Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop brak sygnału z kanału Y

zdzisiek1979 13 Paź 2016 21:25 2916 33
  • #1 13 Paź 2016 21:25
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Witam.
    Mam oscyloskop w stanie opłakanym i głownie ma być zapleczem części zapasowych.
    Zamiast po wypakowaniu wrzucić go w kont i zapomnieć że go mam to postanowiłem go uruchomić. Chciałem określić czy lampa chociaż ma żarzenie.
    W efekcie okazało się ze 50% jego działa a dokładniej kanał X ale kanał Y milczy ba tak jak by go nie było.

Po przełączeniu kanału X na Y nic niema na ekranie nic. Kanał X wyłączony i tyle.
    W trybie dwukanałowym tylko kanał X działa.
    W ogóle nie ma oznak istnienia kanału Y.

Po włączeniu kanału Y i wciskaniu przycisku odwracania polaryzacji tylko coś mignie na ekranie i tyle. Jak wolniej wciskam klawisz tak jak by był na granicy I a II to ukazuje się linia ale nie mam na nią żadnego wpływu. Jest to jedyna sytuacja w jakiej coś można na lampie dostrzec.

W związku z tym chciał bym się podpytać w jakiej sekcji szukać problemu?

Pewnie nie dam rady naprawić bo większość konstrukcji to hybrydy, ale co szkodzi czegoś dowiedzieć się więcej o tych maszynach.

To jest National VP-5230S a ja mam wersję A różnica to tylko kwestia obrócenia konstrukcji o 90stopni :D

Ale zanim go zachomikuję chciał bym dać mu szansę i spróbować go uruchomić.

0 29
  • #2 13 Paź 2016 21:44
    Setel
    Poziom 25  

Kanał Y to kanał sygnałowy; ażeby go sprawdzić należy podać na wejście jakiś sygnał. Kanał X to kanał podstawy czasu. Czy ona działa poprawnie, tzn. czy daje się przełączać na różne szybkości? Jeżeli tak, to ustaw na najmniejszą i podaj jakiś sygnał na Y, np. napięcie z ogniwa AA "paluszka" pomiędzy masę a wejście. Jeżeli kanał Y "żyje" plamka lub linia powinna się ruszać.

0
  • #3 13 Paź 2016 22:05
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Tyle to wiem. Pisząc że jest martwy to znaczy, że w o gule niema żadnej linii nic. Lampa w ogóle nie świeci. Zaś na kanale X działa OK. Podstawa czasu działa. Przebiegi prawidłowe w kształcie.

Nie wiem w czym szukać przyczyny braku jakiego kolwiek świecenia lampy po przełączeniu kanału na Y.

0
  • #4 13 Paź 2016 22:23
    aaanteka
    Poziom 38  

To trochę zajęcia kolego masz. Zacznij może od zasilacza. Masz tam symetryczne napięcie 24V oraz 200V i 270V.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Paź 2016 22:27
    RitterX
    Poziom 36  

Jak możesz dobrać się do cokołu lampy i sprawdzić, które przewody to X, a które Y? Następnie po przełączeniu na wyzwalanie wewnętrzne i zwarciu wejścia sprawdź napięcia na Y. Wtedy będziesz mógł działać dalej. Ogólnie uszkodzony Y jest spowodowany zniszczeniami na wejściu a to mogą być hybrydy albo uszkodzeniem wzmacniacza końcowego Y i wtedy jest sporaszansa naprawy bo ten kawałek jest zbudowany z elementów dyskretnych. Bez pomierzenia tego co na płytkach oraz napięcia wejściowego na wzmacniacz końcowy odchylania Y to jest wróżenie z fusów. Chcesz go naprawić to go napraw, metodycznie. Trzeba będzie go otworzyć bo pacjent sam nie wyzdrowieje. No chyba, że czegoś nie wcisnąłeś a oscylosop jest w tajemniczym trybie pracy co czasami się zdarza. Sprawdź też przełączniki i czy przewody od wyprowadzonych potencjometrów na płytę czołową, odpowiedzialnych za sterowanie Y są sprawne i podłączone do PCB. Linia Y z powodu uszkodzenia w jednym z wymienionych miejsc może być poz ekranem i dlatego jej nie widzisz, choć tam jest.

