Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hitachi HTS545050A7E380 - dziwne wartości w SMART

12 Paź 2016 22:02 612 7
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Generalnie umiem (a przynajmniej tak mi się wydawało) odczytać i zinterpretować wartości SMART, lecz przy tym dysku zgłupiałem. Chodzi o to, że nie mam pewności jak odczytać konkretną liczbę realokowanych i oczekujących sektorów (parametry 05 i C5). Zawsze oceniałem to na podstawie wartości RAW, lecz w tym dysku wartości są tak duże, że aż nieprawdopodobne. Proszę o interpretację, która kolumna wskazuje konkretną liczbę sektorów. Wszystkie wartości prezentowane dziesiętnie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Sprawdziłbym w innym programie, wartości podejrzanie duże, z takimi parametrami powinien być martwy. Jeżeli nie ma na nim ważnych danych można się pokusić o zrobienie skanu powierzchni w MHDD, ale ostrzegam że po tej operacji dysk może paść na dobre jeżeli rzeczywiście jest w złym stanie.
    Dysk przyszedł razem z laptopem, nie uruchamiał się do końca system. Wymontowałem, podłączyłem u siebie i zrobiłem odczyt. Dysk jest rzeczywiście w bardzo złym stanie, bardzo dużo plików uszkodzonych, długie czasy dostępu do sektorów. Klient nie miał tam nic ważnego i pogodził się z utratą danych, ale kopiuję chociaż to, co jeszcze jest widoczne w systemie, żeby w ogóle cokolwiek uratować. Manipulacje wykluczam. Prędzej upadek, lub inny wstrząs podczas pracy - jutro go przycisnę.

Edit:
    O ile dobrze interpretuję informacje z sieci, to 05 nie wskazuje konkretnej ilości remapowanych sektorów. Jest to "zakodowane" w wartości RAW w.g. jakiegoś przelicznika. O złym stanie świadczy spadek wartości bieżącej mocno poniżej 100. Poprawcie, jeśli się mylę.

Robert, właśnie doczytałem, co oznacza BF. I wszystko jasne.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przy okazji zapytam czy ktoś grał w hokeja tym laptopem? (BF)
  • Moderator - Komputery Serwis
    W dyskach Hitachi SMART jest interpretowany w troszkę inny sposób, podobnie jak dla dysków Seagate.
    @ogryz mogłeś się wysilić i zamieścić SMART w taki sposób, by były widoczne wszystkie parametry.

Po zabezpieczeniu danych które uda się skopiować na inny nośnik, zamieść do kompletu skan powierzchni z czasami dostępu do sektorów.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    2504 realokowane sektory - potwierdź w HDSentinel zakładka przegląd. Tak to jest jeśli przełącza się na DEC z HEX. Dla dysków Hitachi taki zabieg tak się kończy. Wartość ta zapisywana jest w twoim przypadku:
    19335624(DEC) -->012709C8 (HEX), gdzie pierwsze 4 - liczba operacji remapowania - mniejsza, lub równa C4, ostatnie 4 - liczba realokowanych sektorów - tu 9C8 - 2504.
    Wartość C5 jest prawidłowa.
    ogryz napisał:
    O ile dobrze interpretuję informacje z sieci, to 05 nie wskazuje konkretnej ilości remapowanych sektorów. Jest to "zakodowane" w wartości RAW w.g. jakiegoś przelicznika. O złym stanie świadczy spadek wartości bieżącej mocno poniżej 100. Poprawcie, jeśli się mylę.

I tak i nie jeśli chodzi o Current. Zależy od konkretnego modelu dysku Hitachi. W przypadku jaki opisujesz miałbyś w RAW 0 a stan dysku byłby ok mimo jego uszkodzenia w CrystalDiskInfo, bo nie ma nic w RAW. Liczba realokowanych sektorów jest w takiej sytuacji w przybliżeniu równa RAW w C4 z tego co kojarzę. Wtedy też występuje równość wartości Current 05 i C4 lub są to wartości blisko siebie, nie tak jak tu 96 i 75. W przypadkach gdzie spada tylko wartość Current, niewiele osób widzi problem z dyskiem, bo programy tego nie widzą, jedynie samemu można się zorientować. Programy dopiero po przekroczeniu progu wyświetlają wtedy stan zły dysku.
    Udało się odzyskać wszystkie dane, jakie były jeszcze widoczne w systemie. Następnie puściłem skan powierzchni w MHDD, wytrwałem tylko do 8,4%, ale potwierdził się zły stan powierzchni.
    Po restarcie komputera BIOS zgłosił "SMART status bad", a dysk już nie wstał, zawieszał start systemu i zaczął stukać.

Przepraszam za źle umieszczonego SMARTA w pierwszym poście - nie zauważyłem, że za mało rozciągnąłem okienko. Niestety nie dam już rady tego poprawić.

mati211p Dzięki za porządny kawałek wiedzy. Takie posty podnoszą wartość edukacyjną tematów!

Edit:
    Udało się jeszcze odczytać SMART w MHDD. Załączam do kompletu stan obecny - agonalny. Dla wprawy: 3848 remapowane sektory + 16184 oczekujących.
    Hitachi HTS545050A7E380 - dziwne wartości w SMART Hitachi HTS545050A7E380 - dziwne wartości w SMART