Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka domu - jakie rozwiązanie?

Sickboy 13 Oct 2016 09:04 4560 29
Optex
 • #1
  Sickboy
  Level 11  
  Przymierzam się do budowy domu - na razie sama papierologia. Pomyślałem, że już na tym etapie (dostosowanie projektu) można pomyśleć o jakiś udogodnieniach, typu zarządzanie temperaturą, roletami, światłem czy informowanie o otwartych drzwiach czy bramy. Nie ma to być jakiś super zaawansowany system zarządzania wszystkim (nawet spłuczką w toalecie). Po prostu taka podstawa.
  Z racji, iż w mojej miejscowości znajduje się firma Deimic przyjrzałem się bliżej ich rozwiązaniu (Deimic One). Nie ukrywam, że spełnia wszystkie moje oczekiwania zarówno jako system jak i prostotę budowy oraz konfigurację i obsługę. Dodam, że jako urządzenia końcowe nie trzeba kupować specjalnych włączników itp specjalnie pod system sterowania. Wystarczą zwykłe włączniki. To samo tyczy się gniazdek.
  Komunikacja odbywa się po przewodach YDY oraz UTP 5e. Wszystko pięknie tylko...cena. Za moduł master plus 10 czujników życzą sobie prawie 9 tyś... Sporo.

  Myślałem też nad przełącznikami Sonoff ale to trochę za mało. Do tego sterowanie przechodzi przez system, który jest gdzieś w chmurze a wolałbym tego uniknąć.

  Przeglądałem rozwiązanie Z-Wave ale z tego co wyczytałem to wymaga dedykowanych włączników za cenę kosmiczną (ponad 200 zł za włącznik). Pewnie nie tylko włączniki...

  Jestem informatykiem z uprawnieniami elektrycznymi. Trochę z automatyką miałem styczności więc z okablowaniem i montażem nie ma problemu. Tylko jaki system wybrać...
 • Optex
 • #3
  enceladuse
  Level 13  
  Jeśli masz zacięcie it/elektronika zobacz projekty typu OpenHab, Supla - można z ich poziomu obsłużyć wspomniane moduły Sonoff-a, ale z własnym firmware (nie łączy się do chmury). Pomyśl też, czy nie będziesz chciał takiego systemu integrować np. z centralką alarmową.
 • #4
  Sickboy
  Level 11  
  Czy zarówno przy użyciu Raspberry Pi/Arduino trzeba tworzyć odrębną instalację do sterowania jak w przypadku Deimic (opartą o przewody UTP) czy można wykorzystać przewody instalacji elektrycznej?
 • Optex
 • #5
  boguslaw robak
  Level 21  
  Witam sprawdż też rozwiązania hager albo zamela pozdrawiam.
 • #6
  kosmogon
  Level 14  
  Sickboy wrote:
  Czy zarówno przy użyciu Raspberry Pi/Arduino trzeba tworzyć odrębną instalację do sterowania jak w przypadku Deimic


  Tak, trzeba. Chyba, że będziesz sterował bezprzewodowo, ale to bez sensu, bo jeśli stawiasz nowy dom, to lepiej położyć pewne przewody, niż stawiać na komunikację bezprzewodową, która bywa zawodna. Wystarczy zwykła skrętka, żeby mieć komunikację i zasilanie modułów. A Arduino i RPi to całkiem niezłe połączenie, ale wymaga trochę zabawy.
 • #7
  enceladuse
  Level 13  
  Systemy OpenSource mogą działać po kablu i bezprzewodowo.
  Ja np. mam OpenHaba zintegrowanego ze wszystkim po IP - alarm, moduły sonoff i kilka autorskich (np. raspberry podłączone do kotła). Historycznie mam jeszcze bezprzewodowe mysensors (pomiar prądu, temperatury, wilgotności, dimmery LED) oraz jedną magistralę 1wire (kabel 6 żyłowy prosty od alarmówki).
  Co do Zamela - to warto poczekać, bo mają miejsce ruchy, które wpłynął być może na ich podejście do automatyki domowej - zaczęli współpracę z projektem supla.
 • #8
  Sickboy
  Level 11  
  Dobra, reasumując - mam jeszcze trochę czasu. Potestuję różne rozwiązania - zakupię raspberry i kilka modułów różnych producentów i zobaczę co mi podpasuje.
  Na razie wezmę się za planowanie instalacji. Na wszelki wypadek położę zarówno przewody elektryczne 3-zyłowe i po UTP w topologii gwiazdy. Jak nie znajdę dobrego rozwiązania to zrobię starą dobrą instalację elektryczną i też będzie działać.

