Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka domu - jakie rozwiązanie?

Sickboy 13 Paź 2016 09:04 2754 12
  • #1 13 Paź 2016 09:04
    Sickboy
    Poziom 10  

Przymierzam się do budowy domu - na razie sama papierologia. Pomyślałem, że już na tym etapie (dostosowanie projektu) można pomyśleć o jakiś udogodnieniach, typu zarządzanie temperaturą, roletami, światłem czy informowanie o otwartych drzwiach czy bramy. Nie ma to być jakiś super zaawansowany system zarządzania wszystkim (nawet spłuczką w toalecie). Po prostu taka podstawa.
    Z racji, iż w mojej miejscowości znajduje się firma Deimic przyjrzałem się bliżej ich rozwiązaniu (Deimic One). Nie ukrywam, że spełnia wszystkie moje oczekiwania zarówno jako system jak i prostotę budowy oraz konfigurację i obsługę. Dodam, że jako urządzenia końcowe nie trzeba kupować specjalnych włączników itp specjalnie pod system sterowania. Wystarczą zwykłe włączniki. To samo tyczy się gniazdek.
    Komunikacja odbywa się po przewodach YDY oraz UTP 5e. Wszystko pięknie tylko...cena. Za moduł master plus 10 czujników życzą sobie prawie 9 tyś... Sporo.

Myślałem też nad przełącznikami Sonoff ale to trochę za mało. Do tego sterowanie przechodzi przez system, który jest gdzieś w chmurze a wolałbym tego uniknąć.

Przeglądałem rozwiązanie Z-Wave ale z tego co wyczytałem to wymaga dedykowanych włączników za cenę kosmiczną (ponad 200 zł za włącznik). Pewnie nie tylko włączniki...

Jestem informatykiem z uprawnieniami elektrycznymi. Trochę z automatyką miałem styczności więc z okablowaniem i montażem nie ma problemu. Tylko jaki system wybrać...

• #2 13 Paź 2016 09:29
    romeok01
    Poziom 35  

Najtaniej, to wyjdzie Raspberry Pi z Domoticz -> Link i ewentualnie bramka i odbiorniki MySensors -> Link

• #3 13 Paź 2016 09:39
    enceladuse
    Poziom 12  

Jeśli masz zacięcie it/elektronika zobacz projekty typu OpenHab, Supla - można z ich poziomu obsłużyć wspomniane moduły Sonoff-a, ale z własnym firmware (nie łączy się do chmury). Pomyśl też, czy nie będziesz chciał takiego systemu integrować np. z centralką alarmową.

• #4 13 Paź 2016 10:41
    Sickboy
    Poziom 10  

Czy zarówno przy użyciu Raspberry Pi/Arduino trzeba tworzyć odrębną instalację do sterowania jak w przypadku Deimic (opartą o przewody UTP) czy można wykorzystać przewody instalacji elektrycznej?

• #5 13 Paź 2016 10:51
    boguslaw robak
    Poziom 18  

Witam sprawdż też rozwiązania hager albo zamela pozdrawiam.

• #6 13 Paź 2016 11:15
    kosmogon
    Poziom 13  

Sickboy napisał:
    Czy zarówno przy użyciu Raspberry Pi/Arduino trzeba tworzyć odrębną instalację do sterowania jak w przypadku Deimic

Tak, trzeba. Chyba, że będziesz sterował bezprzewodowo, ale to bez sensu, bo jeśli stawiasz nowy dom, to lepiej położyć pewne przewody, niż stawiać na komunikację bezprzewodową, która bywa zawodna. Wystarczy zwykła skrętka, żeby mieć komunikację i zasilanie modułów. A Arduino i RPi to całkiem niezłe połączenie, ale wymaga trochę zabawy.

• #7 13 Paź 2016 11:17
    enceladuse
    Poziom 12  

Systemy OpenSource mogą działać po kablu i bezprzewodowo.
    Ja np. mam OpenHaba zintegrowanego ze wszystkim po IP - alarm, moduły sonoff i kilka autorskich (np. raspberry podłączone do kotła). Historycznie mam jeszcze bezprzewodowe mysensors (pomiar prądu, temperatury, wilgotności, dimmery LED) oraz jedną magistralę 1wire (kabel 6 żyłowy prosty od alarmówki).
    Co do Zamela - to warto poczekać, bo mają miejsce ruchy, które wpłynął być może na ich podejście do automatyki domowej - zaczęli współpracę z projektem supla.

• #8 13 Paź 2016 11:52
    Sickboy
    Poziom 10  

Dobra, reasumując - mam jeszcze trochę czasu. Potestuję różne rozwiązania - zakupię raspberry i kilka modułów różnych producentów i zobaczę co mi podpasuje.
    Na razie wezmę się za planowanie instalacji. Na wszelki wypadek położę zarówno przewody elektryczne 3-zyłowe i po UTP w topologii gwiazdy. Jak nie znajdę dobrego rozwiązania to zrobię starą dobrą instalację elektryczną i też będzie działać.

Czy przewód UTP musi być jakiś specjalny? Deimic radzi by przewód był miedziany nieekranowany.

• #9 13 Paź 2016 20:57
    enceladuse
    Poziom 12  

Nieekranowany jest ok. Pomyśl jednak o osobnych kablach do alarmówki - Satel np. nie zaleca skrętki.

• #10 15 Lut 2017 10:28
    easypl12
    Poziom 10  

Sam stosuje i polecam Openhab'a.
    Głowna zaleta - OH da sie zintegrować z ogromna ilością urządzeń, ja mam zintegrowane:
    - Satel integra 128 (przez ETH)
    - 3 x sonos
    - rolety (z-wave)
    - światła,gniazda (z-wave)
    - domofon (doorbird)
    - pogoda (dane online)
    - 2x klimatyzacja (samsung model z WIFI)
    - UPS (przez USB)

OH działa u mnie na serwerze DELLa, ale ze względu na hałas planuje w najbliższym czasie przejść na RPI

• #11 16 Lut 2017 15:37
    Dorri77
    Poziom 8  

U mnie też są straszne zakłócenia tylko, czy to może mieć związek z serwerem?

• #13 18 Lut 2017 06:49
    pcxelja
    Poziom 12  

Witam,
    W moim przypadku nie sprawdziło się sterowanie roletami oraz kilkoma punktami świetlnymi w domu poprzez centralkę Satel 128 WRL oraz ekspandery. Coraz częściej występują błędy pamięci Flash.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME