Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PowerBank: jak zmniejszyć napięcie z 6V na 5V?

15 Paź 2016 19:12 1296 14
  • Poziom 3  
    Mam pytanie nobo robię Power bank.
    A mam baterie z akumulatora komputerowego
    O napięciu 6 volt. No a potrzebuje mieć 5 volt.
    Więc jak byście mi pomogli był bym wdzięczny.

Jestem początkujący. :D
  • Poziom 29  
    najprościej 2x w szeregu diody i masz na nich spadek 1,4V trochę dużo, lub lm 317 i odpowednia aplikacja. To wszystko z najprostszych, resztę na przetwornicach możesz zrealizować.
  • Poziom 15  
    Co to za bateria, zdjęcie jakieś?

Można użyć modułu step up/step down, jeśli napięcie bateri spadnie poniżej 5 V.
  • Poziom 34  
    Trochę inna kwestia, czym będziesz ładował te akumulatory?
    Napięcie można obniżyć dając w szereg diody i to zwykłe i Schottky po jednej z każdego rodzaju w szereg powinno dać spadek około 1V.
  • Poziom 3  
    1.Ładowarką o napięciu 5v.
    2.to będzie Power bank
    3. Mam 13 lat.
  • Poziom 34  
    Musisz trochę poczytać o elektronice, o akumulatorach i ich ładowaniu.
    Ładowarką o napięciu 5V nie naładujesz akumulatora 6V.
  • Poziom 3  
    Tylko że ja z niego wyciągnąłem 2 baterie.
    Czyli pewnie jakiś tranformatorek potrzebuje.
  • Poziom 36  
    Coś kolega przekombinował. Skąd ma kolega napięcie 6V przy ogniwach, które mają 3,7V? Nawet dwa w szeregu dają co najmniej 7,2V...

Uczulam kolegę, że ogniwa Li-ion są niebezpieczne w ładowaniu bez balansera i nie poprawnymi technikami; mogą eksplodować - mi się to jeszcze nie przydarzyło, ale byłem bardzo blisko :-)
  • Poziom 35  
    Na początek musisz zdobyć trochę więcej wiedzy. Ale kombinuj... Może zainteresuja cie gotowe moduły? Np ładowarka z usb do tego kilka ogniw 18650 i przetworniczka step-up.
    Na priv wysłałem linki może takie rozwiązanie zainteresuje cie na początek. Pamiętaj, że akumulatory litowe są bardzo niebezpieczne!!!

A i najpierw możesz troszkę poszukać...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3055784.html
  • Poziom 15  
    Fajnie że w takim wieku już się interesujesz elektroniką, ale jak masz możliwość to poproś kogoś znajomego o pomoc, bo jak przypadkowo rozładujesz takie ogniwo do 0 to może stać się ono niebezpieczne, wybuchnąć, szkoda też jakby coś poszło nie tak i zepsułbyś jakiś telefon, drogie urządzenie. Nawet lutując + takiego ogniwa trzeba uważać bo jest ok 3mm przerwy i łatwo zrobić zwarcie. Lutując znów - trzeba to zrobić szybko żeby nie przegrzać układu. Nie chce cię zniechęcać tylko poinformować o zagrożeniach, może lepiej było by ogarnąć jakiś kit z elektroniką, lub jakieś zajęcia dodatkowe, kółko zainteresowań.
  • Poziom 3  
    A jakie mogę użyć baterie. O przetwornicy step-up
    Step-down to ja wiem. To jakie baterie mogę użyć????

Dodano po 4 [minuty]:

nadprzewodnik22 napisał:
    Fajnie że w takim wieku już się interesujesz elektroniką, ale jak masz możliwość to poproś kogoś znajomego o pomoc, bo jak przypadkowo rozładujesz takie ogniwo do 0 to może stać się ono niebezpieczne, wybuchnąć, szkoda też jakby coś poszło nie tak i zepsułbyś jakiś telefon, drogie urządzenie. Nawet lutując + takiego ogniwa trzeba uważać bo jest ok 3mm przerwy i łatwo zrobić zwarcie. Lutując znów - trzeba to zrobić szybko żeby nie przegrzać układu. Nie chce cię zniechęcać tylko poinformować o zagrożeniach, może lepiej było by ogarnąć jakiś kit z elektroniką, lub jakieś zajęcia dodatkowe, kółko zainteresowań.
    dzięki że tak mówisz. Ja już trochę się tak bawię pierwszy raz korzystam z forum. Zrobiłem sam pompę wodną ?bez poradników". A czy możesz napisać jakie akumulatorki mogę użyć. O przetwornicy step-up step-down wiem. Teraz mi chodzi o akumulatorki.
  • Warunkowo odblokowany
    kotuniunia napisał:
    lub lm 317
    Proponuję zapoznać się z notą katalogową LM317 i nie pisać bzdur.
  • Poziom 35  
    Takie jakie posiadasz. Chyba chodzi o wykorzystanie tych z laptopa. Chodzi o ładowanie. Taki modulik ładuje jedno ogniwo 3,7V tz. ładuje do ok 4,2V. dla zwiększenia pojemności możesz połączyć równolegle np. 4 ogniwa. Połączenie takie wyeliminuje problem balansera. Prąd z ładowarki którą podałem Ci w linku to 1A więc ładowanie trochę potrwa. Policz sam. Natomiast aby mieć 5V musisz napięcie z akumulatorka podnieść więc stad step-up. Przetworniczka którą też ci pokazałem ma na wyjściu 5V więc zostaje jeszcze odpowiednie gniazdo USB i obudowa. Tak jak pisałem ja i koledzy naprawdę uważaj z tymi ogniwami kiedyś miałem mały pożar przez zwarcie ogniw w chińskiej głośniko-pierdziawce bluetooth.
  • Poziom 3  
    ziomus90210 napisał:
    Takie jakie posiadasz. Chyba chodzi o wykorzystanie tych z laptopa. Chodzi o ładowanie. Taki modulik ładuje jedno ogniwo 3,7V tz. ładuje do ok 4,2V. dla zwiększenia pojemności możesz połączyć równolegle np. 4 ogniwa. Połączenie takie wyeliminuje problem balansera. Prąd z ładowarki którą podałem Ci w linku to 1A więc ładowanie trochę potrwa. Policz sam. Natomiast aby mieć 5V musisz napięcie z akumulatorka podnieść więc stad step-up. Przetworniczka którą też ci pokazałem ma na wyjściu 5V więc zostaje jeszcze odpowiednie gniazdo USB i obudowa. Tak jak pisałem ja i koledzy naprawdę uważaj z tymi ogniwami kiedyś miałem mały pożar przez zwarcie ogniw w chińskiej głośniko-pierdziawce bluetooth.
    o przetwornicy wiem. Usb to ja mam tylko takie.