Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik kotła Economic Premium - triak?

13 Paź 2016 12:47 3936 18
  • Poziom 8  
    Witam

Od pewnego czasu mam problem z dmuchawą kotła na ekogroszek. Steruje nią moduł RecalArt Economic Premium, znajdujący się wewnątrz obudowy kotła (pracuje w dość wysokiej temperaturze). Problem polega na tym, że dmuchawa nie chce wejść na właściwe obroty, tak jakby próbowała startować, ale się to nie udaje - przynajmniej przez dłuższy czas, potem prawdopodobnie startuje. Co ciekawe pomaga otwarcie obudowy kotła, a tym samym obniżenie temperatury, w jakiej pracuje sterownik.

Pierwszym podejrzanym był oczywiście kondensator dmuchawy, ale jego dwukrotna zmiana nie dała żadnego skutku (właściwe parametry, sprawny). Rozebrałem więc sterownik i według mnie za sterowanie dmuchawą odpowiedzialne są triak i optotriak - BTB06-600TW i MOC3021.

I teraz pytania:
    1. Czy możliwe (częste) jest takie uszkodzenie triaka, żeby przy niższej temperaturze działał, a przy wyższej działał częściowo?
    2. Nie mogę nigdzie znaleźć tego triaka, jaki zamiennik zastosować?
    3. Czy ewentualnie radiator na triaku może pomóc? Czy nie warto tak kombinować?
    4. A może na temperaturę wrażliwy jest inny element? (a może wogóle się mylę co do typowania triaka?)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    Rysiek2 napisał:
    Może masz źle ustawioną temperaturę krytyczną lub maksymalną kotła?
    Albo któryś z czujników coś nie tak działa jak powinien?

Nie, temperatury monitoruję też niezależnie od kotła i mam wykresy. Wszystko w tym względzie jest ok i nie zmieniło się od lat. Problem zaczyna występować po kilku godzinach od zakrycia metalowej klapy, pod którą jest sterownik. Natomiast wtedy widać to nie tylko po pracy wentylatora, ale też po niedopalonym węglu w popielniku i zużyciu opału, które też monitoruję. Nie jest to też przypadek, bo obserwuję sytuację od kilku miesięcy.
  • Poziom 8  
    Może Moderator nieco pochopnie przeniósł mój wątek z forum o naprawach do ogrzewania?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    Kolego, mam ten sam dokładnie problem. Wymieniałem triaka od dmuchawy, tym bardziej że po schłodzeniu freezem dmuchawa ruszała prawidłowo. Jednak po kilku dniach ciągłego grzania pieca problem powrócił. Dodam, że montowałem radiatorek do tego triaka. Ewidentnie za wysoka temperatura wytwarza sie pod pokrywa pieca i nawet radiator nie jest w stanie odprowadzic ciepła. Nie wiem już sam, czy to wina triaka, bo gdy problem powrocił, to triak nie wydaje sie być goracy. Jak udało się rozwiązać problem?
  • Poziom 8  
    piochut napisał:
    Jak udało się rozwiązać problem?

Kupiłem obudowę na 8 modułów DIN, wyciąłem dziurę w górnej klapie, przedłużyłem krótkie kable i teraz mam sterownik w obudowie na zewnątrz. Na oba triaki założyłem też radiatory. Póki co działa bez zarzutu.

Triak dostałeś dokładnie taki sam?
  • Poziom 1  
    Identyczny problem - najpierw dmuchawa nierówno pracowała, odsłoniłem góre kotła i zostawiłem otwarty sterownik - przez 2 miesiące ok, a potem całkiem padło - nawet dmuchanie na sterownik nie pomagało.

Przyczyna jest banalna - wyschnięte kondensatory. Na 10szt - 2 miały ok 90%, 2 ok 30% a reszta po kilka % pierwotnej pojemności. Ten od wentylatora miał ok 1% pierwotnej pojemności.
    Wymieniłem wszystkie - te obok transformatora i pomiędzy przekaźnikami a złączami.
    Elektrolit przy okazji też - ale był ok.
    Triaki nie grzały się - więc ich nie ruszałem.

