Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[LTE] - Internet T-Mobile LTE - wybór najlepszej stacji BTS

13 Paź 2016 01:02 8367 36
  • Poziom 5  
    Witam,
    rozglądam się za internetem LTE od T-Mobile w ofercie MAX (czytałem umowę). Chciałem do tej oferty wybrać router DWR-921. Szukałem w wielu tematach, ale niestety każdy ma inne parametry i chciałbym dostosować je pod siebie.

Mieszkam w miejscowości Zaścienie 8 gmina Dąbrówka powiat Wołomin. Zorientowałem się czy w mojej okolicy są jakieś BTS'y tej sieci, znalazłem trzy, dwa maszty są współdzielone z Orange (NetWorkS! - Głuchy gmina Zabrodzie i NetWorkS! - Krusze gmina Klembów) i jeden, który jest masztem własnym (Tłuszcz ul. Zaściankowa 1).

1. Jak i co mam sprawdzić, gdy będę miał router? (pożyczam jutro od kolegi)
    2. Jak sprawdzić czy te BTS'y nie są obciążone?
    3. Czy sam router bez zewnętrznej anteny wystarczy do prędkości 10 Mb/s - 20 Mb/s?
    4. Jeżeli antena to jaka i na który nadajnik powinna być skierowana?

W spojlerze informacje o BTS

Spoiler:
    (NetWorkS! - Głuchy gmina Zabrodzie) - las niski, nie zasłania nadajnika, widać go z balkonu
    (NetWorkS! - Krusze gmina Klembów) - jest las, chyba nie zasłania nadajnika, dalsza odległość
    (NetWorkS! - Tłuszcz ul. Zaściankowa 1) - jest las, chyba zasłania nadajnik, daleka odległość
  • flexghzflexghz
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jeśli czytałeś regulamin to zdajesz sobie sprawę, że na LTE po 100GB dostaniesz lejek 2Mb/s na dodatek operator ma prawo przyciąć ci prędkość do 16kb/s gdy uzna, ze korzystasz nadmiernie z internetu wg. własnych , niezdefiniowanych kryteriów? Do tego noce bez limitu dodatkowo płatne, dlaczego akurat T-mobile z DWR-921? Na DWR-921 sprawdzisz tylko prędkości. Nie posiada diagnostyki sygnału i możliwości wymuszania pasm LTE. Obciążenie na BTS-ie definiują prędkości, wyższy UL od DL świadczy o tym. Na pewno działają BTS-y LTE1800 NetWorks na pozwoleniu Orange w Guchach i Karpinie. Do tego te w Tłuszczu. W Kruszach działa BTS LTE800 Orange, z którego T-mobile nie korzysta. Zasięg i oferta Orange dużo lepsza. w internecie mobilnym a więc i w T-mobile nie masz gwarancji prędkości. Antena przy wyborze LTE1800 to dualna na 1800MHz. Testy mozna zrobić na telefonie z LTE z zainstalowaną aplikacją Network Cell Info.
  • Poziom 5  
    Z tego jak ja rozumiem umowę i mówili mi konsultanci, internet jest ograniczany w opcji "LTE bez limitu", które występuję w taryfie RELAX i COMFORT, to nie dotyczy taryfy MAX.
    Spoiler:
    1.5.3. Mając na uwadze zapewnienie jak najlepszej prędkości transmisji danych oraz stabilności połączenia wszystkim użytkownikom sieci,
    po przekroczeniu przez Abonenta korzystającego z opcji „LTE bez limitu” 100 GB transmisji danych w technologii LTE w Cyklu
    Rozliczeniowym, prędkość transmisji ulegnie obniżeniu do końca tego cyklu i będzie wynosić nie więcej niż 2 Mb/s w przypadku
    danych pobieranych oraz nie więcej niż 2 Mb/s w przypadku danych wysyłanych. Ograniczenie to nie będzie miało wpływu na:
    1.5.3.1. prędkość transferu danych poza opcją LTE bez Limitu,

Owszem, zdaje sobie sprawę, że jest także punkt 1.5.4 i jestem tego świadomy.
    Spoiler:
    1.5.4. W przypadku wysokiego zużycia danych przez Abonenta, obciążającego sieć w sposób zagrażający jej prawidłowemu
    funkcjonowaniu lub/i korzystaniu z niej przez innych użytkowników, Operator zastrzega sobie prawo do ograniczenia prędkości
    transmisji danych w taki sposób, że nie będzie ona wyższa niż 16 kBit/sek. Od kolejnego Cyklu Rozliczeniowego ograniczenie to
    zostanie zniesione, jednakże ponowne wystąpienie przesłanek wskazanych w zdaniu poprzednim uprawnia Operatora do ponownego
    jego zastosowania.

