Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Invertek Optidrive E2 - Czy może sterować transformatorem obniżającym

12 Paź 2016 21:13 1365 28
  • Poziom 34  
    Jest sobie urządzenie, które wymaga 110V 60Hz. Jest to pralka lub suszarka (nie przyuważyłem tego). Jakiś majster wpadł na pomysł, aby kupić transformator obniżający napięcie z 230V na 115V i przed nim zastosował wymieniony w tytule falownik. Problem polega na tym, że falownik cały czas podaje około 1,5kHz na transformator, i pali się filtr na wejściu przetwornicy zasilającej to urządzenie. I teraz pytanie - czy da się zmusić ten falownik, aby pracował z częstotliwością tylko 60Hz i napięciem 230V? Ewentualnie jaki falownik zastosować aby wygenerował 60Hz bez udziwnień typu start od częstotliwości 0Hz (przy wyłączeniu tego w tym falowniku wyrzucany jest błąd)? Prąd pobierany przez to urządzenie to o ile dobrze pamiętam 6 lub 8A.
  • Poziom 25  
    Świr napisał:
    Jest sobie urządzenie, które wymaga 110V 60Hz

Czy z całą pewnością potrzebne jest 60 Hz? Jeśli nie ma w urządzeniu elektroniki, to najwyżej obroty będą mniejsze przy zasileniu z transformatora.
    Świr napisał:
    czy da się zmusić ten falownik, aby pracował z częstotliwością tylko 60Hz i napięciem 230V?

Nie - na wyjściu falownika występuje częstotliwość nośna, która zapewne uszkadza filtr. Możliwe, że uszkodziła już ewentualna elektronikę wewnątrz...
    Świr napisał:
    o ile dobrze pamiętam 6 lub 8A.

To trochę mało, jak na pralkę lub suszarkę na 110V.
  • Poziom 34  
    Szybki Elektron napisał:
    Czy z całą pewnością potrzebne jest 60 Hz?

Tak

Szybki Elektron napisał:
    na wyjściu falownika występuje częstotliwość nośna, która zapewne uszkadza filtr.

Domyśliłem się tego - szkoda że nie da się tego wyłączyć w tym falowniku.
    Czy są falowniki, które mają odfiltrowaną nośną?

Szybki Elektron napisał:
    Możliwe, że uszkodziła już ewentualna elektronikę wewnątrz...

Tak, uszkodziła. Ale akurat z tym sobie poradziłem. Poleciała przetwornica zasilająca elektronikę, i część odpowiadająca za synchronizację wewnętrznego falownika z siecią.

Szybki Elektron napisał:
    To trochę mało, jak na pralkę lub suszarkę na 110V.

Dzwoniłem do znajomego, i teraz dysponuję większą ilością informacji. Jest to suszarka gazowa, z opcją dogrzewania elektrycznego. Przy suszeniu gazem max pobierany prąd może wynosić do 8A. Przy suszeniu elektrycznym. 15A.
  • Spec od Falowników
    Nie ma żadnego problemu aby obciążeniem dla falownika był transformator obniżający napięcie.
    Oczywiście ważny jest prąd wyjściowy i odpowiednie ustawienia. Aplikacje z takimi suszarkami pracują u naszych Klientów na Invertekach i innych napędach.
    Daj znać jak problemu nie rozwiążesz.
  • Poziom 34  
    falowniki.com napisał:
    Oczywiście ważny jest prąd wyjściowy i odpowiednie ustawienia.

No właśnie motam się z tymi ustawieniami. Nie wiem jak go ustawić aby nie ładował w transformator 1,5kHz, i żeby cały czas trzymał na wyjściu 230V. Jeśli masz możliwość pomocy w tym temacie, to poproszę :) Chętnie posłucham (poczytam) kogoś mądrzejszego.
  • Spec od Falowników
    To nie jest tak że częstotliwość taktowania "przenosi się" na transformator.
    Transformator jest obciążeniem indukcyjnym dla falownika i musi posiadać dane takie jak odbiornik (wyliczony powinien być dla 60Hz).
    W ustawieniach falownika ustawiasz krótką rampę czasową a po osiągnięciu 60Hz i napięcia 230V na wyjściu - można transformator obciążać urządzeniem.
    Po zakończeniu pracy urządzenie wyłączasz a następnie wyłączyć można falownik.
    Falownik ma prostą charakterystykę U/f i powinien przy częstotliwości 60Hz generować napięcie równe napięciu zasilającemu.