0
  • #6 13 Paź 2016 22:45
    tos18
    Poziom 37  

zdzisiek1979 napisał:
    Pisząc że jest martwy to znaczy, że w o gule niema żadnej linii nic. Lampa w ogóle nie świeci

Oczywiście wyzwalanie jest włączone na AUTO ?

0
  • #7 13 Paź 2016 23:24
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@zdzisiek1979 Kanał Y, czyli kanał 2? Skoro nie ma nic, to pewnie jest upalony, sprawdź napięcie na wyjściu kanału 2, przed przełącznikiem kanałów, zapewne ma przebicie z dodatniego czy ujemnego zasilania.
    A jak nie przed przełącznikiem, to sprawdź napięcia na płytkach odchylania, dla włączonego 1 i 2, z potencjometrem pozycji na środku. To wskaże czy jest przebicie w preampie kanału 2.

0
  • #8 13 Paź 2016 23:25
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Obsługa to nie problem mam taki sam tyle że wykonanie "lezące" a ten "stojący"
    Trochę brutalnie traktowany bo poułamywane pokrętła ale w środku Ok i nie w tym problem.

Z dostępem do lamy to problem bo zasłonięty cokół zasilaczem.
    Też myślałem że linia poza ekranem.
    Tor wejściowy X i Y są takie same. Y na skraju u dołu. Oscyloskop brak sygnału z kanału Y

Nie da się zrobić to trudno i tak jako dawca skończy, ale jak by się dało to ma drugie życie u mnie.

A teraz do rzeczy.
    Co do kanału Y.

Gdyby wzmacniacz nie dawał żadnego sygnału to lampa nic nie wyświetli nawet " linii zerowej" myślałem ze jak awaria by była na wzmacniaczu to by były jakie krzaczki lub nieruchoma plamka.
    Może jak kolega zauważył linia uciekła i jest poza ekranem.
    To jest płyta wzmacniacza.
    Może po rozpracowaniu przewodów określę które idą na cokół.
    Jaki sygnał spodziewać się na sterowaniu płytkami Y piła? ( w prawidłowej pracy )

Spróbuję namierzyć lampę i może po opisie cokołu dojdę wtedy co gdzie idzie.

0
  • #9 13 Paź 2016 23:28
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@zdzisiek1979 poza tym, skoro ułamane jest pokrętło variable z kanału 2 to sugeruje też wzmocnienie z bani i może po prostu uciekł poza ekran.

Sprawdź napięcia na wyjściu wzmacniacza odchylania, dla kanału 1 i dla 2.

0
  • #10 13 Paź 2016 23:47
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Ułamane, ale po zdjęciu osłonki dzielnika ustawiłem na wyłączenie.
    Lampa to 140CGB31 ale nie mogę namierzyć nic z danych.

Namierzyłem chyba wyjście wzmacniaczy X i Y to Oscyloskop brak sygnału z kanału Y idą na cokół to jutro pomierzę.

Choć to trochę będzie w ciemno.

Dziękuję za sugestie. Jest jakiś punkt zaczepienia.

Zaś dopytam jeszcze bo gdyby był uszkodzony wzmacniacz Y to kanał X tez by musiał nie działać tylko płaska kreska podstawy czasu wedle ustawienia ( kreska lub plamka )
    Patrzę na przykładowe schematy blokowe i wiem ze nic nie wiem.

0
  • #11 13 Paź 2016 23:57
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@zdzisiek1979 jeśli już, to uszkodzony jest tor kanału 2. Za torem kanały 1 i 2 jest przełącznik kanałów i dopiero wzmacniacz odchylania.

0
  • #12 14 Paź 2016 21:07
    RitterX
    Poziom 36  

Na zimno zmierz i porównaj ze sobą pomiary odpowiadajacych sobie parami tranzystorów odchylania, Te na radiatorach w obudowie TO-126.

