Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kanał wentylacyjny w kotłowni

12 Oct 2016 21:51 1512 22
  • Level 7  
    Witam
    Mam pytanie odnośnie zrobienia do kotłowni dostępu świeżego powietrza. Wiem, że powierzchnia otworu powinna wynosić przynajmniej 200 cm2 i że ma być to tzw. zetka. Chodzi o to, że nie wiem, z jakiego materiału to wykonać. Czy wystarczy np. rura plastikowa czy ewentualnie stalowa? Rozumiem, że będę musiał dodatkowo ocieplić to jakąś wełną mineralną samoprzylepną, bo ten kanał będzie musiał przebiegać przez pokój. Potem to sobie zabuduję płytą GK.
  • Level 27  
    Na potralu aukcyjnym to się nazywa tak:
    Kanał wentylacyjny w kotłowni
    Do tego kolana i zrobione pewnie i bezpiecznie. Robiąc taki kanał z czego innego zrobisz to tylko gorzej i mniej bezpiecznie.
    Pozdrawiam
  • Level 7  
    Ok tylko pytanie czy taki kanał trzeba ocieplać? Żeby się nie okazało że będzie mi się tam skraplać woda. Znajomy podpowiedział żeby zrobić minimalny spadek na zewnątrz żeby się skropliny miały jak wydostać. Tylko żeby się nie okazało że będzie mi się lało po ścianie.
  • Level 28  
    Czy plastikowa, czy metalowa, musisz ocieplić. Na zimnej rurze będzie Ci się wykraplać woda i kapać na podłogę w pokoju. Spadek na zewnątrz to bardzo dobry pomysł. Rura musi być szczelna.
  • Level 7  
    Założyłem rure 160 i nic to nie dało. Nadal po rozpaleniu zaciaga dym kanałem dymowym do środka. Może być problem w tym że wyjście rury jest za daleko od kotła (ok 3m)? Tyle roboty i zero efektu.
  • Level 36  
    Mam pytanie: na jakiej wysokości w kotłowni wychodzi ci ta rura? Aby dobrze było, to wypływ powietrza powinien być jak najniżej (blisko podłogi).
  • Level 37  
    Witam. Zacznijmy od podstaw, jaki masz kocioł? jaka jest powierzchnia kotłowni? kiedy ten kocioł był w ogóle czyszczony tak porządnie? od kiedy dzieją się takie problemy?.
    Potrzeba więcej informacji by można było podjąć jakieś konkretne wnioski.
    Pozdrawiam.
  • Level 7  
    ta_tar wrote:
    Mam pytanie. Na jakiej wysokości w kotłowni wychodzi ci ta rura. Aby dobrze było to wypływ powietrza powinno być jak najniżej (blisko podłogi).

No tak z 0,8 m nad ziemia. Ale nizej nie mam jak bo jest dużo węgla w kotlowni. Kotłownia ok 10m2. Sam piec był czyszczony kilka dni temu a komin 2 lata temu. Ale odkąd pamiętam zawsze tak było ze kratka wywiewna była zatkana żeby dymu nie nawiewalo do środka. Może trzeba jakąś nasade na komin założyć.
  • Level 27  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    I kiedy był czyszczony komin palny od kotła?
    Jak się ma czyszczenie kotła i komina do zgłoszonego tu problemu pobierania powietrza z niewłaściwej rury?
  • Level 37  
    A dosyć sporo kolego 101pawel. :)
  • Level 36  
    Może bezpośrednio nie na temat ale...
    Ostatnio miałem wizytę kominiarza i czyścił komin w domu jednopiętrowym (dwie kondygnacje).
    Po wyczyszczeniu konina sprawdzał ciąg w tym kominie, później sprawdził ciąg w kanale wentylacyjnym a następnie zapytał o kanał nawiewny bo też chciał sprawdzić. Na szczęście wszystko było Ok, wystawił protokół.

marcinz22 wrote:
    Sam piec był czyszczony kilka dni temu a komin 2 lata temu.