http://www.falowniki.edu.pl/slownik,S,5,51,sterowanie-skalarne.html
  • Poziom 24  
    Wydaje mi się, że źle zabrałeś się do tego tematu. Czy nie lepiej byłoby wykorzystać przetwornicę na docelowe parametry zasilaną prądem stałym? Oczywiście to byłby falownik w sensie technicznym ale nie w sensie potocznym - czyli falownik sterowany impulsowo o zmiennym zakresie napięć i częstotliwości.
  • Poziom 34  
    falowniki.com napisał:
    To nie jest tak że częstotliwość taktowania "przenosi się" na transformator.

Przenosi się. Na wyjściu 110V jest pełno śmieci o częstotliwości 1,5kHz. Przebiegi są mocno odkształcone. Z resztą uchem słychać dźwięk o tej częstotliwości z transformatora.

falowniki.com napisał:
    W ustawieniach falownika ustawiasz krótką rampę czasową a po osiągnięciu 60Hz i napięcia 230V na wyjściu - można transformator obciążać urządzeniem.

Ustawiłem mu 1,5s i tylko w taki sposób uruchamia się z transformatorem. Ale załączając wtedy urządzenie po kilkunastu sekundach leci dym z filtra (dławika) na wejściu przetwornicy.

falowniki.com napisał:
    Falownik ma prostą charakterystykę U/f i powinien przy częstotliwości 60Hz generować napięcie równe napięciu zasilającemu.

Zabiorę dziś falownik z transformatorem do domu i poeksperymentuję.

jega napisał:
    Czy nie lepiej byłoby wykorzystać przetwornicę na docelowe parametry zasilaną prądem stałym?

To nie problem wyprostować napięcie sieciowe - tylko gdzie kupię przetwornicę 110V 60Hz?

jega napisał:
    falownik sterowany impulsowo o zmiennym zakresie napięć i częstotliwości.

Nie rozumiem o co w tym chodzi...
  • Spec od Falowników
    Jeśli tak jest jak piszesz to napęd jest uszkodzony (w co wątpię, a dźwiękiem się nie sugeruj) !
    Podaj dokładny typ z tabliczki falownika. Mam większość na półce więc mogę złożyć taką aplikację.
  • Poziom 34  
    Po pracy podjadę po sprzęt, też podłącze to na warsztacie, wtedy podam szczegóły. Odezwę się po 17:00.
    A jak na razie, to dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy :)
  • Poziom 34  
    Tak wyglądają przebiegi na wyjściu transformatora:

Falownik Invertek Optidrive E2 - Czy może sterować transformatorem obniżającym Falownik Invertek Optidrive E2 - Czy może sterować transformatorem obniżającymFalownik Invertek Optidrive E2 - Czy może sterować transformatorem obniżającym

Próbowałem uruchomić urządzenie - faktycznie dławik w filtrze dość głośno piszczy.

