Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielacz zapalniczki samochodowej a obciążalność

14 Paź 2016 02:05 582 5
  • Poziom 11  
    Witam

Sprawa ma się tak - mam dwa jednakowe odbiorniki po ok. 55-60W każdy, czyli łącznie 110-120W. Niestety dwa odbiorniki = muszę stosować rozdzielacz.

I teraz większość rozdzielaczy i wtyczek dostępnych na rynku jest do 10A - na "styk" powinno starczyć, ale jednak nie - co kupię i podłączę to po chwili mam w gnieździe spalony plastik z wtyczki/wtyku rozdzielacza. We wtykach i rozdzielaczach najczęściej jest bezpiecznik 10A, który również nie jest palony. Oba odbiorniki osobno działają bezproblemowo.

Zastanawiam się z której strony temat ugryźć, bo stopiło mi nawet samoróbkę z bardzo solidnie wyglądającą wtyczką - nawet nie jestem w stanie znaleźć podobnej teraz. Jest jakiś produkt warty polecenia w tym temacie?
  • Poziom 27  
    Witam

Miałem kiedyś podobny problem w samochodzie. Dodatkowo jeszcze wtyki gniazda zapalniczki wypadały w najmniej oczekiwanym momencie. Problem rozwiązałem poprzez podciągnięcie osobnego kabla bezpośrednio z akumulatora (bezpiecznik przy klemie plusowej) i zainstalowanie w samochodzie, pod spodem deski rozdzielczej trzech panelowych gniazd żeńskich XLR. Urządzenia przerobiłem tak, że miały wtyki męskie XLR. Efekt był bardzo dobry: po pierwsze nic się nie grzało, po drugie połączenie było stabilne. Minus był taki, że w razie konieczności przejścia do innego auta, musiałem stosować przejściówki. Ja korzystałem z rozwiązań Neutrika i uważam, że jakość była przyzwoita. Tam, gdzie jest to możliwe i wygodne, można zastosować wtyki kątowe.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 36  
    W tych gniazdach nie wytrzymują również bezpieczniki które ten obwód zabezpieczają. Nawet jak zdobędziesz działający rozdzielacz to wypali ci cały slot w skrzynce bezpieczników.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wtyczki z zabudowaną diodką led są wykonane z polisterenu i mają tendencję do topienia się materiału z którego są wykonane.Polecam wtyczki wykonane na bazie bakelitu stosowane w odkurzaczach samochodowych które są o niebo materiałowo wytrzymalsze od wykonanych z polisterenu.Wtyczki bakelitowe nie posiadają wewnątrz zabezpieczenia za pomocą bezpiecznika.Polecam ww wtyczki do montowania w samochodowych odkurzaczach jak również sprężarkach do pompowania kół samochodowych gdzie prąd poboru wynosi w granicach 10A Wtyczki wykonane z bakelitu są do kupienia w cenie około 5 zł.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    eurotips napisał:
    W tych gniazdach nie wytrzymują również bezpieczniki które ten obwód zabezpieczają. Nawet jak zdobędziesz działający rozdzielacz to wypali ci cały slot w skrzynce bezpieczników.

Bezpieczniki zabezpieczają też inne obwody i nie ma problemu, chyba że styki zaśniedziałe to i jest skutek - ciepło wydziela się tam gdzie styk niewłaściwy.