  Czy przewód UTP musi być jakiś specjalny? Deimic radzi by przewód był miedziany nieekranowany.
 • #9
  enceladuse
  Level 13  
  Nieekranowany jest ok. Pomyśl jednak o osobnych kablach do alarmówki - Satel np. nie zaleca skrętki.
 • #10
  easypl12
  Level 12  
  Sam stosuje i polecam Openhab'a.
  Głowna zaleta - OH da sie zintegrować z ogromna ilością urządzeń, ja mam zintegrowane:
  - Satel integra 128 (przez ETH)
  - 3 x sonos
  - rolety (z-wave)
  - światła,gniazda (z-wave)
  - domofon (doorbird)
  - pogoda (dane online)
  - 2x klimatyzacja (samsung model z WIFI)
  - UPS (przez USB)

  OH działa u mnie na serwerze DELLa, ale ze względu na hałas planuje w najbliższym czasie przejść na RPI
 • #11
  Dorri77
  Level 9  
  U mnie też są straszne zakłócenia tylko, czy to może mieć związek z serwerem?
 • #13
  pcxelja
  Level 12  
  Witam,
  W moim przypadku nie sprawdziło się sterowanie roletami oraz kilkoma punktami świetlnymi w domu poprzez centralkę Satel 128 WRL oraz ekspandery. Coraz częściej występują błędy pamięci Flash.
 • #14
  kuch_arc
  Level 14  
  pcxelja wrote:
  Witam,
  W moim przypadku nie sprawdziło się sterowanie roletami oraz kilkoma punktami świetlnymi w domu poprzez centralkę Satel 128 WRL oraz ekspandery. Coraz częściej występują błędy pamięci Flash.
  możesz to rozwinąć? myślałem, że to dosyć niezawodne rozwiązanie.
 • #15
  pcxelja
  Level 12  
  kuch_arc wrote:
  możesz to rozwinąć? myślałem, że to dosyć niezawodne rozwiązanie.


  U siebie w domu mam 12 rolet oraz 5 obwodów w salonie do sterowania. Do sterowania musiałbym użyć modułu z Satela który nie odpowiadał mi (robiłem rozeznanie w 2015 roku).
  Na początku sterowałem rolety zwykłym włącznikiem dzwonkowym a oświetlenie pilotem. Byłem w trakcie wykończania domu więc ciąłem koszty.
  Między czasie uległa awarii centralka (znany błąd modułu pamięci jednej serii). Centralka została naprawiona na gwarancji. Zależało mi na możliwości sterowania roletami z telefonu. Satel dostarczył aplikacje która przedstawia manipulator za pomocą, której miałbym sterować. Trochę lipne rozwiązanie. Nie sprawdzałem jak to teraz wygląda, może się coś zmieniło.
 • #16
  kulfi82
  Level 13  
  Witam kolegów, daleki jestem od zaśmiecania forum więc pozwolę sobie zadać podobne pytanie w ów wątku. Ja również jestem w trakcie budowy niewielkiego parterowego domu (około 100m) i niestety trochę czasowo przegapiłem moment głębszego rozmyślania jak dodać trochę automatyki do nowego lokum i teraz trochę na szybko muszę podjąć decyzję. A złych decyzji podejmować nie chcę :)

  Zależy mi na sterowaniu roletami (6 sztuk), światłem w domu i oświetleniem ogrodowym, bramą wjazdową i monitoringiem. Kierunki są dwa: Fibaro (lub coś na z wave) lub budowa na kabelkach. Elektryk trochę straszy mnie kosztami i skomplikowaniem systemu opartego na skrętce. Programowo malinkę i np. domoticza spokojnie bym sobie ogarnął, ale z elektryki i elektroniki jestem całkowita ciemnota i co z tego, że moduły kosztują o 50zł, jak za każdym razem ktoś będzie musiał mi to spiąć abym domu z dymem nie puścić.

  Poratujcie z radami :)
 • #17
  kuch_arc
  Level 14  
  Primo - wszędzie daj głębokie puszki, żeby zmieściły się moduły.

