Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powstawanie elementów elektronicznych

PajdasX 14 Paź 2016 13:04 729 12
 • #1 14 Paź 2016 13:04
  PajdasX
  Poziom 1  

  Zacząłem się bawić elektroniką od niedawna, więc jestem całkiem zielony (poza tym nie mam jeszcze dużej wiedzy, bo chodzę dopiero do III klasy gimnazjum).
  Od zawsze, a od niedawna szczególnie zastanawia mnie, jak powstają małe elementy elektroniczne. Np. takie rezystory kosztują po kilka groszy, więc podejrzewam, że zarówno sprzęt jak i materiały nie są zbyt drogie. Zastanawia mnie także, jak tworzy się mikroprocesory, jak "układa" się te tranzystory w określony sposób i zawsze to działa. A poza tym jak tworzy się płytki PCB wielowarstwowe.
  Na jaką odpowiedź oczekuję:
  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu?
  Jak produkuje się płytki PCB wielowarstwowe?
  Jak realizuje się produkcję mikroprocesorów?

  Wolę krótkie opisy niż linki, ale niczym nie pogardzę :)
  P.S. Nie umiem zbyt dobrze angielskiego i linki do anglojęzycznych stron na niewiele się zdadzą.

  0 12
 • #2 14 Paź 2016 13:29
  goldi74
  Poziom 43  

  PajdasX napisał:
  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu.

  Rezystor możesz sobie nawinąć z odpowiedniej długości i średnicy drutu oporowego. Kondensator też można wykonać zwijając go z dwóch taśm aluminiowych lub miedzianych przedzielonych taśmą izolacyjną.

  PajdasX napisał:
  Jak produkuje się płytki PCB wielowarstwowe.

  W dużym skrócie: sklejając ze sobą dwie lub więcej cienkich płytek PCB dwustronnych.

  0
 • #3 14 Paź 2016 13:34
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Według mojej, subiektywnej oceny, jeżeli chcesz nauczyć się czegoś z elektroniki (czy w ogóle techniki), to powinieneś zacząć od... i tu coś okropnego... czytania papierowych książek. Dlaczego? Ponieważ wiedza w książkach jest usystematyzowana. Okropne słowo i takie długie, nieprawdaż? Dobra - to są kpiny starego zgreda z młodego pokolenia "smartfonowo-emotikonowego", ale literaturę "papierową" (może być w formie elektronicznej - dla mnie okropność) - polecam.

  Oporniki to i ja robiłem w domu, ale tylko drutowe. Zresztą w "moich czasach" robiło się różne rzeczy. Narzędzia (np. do nawijania cewek, wiertarki do płytek), elementy pasywne - np. cewki, obudowy, proste mechanizmy. To były jednak czasy planowego niedoboru i podejrzeń elektroników o próby obalenia ustroju socjalistycznego. Jak się, nie daj Boże, kolegował z jakimś chemikiem, to obaj mieli... przedefekowane.

  Elektroniki nie zrozumiesz bez znajomości fizyki i jej szczególnego działu - elektrotechniki. I tu może być, typowy dla naszych czasów, tzw. ból... końca pleców, bo... trzeba się uczyć teorii i praktyki. Przykładowo: jak szybko chłodzić palce podczas parzenia się, tzn. lutowania, czy też np. jak usunąć nożem izolację z kabla, zostawiając większość skóry na palcach.

  Powyższe śmichy-chichy (przez łzy oczywiście) to jest promil z promila zagadnień techniki, ale Cię serdecznie do naszego klubu miłośników ciężkich i nisko płatnych fuch - zapraszam.

  Krzysztof Podstawa

  2
 • #4 14 Paź 2016 17:26
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Od zawsze, a od niedawna szczególnie zastanawia mnie jak powstają małe elementy elektroniczne. Np. takie rezystory kosztują po kilka groszy, więc podejrzewam, że zarówno sprzęt jak i materiały nie są zbyt drogie.

  Elementy elektroniczne są produkowane w bardzo wielu odmianach róznących sie materiałami i sposobami wytwarzania no i oczywiście parametrami elektrycznymi.
  Nawet na poziomie szkoły średniej (technikum) technologii elementów elektronicznych uczyli przez kilka lat, po 2-4 godziny w tygodniu, sam rozumiesz że nie sposób tego streścić w kilku postach na forum.
  Jakbyś zadał pytanie o jeden konkretny element w jednej odmianie technologicznej to możliwe że ktoś ci to opisze, a jak pytasz o wszystko to nie ma chętnych bo np samych rezystorów można wymienić
  -węglowe warstwowe
  -węglowe kompozytowe
  -drutowe
  -metalizowane
  -grubowarstwowe
  -cienkowarstwowe
  -tlenkowe
  -foliowe
  ...tyle z pamięci
  a przykładowo rezystory drutowe mają wiele odmian spotyka sie nieobudowane spirale z drutu, rezystory w obudowach ceramicznych, albo metalowych, potencjometry drutowe itp.

