Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta PC, chipset AMD 690, AM2 - czujnik temperatury CPU AMD

akolita 13 Oct 2016 18:33 927 13
    akolita
    Level 12  
    Mam problem z płytą główną GA-MA69VM-S2

1. Nie działa karta "integra" Radeon X1200, PCI-E jest OK.
    2. Jaki procesor, jakie chłodziwo oraz zasilacz by do zestawu nie użył
    pod testami typu stress CPU temperatura monitoringu szybko rośnie do ponad 80-90 stopni w 5 minut max. Pasta jest oczywiście dobrze nałożona.

Pytanie do ekspertów.
    3. Czy płyta sama w sobie posiada gdzieś układy scalone odpowiedzialne za odczyt temperatury z CPU
    i czy może być on uszkodzony?.
    dodam że grafika iGPU nie daje sygnału
    więc może czujka jest gdzieś w chipsecie
    Dra98
    Moderator of Computers service
    akolita wrote:
    Czy płyta sama w sobie posiada gdzieś układy scalone odpowiedzialne za odczyt temperatury z CPU
    i czy może być on uszkodzony?.

Posiada układ ITE IT8718F może być uszkodzony.
    akolita wrote:
    pod testami typu stress CPU temperatura monitoringu szybko rośnie do ponad 80-90 stopni w 5 minut max

Radiator parzy? Radiatory na mostkach są poprawnie zamontowane?
    akolita
    Level 12  
    System to windows 7 64-bit home edition.
    Sterowniki do X1200 - chipset są zwykłe od windows (ale sterownik raczej wpływu nie ma), pozatym nie działa integra (brak sygnału na monitor)
    obecnie używam na PCI-E ( 9400GT ).

Sprawdzane z chłodzeniem AKASA
    Akasa AK-860SF CPU cooler AMD Socket 754/939/940/AM2

oraz arctic cooling
    ARCTIC Alpine 64 GT Rev. 2 CPU Cooler - AMD, Supports Multiple Sockets, 80mm PWM Fan at 22dBA

Moderated By RADU23:

Linki do sklepu/aukcji usunąłem.
    Zastąpiłem je dokładnymi nazwami produktów.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

na 3 procesorach: athlon x2 4800+, athlon x2 3800+ (35W) oraz athlon II x2 250

radiator ledwo ciepły podczas "wygrzewu", a z czasem termik potrafi wyłączyć komputer
    zasilacze też były różne np.
    HEC 250W
    Zalman 460W by Fortron
    akolita
    Level 12  
    310artur wrote:
    A mocowanie/koszyk całe i sprawne?
    Temp. rdzeni też wysokie?

hmm mocowanie am2 sprawdzę rano / jutro
    mam takie przykręcane na śruby
    wydaje się dociskać dobrze ale to trzeba zobaczyć

Temp. ogólna cpu jest zawsze wyższa niż cpu1 i cpu2.
    Sam test przeprowadzany occt z wyłączeniem temp. ogólnej procesora.
    Rdzenie były ustawione, że ma przerwać test skoro 1 lub 2 osiągnie 85 st. C

czyżby był to koniec płyty jak pisał wyżej
    Dra98 wrote:
    Posiada układ ITE IT8718F może być uszkodzony.
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    Co to znaczy że jest wyższa? Temp. rdzeni są normalne? Taka dyskusja po próżnicy.
    W BIOS możesz wyłączyć zabezpieczenie termiczne? Skoro to płyta odcina CPU to powinno dać się to obejść. Jeśli sam CPU się odcina to nie wina płyty.
    akolita
    Level 12  
    Tak jak piszę (proszę czytać ze zrozumieniem).
    Temp. rdzeni nie są normalne jak i samego cpu odczyt z czujników jest wysoki.
    Przy badaniu "na dotyk" nic nie jest gorące nie parzy.

Startuje z poziomu powiedzmy 30 st. przy zimnym kompie czyli poprawnie.
    W idlu termik nie odcina, po uruchomieniu 3D, lub stresu cpu temperatura szybko rośnie ponad normę.

Sprawdzę jeszcze ten koszyk gniazda i sam docisk klamry coolera.
    W bios nie mam możliwości wyłączenia zabezpieczeń (to nie Epox 8RDA3+ na nForce 2).

Czyli wnioskuję, że zabezpieczenia są w CPU (am2, am3) oraz osobno w płycie.
    Potrzebuję tylko wyeliminować podzespół, choć raczej stawiam na płytę.
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    Mogą być tu i tu.
    W HWiNFO w trybie "sensor only" świeci Thermal Throttling? Ogólnie te program lubię bo segreguje odczyty po źródle. Widać gdzie i jaki jest czujnik.

Jednak odczyt temp. rdzeni jest z CPU, płyta też ma swój czujnik temp. CPU. Generalnie jeśli oba są wysokie a radiator zimny to raczej obstawiam problem z chłodzeniem niż problem z płytą. No chyba że problem większej złożoności jak za wysokie napięcia.
    akolita
    Level 12  
    Ok sprawdzę chłodziwo i koszyk gniazda jak mówiłem wcześniej.
    Ewentualnie sprawdzę na AC freezer 64 bo ma lepszą klamrę na 6 zaczepów.