0
  • #13 14 Paź 2016 21:48
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Więc tak.
    Nie mam zbytnio czasu dla niego bo mam inne zadania ale ..

Układ sterowania płytkami Y ( wzmacniacz ) to ten fragment płytki z radiatorem U i te dwa kabelki do płytek idą.
    Pomiary dokonałem względem masy na zwartym wejściu ( GND ).

Kanał dobrze działający X Linia mniej więcej na środku ekranu.
    Biały przewód 81V
    Niebieski 79V
    Napięcie reaguje na ruch potencjometrem.

Biały 54V linia poza góra ekranu 106V linia poza dołem ekranu
    Niebieski 53V linia poza dołem ekranu 106 linia poza górą ekranu

Teraz kanał który nie działa czyli Y
    Biały przewód 52V
    Niebieski 106V
    Nie ma reakcji na kręcenie potencjometrem.
    Wynika z tego że linia jest poza ekranem.

Oj sprawdziłem jedyne pięć tranzystorów ( diodą ) i wydają się OK.
    Diody też choć jakieś rezystory tworzyły efekt bocznika :D ale nie wydaja się przebite.
    Są tylko trzy układy scalone po jednym na kanał SN74LS00N i jeden SN7476N i reszta to ukochane hybrydy.

Zakładam że sterowanie poziomem linii na ekranie przez potencjometr odbywa się przez dodanie składowej stałej w układzie wzmacniacza sygnału.
    Jedyne co zostało do zrobienia to podanie sygnału na oba kanały i podglądanie. Zakładam że w takim przypadku uwidoczni się niekontrolowane przez uszkodzenie wprowadzenie składowej stałej.
    Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
    W 80% kanały są takie same w budowie.

Zamieniłem potencjometry, ale też to nic nie dało.

Jedynie może ten 7476 ale nie wiem jak to sprawdzić.

Coś musi wprowadzić składową ( zwarcie ) która ma wpływ na wzmacniacz końcowy.

Strasznie nie wdzięczna konstrukcja.

Nawet nie znalazłem nic na temat tych hybryd. Dodatkowo trochę niewdzięczna budowa bo by odchylić płytę to trzeba się napracować.

0
  • #14 15 Paź 2016 19:43
    RitterX
    Poziom 36  

7476 to dwa przerzutniki. Typowo stosowane w układzie kształtowania impulsów generatora odchylania poziomego. Przerzutnik pracuje w pętli z źródłem prądowym zasilającym kondensator podstawy czasu. Dalej jest wzmacniacz o wysokiej rezystancji wewnętrznej i komparator. Jego sygnał wraca jako sterujący do przerzutnika. Całość tworzy generator podstawy czasu.
    W kanale Y 7476 mamałe szanse na przydatność. Sprawdzenie pośrednie nie jest aż takie trudne. Sprawdzasz palcem czy się nie grzeje :) , następnie jak masz oscyloskop albo tester stanów logicznych to sprawdzasz czy funkcjonalnie żyje. Nie potrzeba do tego schematu oscyloskopu a jedynie schemat wyprowadzeń układu. Na wejścia dostaje jakieś impulsy, coś generuje to zapewne żyje. Gdyby okazało się, że coś wchodzi ale nic nie wychodzi to grubsza sprawa ale i ją można ruszyć. Sprawdzasz zgodnie z tablicą stanów układu - nota katalogowa czy przypadkiem gdzieś nie ma wymuszenia blokady albo resetu. Potem idziesz po "nitce" do układu, który blokuje przerzutnik i ustalasz dlaczego to robi.

0
  • Pomocny post
    #15 15 Paź 2016 20:33
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@zdzisiek1979 Czyli pre wejściowe i tam szukaj usterki.

Dodano po 51 [sekundy]:

@RitterX to nie jest problem przerzutnika, tam wszystko działa, tylko z pre sygnał ma offest wywalony poza ekran.

