Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp LC-40LE830E - tv nie załącza się, mruga strzałka

SebaOK 13 Oct 2016 10:21 2874 8
Computer Controls
    SebaOK
    Level 11  
    Witam serdecznie.
    Czy w tym TV, przy prawidłowo działającym module mainboard, powinna świecić się dioda Led przy procesorze?
    P.s.
    Tv po wymianie zasilacza przez poprzednika nie startował (podejrzewam, że był sprawny). Postępując zgodnie z instr. serwisową, znalazłem przerwę w linii PS_ON. Zasilacz startuje, napięcia prawidłowe, również pomierzone przetwornice DC/DC ( mainboard). Jedynie brak napięcia 5V na wyj układu IC1104- zasilanie pin 1 głowicy antenowej. Podejrzewam, że nie tu przyczyna, bo prawdopodobnie przetwornica startuje po podaniu sygnału antenowego.
    Ktoś się spotkał z takim problemem? Może jakaś blokada TV?
    Aktualizacja:
    Po wywołaniu rodzaju usterki pilotem, dioda mruga jeden raz, co świadczyłoby o lamp error. Napięcie na podswietleniu led pojawia sie tylko na chwilę po załaczeniu zasilania: led1+2 ok 80v, led3+4 ok 102v. W takim przypadku jednak powinien pojawić się stan H na p.4 złącza P9602 mainboard, a tak nie jest. Jak to ugryźć?
    Z góry dziękuję za pomoc i ew. podpowiedzi.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    sebastian.los
    Level 19  
    Sprawdz diody led w podświetleniu.
  • Computer Controls
    SebaOK
    Level 11  
    Thx, kolego. Czym zasilić te ledy? 80v DC i mierzyć prąd? Rozebrać matrycę? Podpowiedzcie proszę jakąś prostą metodę. Druga sprawa, z dokumentacji wynika, że można skasować bufor błędów podświetlenia i wystartować tv w service mode. W moim przypadku nie da się tego wykonać. Tv nie da się wyłaczyć klawiszem (dotyk) power ani przejść do standby. Z chwilą podłączenia do sieci i włączenia z tyłu obudowy od razu startuje przekaźnik w zasilaczu , pojawiają sie wszystkie napięcia tak jakby pracował w normal mode. Grzeją się prawie wszystkie układy ( w tym t-con), jak w trybie pracy. Zimny jedynie radiator od driverów ledów. I dalej pytam, ten led przy procesorze od mainboard ( ARM) powinien świecić, mrugać?
    Dziękuję.
    Edit:
    Problem rozwiązany, usterka usunięta połowicznie.
    sebastian.los- strzał w 10 :D
    Dla potomnych:
    Uszkodzone led-y backlight-a. Ten model ma podświetlenie tylko od góry i dołu,każde podzielone na dwie części.W takim przypadku właściwym byłoby wymienić matrycę ( strasznie duze koszty) lub wymienić linijkę z led, która niestety jest nie do zdobycia. Ja zwarłem uszkodzone diody i zresetowałem bufor błedów wg serwisówki. Aby sprawdzić ledy trzeba odłączyć taśmę ze złącza zasilacza ( nie podajemy wtedy napięć na resztę modułów TV) i podać BU 5V na wejścia PS-ON, STB, PWM1 i PWM2 gniazda zasilacza. Na dwóch wyjściach zasilających backlight LED powinno pojawić sie po ok 100V DC.
    Jarecki669
    Level 21  
    Jeśli zwarłeś diody LED, wkrótce TV wróci.
    SebaOK
    Level 11  
    Jarecki669 wrote:

Wiem i właściciel TV doskonale zdaje sobie z tego sprawę :D

Moderated By Mirek Z.:

Po co więc o tym wspomniałeś? Nie zaniżaj poziomu forum! https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.17.

remot
    Level 32  
    Jarecki669 wrote:

Jeżeli już nie wrócił.

Stosunkowo niedawno naprawiałem matrycę takiej starej sąsiadki ( TV to jedyny chyba cenniejszy przedmiot w jej domu )
    Była uszkodzona 1 dioda. Wstawiłem zamiast niej chyba 5 połączonych szeregowo, pierwszych z brzegu jakie miałem - BA159. Jakoś działa już kilka miesięcy.
    Ta uszkodzona była gdzieś po środku. Po złożeniu panela - w sumie nie zauważyłem różnicy w podświetleniu.
    W Twoim przypadku - przy kilku uszkodzonych... musi wrócić.
    Darek.S
    Level 34  
    remot wrote:
    Wstawiłem zamiast niej chyba 5 połączonych szeregowo, pierwszych z brzegu jakie miałem - BA159.

Darek.S wrote:

Jako dawca posłużyła uszkodzona "żaróweczka" świateł postojowych
    Sharp LC-40LE830E - tv nie załącza się, mruga strzałka

To było ponad rok temu i nie miałem informacji by się zepsuł...
    pustalaska
    Level 9  
    Po co wy wstawiacie "coś" za uszkodzoną diodę gdy zasilanie ich to źródło prądowe??

I Ty remot też??? :)

PS Chyba, że połączenie mieszane z tego samego źródła, to wtedy zwracam honor. :D

Ale żeby BA159? :lol:
    SebaOK
    Level 11  
    pustalaska wrote:
    Po co wy wstawiacie "coś" za uszkodzoną diodę gdy zasilanie ich to źródło prądowe??

Dodano po 46 [sekundy]:

I Ty remot też??? :)

Dodano po 2 [minuty]:

PS Chyba, że połączenie mieszane, to wtedy zwracam honor. :D

Dodano po 49 [sekundy]:

Ale żeby BA159? :lol:

TV działa, mam nadzieje, że na dłuzej. Oryginalne diody led nie do kupienia- chyba, że ktoś z kolegów zna jakieś źródło ( 3v/44mA, wym 4x1.3mm, anoda/katoda po przeciwległych stronach diody). Ja nie znalazłem. Jedna linijka backlight matrycy 40 cali składa się z 36 diod, z czego dwa zestawy 18 diod połaczonych szeregowo są zrównoleglone (połączenie mieszane). Taki zestaw to oświetlenie 1/4 ekranu. Dwa takie zestawy ( góra) połaczone szeregowo podłaczone są do żródła napięcia w zasilaczu. Dół rozwiązany identycznie. Ostatecznie wstawiłem diody LED na to samo napięcie o nieco większym poborze prądu. Z uwagi na dużo większą jasność świecenia musiałem je zaciemnić. Po uruchomieniu TV trzeba wyzerować bufor błędów w adjustment mode. Efekt zadowalający.