wejściu koło 1k daje szum termiczny (Johnson noise) na poziomie -124dB w pasmie audio, co po wzmocnieniu 6dB da w najlepszym przypadku -118dB, pomijając szum bufora, TPA, rezystorów sprzężenia zwrotnego i tej nieszczęsnej lokalizacji trafa. Szkoda tego TPA w takiej aplikacji, zwłaszcza, że producent gdzieś opublikował gotowego DACa na tej kostce, który na wyjściu osiągał mierzone poniżej -120dB THD+N


  O czym Ty piszesz, bo chyba jesteś audiofilem, który usłyszał kilka mądrych pojęć i zaczyna wariować. Z perspektywy stabilności termicznej, plastikowa obudowa jest dobra, bo dobrze izoluje termicznie od otoczenia. Szum termiczny w tym układzie będzie pomijalny, w porównaniu z zakłóceniami z zewnątrz, które będą się indukować w układzie, bo nie jest on w żaden sposób zaekranowany.

  michaelknight napisał:
  Z tego co widzę to na oko uzyskałeś THD+N gdzieś na poziomie 80-90dB, czyli poniżej standardu CD z lat 90'


  Nie wiem jak to oceniłeś, ale pewnie na takiej samej podstawie jak obliczyłeś szum termiczny na poziomie -124dB. THD na poziomie 90dB, to jakieś 0,003%, co moim zdaniem jest niewykonalne w tak wykonanym układzie, nawet dla 1kHz.


  Szum termiczny to zjawisko zaobserwowane i opisane przez niejakiego J. Johnsona w 1928r. Jest to jeden z fundamentów fizyki naszego świata i owszem, naczytałem się. W celu oceny, lub przewidzenia parametrów układów elektronicznych opis ten jest stosowany przez inżynierów.

  Na ekranie oscyloskopu widać widmo dla sygnału 1kHz. Założyłem, że podziałka pionowa jest co 20dB (chyba błędnie?). Z tąd moje 80-90 dB (nie widać całego pasma audio, kolega się uczy, więc staram się nie czepiać za bardzo). Uzyskanie 120dB THD+N jest możliwe, co potwierdza nota katalogowa TPA i pomiary wykonane na gotowym DACu przez TI.

  Wstało się lewą nogą?
 • #29
  Thunderacer
  Poziom 16  
  michaelknight napisał:
  Szum termiczny to zjawisko zaobserwowane i opisane przez niejakiego J. Johnsona w 1928r. Jest to jeden z fundamentów fizyki naszego świata i owszem, naczytałem się. W celu oceny, lub przewidzenia parametrów układów elektronicznych opis ten jest stosowany przez inżynierów.


  Nie kwestionuję występowania zjawiska szumów termicznych, więc nie ma sensu, żebyś kopiował tutaj definicje. Czytać trzeba, ale czytać ze zrozumieniem. Doczytaj, gdzie (w jakich układach, w których częściach tych układów) to zjawisko jest krytyczne i jak się jego wpływ minimalizuje.


  michaelknight napisał:
  Na ekranie oscyloskopu widać widmo dla sygnału 1kHz. Założyłem, że podziałka pionowa jest co 20dB (chyba błędnie?). Z tąd moje 80-90 dB (nie widać całego pasma audio, kolega się uczy, więc staram się nie czepiać za bardzo).


  Jakbyś doczytał temat uważnie, to wiedziałbyś, że widmo zostało uzyskane bez obciążenia, czyli ma się nijak do rzeczywistości. Jak się wykonuje podstawowe pomiary wzmacniaczy (pasmo przenoszenia, THD, SNR) nie trzeba chyba, tak zaawansowanemu jak Ty, inżynierowi pisać.

  michaelknight napisał:
  Uzyskanie 120dB THD+N jest możliwe, co potwierdza nota katalogowa TPA i pomiary wykonane na gotowym DACu przez TI.