0
  • #16 15 Paź 2016 23:30
    tzok
    Moderator Samochody

Mała uwaga formalna... ten oscyloskop może pracować jako jednokanałowy (tylko CH1), w trybie XY, jako dwukanałowy (DUAL) lub jako trójkanałowy (TRIPLE - ale trzeci kanał ma nieregulowaną czułość). W trybie dwukanałowym obydwa wejścia są wejściami Y (CH1 i CH2), w trybie XY górne wejście (CH1) jest wejściem X, a dolne (CH2) Y (oznaczenia w ramkach odnoszą się właśnie do trybu XY). Wejście X odchyla plamkę w poziomie, a Y w pionie. Nie mieszaj proszę tych nazw - w trybie wielokanałowym wszystkie wejścia są wejściami Y. Możesz sprawdzić wzmacniacze przełączając oscyloskop właśnie w tryb XY - bez sygnału plamka powinna stać na środku ekranu, a podawanie napięcia na wejście X powinno ją odchylać w poziomie, natomiast podawanie napięcia na wejście Y powinno ją odchylać w pionie.

0
  • #17 16 Paź 2016 10:43
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@tzok tu nic nie trzeba już sprawdzać i nie mieszaj mu już bardziej. Jest zepsuty preamp wejściowy.

0
  • #18 21 Paź 2016 00:52
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Troszkę posiedziałem nad nim, ale efekt nijaki i wnioski też.
    Podałem sygnał na oba kanały i doszukałem się różnicy w offsecie między kanałami na pierwszej hybrydzie. Zakładam że to wzmacniacz wejściowy. To takie domysły tylko bo co innego zostało.
    Bardzo zauważalny offset na nóżce 4 mam -300mV a na 5 -2V zaś sygnał jest Ok nie posiekany.
    Próbowałem odłączyć ją od reszty układu poprzez odlutowanie rezystora i zworki ale bez efektu. Liczyłem że chociaż pojawi się linia podstawy czasu.

Chyba dla sprawdzenia trzeba by ja wylutować i wtedy sprawdzić jakie sensacje pojawią się na ekranie. Nie wdzięcznie są wlutowane bo nie ma jak dotknąć sondą.

0
  • #19 24 Paź 2016 16:48
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Dzisiaj jeszcze chwilkę posiedziałem nad nim i ostatecznie wylutowałem układ hybrydowy 325A37 jest to pierwsza hybryda na drodze sygnału.
    Najpierw chyba tranzystor A61A NECa i hybryda.
    W efekcie pojawiła się linia podstawy czasu i mogę ja przesuwać w pionie.
    Nie podmieniałem układów dla 100% pewności.

0
  • #20 09 Kwi 2017 01:26
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Odgrzebuję.
    Panowie w czym rozpuścić obudowę.
    Przeszukałem net i tylko trafiłem na temat Link w jednym poście pada nazwa zajzajeru cykloheksanon .

Mam w planach ja rozpuścić i zobaczyć co jest w środku ale nie mam pojęcia jakiego specyfika użyć. Ryzykować go? Jak to działa w ogóle rozpuści czy będzie się potem to lepić i zmywać wtedy jakim nitro ? Nigdy nie rozpuszczałem i nie wiem czego się spodziewać po takim zabiegu.

0
  • #21 09 Kwi 2017 16:54
    RitterX
    Poziom 36  

To co chcesz zrobić ma małą przydatność praktyczną. Pominę możliwość zatrucia się rozpuszczalnikiem albo oparzeń chemicznych. Ten kto nie widział oparzeń chemicznych nie wie czym są oparzenia.
    Rozpuścisz obudowę i na płytce, najczęściej alundowej "ceramicznej" będą kondensatory, oprotniki i tranzystory bez oznaczeń. Co dalej?
    Łatwiej jest ustalić jaki jest konieczny poziom sygnału dla następnych stopni wzmacniacza. Prosty generator z regulacją amplitudy o częstotliwości 1kHz, najlepiej sinus albo prostokąt o symetrycznym wypełnieniu. Jak ustalisz ile Vpp potrzeba na kolejnym stopniu to będziesz wiedział, znając wartości dzielników wejściowych jakie jest konieczne wzmocnienie. Na próbę możesz wykorzystać schemat innego oscyloskopu o podobnym paśmie. Można użyć staromodnego uA733 albo współcześnie produkowanego nowoczesnego wzmacniacza operacyjnego o przyzwoitym paśmie.. Będzie to łatwiejsze i tańsze od zakupu i użycia rozpuszczalnika.
    Nie potrzebujesz znać wnętrza tej hybrydy by zrobic sobie ekwiwalent.