  Sterowanie roletami możesz zrobić na jednym systemie, np. FF, ZAMEL albo jakikolwiek inny.
  Sterowanie ogrzewaniem - na innym, radiowe programatory z bramka GSM.
  Monitoring - osobno.

  Jak chcesz to wszystko mieć w jednym, razem z alarmem, to ja to robię na ROPAM. Największa bolączką, że jest bardzo mało wejść i wyjść na centrali, i do 5 termostatów

  Bezpiecznie jest pociągnać do każdego punktu sterowania roletami, włącznika światła, regulatora temperatury kabel 6x05, wtedy się zabepiezpieczysz.

  skrętka jest tania - do kamer pociągnij sobie skrętkę, a co na niej puścisz to tez nie musisz teraz myśleć.
 • #18
  Erbit
  Level 42  
  easypl12 wrote:
  ...
  OH działa u mnie na serwerze DELLa, ale ze względu na hałas planuje w najbliższym czasie przejść na RPI


  Dołóż do tego zużycie prądu. Taki serwer pewno "zjada" z 50 zł w miesiącu.

  Oczywiście wydajność RPI jest dużo mniejsza os takiego serwera ale ja mam u siebie ponad 100 urządzeń w automatyce i wszystko to obsługiwane jest właśnie przez RPI bez większej zadyszki.

  Sickboy wrote:
  ...
  Jestem informatykiem ......

  Więc dasz sobie radę z OH i przeprogramowaniem Sonoff. Dzięki temu będziesz miał szerokie możliwości - też wykorzystania urządzeń wykonawczych tańszych producentów (np. Sonoff).
 • #19
  kulfi82
  Level 13  
  kuch_arc wrote:
  Primo - wszędzie daj głębokie puszki, żeby zmieściły się moduły.

  głębokie puszki już są zaplanowane - większym problemem dla mnie jest obranie kierunku kabel czy znienawidzona bezprzewodówka i wynalazki pokroju Fibaro. Dochodzi do tego jeszcze wielkość szafy pod UTP kotłownia jest malutka a jednak szafa pod automatykę swoje rozmiary ma. Początkowo myślałem, że da się to spokojnie rozdzielić elektryka w kotłowni automatyka wypuszczona na poddasze które jest nieużytkowe, ale jak się okazuje nie jest to taki prosty temat.

  Szperając po forum bardzo mądrze napisał jeden z użytkowników cyt.
  "Mam rozbudowany system (coś ponad 100 urządzeń końcowych). Kilka zdarzeń życiowych dało mi trochę przemyśleń w tej materii - otóż nikt poza mną nie potrafi tego serwisować. Nikt z domowników ani nikt z serwisantów mimo, że wszystkie elementy pochodzą od jednego producenta.
  Pojawiają się u mnie też domorosłe rozwiązania - np. integracja z bramą czy domofonem.
  Grzebanie w tym wszystkim to fajna sprawa - ale dla mnie, nie dla innych. Trzeba o tym pamiętać."

  Puszczenie kabli to i tak kropla w kosztach całej inwestycji, tyle tylko czy to dla kogoś bez umiejętności eletryczno-elektronicznych nie jest przerost formy nad treścią.
 • #20
  Erbit
  Level 42  
  kulfi82 wrote:
  ... większym problemem dla mnie jest obranie kierunku kabel czy znienawidzona bezprzewodówka i wynalazki pokroju Fibaro.


  Nie unikniesz "bezprzewodówki" bo jak to zwykle bywa po położeniu przewodów zawsze czegoś zabraknie. Jednak nastawienie na kabel pozwoli mocno zredukować "bezprzewodówkę" i to jest właściwy kierunek.

  kulfi82 wrote:
  ...
  Dochodzi do tego jeszcze wielkość szafy pod UTP kotłownia jest malutka a jednak szafa pod automatykę swoje rozmiary ma. Początkowo myślałem, że da się to spokojnie rozdzielić elektryka w kotłowni automatyka wypuszczona na poddasze które jest nieużytkowe, ale jak się okazuje nie jest to taki prosty temat.
  ...

  Szafę kup od razu 2 razy większą. jak już ją wybierzesz to znów pomnóż jej wielkość przez dwa. Może wtedy nie będziesz musiał nic z szafą zmieniać. Znam to z autopsji ;)


  kulfi82 wrote:
  ...
  ... napisał jeden z użytkowników cyt. "Mam rozbudowany system (coś ponad 100 urządzeń końcowych). Kilka zdarzeń życiowych dało mi trochę przemyśleń...

