Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilenie ładowarki kamery 7,2V - czy i gdzie da się wpiąć?

djohn 10 Lip 2005 22:36 2709 7
  • #1 10 Lip 2005 22:36
    djohn
    Poziom 10  

Witam,

Mam oryginalną ładowarkę sieciową do akumulatora kamery Panasonic (nv-gs3). Ładowarka sama kończy ładowanie akumulatora, a podczasgdy na innym wejściu jest podpięta kamera (lub sam wtyk) nie można ładować - albo ładuje albo zasila z sieci.

Zastanawiam się czy można gdzieś się podpiąć odpowiednim napięciem stałym (chcę ją do samochodu) żeby ładowarka ładowała ale i wykrywała kiedy aku jest naładowany - innymi słowy- ominąć impulsowy (chyba) zasilaczyk sieciowy.

jest tam w pewnym miejscu coś jak stabilizator (przynajmniej tak wygląda ale ma na sobie "narysowane dwie diody połączone przeciwnie ><), na którym napięcie na każdych dwóch sąsiednich nóżkach jest właśnie ok 7,2 V (nie ma napięcia pomiędzy zewnętrznymi nóżkami )

Jak myślicie to tam się można wpiąć? Czy nie można?

sorry za jakość zdjęcia, lepiej nie można było.
    pzdr

0 7
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2005 23:56
    UBL21
    Poziom 19  

Pomiędzy zewnętrznymi powinno być napięcie zmienne z przetwornicy. Zobacz czy za prostownikiem po wtórnej jest jakiś wiekszy elektrolit, zmierz na nim napięcie jęśli jest w granicach 14V możesz próbować tu się wpiąć zachowując biegunowość. Jeżeli ładowanie odbywa sie impulsowo to pewnie nic nie zrobisz.

0
  • #3 11 Lip 2005 12:11
    djohn
    Poziom 10  

Witam,

z lutów które widzę na płytce to ten pseudo stabilizator ma zwarte zewnętrzne nóżki - nie ma ani DC ani AC pomiędzy nimi, to chyba są dwie diody równolegle połączone - można go traktować jako diodę przepustową na której jest spadek coś 8,4V.

wygląda to chyba tak, że z wtórnego idzie poprzez diodę (ten element wyglądu stabilizatora) prosto na kondensator 680mikrofarad (taki bez wyróżnionego plusa i minusa) i na kondensatorze jest ok 8V (praktycznie to co na wyjściu ładowarki ) (jakimkolwiek miernikiem a na diodzie 9,4Vale tanim miernikiem cyfrowym a starym analogowym 5V - pomiar podczas podłączonej i włączonej kamery

ten pseudo stabilizator to podwójna dioda FCH10A06

nie wiem czy ładuje impulsowo ale ma wyjście do zasilania kamery więc ono jest chyba stałe

ps. przy okazji zwarłem niechcący na ułamek sekundy dwie nóżki sąsiednie nogi tego stailizatora i poszła iskra ale na szczęście jeszcze działa

pzdr

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #4 11 Lip 2005 12:49
    Sawicki
    Poziom 12  

Witam Pana, ładowarka do kamery Panasonic NV-GS3 ma symbol VW-AS1E i napięcia zasilania AC100-240V 50/60Hz, napięcia wyjściowe DC 6V 1,8A for VHS Movie (zsilanie kamery) oraz DC6V, 1,3A for battery charge (ładowanie akumulatora). Rozwiązanie elektroniczne przetwornicy uniemożliwia zasilanie strony pierwotnej z napięć niższych niż podane 100-240V AC, możliwe by było podanie stałego napięcia na kondensator C05 na stronie pierwotnej ale napięcie stałe min. 120V. podłaczanie napięć innych niz podane w innych miejscach może spowodować uszkodzenie ładowarki (uwaga nowe są w Panasonicu już niedostępne) Regulacja napięć ładowarki odbywa się na stronie pierwotnej więc podłączanie napięcia po stronie wtórnej nie będizie skuteczne a proces regulacji prądu ładowania równiez jest wykonywany w układize ic101 po stronie pierwotnej. Aby zrealizować pana zamierzenie należy zastosować przetwornicę 12/230V i z niej zasilać ładowarkę lub zakupić ładowarkę samochodową firmy unomat lub innej do akumulatorów Panasonic 6V np LY8 w firmie Foton z Kalisza cena 199zł
    http://www.foton.kalisz.pl/?strona=oferta&akcja=pokaz&grupa=ładowarki%20akumulatorów..

0
  • #5 11 Lip 2005 13:03
    djohn
    Poziom 10  

Witam,

na mojej ładowarce jest symbol VSK0581 a napięcia wyjściowe to 7,2V oraz 7,9V (chyba), a jedyne połączenie pomiędzy stroną pierwotną i wtórną (oprócz uzwojeń) to element czteronóżkowy PC123 (tyle, że nie wiadomo co jest przed nim a co za nim), drugi scalak wielonóżkowy M61031FPA (może do wykrycia naładowania) jest po przynajmniej optycznie po stronie wtórnej.

Jak Pan myśli, do mojej też się tyczy to co Pan napisał?

pzdr

0
  • #6 11 Lip 2005 16:37
    UBL21
    Poziom 19  

Układ czteronóżkowy który łączy stronę wtórną ze stroną pierwotną ładowarki to transoptor który izoluje galwanicznie wysokie napięcie (sieciowe) od niskonapięciowego a zarazem przesyła sygnały regulujące przetwornicę po stronie pierwotnej. Myślę ze kol. Sawicki właściwie postawił sprawę i lepiej nie manipulować bo można tylko coś uszkodzić. Działanie Pana ładowarki jest analogiczne do opisu kol. Sawickiego.

0
  • #7 11 Lip 2005 20:36
    djohn
    Poziom 10  

Chyba macie rację z tym sterowaniem po stronie pierwotnej bo podczas ładowania akumulatora na kondensatorze jest bite 8,4V tak jak w specyfikacji a gdy wpięty jest wtyk 8,0V (7,9V w specyfikacji).

Ale co by było gdyby mu jednak dać to napięcie 8,4V? ciekawe.

ps. przy okazji kopnął mnie prąd.

pozdro

0
  • #8 12 Lip 2005 10:27
    Sawicki
    Poziom 12  

odnośnie ładowarki VSK0581 firmy panasonic
    Re: zasilenie ładowarki kamery 7,2V - czy i gdzie da się wpi
    niestety w tej ładowarce proces regulacji prądu ładowania i stabilizacji napięć wyjściowych jest wykonywany w części pierwotnej ładowarki. Prąd ładowania i napięcia wyjściowe są mierzone i całość sterowania procesami zachodzi w układzie ic21 AN8173S na stronie wtórnej a infornacja o regulacji jest przekazywana do strony pierwotnej ze względów bespieczeństwa przy pomocy transoptora PH01 PC123YS. Dlatego też samo zasilenie wtórnej strony po diodzie d21 MA7D56 spowoduje brak jakiejkolwiek regulacji procesu ładowania i zasialnia kamery.
    Uwaga nowa ładowarka kosztuje ok 190zł a naprawa tak zasilanej kamery może przekroczyc wartość sprzętu.
    Równiez do akumulatorów 7,2V są dostępne zestawy samochodowe zarówno oryginalne Panasonica www.panasonic.teleservice.lublin.pl jak i uniwersalne np. z Fotonu Kalisz.

0
  Szukaj w 5mln produktów