Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VITODENS 200-W + TECETfloor - Niska temperatura na pietrze, drugi obieg

Juziomen 14 Paź 2016 16:56 1137 3
  • #1 14 Paź 2016 16:56
    Juziomen
    Poziom 2  

Witam,

Mam problem z temperaturą na pietrze - 18-19 stopni .. tym czasem temperatura na parterze 22 stopnie.

Zestaw który mam w domu:

1.VIESSMANN PAKIET: Kocioł VITODENS 200-W 26 KW + VITOTRONIC 200+ Vitocell 100-W 150L
    2.Zestaw montażowy
    3.Grundfos ALPHA 2 25-60 x2
    4.Zawór 3-drogowy Afriso
    5.Wkładki przyłączeniowe do lutowania fi 22
    6.Rozszerzenie H1
    7.Regulator VITOTROL 200 A
    8.Naczynie 18l c.w.u.
    9.Pompa cyrkulacyjna Grundfos
    10.Zestaw bazowy w szacht 60/100

Do tego:
    Rozdzielacz dla ogrzewania podległego (parter)
    Rozdzielacz dla ogrzewania podłogowego+grzejnikowego (piętro) :
    tece.de/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe/Rozdzielacz+TECEfloor+2w1_290_598.html
    (instrukcja montażowa\działania znajduje się na dole strony)
    Listwa dla ogrzewania grzejnikowego (piwnica) - > grzejniki z termostatem (od 0 do 5) -> wszystkie zakręcone (mam piwnice wkopane w ziemie i mam fajną temperaturę wiec na razie nie potrzeba mi tam grzać)

Opis mojego systemu

PARTER:
    a) wyłącznie podłogówka (prócz garażu :D) , każdy pokój na osobnym obwodzie .. w sumie 6 sekcji ( każdy ustawiony na 1l\m)
    b) regulator VITOTROL 200 A zamontowany jest w salonie (ustawiony na 22 stopnie)
    c) parter to jedna wielka otwarta przestrzeń (tylko biuro i łazienka oddzielona drzwiami - czyli możemy mówić o normalnych pokojach)
    d) w biurze mam ścienny termostat (ustawiony na 20 stopni w ciągu dnia i 19 stopni w nocy) a na danym obiegu odpowiadającym za ten pokój siłownik
    d) w łazience drabinkę podłączoną do listwy piwnicznej

PIĘTRO
    a) układ mieszany ( podłogówka + grzejniki) .. 2 duże pokoje i 1 mniejszy w grzejnikach; łazienka, hol i duży pokój na garażem (50m2) w podłogówce
    b) Rozdzielacz TECEfloor+2w1 , sekcje dla podłogówki ustawione na 1l\m
    c) w każdym pokoju termostat ścienny + siłowniki .. temperatura w dzień 19 stopni, w nocy 20.6 (całość dnia spędzamy na parterze, tylko noce na pietrze)
    d) Dodam, że ze względu na konstrukcje dachu (dachówka, łata, kontrłata, papa, płyta osb, ocieplenie (27 cm w skosie, 40 cm na suficie) musieliśmy zachować przepływ powietrza pomiędzy płyta osb a wełną (2cm). Jeszcze nie mamy ocieplenia ścian - porotherm 38 P+W --> ( zakupiliśmy wełnę 20 cm) dlatego nie mogłem wykonać podbitki zatem "lekko dmucha" w tej 2 cm szczelinie i dochodzi do sytuacji w której parter "trzyma 21 stopni" a na pietrze jest 18,5 stopnia. Myślę że po ociepleniu ścian kolankowych i montażu podbitki sytuacja się unormuje.
    e) z uwagi na fakt, że w ciągu dnia nie przebywamy na piętrze termostaty wyłączają wszystkie obiegi i ciepło które dochodzi do rozdzielacza TECE wraca (chyba z taka sama temperatura )

PIWNICA
    a) w każdym pomieszczeniu grzejnik ( w mniejszych - mały, w dużych - większy:D).
    b) piwnica wkopana zatem są fajne dodatnie temperatury
    c) grzejniki z termostatem ( zakręcone na 0). Na razie nie grzeję tam.

