Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powstawanie elementów elektronicznych

PajdasX 14 Oct 2016 13:04 873 12
 • #1
  PajdasX
  Level 1  
  Zacząłem się bawić elektroniką od niedawna, więc jestem całkiem zielony (poza tym nie mam jeszcze dużej wiedzy, bo chodzę dopiero do III klasy gimnazjum).
  Od zawsze, a od niedawna szczególnie zastanawia mnie, jak powstają małe elementy elektroniczne. Np. takie rezystory kosztują po kilka groszy, więc podejrzewam, że zarówno sprzęt jak i materiały nie są zbyt drogie. Zastanawia mnie także, jak tworzy się mikroprocesory, jak "układa" się te tranzystory w określony sposób i zawsze to działa. A poza tym jak tworzy się płytki PCB wielowarstwowe.
  Na jaką odpowiedź oczekuję:
  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu?
  Jak produkuje się płytki PCB wielowarstwowe?
  Jak realizuje się produkcję mikroprocesorów?

  Wolę krótkie opisy niż linki, ale niczym nie pogardzę :)
  P.S. Nie umiem zbyt dobrze angielskiego i linki do anglojęzycznych stron na niewiele się zdadzą.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  PajdasX wrote:
  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu.

  Rezystor możesz sobie nawinąć z odpowiedniej długości i średnicy drutu oporowego. Kondensator też można wykonać zwijając go z dwóch taśm aluminiowych lub miedzianych przedzielonych taśmą izolacyjną.

  PajdasX wrote:
  Jak produkuje się płytki PCB wielowarstwowe.

  W dużym skrócie: sklejając ze sobą dwie lub więcej cienkich płytek PCB dwustronnych.
 • #3
  kpodstawa
  Level 32  
  Według mojej, subiektywnej oceny, jeżeli chcesz nauczyć się czegoś z elektroniki (czy w ogóle techniki), to powinieneś zacząć od... i tu coś okropnego... czytania papierowych książek. Dlaczego? Ponieważ wiedza w książkach jest usystematyzowana. Okropne słowo i takie długie, nieprawdaż? Dobra - to są kpiny starego zgreda z młodego pokolenia "smartfonowo-emotikonowego", ale literaturę "papierową" (może być w formie elektronicznej - dla mnie okropność) - polecam.

  Oporniki to i ja robiłem w domu, ale tylko drutowe. Zresztą w "moich czasach" robiło się różne rzeczy. Narzędzia (np. do nawijania cewek, wiertarki do płytek), elementy pasywne - np. cewki, obudowy, proste mechanizmy. To były jednak czasy planowego niedoboru i podejrzeń elektroników o próby obalenia ustroju socjalistycznego. Jak się, nie daj Boże, kolegował z jakimś chemikiem, to obaj mieli... przedefekowane.

  Elektroniki nie zrozumiesz bez znajomości fizyki i jej szczególnego działu - elektrotechniki. I tu może być, typowy dla naszych czasów, tzw. ból... końca pleców, bo... trzeba się uczyć teorii i praktyki. Przykładowo: jak szybko chłodzić palce podczas parzenia się, tzn. lutowania, czy też np. jak usunąć nożem izolację z kabla, zostawiając większość skóry na palcach.

  Powyższe śmichy-chichy (przez łzy oczywiście) to jest promil z promila zagadnień techniki, ale Cię serdecznie do naszego klubu miłośników ciężkich i nisko płatnych fuch - zapraszam.

  Krzysztof Podstawa
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Od zawsze, a od niedawna szczególnie zastanawia mnie jak powstają małe elementy elektroniczne. Np. takie rezystory kosztują po kilka groszy, więc podejrzewam, że zarówno sprzęt jak i materiały nie są zbyt drogie.

  Elementy elektroniczne są produkowane w bardzo wielu odmianach róznących sie materiałami i sposobami wytwarzania no i oczywiście parametrami elektrycznymi.
  Nawet na poziomie szkoły średniej (technikum) technologii elementów elektronicznych uczyli przez kilka lat, po 2-4 godziny w tygodniu, sam rozumiesz że nie sposób tego streścić w kilku postach na forum.
  Jakbyś zadał pytanie o jeden konkretny element w jednej odmianie technologicznej to możliwe że ktoś ci to opisze, a jak pytasz o wszystko to nie ma chętnych bo np samych rezystorów można wymienić
  -węglowe warstwowe
  -węglowe kompozytowe
  -drutowe
  -metalizowane
  -grubowarstwowe
  -cienkowarstwowe
  -tlenkowe
  -foliowe
  ...tyle z pamięci
  a przykładowo rezystory drutowe mają wiele odmian spotyka sie nieobudowane spirale z drutu, rezystory w obudowach ceramicznych, albo metalowych, potencjometry drutowe itp.