0
  • #22 18 Kwi 2017 13:46
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Za skomplikowane dla mnie to by próbować stworzyć zamiennik.
    Dokonałem ostatecznego potwierdzenia czy to hybryda. Wlutowałem podstawki przełożyłem układ i tyle. Teraz trwa powolne trawienie układu.
    Idzie jak naprawa polski powoli i niechętnie. Co wyjdzie z tego nie wiem.
    Na razie wiem tylko tyle. Oscyloskop brak sygnału z kanału Y
    Cztery tranzystory. Oznaczenia kodowe to FC i RT
    Kilka kondensatorów i chyba rezystory. Podłoże to PCB. Kilku elementów brakuje ale nie wydaje mi się bym ja je urwał :D

Teraz pytanie jak identyfikować kody bo to pewnie lata 80 a czy standardy się zachowały to nie mam pojęcia.

0
  • #23 18 Kwi 2017 23:20
    RitterX
    Poziom 36  

No tak, a jak uszkodzeniu nie uległ tranzystor? Możesz spróbować je zmierzyć i przekonać się czy to jedynie tranzystory i co to za tranzystory, rodzaj, rozmieszczenie wyprowadzeń złącz? Dopiero wtedy można poszukać zamienników albo oryginałów. Z oznaczeniami wczesnych elementów SMD jest dosyć trudno a tym bardziej jeżeli to są dalekowschodnie półprzewodniki.
    Przyznam, że uparty jesteś :) . Sposób z zamianą hybrydy na coś współcześnie scalonego tylko wydaje się trudniejszy ale nie jest. Nie doceniasz się, nie przerasta to Twoich możliwości a tym bardziej determinacji w osiągnięciu założonego efektu.

0
  • #24 23 Kwi 2017 21:53
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

No i jeszcze się rozpuszcza ale już to kosmetyka.
    Niestety tranzystorów nie mogę namierzyć.
    Uszkodzone definitywnie te o kodzie RT.
    Rozrysowałem prymitywny schemat ale to wersja robocza jeszcze pomierzę rezystory
    bo jest taka opcja by mieć ich parametry gorzej z kondensatorami.
    Jedyne co znalazłem to Link i Link obudowa podchodzi pod SOT-23 producent Matsushita by pasował bo hybryda z logiem.

Efekt po 9 dniach spulchniania Oscyloskop brak sygnału z kanału Y i roboczy schemat Oscyloskop brak sygnału z kanału Y

0
  • #25 24 Kwi 2017 00:20
    RitterX
    Poziom 36  

Jeżeli kondensatory nie są uszkodzone, przebite to zostaw je w spokoju. Jeżeli napięcia nie przekraczają w tamtym miejscu 15V to możesz spróbować zamienić tranzystory RT za pomocą BFR92A.

0
  • #26 24 Kwi 2017 00:52
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Nie mam żadnych SMD. Nie mam z kąt wylutować nawet może jaka głowica lub modulator z magnetowidu. Mam w.cz ale to duże BFY90 BFW30 to by był krzak dopiero. Myślałem by na krótko podlutować na próbę.
    Patrzyłem w TME na w.cz ale tylko wpadły mi w oko BF799 i BFR106
    Jak dokończę oczyszczanie jej z zlewy to pomierzę jeszcze.