Kotłownia (opis i zdjęcia z numerkami):
    1. Powrót z pietra
    2. Gorąca woda na piętro
    3. Gorąca woda na parter
    4. Powrót z parteru (w pewnym momencie łączy się z powrotem z piętra)
    5. Pompa Grundfos ALPHA 2 (2 bieg)
    6. Zawór 3-drogowy Afriso (ustawiony na 4-ke)
    7. Pompa Grundfos ALPHA 2 (wyłączona) - grzejniki w piwnicy oraz grzejnik w garażu
    8. Vitocell 100-W 150L
    9. Listwa dla grzejników w piwnicy
    10. Zawór na dopuszczanie wody do instalacji
    11. Rurki piec - Vitocell 100-W 150L

VITODENS 200-W + TECETfloor - Niska temperatura na pietrze, drugi obieg
    Na Vitocell 100-W 150L zamontowana jest jeszcze pompa cyrkulacyjna Grundfos ( dokupiłem do niej przejściówkę (programator czasowy bezpośrednio włączony do gniazdka))

Ustawienia pieca:
    Obieg 1:
    Wym. temp. pomieszczenia : 22 st
    Wym. zred. temp. pomi. : 19 st
    Krzywa grzewcza: nachylenie 1.2 , poziom 0 K
    Programator czasowy: od 8:00 do 12:00, od 15:30 do 18:00, od 20:00 do 00:00, od 3:00 do 5:00

Woda:
    Woda ciepła : 47 stopnie
    Programator czasowy: indywidualne , od 7:00 do 23:00

Moje pytania:
    1. Czy tak wykonana instalacja jest prawidłowa? Czy pompa obiegowa w piecu nie jest "za blisko" pompy obiegowej dla parteru?
    2. Od początku chciałem dwa obiegi .. ale chyba mam tylko 1-den, gdyż piec "widzi" tylko obieg grzewczy 1 - jak to co mam udoskonalić ?
    3. Wydaje mi się ( użytkuję system dopiero 2 miesiące), że po osiągnięciu tych 22 stopni na VITOTROL 200 A (dla parteru) piec "wyłącza się" i nie posyła ciepła na piętro (Rozdzielacz TECEfloor+2w1)
    4. Jak to jest z tym VITOROLEM 200 ? Z tego co wyczytałem to nie jest termostat a tylko przedłożenie sterowania obiegami. TO VITOROL 200 daje sygnał do pogodówki na redukcję \ zwiększenia grzania. Dobrze to rozumiem ?
    5. Czy dla dwóch obiegów nie brakuje czasem sprzęgła ? Dodam, że nie stać mnie na divicon-y.
    6. Kiedy włącza się pogodówka a kiedy piec patrzy na sterownik domowy ?
    7. Czy normalne jest ze podczas zamkniętych wszystkich obiegów na pietrze temperatura pompy w teca ma 60 stopni ?
    8. Przy 8 stopniach na dworze , normalne jest ze piec działa na 60 stopniach ? To chyba jakoś dużo ...
    9. Wiem, że ciężko szacować ale przy takich gabarytach domu i tak ustawionych termostatach jaki jest szacunkowe zużycie gazu ?
    10. Jak najlepiej ustawić całość aby nie było dużego zużycia ?
    11. Czy ten przepływ stawiony na 1l\m dla każdego pokoju jest prawidłowy ? Nie powinien się on różnić w zależności od wielkości pokoju ?

Dziękuje za pomoc w dostrojeniu tego super kotła :(

0 3
  • #2 14 Paź 2016 22:26
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

W Twoim schemacie kotłowni brakuje sprzęgła hydraulicznego. Pompa kotłowa na robić przepływ tylko do sprzęgła i z powrotem (no i na podgrzewacz c.w.u.). A pompa podłogówki i grzejników ma robić przepływ na poszczególne obiegi grzewcze (obieg 1-grzejniki, obieg 2-podłogówka). Ale żeby to zrobić potrzebujesz rozszerzenie regulacyjne dla ob. grzewczego z mieszaczem.

0
  • #3 17 Paź 2016 08:17
    Juziomen
    Poziom 2  

Witam.

Nie rozumiem tej części :

A pompa podłogówki i grzejników ma robić przepływ na poszczególne obiegi grzewcze (obieg 1-grzejniki, obieg 2-podłogówka). Ale żeby to zrobić potrzebujesz rozszerzenie regulacyjne dla ob. grzewczego z mieszaczem.

Czy chodzi Ci o :
    a)rozbicie obiegu, który idzie na piętro (gdzie mam ten rozdzielacz TECEfloor) i montaż dwóch niezależnych pomp (a co za tym idzie całkowite wywalenie z instalacji TECEfloor-a) ?
    b)czy dla tego jednego obiegu który wychodzi na piętro montaż dodatkowej pompy tuż za sprzęgłem a przed rozdzielaczem TECEfloor (dodam że TECEfloor ma swoją pompę)

Dzieki za szybka odpowiedz.

0
  • #4 18 Paź 2016 19:30
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Tak. Rozdzielacz TECE bym wyrzucił. Podłogówkę na piętrze połączyć z podłogówką na parterze (pierwsza pompa za sprzęgłem - obieg nr 2) a grzejniki na piętrze zasilić z kotłowni (druga pompa za sprzęgłem - obieg nr 1).

Rozdzielacz typu 2w1 może i sprawdzi się ale przy "tępym" kotle na paliwo stałe. W przypadku kotła gazowego i to jeszcze z reg. pogodowym nie ma uzasadnienia.

0