  Co do ceny materiałów i sprzętu do produkcji to wcale nie jest tak tanio, w wielu przypadkach stosuje kosztowne materiały (np metale szlachetne) i zaawansowane technologie, wszystko po to żeby uzyskać dobre parametry elektryczne, dzięki masowej produkcji i małemu zużyciu materiałów na jeden element, ceny mogą być bardzo niskie.
 • #5
  DamianRTV
  Level 27  
  Drogi młody elektroniku nie zrażaj się na to co koledzy wypisują ale internet tak myślę nie da Ci takiej wiedzy jak te książki, pewnie kolegom się łezka w oku pojawi jak zobaczą te książki bo nie jedne żeby na nich zjedli :) polecam kupić tą żółtą ostatnią sam ją mam jeszcze.

  http://staradobraksiazka.pl/p/306/27801/podst...iczne-ksiazki-naukowe-i-popularnonaukowe.html
  http://elektroniczny.eu/ksiazki-o-elektronice-dla-poczatkujacych/#
  http://sprzedajemy.pl/podstawy-elektroniki-cz...-ii-dla-zasadniczej-szkoly-zawodowej-nr139395
  http://tezeusz.pl/457717,rusek-andrzej-podstawy-elektroniki-tom-i-ii.html

  Urządzenia elektroniki Andrzej Marusak
  https://www.olx.pl/muzyka-edukacja/ksiazki/q-elektroniki/?page=5

  Nie mniej za złe do mnie że CI tyle wiedzy wklepałem z książek, ale jeszcze są biblioteki w wielkich aglomeracjach by iść i na pewno tam jakąś starą książkę znajdziesz. Na pewno jest to lepiej napisane w książce niż jakbyśmy Ci tu pisali co to, a co tamto za element.
 • #6
  398216 Usunięty
  Level 43  
  PajdasX wrote:
  rezystory kosztują po kilka groszy, więc podejrzewam, że zarówno sprzęt jak i materiały nie są zbyt drogie.
  A wziąłeś pod uwagę ilość wytwarzanych elementów? Im dłuższa seria tym pojedynczy egzemplarz jest tańszy. A żeby móc szybko wyprodukować dużą ilość powtarzalnych elementów maszyny muszą być drogie (pojęcie względne, ale dla Ciebie i Twojego portfela na pewno).
  PajdasX wrote:
  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu.
  Da się, ale patrz pierwsze zdanie - opłacalność...
  PajdasX wrote:
  Jak produkuje się płytki PCB wielowarstwowe.
  Widziałem na YT (chyba) filmik nieco wyjaśniający to zagadnienie. Poszukaj (obrazek więcej powie, niż tysiąc słów).
  PajdasX wrote:
  Jak realizuje się produkcję mikroprocesorów.
  Jak wyżej. Można znaleźć sam proces produkcji co do metody. Jeśli chodzi o projekt jako taki - tu już musi być człowiek z głową na karku (maszyna zrobi to co człowiek jej każe).
  To na tyle prosto (jak mi się wydaje), że początkującemu jak Ty powinno wystarczyć - na początek. Reszta - jak pisał Kolega wyżej : Książki i duuuuużo podstaw do przyswojenia.
 • #7
  2N3866
  Level 29  
  kpodstawa wrote:
  Elektroniki nie zrozumiesz bez znajomości fizyki i jej szczególnego działu - elektrotechniki. I tu może być, typowy dla naszych czasów, tzw. ból... końca pleców, bo... trzeba się uczyć teorii i praktyki

  Bez matematyki również - elektronika i elektrotechnika bez matematyki nie istnieją... Ale to szybko zobaczysz przy lekturze książek zaproponowanych przez kolegę DamianRTV. Więc zainwestuj czas w poukładanie sobie tego w głowie, warto.
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Co do rezystorów - duża ich część zawiera izolator z napyloną warstewką metalu. Takie napylanie robi się w próżni i trzeba dobrze dobrać ilość metalu, bo grubość warstwy często jest mniejsza od drogi swobodnej elektronu w metalu, przez co przy zmniejszaniu grubości opór bardzo szybko rośnie. Ale w fabryce po pierwsze mają to wypróbowane, po drugie mogą mierzyć oporniki i nanosić oznaczenia według wyników pomiarów - jak wyjdzie nie taki opór, jak potrzeba, to oznacza się taką, jaka wyszła (i dostarczy się to temu, kto akurat takie zechce - najwyżej oporniki trochę poleżą w magazynie), a do następnej serii zmienia się nastawienie maszyny, żeby wyszedł potrzebny opór, na który jest zamówienie.

