Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie typu 6F22, różnice...

13 Paź 2016 00:18 726 6
  • Poziom 15  
    Witam.

Z tego co wiem jest kilka typów 6F22.
    np:

- alkaliczna
    - litowa
    - cynkowo-chlorkowa
    - cynkowo-węglowa

Czy koś wyjaśni mi "łopatologicznie najlepiej", na czym polegają różnice praktyczne?
    Poza ceną (najtańsze są - cynkowe), czy pewnie też trwałością.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Nie mam akurat pod ręką ale stosuję Energizer Industrial w systemach alarmowych - w zależności od urządzenia w którym są zamontowane ich okres użyteczności to 1-2 lata(inne baterie z tej serii np.AAA stosuję z powodzeniem w domu - klawiatura bezprzewodowa, piloty itp. - potrafią działać po 3 lata przy codziennym użytkowaniu).
  • Poziom 15  
    sosarek napisał:
    ... stosuję Energizer Industrial w systemach alarmowych ....

To są Alkaiczne (chyba). O ile się nie mylę są ok. 2 razy droższe niż litowe.
    Czy warto tyle płacić/przepłacać?
    Ważny jest też chyba fakt iż (litowych) ich napięcie waha się (aż) początkowo od 1.8V?
  • Poziom 43  
    TAAG napisał:
    Czy koś wyjaśni mi "łopatologicznie najlepiej", na czym polegają różnice praktyczne?
    Pojemnością - najgorsze są cynkowe, najlepsze litowe.
    TAAG napisał:
    Czy warto tyle płacić/przepłacać?
    To zależy od tego do czego potrzebujesz i od Ciebie.
  • Poziom 42  
    Czy kupisz trzy cynkowe czy jedną litową to finansowo Prawie na jedno wyjdzie. Pamiętaj tylko że cynkowe potrafią wylewać niszcząc urządzenie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ogniwo (i bateria) cynkowo - węglowa i cynkowo - chlorkowa, to ta sama technologia: jedną elektrodą jest cynk, a drugą dwutlenek manganu zmieszany z grafitem. Elektrolitem jest zagęszczony roztwór chlorku amonu.
    Baterie alkaliczne mają takie same elektrody (Zn - MnO2 - dlatego jest takie same napięcie), tylko elektrolitem jest stężony roztwór KOH. Mają większą wydajność, trwałość i NIE CIEKNĄ!
    Ogniwa litowe to całkiem inna technologia! Elektrodą ujemną jest lit, elektrodę dodatnią może stanowić m.in. dwutlenek manganu (MnO2) lub jod (I2) — w ogniwach małej mocy, albo np. chlorek tionylu (SOCl2) — w ogniwach dużej mocy. Elektrolitem są niewodne roztwory związków org. lub nieorg. (lit gwałtownie reaguje z wodą).

Do zasilania przyrządów pomiarowych zamiast 6F22 chętnie używam "pakietu" 3 połączonych szeregowo 3-voltowych ogniw litowych typu CR2032, mają niezłą pojemność (200mAh) i świetną trwałość: nawet 10 lat! Takie ogniwa kupowane w "blistrze" kosztują poniżej 1,- złoty za sztukę.
  • Poziom 15  
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Temat raczej wyczerpany, więc zamykam.