  Na stronie TI, która dotyczy TPA6120 jest napisane:
  THD of 112.5dB
  Biorąc pod uwagę, że ważny jest zasilacz i warunki pracy tego układu, nie sądzę, aby taka wartość była osiągnięta w układzie wykonanym jak na początku tego tematu. Nie uwzględniając nawet dalszych układów toru sygnałowego.
 • #30
  michaelknight
  Poziom 9  
  Thunderacer napisał:
  Nie kwestionuję występowania zjawiska szumów termicznych


  A jednak.. Miałem wrażenie, że pomyliłeś kolego stabilność warunków termicznych z opisywanym przezemnie szumem termicznym (Johnsona). Wspomniałeś izolacje termiczną obudowy, nieprawdaż? Z tąd, aby sprecyzować jakie zjawisko miałem na myśli opisałem je dokładniej.

  Thunderacer napisał:
  nie ma sensu, żebyś kopiował tutaj definicje.


  Odniosłem wrażenie, że ma.

  Thunderacer napisał:
  Doczytaj, gdzie (w jakich układach, w których częściach tych układów) to zjawisko jest krytyczne i jak się jego wpływ minimalizuje.


  Nie zamierzam podawać gotowych rozwiązań, ani udowadniać niczego nikomu. Starałem się wskazać koledze konstruktorowi kierunek, w którym może szukać odpowiedzi. Podałem też wyniki wstępnych kalkulacji szumu, w oparciu o wzory matematyczne, który wystąpi w jego układzie. Jakim innym układem, gdzie parametr stosunku szumu do sygnału, jak nie wejście wzmacniacza audio zjawisko to jest krytyczne? A to jak je minimalizować opisałem nawet gotowym rozwiązaniem: zmniejszenie impedancji widzianej przez wejście wzmacniacza. Mniemam, że poprawiło by to też odporność układu na zjawiska pasożytnicze.

  Thunderacer napisał:
  widmo zostało uzyskane bez obciążenia, czyli ma się nijak do rzeczywistości.


  Zjawisko powstawania zniekształceń nieliniowych przy obciążeniu nie ma większego znaczenia dla ustalenia stosunku szumu do sygnału. Coś tam siedzi i to nawet bez obciążenia! Jeśli szum zdominuje krzywą THD+N o 1-2 dekady, to jest to parametr, który należy poprawić. Poza tym na poprawe THD pod obciążeniem konstruktor nie ma wielkiego wpływu i w najlepszym przypadku uzyska parametry opisane kartą katalogową TPA. Wejście może i powinien przebudować, a ścieżki na płytce o wyższej impedancji możliwie poskracać. Podejrzewam, że zniekształcenia w tym układzie pochodzą od niepoprawnie skonstruowanego wejścia. Jakieś inne sugestie?

  Thunderacer napisał:
  Jak się wykonuje podstawowe pomiary wzmacniaczy (pasmo przenoszenia, THD, SNR) nie trzeba chyba, tak zaawansowanemu jak Ty, inżynierowi pisać.


  Proponowałbym jednak nie wprowadzać tak jadowitej atmosfery. Kompleksy można leczyć np. poprzez uprawianie sportu. Nie służy to absolutnie kostruktywnej dyskusji i zaśmieca forum. Proponuję używać argumentów.

  Thunderacer napisał:
  Biorąc pod uwagę, że ważny jest zasilacz i warunki pracy tego układu, nie sądzę, aby taka wartość była osiągnięta w układzie wykonanym jak na początku tego tematu. Nie uwzględniając nawet dalszych układów toru sygnałowego.


  Konstruktor zbudował zasilacz regulowany z tego co widziałem. TPA ma PSRR >75dB. Czy aby na pewno konstrukcja zasilacza jest tu niedopracowana? Mój pierwszy post edytowałem niedługo po wrzuceniu i zaproponowałem nawet pewne rozwiązania, które powinny jego układ poprawić.