Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] szukam pralki Bosch czy Samsung?

dozoku 12 Oct 2016 11:55 7338 3
 • #1
  dozoku
  Level 11  
  Jak w temacie, szukam pralki, w cenie do 1500 zł, głębokość 60 cm, obroty od 1200, bęben od 7 kg wzwyż, z rozbieralnymi zbiornikami i wymiennymi łożyskami (na wszelki wypadek). Próbuję wybrać (po przejrzeniu różnych pralek) między Boschem seria WAN lub Samsungiem.

  Narazie bardziej skłaniam się do zakupu Boscha i jestem z nimi w ciągłym kontakcie, ponieważ próbuję ustalić, które seria mają rozbieralny zbiornik i wymienne łożyska. Dowiedziałam sie, że wymienne łożyska mają wszystkie pralki z serii WAE i WAN na początku. O ile te WAE są już potwierdzone przez użytkowników, seria WAN jest nowsza i widać jeszcze nienaprawiana, ale Bosch potwierdza wymienność łożysk również w tej serii: "wszystkie modele z serii WAN posiadają rozbieralny bęben oraz dostęp do łożysk" i jeszcze uzupełnienie "W pralkach z serii WAN łożyska nie są zgrzane z tylną częścią bębna, występują jako osobna część. Natomiast serwis autoryzowany w warunkach domowych zawsze wymienia łożyska z tylną częścią zbiornika, nie oferujemy usługi wymiany samych łożysk. Tylko serwisy nieautoryzowane mogą podjąć się takiej wymiany".

  Łożyska niby więc są wymienne, ale słyszałam, że pralki te są z cienkiej blachy i generalnie słabej budowy, choć waga pralki 78 kg mówi coś innego (tym bardziej, że są pralki, np. niektóre LG, które ważą tylko 50 kg...)

  Zastanawiam się również na Samsungiem model Samsung WF70F5EFW2W, ale tu każdorazowo otrzymałam odpowiedź, że zbiornik jest rozkręcany ale wymienia się zawsze tylną połówkę zbiornika z łożyskami (razem). Być może gdzieś w serwisach nieautoryzowanych dałoby się wymienić same łożyska? Ktoś coś wie na ten temat?

  Zastanawiałabym się jeszcze nad Gorenje lub Beko ale ponieważ wchodzi wyłącznie zakup na raty 0% a w tym konkretnym sklepie, w którym zamierzam dokonać zakupu, pralek tych producentów nie sprzedają, pralki te odpadły w przedbiegach...

  Sprawa jest raczej pilna, ponieważ moja stara Amica (która kosztowała mnie 14 lat temu 1899 zł), jest już na wyczerpaniu, zgrzyta silnik i huczą łożyska...; zresztą, żeby to była pierwsza naprawa, pewnie bym ją naprawiała, ale w mojej Amice wymieniliśmy już wszystko co się dało, łącznie z drzwiami, pompą dwa razy, łożyskami paręnaście razy... w sumie i tak miałam do niej dużo cierpliwości i aż się wierzyć nie chce, że teraz podobno pralki są gorsze... jedyne co się nie zepsuło, to programator.

  Do rzeczy: ktoś coś wie dobrego, na temat Boscha lub Samsunga? Mój znajomy "naprawiacz pralek" polecał Samsunga, ale jakoś nie mam do nich przekonania...wydaje mi się, że jak firma jest do wszystkiego to jest do niczego, chociaż ich TV gra mimo upływu gwarancji całkiem dobrze (odpukać ;))
 • #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Nie miałem do czynienia z Samsungiem WF70F5EFW2W, ale widzę, że producent nie przewidział w tym modelu wymiennych łożysk (być może same łożyska da się wymienić, ale problemem może być sam simmerung (nietypowy rozmiar lub np. na stałe wtopione w tył zbiornika).
  Ciekawą propozycją jest LG F-12B8QD. 62kg. Obecne pralki mniej ważą niż kiedyś. Więcej tworzywa, mniej metalu.
 • #3
  dozoku
  Level 11  
  Nad LG też myślałam, wiem że dają się rozkręcić, nie jest jeszcze przesądzone, czy nie kupimy właśnie takiej, choć na razie wolę Boscha, w LG przeszkadza mi trochę mało możliwości obrotów 0/400/800/1200, ale zobaczymy...; właśnie dlatego, że ten wybrany przeze mnie Bosch jest dosyć ciężki (78 kg, dane ze strony producenta), pocieszam się, że tam plastiku nie ma za dużo...
 • #4
  dozoku
  Level 11  
  Kupiłam pralkę Bosch, pralka śmiga 3 lata - wszystko ok, odpukać...