Ustawienia jakie są w falowniku (przed cyframi jest litera P):
    01-60 13- 0-1 25-8 37-101 49-0,0
    02-6.0 14-101 26-0,0 38-0 50-0
    03-1,5 15-0 27-0,0 39-0,0
    04-0,00 16- 0-10 28-0 40-0,000
    05-0 17-4 29-0,0 41-1,0
    06-0 18-0 30-Edge-r 42-1,0
    07-230 19-100 31-1 43-0
    08-10,5 20-60,0 32-60 44-0
    09-60 21-0 33-0,0 45-0,0
    10-0 22-0,0 34-1 46-0
    11-0 23-0,0 35-100 47-U 0-10
    12-2 24-0,00 36-Adr1 48-0,0
  • Poziom 24  
    Świr napisał:
    To nie problem wyprostować napięcie sieciowe - tylko gdzie kupię przetwornicę 110V 60Hz?
    Bez trudu można wyszukać osobę (lub firmę), która chętnie wykona przetwornicę na zadane parametry. Nie sądzę, by problemem było dla nich ograniczenie napięcia i niewielkie podniesienie częstotliwości w stosunku do układów, które zwykle robią.
    Świr napisał:
    Nie rozumiem o co w tym chodzi...
    W odróżnieniu od przetwornic, które pracują na stałej częstotliwości układy zwana popularnie "falownikami" pozwalają na zmiany zarówno napięcia jak i częstotliwości generowanego przebiegu i to w szerokich granicach. Do tego zastosowania nie jest to potrzebne.
  • Spec od Falowników
    Sprawdziłem układ falownika z trafo pod i bez obciążenia.
    Działa bez problemu.
  • Poziom 24  
    falowniki.com napisał:
    Sprawdziłem układ falownika z trafo pod i bez obciążenia.
    Działa bez problemu.
    Brzmi pięknie, ale może kolega wyjaśnić CO właściwie sprawdził?
  • Spec od Falowników
    @jega
    połączyłem Inverteka + transformator 230/120V. Z obciążeniem indukcyjnym, rezystancyjnym i oba rodzaje obciążenia na raz.
    Wszystko działa bez zarzutu.
  • Poziom 34  
    A czy mógłbyś się podzielić informacją jakie parametry ustawiłeś w falowniku? Chciałbym zweryfikować czy czasem falownik nie jest uszkodzony?
  • Poziom 24  
    falowniki.com napisał:
    połączyłem Inverteka + transformator 230/120V. Z obciążeniem indukcyjnym, rezystancyjnym i oba rodzaje obciążenia na raz.
    Wszystko działa bez zarzutu
    A dlaczego miałoby nie działać? Falownik oczywiście nie będzie miał z tym problemu. Jedynie obciążenie może być wrażliwe na to, co dostanie od falownika pomyślanego w końcu do zasilania prostych, niewymagających obciążeń, jakimi są silniki.

Jeżeli obciążenie jest wrażliwe np. na zmianę częstotliwości generowanego przebiegu bo oczekuje stabilnych 60Hz to może nie zadziałać, choć falownik zrobi to, co do niego należy. Dlatego proponowałem przetwornicę o stałych zadanych parametrach 110V, 60Hz i stosunkowo małej zawartości wyższych częstotliwości.

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Skoro pali się filtr w suszarce to zastosuj filtr na wyjściu falownika.
    Co do zawartości wyższych częstotliwości to istotnie filtr może rozwiązać problem, ponadto do pewnego stopnia rozwiąże tez problem przepięć na wyjściu - ostatecznie falownik podaje tam impulsy o napięciu 300V! Pytanie czy o to chodzi i czy to wystarczy. Nie byłbym aż takim optymistą.

Oczywiście dedykowana przetwornica jest wolna od wszystkich tych wad poza pewną zawartością wyższych harmonicznych. Ale to są harmoniczne przebiegu wyjściowego, 10 z rzędu ma raptem 600Hz a sama podstawowa w falowniku ma te parę kHz, do tego dochodzą jej harmoniczne...
  • Spec od Falowników
    @jega - czytaj wszystkie posty ! A szczególnie zwróć uwagę na rodzaj obciążenia i istnienie transformatora :)

Silnik nie jest wymagającym obciążeniem ??? Odważne stwierdzenie.
  • Poziom 38  
    falowniki.com napisał:
    Silnik nie jest wymagającym obciążeniem ??? Odważne stwierdzenie.

Potwierdzam, odważne stwierdzenie :D.

Może przyczyna leży w samym transformatorze - jaki to typ transformatora ,jakie parametry producent?

Mieliśmy kiedyś taką przypadłość z transformatorem dedykowanym do danego falownika przez samego producenta. Długo nam zeszło nad stwierdzeniem ,że transformator miał parametry ale do wersji słabszej falownika - dostawca próbował zaoszczędzić trochę gotówki.
  • Poziom 34  
    Transformator ma takie parametry:
    Falownik Invertek Optidrive E2 - Czy może sterować transformatorem obniżającym Falownik Invertek Optidrive E2 - Czy może sterować transformatorem obniżającym

Poza tym - jakie znaczenie ma to jaki jest tu transformator? Czy to będzie 10W, czy 500W falownik sieje mniej więcej 1,5kHz.
  • Poziom 38  
    Takie ,że transformator prawidłowo wykonany to transformator o jakim się uczymy w szkole w zakresie maszyn elektrycznych .
    A transformator wykonany przez chińczyka za pomocą spawarki z blachy po puszkach od konserw ,to już generator wszelkich usterek i zakłóceń.