  Co do ceny materiałów i sprzętu do produkcji to wcale nie jest tak tanio, w wielu przypadkach stosuje kosztowne materiały (np metale szlachetne) i zaawansowane technologie, wszystko po to żeby uzyskać dobre parametry elektryczne, dzięki masowej produkcji i małemu zużyciu materiałów na jeden element, ceny mogą być bardzo niskie.

  0
 • #5 14 Paź 2016 18:22
  DamianRTV
  Poziom 27  

  Drogi młody elektroniku nie zrażaj się na to co koledzy wypisują ale internet tak myślę nie da Ci takiej wiedzy jak te książki, pewnie kolegom się łezka w oku pojawi jak zobaczą te książki bo nie jedne żeby na nich zjedli :) polecam kupić tą żółtą ostatnią sam ją mam jeszcze.

  http://staradobraksiazka.pl/p/306/27801/podst...iczne-ksiazki-naukowe-i-popularnonaukowe.html
  http://elektroniczny.eu/ksiazki-o-elektronice-dla-poczatkujacych/#
  http://sprzedajemy.pl/podstawy-elektroniki-cz...-ii-dla-zasadniczej-szkoly-zawodowej-nr139395
  http://tezeusz.pl/457717,rusek-andrzej-podstawy-elektroniki-tom-i-ii.html

  Urządzenia elektroniki Andrzej Marusak
  https://www.olx.pl/muzyka-edukacja/ksiazki/q-elektroniki/?page=5

  Nie mniej za złe do mnie że CI tyle wiedzy wklepałem z książek, ale jeszcze są biblioteki w wielkich aglomeracjach by iść i na pewno tam jakąś starą książkę znajdziesz. Na pewno jest to lepiej napisane w książce niż jakbyśmy Ci tu pisali co to, a co tamto za element.

  0
 • #6 14 Paź 2016 18:36
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  PajdasX napisał:
  rezystory kosztują po kilka groszy, więc podejrzewam, że zarówno sprzęt jak i materiały nie są zbyt drogie.
  A wziąłeś pod uwagę ilość wytwarzanych elementów? Im dłuższa seria tym pojedynczy egzemplarz jest tańszy. A żeby móc szybko wyprodukować dużą ilość powtarzalnych elementów maszyny muszą być drogie (pojęcie względne, ale dla Ciebie i Twojego portfela na pewno).
  PajdasX napisał:
  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu.
  Da się, ale patrz pierwsze zdanie - opłacalność...
  PajdasX napisał:
  Jak produkuje się płytki PCB wielowarstwowe.
  Widziałem na YT (chyba) filmik nieco wyjaśniający to zagadnienie. Poszukaj (obrazek więcej powie, niż tysiąc słów).
  PajdasX napisał:
  Jak realizuje się produkcję mikroprocesorów.
  Jak wyżej. Można znaleźć sam proces produkcji co do metody. Jeśli chodzi o projekt jako taki - tu już musi być człowiek z głową na karku (maszyna zrobi to co człowiek jej każe).
  To na tyle prosto (jak mi się wydaje), że początkującemu jak Ty powinno wystarczyć - na początek. Reszta - jak pisał Kolega wyżej : Książki i duuuuużo podstaw do przyswojenia.

  0
 • #7 14 Paź 2016 19:39
  2N3866
  Poziom 29  

  kpodstawa napisał:
  Elektroniki nie zrozumiesz bez znajomości fizyki i jej szczególnego działu - elektrotechniki. I tu może być, typowy dla naszych czasów, tzw. ból... końca pleców, bo... trzeba się uczyć teorii i praktyki

  Bez matematyki również - elektronika i elektrotechnika bez matematyki nie istnieją... Ale to szybko zobaczysz przy lekturze książek zaproponowanych przez kolegę DamianRTV. Więc zainwestuj czas w poukładanie sobie tego w głowie, warto.

  0
 • #8 15 Paź 2016 01:26
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Co do rezystorów - duża ich część zawiera izolator z napyloną warstewką metalu. Takie napylanie robi się w próżni i trzeba dobrze dobrać ilość metalu, bo grubość warstwy często jest mniejsza od drogi swobodnej elektronu w metalu, przez co przy zmniejszaniu grubości opór bardzo szybko rośnie. Ale w fabryce po pierwsze mają to wypróbowane, po drugie mogą mierzyć oporniki i nanosić oznaczenia według wyników pomiarów - jak wyjdzie nie taki opór, jak potrzeba, to oznacza się taką, jaka wyszła (i dostarczy się to temu, kto akurat takie zechce - najwyżej oporniki trochę poleżą w magazynie), a do następnej serii zmienia się nastawienie maszyny, żeby wyszedł potrzebny opór, na który jest zamówienie.