0
  • Pomocny post
    #27 24 Kwi 2017 13:40
    RitterX
    Poziom 36  

Ścieżki i pola lutownicze osadzone na ceramice siedzą lepiej jak na tympowym laminacie szklanym np.RF4 . Jeżeli masz zwykłe tranzystory SMD w obudowach SOT-23 np. BC817, BC847 lub coś podobnego, które występują praktycznie w każdym sprzęcie elektronicznym, to możesz je dla próby wlutować. Straci trochę na paśmie ale całość będzie działała. Możesz cały moduł położyć na żelazku ustawionym na maksymalną temperaturę i rozlutować zdejmując elementy pincetą. Oczywiście nie powinieneś się guzdrać i po rozlutowaniu zdjąć płytkę z żelazka.

0
  • #28 27 Kwi 2017 14:29
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Zamówiłem BF799 i BFR106.
    Ale mam zonka bo wstawiłem na "krótko" BC457 i efekt zerowy. Nic bez zmian działanie. Oby zakupy nie poszły na marne.
    Problem jest w hybrydzie. Podmieniałem i działa. Na BC nawet nie widać jakiej kolwiek oznaki poprawy.

Uszkodzony jeden tylko. Drugi na pomiarach OK a przejście C-E dawał drucik wieszak.
    Myślę że BF799 wstawię bo ma 800MHz a BFR106 5GHz to chyba przesada.
    Jak by odpaliła to drugi tranzystor tez bym musiał zmienić by był " równy punkt pracy ".

Dodano po 16 [godziny] 35 [minuty]:

I mam zgryz.
    Wstawiłem BFR106 ale okazało się ze ma miedzy E-C przejście to efekt diody pasożytniczej chyba coś jak w naszych BF z dawnych lat. Mimo to kanał ruszył.
    Ale teraz mam problem z dzielnikiem.
    Na sprzężeniu DC jest OK ( no trzeba będzie skompensować trymerami ) ale na AC koszmar. Nie ma prawie sygnału. Podejrzewam kondensator wejściowy że padł.

Nie wiem czy zostawić tego BFR106 i drugiego podmienić na BFRa by równo pracowały. Mam tez obawy o kompensację termiczną. Hybrydy się grzeją, zalewa gwarantuje równą temperaturę.
    Myślałem nad zalaniem jej kalafonią by zabezpieczyć przed warunkami.
    Może by tranzystory pokryć pastą silikonową H delikatnie maznąć.

Na razie wymontuję dzielniki i poczyszczę i dorobię ośki do potencjometrów bo są urwane. I przyjrzę się kondensatorowi co jest grane.

0
  • #29 28 Kwi 2017 20:01
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Posiedziałem nad dzielnikami wejściowymi. Wyczyściłem i wymieniłem kondensatory sprzężenia wejścia bo zamiast 47nF jeden miał ~2pF a drugi ok 150pf. Te były 47nF na 630V a wstawiłem to co miałem 47nF na 400V. Poprawa od reki.
    Dorobiłem połamane oski do VARIABLE i tu problem bo sprawny kanał OK a tu podczas kręcenia efekt jest taki jak by składowa stała była wprowadzana, wykres wędruje w ( Y ) nie wiem czemu. Albo ze każdy tranzystor inny lub ta dioda pasożytnicza.
    Jeszcze podmienię hybrydy i się upewnię.
    Teraz na blat biorę do czyszczenia przełączniki podstawy czasu.

Testując do 1MHz to oba kanały zachowują się tak samo. Z wyjątkiem funkcji variable.
    Czasem jak by przerywała podstawa czasu ale tu podejrzewam przełącznik. Srebro jednak się mści.

0
  • #30 28 Kwi 2017 21:33
    RitterX
    Poziom 36  

Zastosuj pomiar różnicowy między kanałami. Na oba wejścia ten sam sygnał, minus miernika na zakresie pomiaru napięć, podejrzewam, że najodpowiedniej to zakres 200V, do sprawnego kanału a plus miernika do uruchamianego, w te same punkty układu. Te same ustawienia na nastawach dla obu kanałów i porównuj. Gdzieś jest różnica, skoro jest inaczej. Jak dojdziesz gdzie to przynajmniej zawęzisz obszar poszukiwań.

0