Co do czyszczenia komina to wydaje mi się że komin powinien być częściej czyszczony niż co dwa lata w zależności czym się pali.
  • Level 31  
    A dlaczego nie można zatkać kanału dymowego i wymusić zaciąganie nowym kanałem?
  • Level 37  
    Skoro wentylacja Ci dmucha to nie jest dobrze, jak wysoko ponad dach wystaje komin wentylacyjny? nie jest aby popękany? mam nadzieje że posiadasz odpowiednie zakończenie komina wentylacyjnego, chodzi tu przynajmniej o tak zwane standardowe zakończenie typu H bądź może komin ten kończy się oblachowaną płytą betonową i posiada po bokach otwory około 20 x 20 cm. Co na ten temat powiedział kominiarz który prowadzi kontrolę ciągu i przegląd kominów i ich stanu jak to co roku powinno się odbywać.?

Dodano po 2 [minuty]:

WędkarzStoLica wrote:
    A dlaczego nie można zatkać kanału dymowego i wymusić zaciąganie nowym kanałem?

Raczej nie jest to wskazane bo taka operacja nie rozwiązuje problemu który trapi autora tematu.
  • Level 7  
    W0jtek92 wrote:
    mam nadzieje że posiadasz odpowiednie zakończenie komina wentylacyjnego, chodzi tu przynajmniej o tak zwane standardowe zakończenie typu H bądź może komin ten kończy się oblachowaną płytą betonową i posiada po bokach otwory około 20 x 20

No właśnie komin jest źle wykonany bo wloty kanałów są prosto od góry
  • Level 27  
    1. Wyjdź na dach, po bokach otworu wentylacyjnego postaw dwie cegły "bokiem" (12 centymetrowym) i na te cegły połóż grubszą blachę lub płytkę chodnikową. To taki test i ta konstrukcja jest prowizorką. Uważaj, by nie przysłonić przy okazji otworu dymowego. Sprawdź w kotłowni, czy kanał wentylacyjny regularnie ciągnie.
    2. Odległość 3 m otworu nawiewowego od kotła jest ewidentnie za duża, musisz ją zmniejszyć. Napisz też jaka jest odległość kotła do otworu wentylacyjnego - chodzi o odległość od wlotu powietrza do kotła, a nie samego kotła.
    3. położenie 80cm nad poziomem posadzki otworu wlotowego to też za dużo, powinno być maksimum 30cm. Tak mówią przepisy.
    4. Sprawdź szczelność drzwi w kotłowni, może za nimi jest korytarz lub pomieszczenie zakłócające wentylację grawitacyjną.

Dodano po 3 [minuty]:

101pawel wrote:
    Jak się ma czyszczenie kotła i komina do zgłoszonego tu problemu pobierania powietrza z niewłaściwej rury?
    W0jtek92 wrote:
    A dosyć sporo kolego 101pawel. :)

To dawaj te zależności. I jak możesz uszereguj je wg wagi.
  • Level 7  
    No odległość 3 m zmniejsze do ok 1. Ta wysokość 80 cm to jest taka usredniona. Bo piec stoi wyżej a druga połowa kotłowni ma takie zagłębienie na węgiel ok 40cm. Także rura wychodzi tak ok 40 cm na poziomie kotła. Jeśli chodzi o odległość do kratki wylotowej to nie wiem gdzie mam mierzyć wlot powietrza do kotła. Kocioł jest z wentylatorem także wlot powietrza znajduję się przy wentylatorze? Z uszczelnieniem drzwi to było tak że podczas rozpalania w piecu powietrze było zasysane nawet przez dziurkę od klucza czy jakieś szparki.

Dodano po 58 [minuty]:

101pawel wrote:

2. Odległość 3 m otworu nawiewowego od kotła jest ewidentnie za duża, musisz ją zmniejszyć.

Z tym to masz chyba racje bo skoro teraz odległość do kotła do kanału dymowego jest ok 150cm to kanał z doprowadzeniem powietrza powinien być bliżej niż 150cm żeby spełniał swoje zadanie. Dobrze myślę?

