Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka - projekt stanowiska

xbosxxxxx 15 Paź 2016 18:19 489 2
  • #1 15 Paź 2016 18:19
    xbosxxxxx
    Poziom 2  

Witam Serdecznie!

Z góry uprzedzam że jestem nowy na tym forum i jeśli napisałem w złym dziale to przepraszam.

Otóż potrzebuję pomocy. Mam do wykonania projekt, na podstawie pralki automatycznej. Ma być to zrobione na makiecie. Chodzi o sterowanie automatami piorącymi w formie stanowiska labolatoryjnego.

Myślałem nad tym by zamiast programatora z pralki zastąpić go zaprogramowanym mikrokontrolerem, w budowie stanowiska zastosować jakiś silniczek 12v i wiatraczek symulujący bęben pralki. Wykorzystać żarówki i diody do ukazania podzespołów pralki takich jak grzałka, nabieranie wody, odpompowywanie (w odpowiednich momentach zapalanie się kolejnych diód, czy żarówek)

Moje pytanie brzmi.
    Czy ktoś doświadczony mogłby mi udzielić wskazówek jak bym mógł to ukazać na makiecie, jakich rzeczy do tego użyć czy też ogólnie w zaprojektowaniu tego stanowiska.

PS: Nie liczę na gotowy projekt. Chcę tylko pomocy w zaprojektowaniu tego mojego pomysłu.

Pozdrawiam.

0 2
  • #2 15 Paź 2016 18:49
    kpodstawa
    Poziom 31  

Ja raczej budowałbym takie stanowisko z zastosowaniem części pralkowych, jeżeli ma dać jakiś pożytek szkoleniowy. No może zrezygnowałbym z mechanizmu bębna, drzwi itp. dużych składników. Natomiast programator, grzałka, czujniki, zawory, pompy i (ważne) - łączniki blokad (np. nie zamknięcia drzwi wsadu prania).

Jednak jeżeli ten projekt ma pokazać zastosowanie jakiegoś uniwersalnego mikrokontrolera, jako programatora i sterownika pralki - to jest inna rozmowa.

W każdym razie w takim stanowisku może być istotne dodanie układów specjalnych, np. coś w rodzaju pracy krokowej, dodatkowe wskaźniki, np. temperatury wody, prądu grzałki, czasu pracy całości i co tam jeszcze można wymyślić.

Krzysztof Podstawa

0
  • #3 15 Paź 2016 18:57
    robokop
    Moderator Samochody

Należałoby zacząć od poobserwowania "cyklu życiowego" włączonej pralki automatycznej - czyli patrząc na zadany program prania, patrzeć co pralka kolejno robi. Na pewno zaczyna od sprawdzenia czy ma zamknięte drzwiczki - stan switcha blokady i uruchomienie elektromagnesu rygla. Potem uruchomienie pompki spustowej i wypompowanie pozostałości po poprzednim cyklu, uruchomienie elektrozaworu napełniania wodą i jednocześnie pobierania detergentu -> po odczytaniu wskazania hydrostatu wskazującego "pełno"wyłączenie elektrozaworu wody i uruchomienie grzałki - z jednoczesnym monitorowaniem jedenego z kliku czujników temperatury ( w zależności od zadanego programu) i ewentualnie powolne "mieszanie" prania w bębnie -> pranie właściwe, czyli wyłączenie grzałki i dośc energiczne mieszanie zawartości bębna prawo/lewo, po upłynięciu zadanego czasu prania zasadniczego włączenie pompki spustowej - i ciągłe mieszanie zawartością bębna dla odsączenia brudnej wody, po upływie zadanego czasu wypompowywania, ew. stwierdzenia wskazania hydrostatu "pusto" wyłaczenie pomki i ponowne uruchomienie elektrozaworu wody - tego samego, ew. drugiego lejącego przez komorę płynu do płukania -> hydrostat "pełno" -> mieszanie bębnem przez zadany odcinek czasu - czas minął - uruchomienie pompki spustowej i układanie zawartości bębna do wirowania - > kontrola prądu silnika - jeśli prąd jest równomierny, bez skoków, programator uznaje wsad za wyważony i uruchamia cykl "wirowanie" przez ustalony odcinek czasu - czas minął, kolejno, wyłączenie silnika, wyłączenie pompki spustowej - > koniec cyklu, pralka "standby"->wyłączenie elektromagnesu blokady rygla.
    To tak w uproszczeniu - popatrz jakie mechanizmy musisz zasymulować.

0