Specjalizacja: Naprawy RTV-elektronika AGD i inne. Wykonamy każdą usługę elektroniczną.
Duże zaplecze magazynowe/sprzedaż, schematy.
Odpowiadam wyłącznie na forum!
_PREDATOR_
Znalazłem też w pudełku z częściami woreczek strunowy opisany ' CB ALAN' a w środku z tego co widzę jest dioda zenera chyba nawet o takich parametrach oraz 2 elementy 3 pin opisane :
C3205
YK252
Czy to do wykorzystania jako zamiennik za któryś Q1 lub Q15 ?
W tym radiu Q15 pracuje jako stabilizator napięcia 8V, D15 jest jego zabezpieczeniem nadnapięciowym,
Zaś Q1 odpowiada za ARW i w sieci krąży modyfikacja tego radia oparta o usunięcie tego tranzystora
Poczytaj to
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2145214.html
Jakie zabezpieczenie nadnapięciowe? Przecież dioda D15 jest elementem stabilizującym napięcie, a Q15 jest elementem wykonawczym. Właśnie od napięcia diody D15 uzależnione jest napięcie wyjściowe stabilizatora (emiter Q15).
Jeśli D15, Q15 oraz R87 są sprawne i prawidłowo wlutowane to na emiterze Q15 powinno być około 8,5V.
Ano takie że jak napięcie na tej diodzie przekroczy zadaną wartość czyi 9.1V to owa dioda zacznie przewodzić. Wtedy stabilizator się wyłączy na wyjściu nie będzie napięcia.Mnie uczono, iż taka forma zabezpieczenia nazywa się zabezpieczeniem nadnapięciowym , podobnie ja istnieje zabezpieczenie podnapięciowe - takie, że w przypadku spadku napięcia poniżej pewnego progu zadanego takie zabezpieczenie ma wyłączyć dany układ.
kriss51 wrote:
Przecież dioda D15 jest elementem stabilizującym napięcie
Tak a jak ona stabilizuje w przypadku spadku napięcia zasilania np.do 10V jakie napięcie będzie na wyjściu??Bo stabilizacja to oznacza stałość. W tym układzie ta dioda jest tylko zabezpieczeniem.ZadziaŁa ona tylko w przypadku zbytniego wzrostu napięcia wejściowego i zabezpieczy układ odcinając go.Ja tak to widzę.
Ręce mi opadły. Bardzo źle to widzisz. Zaskoczyłeś mnie brakiem wiedzy na tak podstawowy temat jakim jest stabilizacja napięcia za pomocą diody zenera. Nie spodziewałem się tego po Tobie.
Novile wrote:
Ano takie że jak napięcie na tej diodzie przekroczy zadaną wartość czyi 9.1V to owa dioda zacznie przewodzić. Wtedy stabilizator się wyłączy na wyjściu nie będzie napięcia.Mnie uczono
Dobrze Cię uczono tylko że źle to zrozumiałeś lub pomyliłeś różne zastosowania owej diody. To o czym piszesz jest prostym zabezpieczeniem urządzeń podłączonych do zasilacza jeśli z jakichś przyczyn wyjściowe napięcie zasilacza gwałtownie wzrośnie wtedy odpowiednio dobrana dioda zenera zewrze do masy i 'wyleci" bezpiecznik odcinając zasilanie do podłączonych urządzeń.
W przypadku pracy diody zenera jako stabilizator dioda zachowuje się jak rezystor sterowany napięciem. Im wyższe napięcie tym mniejsza oporność i ten efekt jest właśnie wykorzystywany dla potrzeb prostych stabilizatorów napięcia.
Przecież zadaniem stabilizatora napięcia nie jest odcinanie zasilania przy zbyt wysokim napięciu na jego wejściu, a jedynie jego stabilizacja. Totalnie Ci się coś pomieszało.
Generalnie te zagadnienie jest nie na miejscu w tym temacie i dziale, ale widząc to co napisałeś musiałem się wypowiedzieć.
switaniec wrote:
....Zener by się załamał.....
Dobre .
Jak można naprawiać sprzęt nie znając takiej podstawy? Dziwne.
jak napięcie na tej diodzie przekroczy zadaną wartość czyi 9.1V to owa dioda zacznie przewodzić. Wtedy stabilizator się wyłączy na wyjściu nie będzie napięcia.
Tak to jest jak się zajmujemy "czarną magią".
Po przeczytaniu tego fragmentu spadając z wrażenia z krzesła, zdążyłem jeszcze w locie kliknąć "zamknij temat".
Naprawa sprzętu nadawczego, nie do naprawienia.
Nie odpowiadam na maile z uwagami odnośnie wpisów moderacyjnych. Od tego jest lektura regulaminu forum.
Adres email: olek_ii(malpa)poczta.onet.pl
GG 2548110