  Zastanawia mnie także, jak tworzy się mikroprocesory, jak "układa" się te tranzystory w określony sposób i zawsze to działa. A poza tym jak tworzy się płytki PCB wielowarstwowe.

  Tranzystory / układy scalone / mikroprocesory: zobacz np. planarna technologia, Technologia epiplanarna; może też dowiesz się coś z doktoratu Aleksandry Wierzbickiej (jest dużo, ale na nieco inny temat). Nie jest to łatwe. Dodatkowa trudność: trzeba używać standardowych materiałów i dbać o minimalizację liczby operacji, żeby obniżyć koszt.

  A płytki robi się najpierw najwyżej dwustronne, i jak ma być wielowarstwowa, to się skleja, np. na zmianę płytkę dwustronną i izolacyjną. Dość trudne jest zrobienie połączeń pomiędzy wieloma warstwami - chyba tak: w płytkach "elementarnych" metalizuje się otwór i ścieżkę przy otworze, potem się skleja płytki i metalizuje jeszcze raz cały otwór.
 • #9
  NIXIE_123
  Level 32  
  Nie chwaląc się chciałbym coś powiedzieć. Nigdy nie lubiałem książek. Elektroniki uczyłem się rozbierając sprzęty (włącznie z obliczeniem jaki rezystor dla ledy pod 12v. Zobaczyłem, że jest 470R. Później coś tam z tym kombinowałem i doszedłem do wniosku, że R=U/I) Jak ktoś nie lubi książek to można, ale trwa to dłużej takie reverse engineering. W 3 gimnazjum zrobilem zegarek na lampkach nixie z mikroprocesorem. Co prawda projekt skopiowany z gotowca, ale zawsze coś. Nowością dla mnie była przetwornica HV chude ścieżki i dwie osobne płytki. Doskonalenie procesu termotransferu zajęło mi około 5-6 płytek. Także nie zniechęcaj się, gdy Ci za pierwszym razem nie wyjdzie. I nie prawdą jest, że z internetu się wiele nie nauczysz. Nauczysz się i to bardzo dużo, trzeba tylko wiedzieć co i jak. Wyjątkiem są podstawy podstaw, które w książkach (starych) są opisane jak dla małego kazia (bardzo czytelnie))
 • #10
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  PajdasX wrote:

  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu?


  Da się. Tak samo jak można z pręta stalowego wytoczyć śrubkę, jeśli ktoś ma tokarkę. Jest tylko pytanie, a po co? Zwyczajny bezsens.
 • #11
  tomekm33
  Level 22  
  Co do pytania kolegi to na Politechnice Wrocławskiej jest taki wydział - W12 "Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki". Można pogrzebać w materiałach dla studentów wydziału. Tam zajmują się właśnie tematami związanymi wytwarzaniem układów scalonych, z tego co kojarzę :)

  DamianRTV wrote:
  Drogi młody elektroniku nie zrażaj się na to co koledzy wypisują ale internet tak myślę nie da Ci takiej wiedzy jak te książki (...)
  http://elektroniczny.eu/ksiazki-o-elektronice-dla-poczatkujacych/#


  Dopiero teraz zauważyłem... Dziękuję za polecenie :)
 • #12
  _jta_
  Electronics specialist
  Da się. Tak samo jak można z pręta stalowego wytoczyć śrubkę, jeśli ktoś ma tokarkę. Jest tylko pytanie, a po co? Zwyczajny bezsens.

  Czasami to ma sens. Zdarzyło mi się gwintować końce stalowego pręta (ręcznym gwintownikiem), żeby uzyskać śrubę o potrzebnej długości (w sklepach były tylko dużo krótsze). Z reguły ręcznie nawijałem cewki antenowe (zwłaszcza, że robiłem według swojego projektu). Ale już cewki filtru wolałem zastosować gotowe, jak znalazłem jakieś pasujące... Można też ręcznie robić oporniki drutowe.
 • #13
  User removed account
  User removed account