Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulator Junkers TRZ12-2 - nie reaguje

Yogijp 13 Oct 2016 18:39 1398 4
 • #1
  Yogijp
  Level 10  
  Mam kocioł gazowy Junkers i ww. regulator. Sprzęt działał prawidłowo do czasu, aż fachowiec budowlany malował ścianę na której był zamocowany regulator. Prawdopodobnie fachowiec regulator odłączył od zasilania i podłączył go ponownie. Obecnie kocioł działa, lecz regulator nie działa - po włożeniu baterii nie reaguje.
  Proszę o informacje, co sprawdzić ewentualnie co naprawić i co mogło się uszkodzić. Regulator nie jest tani (koszt ok. 200-300 zł) stąd moje pytanie.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Sprawdziłem w sklepie i prostuję: koszt takiego regulatora to 400-500 zł.
  Przy okazji zapytam, jaki tani regulator kupić do kotła gazowego Junkers Ceraclass (kocioł dwuletni) - czy odpowiedni byłby Junkers TR-100, czy może jakiś bardziej uniwersalny np AURATON?
  Proszę o pomoc!
 • #2
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Sprawdź czy kabel w regulatorze podłączony jest na dolne zaciski. Baterie, reset, kontrola ustawionych temperatur... Do tego kotła można zastosować dowolny regulator typu on-off 230VAC... TR100 nieodpowiedni z uwagi na napięcie.
 • #3
  Yogijp
  Level 10  
  Brązowy kabel podłączony jest na dolny zacisk regulatora, a niebieski na środkowy zacisk. Kupiłem nowe baterie Energizer oraz nowe Panasonic. Zrobiłem reset długopisem. Regulator nadal nic nie wyświetla. Czy przewody nie zostały zamienione? W jaki sposób można uszkodzić taki regulator, bo przecież sam się nie uszkodził? Czy odłączając od regulatora przewody należy wyłączyć kocioł z sieci? Jak sprawdzić, czy kocioł wysyła sygnał do przewodów wyprowadzonych do regulatora? Przewody sprawdzałem, są nienaruszone.
  Proszę o pomoc!

  Dodano po 5 [minuty]:

  Po czym poznam, że napięcie regulatora jest niewłaściwe? Mój niesprawny regulator pracuje na napięciu 230 V, a na jakim napięciu pracuje Junkers TR 100 ?
 • #4
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Dziwne że regulator nic nie wyświetla. Powinien wskazywać nawet bez podłączenia przewodów na samych bateriach. Napięcie z kotła podawane jest 230VAC natomiast na regulator TR100 24VDC... Jeżeli kocioł pracuje po zwarciu przewodów regulatora to z kotłem i przewodem wszystko jest OK... Proponuję poszukać odpowiedni polski regulator on-off. Zapewni większą precyzję a co za tym idzie wyższy komfort w użytkowaniu.
 • #5
  Yogijp
  Level 10  
  Właśnie, dziwne że regulator przestał wyświetlać, gdy dobrał się do niego fachowiec budowlaniec. Nie wiem co z nim zrobił ale na 90% to on go uszkodził. Co gorsze, regulator jest mocno zamocowany do ściany (kołki, silikon) i mam problem aby go zdemontować.
  Zmieniając temat ...proszę podać mi modele polskich regulatorów, które będą optymalnie współpracowały z moim kotłem, a taki kupię.
  Pozdrawiam