Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby/Opcje zabezpieczenia przed porażeniem i sprzętu w mieszkaniu, siec TT.

12 Paź 2016 22:08 777 11
  • Poziom 4  
    Witam.
    Jestem studentem (na innym kierunku) i niedawno wynająłem mieszkanie w starym bloku.
    Chciałem od razu określić, że kilka dni temu, nie wiedziałem jak używać "Próbnika", tylko jak coś jakie zastosowanie mają bezpieczniki.
    Więc proszę o wyrozumiałość, do roboty i tak wynajmę fachowca z uprawnieniami, tylko muszę się w pierw dowiedzieć jakie mam możliwości zabezpieczenia przed porażeniem i sprzętu.
    Ponieważ nie chcę być ciemny, bo muszę ograniczać koszty, ale i w razie czego mieć obeznanie co ma zostać zrobione.
    Oczywiście wymiana instalacji nie wchodzi w grę.

I z tym także mieszkaniem mam właśnie zagwozdkę, kilka dni po podpisaniu umowy uświadomiłem sobie, że w moim pokoju nie ma bolca, i w ogóle uziemienia.

Nagle okazało się, po sprawdzeniu gniazdek, że nigdzie nie ma PE, w jednym gniazdku w kuchni, nawet jest napięcie na "bolcu".
    Ale także w gniazdkach po wyłączeniu i wykręceniu bezpieczników, Próbnik i tak się lekko świeci, ale no gdy są włączone, dużo mocniej świecą.
    To tak zacząłem szukać po forach jakie są inne opcje zabezpieczenia sprzętu AGD/RTV.

Natknąłem się na temat o "Zerowaniu", ale że ono nie jest zalecane w niektórych sieciach, np. typu TT.
    No i się dowiedziałem, od Spółdzielni, od Elektryka Spółdzielni i od Energetyki, że to jest akurat ten układ sieci TT.

1. Jakie mam możliwości zabezpieczenia mieszkania, gniazdek przed uszkodzenia sprzętu no i najważniejsze przed porażeniami, w sieci TT?

2. Czy "zerowanie" w ogóle w chodzi w grę w tego typu sieci, czy lepiej bez "zerowania".

3. Czy Liswy Przepięciowa i Przeciążeniowa, coś w ogóle da bez uziemienia?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    KryssNova napisał:
    dowiedziałem, od Spółdzielni, od Elektryka Spółdzielni i od Energetyki, że to jest akurat ten układ sieci TT.

Mało prawdopodobne aby tam było TT.
    Niech prezio przedstawi protokoły z pomiarów, tam będzie "sposób zabezpieczenia" od porażeń.
    Protokół prawdopodobnie z gatunku fantasy.... :D
  • Poziom 4  
    jann111 napisał:
    Mało prawdopodobne aby tam było TT.
    Niech prezio przedstawi protokoły z pomiarów, tam będzie "sposób zabezpieczenia" od porażeń.
    Protokół prawdopodobnie z gatunku fantasy....

Rozumiem, tak zrobie, spytam się ich o protokół, a więc jeżeli jest np. TN-C to "Zerowanie" by było zalecane?
    A wrazie co, mógłbym się od Was dowiedzieć jednak jeszcze jakie inne/dodatkowe możliwości zabezpieczenia sprzętu i przed porażeniem mogę zastosować w mieszkaniu?
    W przypadku TT i w ogóle?

Dziękuje za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ochrona od porażeń w sieci TT wymaga przewodu PE w lokalu. Jest taki?
  • Poziom 4  
    jann111 napisał:
    Ochrona od porażeń w sieci TT wymaga przewodu PE w lokalu. Jest taki?

No, nie w mieszkaniu/lokalu nie ma :( , właśnie to mnie martwiło, jest tylko "L" Faza i " N" Zero .
    A coś czytałem, o bezpiecznikach jakiegoś tam typu, czy to by pomogło, nie ma żadnej innej możliwości?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    KryssNova napisał:
    jeżeli jest np. TN-C to "Zerowanie" by było zalecane?