  Tu też miałem to napisać ;)

  Dopóki system działa nie jest źle. gdy zepsuje się system montowany przez firmę wzywasz firmę. gdy zepsuje się system "domorosły" tylko Ty sam możesz go naprawić i choć nie zdarza się to często to... jest to trudne gdy jest się np. "na drugim końcu Polski".

  Ja cały czas zastanawiam się nad openHAB - zastanawiam się tylko dlatego, że obecnie te 100 urządzeń to urządzenia jednego producenta. Obawiam się, że zmiana na openHAB spowoduje większą awaryjność całego układu (choć może się mylę).
 • #21
  kulfi82
  Level 13  
  Erbit wrote:
  Tu też miałem to napisać


  no właśnie tak myślałem, że to mogło być Twoje - powinien ten akapit być gdzieś przypięty. Wracając jeszcze na chwilę do tematu (mam nadzieje, że autor mnie nie zgłosi) pomijając fakt, że ewidentnie zaspałem z domową inteligencją (elektryk wchodzi za 3-4 tygodnie) chciałbym podjąć możliwie najlepszą decyzję. Dziś ciężko uzasadni sobie rozsądnie fibaro jeżeli w co drugiej wypowiedzi czytasz "budowanie nowego inteligentnego domu bez UTP do głupota". Gdyby dom był duży.. ale u mnie jest 97m pow. użytkowej, 4 pokoje, 7 okien, 6 rolet do obsłużenia. Wstępnie drogie Fibaro wyszło by mnie 5 - 6 tyś (centralka + kilkanaście modułów). Spięcie systemu na UTP elektryk samą robociznę oszacował na 1.500 - 2 tyś
 • #22
  Erbit
  Level 42  
  Mam Homematic. System posiada urządzenia na kablu oraz radiowe (868MHz). Posiadam u siebie głównie "radio", urządzeń kablowych jest niewiele. Centrala kosztuje kilkaset zł (500?) a nie jak w Fibaro kilka tysięcy. Niestety urządzenia wykonawcze są już w zbliżonej cenie.

  Ja świadomie postawiłem na jednego producenta - chciałem uniknąć sytuacji, w której dwóch producentów przy problemie będzie twierdziło, że to ten drugi jest winien.

  Wady Hiomematic? Mała (lub właściwie nieistniejąca) Polska społeczność internetowa. Jak to ktoś opisał jest duża społeczność internetowa wokół HomeMatic ale używa języka "barbarzyńskiego" (niemieckiego) więc dla mnie to utrudniona komunikacja.

  Obecnie używam RPI z oprogramowaniem RaspberryMatic, które jest tożsame z tym co siedzi w oryginalnych centralach firmy Homematic + poprawki i uzupełnienia.

  [edyta]
  Teraz dopiero przyszło mi do głowy to sprawdzić. Otóż moje 100 urządzeń mnożąc tylko przez cenę 150 zł / urządzenie daje kwotę 15'000 zł. Urządzenia były kupowane sukcesywnie (nie na raz) ale mimo wszystko kwot urosła.
 • #23
  kulfi82
  Level 13  
  @Erbit
  a możesz tak z grubsza przytoczyć (bo w postach nigdzie tego jakoś nie znalazłem) dlaczego jednak większy procent stanowi bezprzewodówka? Dalej szukam argumentu dla okablowania i jakoś dla przeciętnego "Janusza" nie mogę znaleźć. A do wypowiedzi "kabel to jednak kabel" raczej się uśmiecham :)
 • #24
  Erbit
  Level 42  
  kulfi82 wrote:
  @Erbit
  a możesz tak z grubsza przytoczyć (bo w postach nigdzie tego jakoś nie znalazłem) dlaczego jednak większy procent stanowi bezprzewodówka? ...


  Nie miałem wyboru. Instalacje i dom miałem już gotowy. Musiałbym przeprowadzać generalny remont.


  kulfi82 wrote:
  ... Dalej szukam argumentu dla okablowania i jakoś dla przeciętnego "Janusza" nie mogę znaleźć. A do wypowiedzi "kabel to jednak kabel" raczej się uśmiecham :)


  Radio jest zawodne. Czasem zdarza mi się widzieć, że jakieś urządzenie nie odebrało polecenia (to zgłasza mi centrala). W przypadku np. termostatu grzejnikowego nie ma większego problemu bo zazwyczaj przy kolejnej transmisji sygnał dociera. Jednak jak sobie wyobrażasz sytuację, w której czujnik alarmu zgłasza włamanie a centrala nie odbiera (z jakiegokolwiek powodu) ?

