Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolux EW 1043 S nie może ułożyć prania

15 Paź 2016 22:26 786 13
  • Poziom 8  
    Witajcie. Mam problem z pralką Elektrolux EW 1043 S. Po kilkunastu latach intensywnej ekspalatacji wymieniłem ostatnio kilka części (grzałkę, łożysko na bębnie, szczotki na silniku, pompę wypompowującą wodę, przelutowałem zimny lut na płytce przy ww.). Teraz ma dziwny objaw, czego wcześniej nie było, chyba nie może ułożyć prania do wirowania i zakładam, że w związku z tym nie wchodzi na najwyższe obroty. Wodę odpompowuje, coś tam próbuje wirować ale nie chce wejść na obroty aby odwirować, pranie wyciąga się mokre. Sprawdziłem właśnie rezystancję cewki tachogeratora 185 omów. Rezystancja nowej z tego co znalałem w internecie wynosi 172 ohm. Chyba te paramety są ok, powiedzcie. Magnes przy niej dokręciłem. Czy jest jeszcze coś w pralce co reguluje obroty i co wpływa na ułożenie prania przed wirowaniem? Coś jeszcze sugerujecie sprawdzić?
    Pomóżcie, dzięki!
  • Poziom 11  
    Jeśli nowe szczotki mocno iskrzą, to może zakłócają impulsy z tacho?
  • Poziom 36  
    Witam,
    zauwazylem podobne objawy na mojej FWF1486 tyle ze jest prawie nowa (2letnia), i dotyczy to "ciezkiego prania" np, poduszek czy koldry, jezeli jest tego "za duzo" to objaw jest jak opisujesz a po usunieciu polowy wszystko dziala dobrze. Moze masz poprostu nierownomierne obciazenie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi. W nawiązaniu do nich - szczotki są nowe ale były orginalnie ścięte, są pod skosem, raczej nie iskrzą za wiele, bo nie czuć charakterystycznego zapachu od silnika takiej spalenizny. Upewniałem się również u sprzedawcy czy trzeba je jakoś trzeba docierać ale otrzymałem informację, że nie. Odnośnie dużych rzeczy - tak się dzieje na każym praniu, niezależnie czy duże, czy małe rzeczy, czy przemieszane jedne i drugie. Dopiero po kilkakrotnym puszczeniu wirowania wkońcu odwiruje ale to upierdliwe.
    Co jeszcze można sprawdzić?