Jeszcze pytanie odnośnie ocieplenia tego kanału bo przechodzi on przez pokój ok 3m. I na samym początku skrapla się rosa. Zrobiłem sobie zabudowę pod płyty GK i pytanie czy wełna grubosci ok 4-5 cm załatwi problem? Bardziej skłaniam się do pianki POLYNOR w sprayu bo wełną ciężko będzie mi to zrobić dokladnie. Co Wy na to?
  • Level 27  
    marcinz22 wrote:
    Jeśli chodzi o odległość do kratki wylotowej to nie wiem gdzie mam mierzyć wlot powietrza do kotła. Kocioł jest z wentylatorem także wlot powietrza znajduję się przy wentylatorze?
    Dokładnie, mierz do wentylatora.
    marcinz22 wrote:
    bo skoro teraz odległość do kotła do kanału dymowego jest ok 150cm to kanał z doprowadzeniem powietrza powinien być bliżej niż 150cm żeby spełniał swoje zadanie. Dobrze myślę?
    Bardzo dobrze.
    marcinz22 wrote:
    Zrobiłem sobie zabudowę pod płyty GK i pytanie czy wełna grubosci ok 4-5 cm załatwi problem? Bardziej skłaniam się do pianki POLYNOR w sprayu bo wełną ciężko będzie mi to zrobić dokladnie. Co Wy na to?
    Wełna jest dla Twojego celu do bani. Kup coś takiego Link lub podobne. Doradziłbym Ci najlepsze - optymalne rozwiązanie, tzn. matę kauczukową, ale nie wiem, jaki masz budżet. Tu taka mata: Link
  • Level 7  
    Zblizylem rurę na ok 1,1m i tak zaciąga kominem dymowym. Masakra jakaś. Jak nie chodzi wentylator to ciąg w kanale dymowym jest poprawny. Uruchomi się wentylator i znowu to samo. Chyba trzeba wejść jednak na komin i założyć jakiegoś strażaka bo już nie mam pomysłu
  • Level 27  
    marcinz22 wrote:
    Chyba trzeba wejść jednak na komin i założyć jakiegoś strażaka bo już nie mam pomysłu
    Rzuciłem okiem na multum współczesnych wynalazków montowanych obecnie na wylotach kanałów wentylacyjnych i mogę Cię jedynie pocieszyć, że nie jesteś jedyny,który ma problem z podciśnieniem w takim kanale. Cokolwiek tam zainstalujesz, będzie to lepsze niż to co masz, czyli dziura w kominie i nic więcej. Ostatecznym rozwiązaniem - jak wszystko zawiedzie jest nasada z wentylatorem wyciągowym - jak czytam wcale nie rzadko stosowana. Póki co wyłaź na dach i zmajstruj to co Ci napisałem w poście #17, albo z odcinków rur choćby kanalizacyjnych zrób na próbę nasadę w kształcie litery H.
    Pozdrawiam
  • Level 7  
    101pawel wrote:
    Póki co wyłaź na dach i zmajstruj to co Ci napisałem w poście #17, albo z odcinków rur choćby kanalizacyjnych zrób na próbę nasadę w kształcie litery H.
    Pozdrawiam

Tak zrobię. Tylko jeśli dobrze rozumiem te nasady, strażaki wspomagają ciąg kominowy podczas wiatru. Ale jeśli będzie pogoda bezwietrzna to te bajery w niczym nie pomogą?
  • Level 35  
    Musisz pamiętać że zetka powinna zapewnić odpowiednią ilość powietrza do kotła z wentylatorem jak i dla wentylacji grawitacyjnej. Wentylator wytwarza na tyle duże podciśnienie że w kanale wentylacyjnym powstaje tzw ciąg wsteczny.
    Im dłuższa zetka tym bardziej spada jej wydajność.
    Jedynie rozsądne wyjście to zwiększenie przekroju zetki nawet czterokrotnie.