  Drugi problem to opóźnienia. Po kablu reakcje są szybsze. Kiedyś mając starszą centralę gdy otwierałem drzwi frontowe to światło na zewnątrz zapalało się w momencie gdy ja już prawie zamknąłem drzwi a teraz (po wymianie centrali na szybszą) mam reakcję prawie natychmiast. Po kablu miałbyś nie prawie natychmiast a natychmiast.

  Generalizując: radio jest nieodporne na zakłócenia (własne i obce) i to jest powód, dla którego słyszysz: kabel, kabel, kabel.
 • #25
  kulfi82
  Level 13  
  Erbit wrote:
  Generalizując: radio jest nieodporne na zakłócenia i to jest powód, dla którego słyszysz: kabel, kabel, kabel.

  no tak, i to jest powód :/ tyle, że jak wspominałeś - jak coś się posypie to siedzisz i płaczesz... w Fibari siedzisz i płacisz :D Generalizując mimo wszystko polecił byś na etapie SSO kabel osobie, która jednak z elektryką i elektroniką jest na bakier?
 • #26
  Erbit
  Level 42  
  kulfi82 wrote:
  ... która jednak z elektryką i elektroniką jest na bakier?


  Takiej osobie chyba nie poleciłbym ani kabla ani radia ;) Poleciłbym by to zleciła firmie.

  Zaś na poważnie. Nie wiem w jakim zakresie chcesz zrobić tą automatykę domu więc trudno jest mi się odnieść. Np. w żadnym wypadku (mimo, że są alarmy radiowe) nie instalowałbym alarmu opartego na radiu.

  Poza tym powtórzę " kabel, kabel, kabel" - bo radio nie ułatwi Tobie okresu użytkowania a jedynie okres montażu.
 • #27
  kulfi82
  Level 13  
  Erbit wrote:
  Nie wiem w jakim zakresie chcesz zrobić tą automatykę domu więc trudno jest mi się odnieść.

  nic ponad to co tu na forum uznawane jest za podstawy automatyki:
  - zarządzanie roletami (głównie harmonogramy otwierania, zamykania),
  - zarządzanie oświetleniem (podobnie jak w roletach harmonogramy),
  - czujniki: ruch, dym, temp
  - otwieranie/zamykanie bramy.

  i to właściwie tyle.. z całej inteligencji. Fibaro jest na tyle łopatologiczne, że nie będę do tego potrzebował żadnego instalatora, ewentualnie zamontowanie w gniazdach modułów podczas kładzenia elektryki. System kablowy to już zupełnie inna bajka jeżeli chodzi o poziom zaawansowania bo tu bez wiedzy elektrycznej laik nie ma co szukać.
 • #29
  kulfi82
  Level 13  
  Erbit wrote:
  Jak widzę Ty już decyzję podjąłeś

  niestety mylne wrażenie, po prostu przystępując do dyskusji musiałem obrać jakiś punkt - a czy słuszny to staram się właśnie ustalić, albo przekonać samego siebie. Wiesz jak to jest z forumowmymi "Januszami" najlepiej jak ktoś im powie TAK to najlepsze rozwiązanie lub NIE to słabe rozwiązanie. W tym momencie nawet zazdroszczę trochę tym, którzy z jakiegoś powodu z góry zostali skazani na jedno lub drugie rozwiązanie - klika siwych włosów na brodzie mniej :D

  Erbit wrote:
  jesteś wyśmienitym przykładem na to, że czasem są ważne inne aspekty niż np. "lepszość lub gorszość" rodzaju transmisji.

  właściwie nie wiem czy to komplement czy rodzaj sarkazmu :)
 • #30
  Erbit
  Level 42  
  kulfi82 wrote:
  ...
  właściwie nie wiem czy to komplement czy rodzaj sarkazmu :)

  Ani jedno ani drugie. Jedynie stwierdzenie faktu bo odniosłem wrażenie, że ty już wszystko sobie w głowie poukładałeś.

  Sam przyjąłem rozwiązanie możliwe do realizacji w swoich warunkach i nie była to instalacja przewodowa a radiowa.