Dlaczego DWR-921, ponieważ maja go w ofercie, a ja chce umowę z urządzeniem. Jest jeszcze do wyboru HUAWEI B315W, będzie lepszy od tego D-LINK-a?

Czyli w jeden z tych trzech BTS-ów powinienem celować? Sprawdzę w różnych miejscach w domu gdzie jest najlepszy zasięg i ile on wynosi. Potem pojadę pod BTS-y i zobaczę jakie maja obciążenie.

Na co powinienem zwrócić uwagę w tej aplikacji? Czy screen pierwszej zakładki wystarczy, żeby określić jaki będzie UP/DL? Czy muszę tez zrobić speed test?

Wyniki dołączę tu jak najszybciej.
  • flexghzflexghz
    Masz regulamin a posłuchałeś konsultantów, którzy kłamią? W LTE na taryfie MAX dostaniesz po 100GB lejek 2Mb/s, to już sprawdzone przez innych. Na 3G niby nie ma limitu ale z kolei jest zapis pkt. 1.5.4 który praktycznie wyłącza internet. Przy czym taki zapis nie zawiera żadnych kryteriów i operator może ci dać 16kb/s wg. własnego widzi mi się. Konsultanci i reklamy w TV to kiepscy doradcy. Internet drogi i z limitami prędkości. na dodatek ponad 9 zł za noce poza limitem. Sprzęt z T-mobile ma z reguły okrojony do minimum soft, B315 na dodatek ma zaślepione porty USB i porty RJ11. DWR-921 to router sprzed kilku lat, wart ze 200 zł. Posiada modem LTE3 kat., brak diagnostyki sygnału. Zaleta dość bogate menu konfiguracyjne. Testy u siebie i pod BTS-ami. NCI pokaże parametry sygnału LTE i eNodeB po którym identyfikujemy BTS. Do tego speedtest. W Orange ze sklepu internetowego , oferta internet LTE dla domu można mieć za 44,90 150GB w strefie domowej z pełna prędkością, potem lejek 1mb/s do tego 60GB poza strefą. Do tego możliwość drugiego SIM i noce 0-8 poza limitem w abonamencie. do tego rata 15,01 zł/m-c za B315 lub MF283+ czyli razem 59.91 za wszystko. Jest tez możliwość za 25,01 zł/m-c wziąć zestaw MF283+ z tabletami TAB2A8 czy TAB2A10. Oferta z jasnym regulaminem, tańsza .Sprzęt nowszy a zasięg dodatkowo z BTS-a LTE800 Orange.
  • Poziom 5  
    Zrobiłem testy u siebie i pod BTS-ami to jak mówiłeś, klasyfikują się następująco:

Pomiar z BTS-u w Karpinie i z dachu mojego domu.
    Spoiler:

[LTE] - Internet T-Mobile LTE - wybór najlepszej stacji BTS[LTE] - Internet T-Mobile LTE - wybór najlepszej stacji BTS

Pomiar z BTS-u w Głuchach, pomiar w pokoju z balkonem i na balkonie.

Spoiler:

Balkon:

Wnętrze pokoju:

Pomiary wykonywane z routera który stał w pokoju:
    Zasięg 3G:

Wi-Fi:

[LTE] - Internet T-Mobile LTE - wybór najlepszej stacji BTS[LTE] - Internet T-Mobile LTE - wybór najlepszej stacji BTS

Kabel:

Zasięg 4G:

Wi-Fi:

Kabel:

Co sądzisz o tych wynikach? Czy antena dużo w tym wypadku by zmieniła?