Kiedyś na tej płycie działał:
    http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Athlon%2064%20X2%203800+%20-%20ADD3800IAA5CU.html
    35W TPW bez oczywiście OC - problem ten sam komputer gasł przy większym obciążeniu.

Wiem że zasilacze mogą dawać większy vcore albo sekcja zasilania źle "podaje" (ale wykluczam PSU).
    Zastanawiam się czy płytę da się uratować, choć pierwotnie nie wzbudza podejrzeń.
    Nawet instalowanie systemu win 7 przechodzi czysto.

warto sprawdzić owym programem co mówiłeś:
    310artur wrote:
    W HWiNFO w trybie "sensor only" świeci Thermal Throttling?
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    HWiNFO poda też odczyt Vcore - na ile prawidłowy ciężko powiedzieć ale przynajmniej jakieś wartości będą. Zasilacz nie ma wpływu na Vcore - to mit. Jak zasilacz poda napięcia tak złe że sekcja zasilania nie da rady zrobić tego 1,1V z 12V z jakich korzysta to komputer raczej wcale się nie uruchomi już.

Co do wykluczenia chłodzenia - możesz AC Freezra postawić na CPU bez zapinania bez koszyka (płyta leży na stole radiator stoi na CPU). Bez docisku będzie oczywiście gorzej ale nie ma prawa się przegrzać - odpalałem tak intela jakiś PDC 65W i z 60 stopni nie wychodził a radiator postawiony był na ten czas na paście białej zwykłej takiej silikonowej.Radiator po prostu ślizgał się po CPU luźno. Może tam coś jest krzywo koszyk albo samo gniazdo CPU.
    akolita
    Level 12  
    310artur wrote:
    ak zasilacz poda napięcia tak złe że sekcja zasilania nie da rady zrobić tego 1,1V

CPU ten windsor X2 / 35W z grupy low voltege, więc nie wiem czemu przy paście silikonowej (taką też mam) i chłodzeniu akasa

http://www.akasa.com.tw/search.php?seed=AK-860SF

powodował odcięcie zasilania przy odpaleniu nie wymagającej gry 3D. Zasilacze raczej sprawne.
    Założę zestaw Luźno, dziś nie było czasu pracuję nocką, ale jutro i w niedzielę trochę posiedzę i podłubię + z mocowaniem bo mam montowane na śruby 4.
    Możliwe, że jest jak mówisz, ale kwestia czasu i badań.
    310artur wrote:
    Może tam coś jest krzywo koszyk albo samo gniazdo CPU.

O wynikach poinformuję niebawem.
    Porady jak najbardziej wskazane przydatne.
  • Helpful post
    Dydelmax
    Level 38  
    Witam.
    akolita wrote:
    Ok sprawdzę chłodziwo i koszyk gniazda jak mówiłem wcześniej.

Przyjrzyj się szczególnie plastikowej "płytce" (backplate) znajdującej się na spodzie płyty w miejscu mocowania koszyka gniazda procesora. Nawet minimalne odkształcenia tej "płytki" mogą wpływać na nierównomierny docisk procesora do radiatora chłodzenia.
    Co do VCore - możesz pobawić się w undervolting, jeśli "fizyczna" ingerencja w sprzęt nie przyniesie pozytywnych efektów. U mnie na identycznej płycie procesor AMD Athlon X2 5200+ 2.7 GHz (Brisbane) działa stabilnie przy VCore 1.1 V i częstotliwości taktowania 2.4 GHz, a również miałem problemy z wyłączaniem się PC pod obciążeniem - na wyżej podanych ustawieniach temperatura procesora pod obciążeniem dochodzi do 60°C, więc w moim przypadku metoda sprawdza się kosztem niewielkiej (300 MHz) utraty wydajności.
    Pozdrawiam
    akolita
    Level 12  
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie.
    Wymieniłem dziś backplate i koszyk socketu AM2, przykręcając go mocno na 4 konkretne śruby.
    Wcześniejsze było na 4 plastykowe zatrzaski + lekko wygięta w półokrąg wspomniana wcześniej płytka tylna.

szczególne podziękowania dla :
    Dydelmax wrote:
    Przyjrzyj się szczególnie plastikowej "płytce" (backplate) znajdującej się na spodzie płyty w miejscu mocowania koszyka gniazda procesora. Nawet minimalne odkształcenia tej "płytki" mogą wpływać na nierównomierny docisk procesora do radiatora chłodzenia.

oraz:
    310artur wrote:
    Może tam coś jest krzywo koszyk albo samo gniazdo CPU.

Temperatury w pełnym stresie dla CPU athlon 64 X2 3800+ (35W) 45 stopni max.
    Drugi testowany athlon 64 X2 4800+ Brisbane G1 - gówniana rewizja ten już sypał max. 65 dla 1 rdzenia
    dziwne jest ale drugi miał o 15 stopni maksymalnej temp. mniej

ale myślę, że to wina samego w sobie procesora coś z nim już kiedyś było nie tak na płycie Microstara.

Temat do zamknięcia
    pozdrawiam
    Jakub