  Zastanawia mnie także, jak tworzy się mikroprocesory, jak "układa" się te tranzystory w określony sposób i zawsze to działa. A poza tym jak tworzy się płytki PCB wielowarstwowe.

  Tranzystory / układy scalone / mikroprocesory: zobacz np. planarna technologia, Technologia epiplanarna; może też dowiesz się coś z doktoratu Aleksandry Wierzbickiej (jest dużo, ale na nieco inny temat). Nie jest to łatwe. Dodatkowa trudność: trzeba używać standardowych materiałów i dbać o minimalizację liczby operacji, żeby obniżyć koszt.

  A płytki robi się najpierw najwyżej dwustronne, i jak ma być wielowarstwowa, to się skleja, np. na zmianę płytkę dwustronną i izolacyjną. Dość trudne jest zrobienie połączeń pomiędzy wieloma warstwami - chyba tak: w płytkach "elementarnych" metalizuje się otwór i ścieżkę przy otworze, potem się skleja płytki i metalizuje jeszcze raz cały otwór.

  0
 • #9 16 Paź 2016 22:30
  NIXIE_123
  Poziom 28  

  Nie chwaląc się chciałbym coś powiedzieć. Nigdy nie lubiałem książek. Elektroniki uczyłem się rozbierając sprzęty (włącznie z obliczeniem jaki rezystor dla ledy pod 12v. Zobaczyłem, że jest 470R. Później coś tam z tym kombinowałem i doszedłem do wniosku, że R=U/I) Jak ktoś nie lubi książek to można, ale trwa to dłużej takie reverse engineering. W 3 gimnazjum zrobilem zegarek na lampkach nixie z mikroprocesorem. Co prawda projekt skopiowany z gotowca, ale zawsze coś. Nowością dla mnie była przetwornica HV chude ścieżki i dwie osobne płytki. Doskonalenie procesu termotransferu zajęło mi około 5-6 płytek. Także nie zniechęcaj się, gdy Ci za pierwszym razem nie wyjdzie. I nie prawdą jest, że z internetu się wiele nie nauczysz. Nauczysz się i to bardzo dużo, trzeba tylko wiedzieć co i jak. Wyjątkiem są podstawy podstaw, które w książkach (starych) są opisane jak dla małego kazia (bardzo czytelnie))

  0
 • #10 16 Paź 2016 23:07
  retrofood
  Moderator

  PajdasX napisał:

  Czy da się proste elementy elektroniczne np. rezystory zrobić samemu w domu?


  Da się. Tak samo jak można z pręta stalowego wytoczyć śrubkę, jeśli ktoś ma tokarkę. Jest tylko pytanie, a po co? Zwyczajny bezsens.

  0
 • #11 27 Sty 2017 10:59
  tomekm33
  Poziom 22  

  Co do pytania kolegi to na Politechnice Wrocławskiej jest taki wydział - W12 "Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki". Można pogrzebać w materiałach dla studentów wydziału. Tam zajmują się właśnie tematami związanymi wytwarzaniem układów scalonych, z tego co kojarzę :)

  DamianRTV napisał:
  Drogi młody elektroniku nie zrażaj się na to co koledzy wypisują ale internet tak myślę nie da Ci takiej wiedzy jak te książki (...)
  http://elektroniczny.eu/ksiazki-o-elektronice-dla-poczatkujacych/#


  Dopiero teraz zauważyłem... Dziękuję za polecenie :)

  0
 • #12 27 Sty 2017 14:16
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Da się. Tak samo jak można z pręta stalowego wytoczyć śrubkę, jeśli ktoś ma tokarkę. Jest tylko pytanie, a po co? Zwyczajny bezsens.

  Czasami to ma sens. Zdarzyło mi się gwintować końce stalowego pręta (ręcznym gwintownikiem), żeby uzyskać śrubę o potrzebnej długości (w sklepach były tylko dużo krótsze). Z reguły ręcznie nawijałem cewki antenowe (zwłaszcza, że robiłem według swojego projektu). Ale już cewki filtru wolałem zastosować gotowe, jak znalazłem jakieś pasujące... Można też ręcznie robić oporniki drutowe.

  1
 • #13 27 Sty 2017 14:40
  2834736
  Użytkownik usunął konto