Mam nadzieję, że dobrze zidentyfikowałem połączenia.
    Nic nie sadze bo co mam porównywać? Po co mi pomiary sygnału i CID GSM i 3g pod BTS-ami i w domu. Testy miały dotyczyć LTE 1800 z Karpina i Głuchych. Trudno zidentyfikować to połączenie z LTE na DWR-921. Na LTE dobry DL przy kiepskim UL. Miernik sygnału na DWR-921 bez znaczenia. Ten router nie posiada normalnej diagnostyki sygnału. Na dodatek nie wiemy czy to połączenie w LTE to nie na LTE800 T-mobile, posiada pozwolenie w Niegowie. Możliwe, że z LTE800 Orange w Kruszach , bo dla testu Orange zezwala korzystać T-mobile ze swoich BTS-ów LTE800 i wzajemnie.Poziom sygnału 67% za wysoki w porównaniu z 3g w domu z Głuchych.
  • Poziom 5  
    Ten program muszę jakoś ustawić pod LTE1800 i wtedy robić pomiar?
    Wystarczą pomiary pod BTS's w Karpinie i Głuchach? Nie potrzeba robić pomiaru z domu?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Telefon musi obsługiwać i połączyć się z siecią LTE w T-Mobile. Wtedy program pokaże parametry sygnału LTE. Kluczowy jest pomiar u ciebie bo pozwoli poznać CID BTS-a i parametry LTE. Masz zasięg LTE bo świadczy o tym połączenie na LTE w DWR-921 więc yelefon powinien połaczyć się z tym samym. . Gdybyś miał B315, z którym działają programy LTEWatchH i E5186 Toolbox to od razu znane byłyby parametry sygnału LTE na B315, CID BTS-a oraz można byłoby wymusić pasma LTE800 i LTE1800 na B315. Ale ty nie wiedzieć czemu wybrałeś zabytkowy DWR-921. Pewnie konsultanci T-mobile go zachwalali.
  • Poziom 5  
    Ten router pożyczyłem od kolegi, żeby sprawdzić prędkość, postaram się jeszcze zrobić test na B315, albo na telefonie ta aplikacja, niestety nie mam na stale telefonu z androidem, którym mógłbym to zrobić.

Wstawiam jeszcze wyciąg testów z DL/UP w Karpinie, Głuchach i moim domu. (testowane przez telefon)
    Wyciąg ze strony speedtest.net

Dodano po 1 [minuty]:

Właściwie to dziwne, że ten program nie pokazał LTE w telefonie był ustawiony tyle, że nie wymuszony, może przez to ten problem.
  • Pomocny post
    Na tych testach masz pod BTS-ami w Karpinie i Głuchach LTE i prędkości całkiem przyzwoite. DL30-40MB/s a UL około 30Mb/s. Czyli BTS-y obciążone ale tragedii nie ma. I o to chodziło. Zresztą masz zawsze wybór z tych dwóch. Antena Dual LTE1800MHz z Cybertecha lub Sorensena ustawiona na BTS zapewniający lepsze prędkości. Jeśli satysfakcjonują cię prędkości i oferta T-mobile to ją bierz. Ale sprawdź jeszcze Orange.
  • Poziom 5  
    Sprawdzałem tez przy okazji predkość Orange (starter NJUmobile)

Prześledzę też ofertę Orange o której mówiłeś.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tych anten czy do B315 będzie pasowała ta sama co złączka co do routerów o których mówiłeś od Orange, czy trzeba będzie zarabiać nowe kable w razie zmiany?

I który router warto wybrać w Orange, a który w T-Mobile?
  • Pomocny post
    Routery stacjonarne LTE mają złącza anten typu SMA(ż) i do nich pasują anteny zakończone SMA9m) tak jak do B315. czyli pasują też do DWR-921 czy MF283+. Teraz w Orange jest B315 i go bierz . Podobnie w T-mobile mimo że operator zubożył FW i zaślepił ten USB i RJ11. Na B315 tak jak pisałem działa LTEWatchH l i Toolbox a to pozwala wymuszać konkretne pasma LTE co jest teraz niezbędną funkcja. Polscy operatorzy korzystają z LTE1800 a teraz budują LTE800 i LTE2600 a play dodatkowo korzysta z LTE2100.
  • Poziom 5  
    Mam jeszcze takie pytanie, czy warty uwagi jest router DWR-116, jeżeli nie mogę wziąć B315? Dobra ma specyfikacje, da się na nim wymuszać pasma? Jest on w zestawie z modemem Huawei E3372h na usb.
    Nie bierze się DWR-116 z E3372h . Zestaw kiepski i wart ze 200 zł, E3372h w T-mobile wersja zwykła . Nie wymusi sie pasm LTE na nim. I skąd to parcie na gorszą ofertę z T-Mobile zamiast Orange? Widzę, ze wyraźnie wierzysz w gadki konsultantów T-mobile, którzy polecili ci kolejny szajs ze swojej oferty. Życzę owocnej współpracy z tymi fachowcami.
  • Poziom 5  
    Po prostu chciałem wziąć umowę i sprawdzić jak jest z tym no limit na własnej skórze. Miałem na myśli wymuszanie pasma na DWR-116, tego co czytam w innych wątkach jest taka możliwość po wgraniu starszego firmware. A jak z jego możliwościami? Da radę? E3372h nawet się nie sugeruje, nie jest mi potrzeby, ale ten D-link jest tylko w zestawie z nim.