Proszę wykonać zdjęcia samego transformatora ,a wszystkim się sprawa jasno przedstawi.
  • Poziom 24  
    falowniki.com napisał:
    jega - czytaj wszystkie posty ! A szczególnie zwróć uwagę na rodzaj obciążenia i istnienie transformatora
    Może prościej będzie jak zwrócisz uwagę na to, czego nie doczytałem?
    Świr napisał:
    pali się filtr na wejściu przetwornicy zasilającej to urządzenie.
    To obciążenie biorę pod uwagę.
    falowniki.com napisał:
    Silnik nie jest wymagającym obciążeniem ??? Odważne stwierdzenie
    aaanteka napisał:
    Potwierdzam, odważne stwierdzenie
    Może sformułowanie nie było najszczęśliwsze, ale dalsza część postu powinna wyjaśnić, że chodzi o zmianę częstotliwości i krótkotrwałe przepięcia. Silniki to zniosą, elektronika niekoniecznie.

Pożyjemy, zobaczymy jak Autor tematu rozwiąże problem co było przyczyną.
  • Poziom 34  
    Jestem w trakcie szukania firmy która wykona przetwornicę 230V 50Hz / 110V 60Hz.
    Pierdzielenie się z falownikiem odpuściłem, bo albo nie wiem jak go skonfigurować albo jest uszkodzony.
  • Poziom 43  
    Świr napisał:
    Jestem w trakcie szukania firmy która wykona przetwornicę 230V 50Hz / 110V 60Hz.

Ale oczekujesz że to na czym zrobi jak falowniki odpadają, na świstokliku czy jak?
    Agregat prądotwórczy z USA ściągnie?
  • Poziom 38  
    Ogólnie to się zastanawiam nad samą potrzebą zasilania 60Hz, zwykle wszelkie urządzenia agd przywiezione z USA zasila się przez autotrasformator 230V/110V 50Hz i pracują poprawnie. Elektronice to w żaden sposób już od dawna nie przeszkadza ,wystarczy przejrzeć opis pierwszego lepszego urządzenia . Podejrzewam ,iż ktoś znalazł zleceniodawcę z dużym portfelem i zastosował kombinacje falownika i transformatora, czy autotransformatora.
    No chyba ,że jest tam jakiś timer odmierzający cykle suszenia ,prania synchronizowany siecią. Ale w takim przypadku bezwzględnej konieczności ( bo timer będzie działał i tak przy 50Hz tylko z przekłamaniem) to opłacalne jest wykonanie generatora synchronizacji 60Hz- koszt rzędu 500-1000 razy mniejszy niż przetwornica 2000VA 230V50Hz/110V 60Hz.
  • Poziom 43  
    Nie no czy są jeszcze jacyś zatwardziali konstruktorzy którzy używają sieci jako zegara?
    Po drugie 27 postów o niczym , nawet typu urządzenia nie znamy.

Dodano po 2 [minuty]:

Po trzecie wywalić filtr na wejściu.

Po czwarte zastosować porządny filtr na wyjściu falownika, nie ma bata żeby 1,5kHz nie wyfiltrować.
  • Poziom 38  
    W Stanach Zjednoczonych Ameryki zdarza się jeszcze dość powszechnie coś takiego. Dziwne zważywszy fakt ,że można obecnie za 0,5 centa nabyć rezonator kwarcowy, ba procesory jednoukładowe całkiem sprawnie pracują z wewnętrznym zegarem RC.
    Może to wyraz patriotyzmu albo strategii marketingowej korporacji oferującej te same modele urządzeń w różnych szerokościach geograficznych w cenach lokalnych.

A i najważniejsze problem może tkwi w tym ,ze przedstawiony produkt jest autotransformatorem,a nie transformatorem . Do tego kiepskiej jakości.
  • Poziom 34  
    Urządzenie to samsung DV45H5600.
    Temat zamykam, ponieważ nie będę dalej brnął w tym kierunku.