PS. Jeszcze tylko czy możecie potwierdzić, że cewka ma dobrą rezystancję?
  • Poziom 31  
    Mój elektrolux kiedyś też nie chciał wirować. Czas schodził do minuty a pralka nadal układała pranie. Pomogła drobna sprawa. Położyłem poziomnice na klapie i ustawiłem nóżki idealnie aby bąbel był w oczku. Była minimalnie przechylona w lewo. Od tego czasu raz był problem - jedna nóżka się poluzowała i znowu musiałem ustawć. Teraz śmiga cały czas. Te sprzęty są chyba bardzo czułe na poziom. Sprawdź ustawienie we wszyskich płaszczyznach.
  • Poziom 8  
    Już wcześniej sprawdziłem poziomowanie i wypoziomowałem pralkę idealnie. Mimo to dziękuję :-)
    Dodam tylko, że po 2 lub trzecim wirowaniu z rzędu pralka "zaskakuje" i odwirowuje w końcu pranie. Zastanawiam się czy jest jakiś czujnik wagi wsadu. Z wodą pranie jest znacznie cięższe i może tu jest przyczyna. Pokręci, pokręci trochę za pierwszym razem i może trochę ocieknie i idzie później... Skorygujcie mnie jeżeli źlę myślę. Gdzie go szukać?
  • Poziom 8  
    Mała aktualizacja na dzień dzisiejszy. Sprawdziłem hydrostaty - cykają, rurki - drożne, niezabrudzone kubeki na dole rurki. Pralka na pusto wiruje oraz z minimalną ilością prania i wchodzi najwyższe obroty, wodę odpompowuje - sprawdzone 4x z rzędu. Wirowania z rzeczami po praniu brak, wodę odpompowuje, nie wchodzi na obroty, kręci w lewo i prawo. Ponowna druga lub trzecia próba odwirowania tego samego prania kończy się dopiero sukcesem. Również jak wyciągnie się mokre mokre pranie po nieudanej próbie odwirowania, ręcznie wykęci i załaduje ponownie do bębna, to dobrze odwirowuje - ale chyba w praniu automatycznym nie o to chodzi. Pytanie czy może na odwirowanie mieć wpływ stan amortyzatorów? Choc osobiście mi się nie wydaje. Pomóżcie bo nie mam już pomysłów. Ponawiam pytanie jaki sytem decyduje w pralce czy wirować czy nie? Na bębie nie widzę prócz przewodów do grzałki i czujnika temp. jakiś innych czujników.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Trzeba zaglądnąć do filtra w pompie czy jest czysty i sprawdzić odpływ wody z pralki.
  • Poziom 17  
    Sprawdź jakość i naciąg paska napędowego.
    Czujnik rozłożenia - pomiaru wielkości wsadu jest "wirtualny" - zaimplementowany w oprogramowanie. Każda zwłoka w odpowiedzi na próbę podbicia obrotów interpretowana jest jako błąd uniemożliwiający wirowanie. Nasłuchując pracę silnika można zauważyć próby "pomiaru" wielkości wsadu.
    Przypomnę przez skromność, że ciężar wsadu ma decydującą wartość - i to jest pomiar "na mokro".
    Możesz posprawdzać napięcia na kości stabilizatora i sprawdzić stan elektrolitów na płytce programatora.
  • Pomocny post
    Admin grupy AGD
    Ten stary klamot nie ma żadnego wyważania. Prosty sterownik w układzie hybrydowym (moduł - programator). Z naciskiem bardziej na sterowanie programatorem, a nie wybujałe fantazje o niewyważeniu wsadu.
    Jedyny problem, to zimne luty w module na przekaźnikach, bądź zasyfiały kubek hydrostatu.
    Nie sądzę, żeby Autor, tak, jak pisał, dokładnie to wyczyścił. Nie jest to łatwa sprawa w tym typie nawet dla wprawnego i kumatego serwisanta.

PS. A, i sprawdzić kondensator MKP 1µF, bo pewnie dogorywa...

Elektrolux EW 1043 S nie może ułożyć prania
  • Poziom 8  
    Dziękuję za powyższe odpowiedzi. Filtr jest czysty, oczyszczam go regularnie. Pasek naciągnięty nie ślizga się po kole z tyłu bębna. Płytkę, która jest nad programatorem sprawdzałem optycznie nie ma na niej zimnych lutów. Załączam zdjęcie rozebranej płytki, które znalazłem w internecie, czy cten kondensator to ta niebieska kostka na płytce? Elektrolux EW 1043 S nie może ułożyć prania
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    wirtualny2010 napisał:
    Płytkę, która jest nad programatorem
    To jest co innego,

a to
    wirtualny2010 napisał:
    zdjęcie rozebranej płytki, które znalazłem w internecie
    jest co innego. I nie jest rozebrana; tak ma wyglądać. Jest na dole, z tyłu pralki.
  • Poziom 8  
    Udało się wreszcie dzięki podpowiedzi kolegi Gobro! Filtr był czysty ale sprawdziłem szybkość wypompwywania wody z pralki i wydała mi się zdecydowanie za mała. Winnym okazał się kawałek zatkanej plastikowej rurki w końcu kasetki obudowy filtra, nie można było tego zobaczyć w żaden sposób. Nawet po zdjęciu gumowej rury od spodu pralki nie było tego widać dopiero dłubanie śrubkrętem od wewnątrz pralki doprowadziło do wyciągnięcia sporego 5-6 cm korka z kamienia i resztek takanin, które jakimś cudem przeleciały przez filtr. Jeszcze raz wszytkim dziekuję! Pralka kręci, że miło!