Wlutowałem nowe kondensatory na ok 1cm powyżej płytki, a płytkę umieściłem z przerwą powietrzną od kotła - u mnie (kocioł Klimosz) - szyna montażowa jest dokręcona poprzez wełnę do góry kotła, więc pomimo info z recalartu na sterowniku max 55C - temperatura bywała tam wyższa.
    Od 2tyg działa bez problemów.
    Koszt kondensatorów - niecałe 10zł.
  • Poziom 8  
    Potwierdzam. U mnie po pewnym czasie znowu zaczęły się problemy z wentylatorem. Pomogła wymiana kondensatora od wentylatora.
  • Poziom 10  
    Który to jest kondensator od wiatraka?? Mam identyczny problem, wiatrak czasami działa normalnie a czasami ledwo kręci. Z góry dzięki za info.
  • Poziom 2  
    Witam, miałem ten sam problem i akurat pech chciał, że wszystkie kondensatory wymieniłem oprócz tego od wiatraka.
    Od wiatraka to ten żółty na dole na moim zdjęciu.
    Z tego co pamiętam to chyba 0,1 micro.
    Mam nadzieję że komuś się przyda ta informacja.

Pozdrawiam wszystkich którzy dzielą się doświadczeniami.
    Dziękuję autorowi za naprowadzenie na problem.

• Poziom 10  
    tomo-p napisał:
    Witam, miałem ten sam problem i akurat pech chciał, że wszystkie kondensatory wymieniłem oprócz tego od wiatraka.
    Od wiatraka to ten żółty na dole na moim zdjęciu.
    Z tego co pamiętam to chyba 0,1 micro.
    Mam nadzieję że komuś się przyda ta informacja.

Pozdrawiam wszystkich którzy dzielą się doświadczeniami.
    Dziękuję autorowi za naprowadzenie na problem.

Witam przymierzam się właśnie do wymiany kondensatorów bo dopadł mnie ten sam problem i stąd moje pytanie czy ta duża czarna kostka( jestem laikiem i nie wiem co to jest) zauważyłem że i mnie jest bardzo gorąca?!?
  • Poziom 2  
    Kolego to jest transformator, on zawsze będzie ciepły.
    Wymień kondensatory i ciesz się sprawnym sterownikiem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź, a zapytam jeszcze skąd wziąć parametry tych kondensatorów do wymiany, ma ktoś jakiś schemat?
  • Poziom 10  
    Kondensator dmuchawy wymieniony (koszt 80gr) i nawiew hula jak ta lala oczywiście z pełną regulacją
  • Poziom 1  
    Witam
    Jakie to są kondensatory(symbol, pojemność)?
    Mam dokładnie ten sam problem i chciałbym je wymienić bez konieczności wyłączania i rozbierania sterownika kilku krotnie.

Z góry dziękuję za informacje.
  • Poziom 1  

Dodano po 4 [minuty]:

U mnie problem dokładnie ten sam jutro jadę po kondziory :) Sterownik kotła Economic Premium - triak?
    Umie jest również 0,1mikro lu jak kto woli 100nano
  • Poziom 1  
    u mnie problem ten sam dmuchawa ledwie chodzi. teść wymienił mi ten kondensator co podaliscie i przez 2 dni było ok ale teraz dmuchawa wariuje bo raz chodzi ledwo co a raz zasuwa i nie reaguje na zmiane parametrow dopiero zasilanie muszę odłączyć i wraca do normy.
  • Poziom 1  
    Czy ktoś wie który odpowiedzialny jest za sterowanie silnika, u mnie silnik chodzi na okrągło.
  • Poziom 2  
    Czy można prosić o zdjęcia drugiej strony płytki PCB lub też innych bo jestem ciekawy jaki jest tam wstawiony procesor.