Dodano po 15 [minuty]:

Przetestować przez 14 dni.
    A gdzie znalazłeś info ze na DWR-116 można wymuszać pasma LTE? To budżetowy router z USB i obsługą modemów LTE/3G . On nie odpowiada za połączenie LTE/3G i wymuszanie pasm. To rola E3372, bez tego modemu DWR-116 nie połączy się z siecią LTE/3G, stąd dają modem. Ten E3372h-153 z T-Mobile to wersja zwykła . Nie działa z LTEWatchH i E5186Toolbox więc nie wymusisz na nim pasm LTE. Można by spróbować na nim z programem MDMA ale gwarancji nie ma i wymaga to wiedzy. To jest zestaw modem+ router do jego obsługi. Zamiast słuchać konsultantów i przekonywać się na własnej skórze wystarczy przeczytać http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00008/D_007_0012882.pdf Regulamin jasny, pkt 1.5.3 i lejek 2Mb/s po 100GB. Do tego zapis 1.5.4 i wszystko jasne. A dlaczego nie bierzesz B315, który jest routerem z wbudowanym modemem LTE i Gigabitowymi portami LAN?
    W tej ofercie jest też zapis 4.4 o możliwości nałożenia lejka 16kb/s wg. uznania operatora. Sama oferta ze względu na 10m-czny okres zobowiązania OK . Sprzęt do niej słaby ale wiadomo coś za coś. Co do wymuszania to dotyczy to modemu E3372 a nie DWR-116. Ogólnie najlepiej dysponować modemem E3372s-153 HiLink. Do niego jest modowane FW, które w WebUI ma taka opcję. Na E3372s-153 działa też LTEWatchH i E5186 Toolbox. Modemy E3372s-153 wersja zwykła łatwo przerobić na HiLink. Nowsza wersja E3372h-153 w wersji nie HiLink jest trudniejsza do przerobienia na HiLinka http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=45272 . Na E3372h-153 HiLink nie w pełni działa z LTEWatchH czy Toolboxem. Ogólnie wymaga to trochę wiedzy i doświadczenia.
  • Poziom 5  
    Ale ogólnie do zrobienia jeśli spędzi się nad tym trochę czasu, tak? Czyli ten modem z tym routerem pozwoli wymusić pasma, ale trzeba go zmodyfikować ? I pytanie czy to nie narusza jakby sprzętu t-mobile, czy mogą mnie czymś obciążyć? I czy jeśli sie zmoduje ten router to czy da sie potem przywrócić go do stanu w którym go kupiłem?
    Nie modujesz routera a sam modem, jest do zrobienia. Wszystko jest na bez-kabli. Koledzy się tym bawią. Ale pozostaje jeszcze kwestia FW na DWR-116 bo to z T-Mobile jest dedykowane do modemu E3372h-153 w wersji zwykłej. Pewnie trzeba będzie je też zmienić. sprzęt z T-Mobile jest na własność i możesz robić z nim co chcesz.
  • Poziom 5  
    Wziąłem w końcu b315s-22, statystyki z LTEWatchH:

LTE 800 MHz

LTE 1800 MHz

LTE Advanced

Co o tym sądzisz? Mogę coś jeszcze sprawdzić?
    Ale w tej ofercie , której regulamin podałeś B315 był niedostępny, wziąłeś inna ofertę?. Na LTE1800 to BTS LTE1800NetWorks z Głuchych. Na LTE800 połączenie z BTS-em LTE800 T-Mobile w Niegowie. Prędkości z niego tragiczne mimo niezłych parametrów sygnału LTE. Dużo lepiej na LTE1800 mimo kiepskiego sygnału. Ja bym sprawdził Orange, teraz za rejestrację karty głosowej za 5 zł jest bonus 100GB.
  • Poziom 5  
    Tak, wybrałem inna ofertę. Dostałem ten pakiet http://www.t-mobile.pl/internet-mobilny/cat10032.chtml "6 miesięcy za 1 zł" w cenie 69,99 do tego router B315S-22. Ta sama umowa co dla studenta, tyle ze dłuższy okres i lepszy sprzęt, wolałem ten router niż tamten zestaw. Na razie testuje, mam 14 dni, myślę nad antena, ale i tak na ta chwile działa dobrze. Sprawdzę na tym routerze tez Orange, może jutro i wstawię wyniki.
  • Poziom 5  
    Sprawdziłem statystyki z LTEWatchH, karta Nju Mobile (zasięg Orange):

LTE 800 MHz

LTE 1800 MHz

Mam pytanie odnośnie anteny, czy jeśli bym się na nią zdecydował to poprawi znacznie prędkość pobierania i wysyłania, czy nie będzie znaczącej różnicy?

Najwyższa prędkość zaobserwowałem około 2 w nocy:
    Myślałem, żeby około tej godziny pojechać pod BTS i sprawdzić jego możliwości przy niewielkim obciążeniu o tej godzinie.

Jak widać tutaj około godziny 13 prędkość pobierania oscyluje w przedziale 29-39 Mb/s, a wysyłania 27-30 Mb/s, czy byłbym w stanie osiągnąć taka prędkość w domu?
    Na codzień mam mniej więcej takie prędkości:
  • Poziom 5  
    Jeśli chodzi o ateny to są porównwywalne ? Mam na myśli Dual LTE1800MHz z Cybertecha i Sorensena.

Sorensen
    Cybertech

To są te konkretnie?
    Jeśli możesz, odnieś się do mojego poprzedniego wpisu.
    Ogólnie to prędkości są zadowalające i to zarówno na LTE800 i LTE1800. Co do anten to porównywalne, sam korzystałem z obydwu. Kupujesz od razu z konektorami do B315.Na LTE1800 masz slaby sygnał i jego poprawa powinna przełożyć się na ich poprawę( szczególnie UL) i stabilność połączenia.

[
  • Poziom 5  
    Cześć, po czasie wracam z tematem kupna anteny do routera B315. Po aktualizacji oprogramowania routera popsuł się DL/UP, może to przypadek, a może rzeczywiście ma na to wpływ. Jeśli chodzi o zasięg to biorę pod uwagę BTS w Głuchach i Małopolu. Z tego co sprawdzałem to obiecująco zapowiada się 1800 MHz i 2600 MHz w Małopolu i 1800 MHz w Głuchach. Tu pojawia się moje pytanie czy lepiej kupić antenę od 1800 MHz - 2600 MHz czy jednak 800 MHz - 1800 MHz?

Dodano po 12 [minuty]:

Zrobiłem pomiary

BTS w Głuchach:

Z domu na Głuchy:

Prędkości z Głuch i Małopola pod BTS, po 3 razy:

BTS w Małopolu:

Z domu na Małopole:

Z domu na Małopole 2600 MHz:
    W domu na telefonie niezależnie od miejsca połączenie tylko z BTS-em w Głuchych, na LTE1800NW oraz zLTE800 w tym teście na Małopole. Screen z testu pod BTS-em Małopole to screen z Głuchych tylko ten sam sektor co w domu. Głuchy na LTE1800 nawet niezapchane./ Małopole w domu na LTE2600 dobre prędkości mimo słabego sygnału. ogólnie warto wymusić to pasmo i korzystać z tego BTS-a oczywiście poprawiając sygnał anteną na 1800-2600MHz.
  • Poziom 5  
    Czyli ta antena by sie sprawdziła Link, nie ma co brac takiej pod 800 - 1800MHz?
  • Poziom 14  
    ta jest pod 1800-2600.