Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz awaryjny do akwarium

13 Paź 2016 18:24 2097 6
  • Poziom 7  
    jako totalny amator i zapalony akwarysta krewetko-maniak posiadający kilka zbiorników zamieszkały powiedzmy na "prowincji" borykam się z dość częstymi zanikami napięcia czasem jest to 15min a czasem 12h co już może zagrozić moim podopiecznym którzy są bardzo wrażliwi na brak tlenu w wodzie i jej czystość . Dla komputerów są dostępne zasilacze awaryjne maja jakiś tam mały akumulatorek który pozwala bezpiecznie zamknąć system bez ryzyka utraty danych chciałbym wymodzić coś podobnego co było by wstanie zasilać urządzenia elektryczne zasilane 220-240V z gniazdka w ścianie( wyłącznie filtry w akwariach o łącznym poborze mocy 50W) przez czas co najmniej 8h a rewelka było by 24h działania urządzenia.
    W moim zamyśle urządzenie ma przełączyć automatycznie zasilanie z sieci na akumulator w momencie zaniku napięcia w sieci i przełączyć zasilanie z akumulatora na sieć gdy napięcie w sieci będzie normalne oraz ładować akumulator gdy napięcie w sieci jest normalne czyli dokładnie tak jak ww zasilacze awaryjne do komputerów stacjonarnych.
    Domyślam się że "duży" akumulator to podstawa i mam akumulator samochodowy12V 40AH nie pierwszej młodości ale sprawny potrzebne będzie "coś" co zamieni 12V DC z akumulatora w 220V AC do zasilania turbin filtrów, zastanawiam się czy taki zasilacz od komputera + ten mój akumulator samochodowy zamiast "malizny" fabrycznej 12V 5AH będą ze sobą współpracować proszę o sugestie ,wskazówki jak się za to zabrać
  • Poziom 34  
    No 5Ah to naprawdę jakaś namiastka awaryjnego podtrzymania. Do rzeczy, możesz wyprowadzić z zasilacza awaryjnego UPSa dwa punkty + i - połączone bezpośrednio z akumulatorem wewnętrznym UPSa, do nich podłączyć posiadany akumulator 40Ah. Przewód do połączenia nie za cieniutki może być taki z jak w przedłużaczach(broń Boże chińskich) zwracając uwagę na połączenie + z + i - z - Taki układ choć nie idealny może działać bez problemów nawet kilka lat.
  • Poziom 32  
    Przy założeniu 70% sprawności UPS to przy akumulatorze 40Ah możesz liczyć na ok.6-7h pracy,60Ah ok.10h a 120-150Ah ok.24h.
  • Poziom 7  
    Do zasilania awaryjnego akwariów zgodnie z sugestiami kolegów wykorzystałem ups od komputera a ponieważ zazwyczaj ups ma wbudowany akumulator pojemności rzędu 5Ah
    to nie będzie mógł zasilać zbyt długo dlatego wykorzystałem stary akumulator samochodowy 40Ah, mimo że lata świetności ma za sobą może zasilać filtracje i chłodzenie
    w moich 4 akwariach od 4,5h do 8h ( zależnie od aktualnego zapotrzebowania na energie)
    Pracy nie było za wiele wystarczyło tylko rozkręcić ups i wyprowadzić kable na zewnątrz oraz podłączyć do nich akumulator
    zwracając uwagę na bieguny +/- czerwony -plus czarny minus .Zasilacz awaryjny do akwarium Zasilacz awaryjny do akwarium
    Czy to ma sens na pewno do akwarium 60l z gupikami nie ma sensu ale do akwarium 500l z morszczyną czy regału z drogimi robalami już tak .
    Jak to wygląda finansowo? Nowe ups kosztują sporo a te z akumulatorami o godziwej pojemności z możliwością generowania dużej mocy - krocie.
    Dla zwykłego śmiertelnika znacznie korzystniej kupić używanego UPS-a nawet bez akumulatora który do naszych potrzeb ze względu na symboliczna pojemność się nie nadaje ceny na allegro się zaczynają od kilkunastu pln droższą sprawa jest akumulator mój kosztował mnie
    ..kaucje czyli 30pln zakup nowego to nie mały wydatek te o pojemności 40Ah to wydatek rzędu 180-220pln większe będą odpowiednio droższe .

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba sobie odpowiedzieć co ma zabezpieczać ups a co za tym idzie jaką ma generować moc
    oraz jak pojemny akumulator będzie potrzebny aby zapewnić sensowny czas podtrzymania pracy urządzeń. W moim przypadku wykorzystałem UPS o mocy 300W
    przeznaczyłem go do podtrzymania pracy 4x aquael circulator 500 5W = 20W
    oraz 4x panel chłodzący 5W=20W czyli łącznie 40W mocy ma za zadanie dostarczyć żeby podtrzymać działanie tych urządzeń,
    akumulator całkowicie sprawny12V 40Ah przy założeniu 70% sprawności UPS powinien wystarczać na 8-14h mój sfatygowany życiem robi to przez prawie 5h
    zakup nowego (180pln ) odpuszczę sobie taki czas działania mnie całkowicie zadowala a jeśli trafi się okazja na większy lub podobny w takiej cenie zawsze mogę dołączyć kolejna bateryjkę.
  • Poziom 1  
    Do akumulatorów dużej pojemności można wykorzystywać takie urządzenia jak PowerWalker Inverter 700 PSW :) Ma on mocniejszą ładowarkę niż UPS i zdoła szybciej naładować nam nasz akumulator, bo jak to często bywa mogą być braki prądu i czy ładowarka UPS-a zdoła naładować duży akumulator do następnej awarii?
  • Poziom 7  
    Po dłuższym czasie użytkowania i testowania stwierdzam że rozwiązanie sprawdza się w praktyce w stopniu wiecej niż zadowalającym . nie jestem w skrajnie tragicznej w której prad jest a raz go niema sa to sprawy raczej incydentalne , zaniki zasilania zdarzały sie średnio nie czesciej niz 5-6 razy w roku ( mowa o zanikach ponad 2h krótsze się zdarzają częściej ale nie co dzień ani nie co tydzień zazwyczaj nie wiecej niz 2 x w miesiącu )wiec nie ma potrzeby inwestować w rozwiązania których budżet przekracza 1000pln