Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję: Wzmacniacz audio słuchawkowy

12 Paź 2016 20:02 558 5
  • Poziom 4  
    Witajcie!

Przekopać się nie mogę przez czeluści forum.
    Mógłby ktoś pomóc mi w doborze wzmacniaczy?
    1. Słuchawkowy, małej mocy. Powinien pracować z obciążeniem 16-60 Ohm, acz to nie jest mega ważne. Zasilanie najlepiej z baterii. Ew. Regulacja głośności. Dobrze by było, gdyby podmianą konda/cewki/rezystora modyfikować pasmo przenoszenia (np. Przyciąć wysokie tony)
    2. Słuchawkowy. Moc i napięcie pracy bez znaczenia, bedzie pod zasilaczem. Wygodnie byłoby 5v lub 12v, acz inne tez wchodzą w grę. Wskazana regulacja głośności i choćby prosty korektor pasma (min. Bas).

Do tej pory pracowałem z malutkimi PAM8403, acz one nie mogą sterować słuchawkami (4-8Ohm na wyjściu).

Mam nadzieję, że ktoś dopomoże schematem, gotową kostką na sprzedaż, wskazówką gdzie szukać jakiego układu,czy coś. Jeśli chodzi o schemat - im prostszy, tym lepszy - nie jestem wysokich lotów elektronikiem.

Dziękuję, pozdrawiam!
  • Poziom 40  
    Z gotowych (Made in China) to rożne wzmacniacze dostępne na allegro.

"Przyciąć wysokie tony" - to wstawienie jednego kondensatora

PAM8403, jak najbardziej może sterować takimi obciążeniami

Regulację barwy jako bierna lub aktywna

Z układów do przejrzenia:
    TA8119
    LM 4881
    TPA6111
    TDA2822M
    AD8532
  • Poziom 4  
    Właśnie dlatego założyłem temat, gdyż szukam porady.
    Może ktoś ma doświadczenia, które mogłyby mi pomóc (np. "Masz tu schemat wzmaka na TDAXXX, taki to a taki. Nada sie do tego i tego. Wysokie tony obcinasz kondem XX wartości a bas XYZ."; "taka a taka kostka, taki i taki układ, szukaj na allegro"; "taka owaka strona, pierdylion schematów, raczej XY powinien się nadać")

Acz z uwagi na kostki na samym dole dziękuję za odpowiedź.

PAM8403 w karcie ma podane tabele na obciążenie 4-8 Ohm, co zapewne wiesz. Podpiąłem go do słuchawek 32 Ohm na próbę i przy zasilaniu stabilizowanym 5v produkował mi potężne charczenie.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    PAM8403, a słuchawki były podłączane jak.

Słuchawki nie mogą mieć wspólnej masy (minus przetwornika) kanału L i P a mają je wszystkie z wtykiem typu Jack 3,5/6,3

Polskie miały rozdzielone masy (minus przetwornika) np. SD501, z wtykiem WM590
  • Poziom 4  
    Przepraszam za opóźnienie, zapomniałem o temacie.

Przejrzałem wcześniej kartę katalogową. Słuchawki były podłączone na osobnej masie. Jedna słuchawka na kanał (~16Ohm).

Dzięki za informację :)
  • Poziom 14  
    Każde głośniczki komputerowe, mają układ, który może służyć do zasilenia słuchawek. Mam gdzieś takie, gdzie były pojedyńcze tranzystory bipolarne. Wystarczy dołożyć układ regulacji barwy dźwięku. Z drugiej strony, equalizer jest dostępny praktycznie w każdym cyfrowym źródle dźwięku: od telefonu po PC.

W swoim poprawiałem zasilacz, bo buczało nieco. Już dawno nie używam, bo to strasznie prymitywne urządzenie było: na początek w sam raz dla początkującego elektronika - audiofila..