TN-C w lokalu również nie będzie, przewody raczej nie będą spełniały wymogów. Z dużym prawdopodobieństwem będzie instalacja w układzie obecnie niesklasyfikowanym, (TN) w którym w latach budowy zastosowano zerowanie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Nie może być TT nie ma takiej opcji. Jeżeli to blok, a nie domek zasilany ze słupa. Musi być TN-C na przyłączu.
    To oznacza, że na klatce w skrzynce jest TN-C.
    W budynku jest "zerowanie".
    KryssNova napisał:
    niedawno wynająłem mieszkanie w starym bloku........muszę się w pierw dowiedzieć jakie mam możliwości zabezpieczenia przed porażeniem i sprzętu.

Kolego Jan11 – nie mieszaj laikowi w głowie - odpowiedz konkretnie.
    Student zadał precyzyjne pytanie.
    Autora nie obchodzi jak się będzie nazywać to co jest w lokalu.
    Autor bardzo dobrze napisał.
    Jak TN-C jest na klatce to w starej instalacji jest zerowanie.
  • Poziom 4  
    jann111 napisał:
    TN-C w lokalu również nie będzie, przewody raczej nie będą spełniały wymogów. Z dużym prawdopodobieństwem będzie instalacja w układzie obecnie niesklasyfikowanym, (TN) w którym w latach budowy zastosowano zerowanie.

CYRUS2 napisał:
    Nie może być TT nie ma takiej opcji.
    Jeżeli to blok, a nie domek zasilany ze słupa.
    Musi być TN-C na przyłączu.
    To oznacza, że na klatce w skrzynce jest TN-C.

Rozumiem, także jeszcze raz dodam, że proszę o wyrozumiałość.
    Jak byłem w spółdzielni itd... tak mi powiedzieli, nie jestem sam w tym wykwalifikowany.
    Czyli, żeby wszystko wyjaśnić mam się ich spytać o protokół, tak?

Z tych odpowiedzi rozumiem, że:
    Jeżeli jest (a z Waszych odpowiedzi wynika, że raczej jest) TN-C to wtedy mam zlecić Elektrykowi, zrobienia "Zerowania" w gniazdkach, a tak ja kilku kronie się pytałem są jeszcze jakieś dodatkowe metody zabezpieczenia?

Dzięki.
  • Poziom 31  
    KryssNova napisał:
    coś czytałem, o bezpiecznikach jakiegoś tam typu, czy to by pomogło,

Zgłoś to do Spółdzielni albo najlepiej właścicielowi mieszkania a próbnikiem niczego nie sprawdzisz.
    Każdy lokal w Spółdzielni powinien posiadać aktualne badania instalacji elektrycznej. Trzeba dotrzeć do protokołu i zweryfikować stan obecny.
  • Poziom 4  
    jann111 napisał:
    Zgłoś to do Spółdzielni albo najlepiej właścicielowi mieszkania a próbnikiem niczego nie sprawdzisz.
    Każdy lokal w Spółdzielni powinien posiadać aktualne badania instalacji elektrycznej. Trzeba dotrzeć do protokołu i zweryfikować stan obecny.

Tak, zrobię.
    Idę jutro jeszcze raz i się ich wypytam.

Dzięki Wam za pomoc, to raczej wszystko.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Muszę cie pochwalić autorze tematu.
    Typowa opcja obywateli, to brak gniazda z bolcem nawet do pralki-w łazience.
  • Poziom 4  
    CYRUS2 napisał:
    Muszę cie pochwalić autorze tematu.
    Typowa opcja obywateli, to brak gniazda z bolcem nawet do pralki-w łazience.

Dzięki, za schlebianie i za pomoc.
    Tacy właśnie obywatele chyba mieszkali przede mną, hehe.
    Osobiście wolę być po prostu rozważny, nie ma zabawy z prądem.

Bym się smucił jak by mi się jakiś sprzęt popsuł, ale jak komuś by się coś stałe z tego powodu, to nigdy bym sobie nie wybaczył.

Też zazwyczaj dowiaduje się na tak poważne tematy, jak to się mówi "ostrożności nigdy za wiele".
    Poza tym uważam bycie nieświadomym na tak poważne sprawy, to tak samo bycie współwinowajcą jeżeli komuś by się coś stało, czyli po prostu ludzka głupota...

Więc jeszcze raz Dziękuje, super że są takie osoby jak Wy, które pomagają tym mniej obeznanym z Własnej woli.