Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony VAIO VPCJ1 All-In-One - Ekran gaśnie po 0.5 sekundy

12 Paź 2016 23:06 732 9
  • Poziom 9  
    Zwykle wymieniam inwerter, ale model inwertera do tego all-in-one PC (A1778488A) jest potwornie drogi, pewnie już go nie produkują:

Sony VAIO VPCJ1 All-In-One - Ekran gaśnie po 0.5 sekundy

Ekran włącza się dosłownie na pół sekundy po czym się wyłącza i nie udało mi się dojrzeć bladych napisów ale może przez dotykową folię. Komputer ma przełącznik do wyłączania ekranu - wyłączenie i włączenie uzdrawia ekran na 0.5 sekundy.

Zabrałem się więc za sprawdzenie, czy da się go wskrzesić i tak sprawdziłem kilka faktów:

1. Sterownik inwertera to OZ964SN: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/226914/ETC2/OZ964S.html
    2. Są 2 użyte, podwójne MOSFETy: 4614B http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/235834/AOSMD/AO4614BL.html
    3. Jest pełno tranzystorów/rezystorów dodanych w porównaniu ze schematem referencyjnym. Dodatkowa przetwornica napięcia?
    4. Są 4 uzwojenia pierwotne, wszystkie ok. 620Ω ohm, oraz 4 uzwojenia wtórne ok 2.6kΩ, brak rozbieżności większych niż może 3%.
    5. Nie jest to bezpiecznik. Do MOSFETów dochodzi 19.5V zasilania.
    6. Zasilanie 5V dochodzi do układu OZ964SN gdy jest włączony ekran - sterowanie włączania ekranu wygląda na sprawne.
    7. Elektrolit 390µF przy zasilaniu wymieniłem profilaktyczne, bez zmian.
    8. Kondensatory przy uzwojeniu pierwotnym 3x2.2µF równolegle (zmierzyłem 6.6µF) wyglądają ok.
    9. Kondensator i rezystor Open Lamp Protection (pin 1) są ustawione na 1 sekundę opóźnienia, 2 razy dłużej niż ekran się wyłącza (120kΩ i 1µF). Dodałem kondensator 2.2µF dla próby, dalej wyłącza się po pół sekundy.
    10. Over-Voltage Protection & Striking Time powinien wyłączać po 1-2 sek, ale nie napisali które elementy odpowiadają za to opóźnienie.

Co mogę jeszcze sprawdzić? Zamówiłem z Chin mosfety i kontroler jako że to mały wydatek, ale coś czuję, że problem może być nie taki oczywisty. Oby nie lampy CCFL...

Z góry dziękuję
  • Spec od komputerów
    too napisał:
    Oby nie lampy CCFL...

Od podstawienia świetlówek zacznij.
  • Poziom 9  
    Przez "podstawić" rozumiem podłączyć jakiś inny ekran? Ten ma 21.5 cala, jak podepnę jakiś stary ekran z laptopa - 15 czy 16 cali - który mam "na stanie", nie spalę go?

Są 4 podłączenia na lampy, ekrany laptopowe mają chyba 2 lampy - mam więc podłączyć 2 takie ekrany, aby bezpiecznie wykluczyć (albo potwierdzić) problem lampy?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    too napisał:
    Przez "podstawić" rozumiem podłączyć jakiś inny ekran?

Nie trzeba podłączać matrycy tylko sprawne świetlówki np. ze zbitej matrycy.
    too napisał:
    Ten ma 21.5 cala, jak podepnę jakiś stary ekran z laptopa - 15 czy 16 cali - który mam "na stanie", nie spalę go?

Jak podłączysz same świetlówki nic nie uszkodzisz
    too napisał:
    Są 4 podłączenia na lampy, ekrany laptopowe mają chyba 2 lampy - mam więc podłączyć 2 takie ekrany, aby bezpiecznie wykluczyć (albo potwierdzić) problem lampy?

Matryce laptopów są w 97% z jedną świetlówką.
  • Poziom 9  
    Dziękuję, będę eksperymentował z 1 ekranem na początek zamieniając go z po kolei każdą świetlówką, jak nie pomoże spróbuję skołować pozostałe 3 świetlówki.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zazwyczaj problem powoduje jedna, dwie świetlówki.
    Zalecana wymian kompletu.
    Częstą usterką jest upalenie przewodu przy świetlówce.
  • Poziom 9  
    Faktycznie jedna z 4 świetlówek jest spalona - do testów użyłem lampy z bardzo starego garmina. Ogromne dzięki za pomoc, mam jeszcze 2 pytania:

Rozważam używanie ekranu bez tej świetlówki, czy czujnik prądu zadziała, jak mu uzwojenie pierwotne odłączę czy trzeba też poodpinać coś ze sprzężenia zwrotnego - są tam diody, kondensatory i rezystor ale sam inwerter jest dużo bardziej skomplikowany niż ten schemat referencyjny więc może to ślepy zaułek?

I najważniejsze - jak wygląda sprawa możliwości skołowania zamiennika tej lampy? Sprzęt nie jest popularny, rozmiar ekranu (21.5 cala) też, a całe ekrany idą za dużą cenę...

PS. Jeszcze sprawdzę, czy to nie kabel przy świetlówce jak już rozbiorę ekran.

PS2. Mam ścinki listwy ledowej 12V zimne białe, może tego użyć?

• Poziom 43  
    too napisał:
    jak wygląda sprawa możliwości skołowania zamiennika tej lampy? Sprzęt nie jest popularny, rozmiar ekranu (21.5 cala) też, a całe ekrany idą za dużą cenę...

Poszukaj na Alle... świetlówek w tym rozmiarze.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Podłącz zamiast CCFL (uszkodzonej)kondensator 47pF/3kV
    * experymenty z (33-56pf)

Tam bywała matryca LG LM215WF1 (LB)(B1) 21,5"
    Dla niej szukaj lamp CCFL.
    CCFL srednica: 2.4 mm
    dług.: 485 mm

* W amazon (CCFL Backlight Assemblies for 21.5" LG LM215WF1-TLC1) to
    - Price: $24.95 + $4.99 shipping
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Odpowiedź zajęła "chwilę", ale towary z Chin idą długo. Spróbowałem metody od @lisek, ale kondensator 47pF niestety nie zadziałał, nawet 2 równolegle - nie miałem więcej. Spróbowałem również rezystora 330MΩ oraz dwóch takich szeregowo (stare ruskie MLT 2W) - nie udało się.
    Postanowiłem zamówić LED replacement kit z aliexpress - 2 zestawy po 2 listwy z zasilaczem, wyszło prawie 8$ za sztukę

Moderowany przez RADU23:

Link do aliexpress usunąłem.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

To był strzał w 10 - wymiana bez problemu, obraz żyleta i żywe kolory.
    Jedyny mankament to nie podłączona regulacja jasności do linii DIM - wstawiłem potencjometr 47kΩ między VDD a VCC i ustawiłem napięcie ok. 0.8V - na płytce DIM jest odwrócony, większe zasilanie daje mniejszą jasność (układ DF6113) - na odwrót niż daje VAIO. ENA wystarczy podpiąć do +.
    Polecam wszystkim, którzy mają czas na rozebranie samej matrycy, zaopatrzyć się w takie listwy LED zmiast CCFL - lampy będą coraz droższe.
    Acha - nie widać żadnych rozjaśnień przy diodach.
    Jeszcze raz dzięki za pomoc.