Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wiaty blaszanej 7x18m

lobudek 15 Oct 2016 22:59 3753 12
    lobudek
    Level 14  
    Witam. W niedługim czasie czeka mnie postawienie sporej wiaty/garażu o wymiarach 7m szerokość i 18m długość. Wysokość ściany bocznej 3m w szczycie 3,7 lub 4,5 m. Słupy planuje wbetonować w grunt na głębokość 70-80 cm w odległości co 3 m, co na 18 m da 7 słupów. Poszycie będzie z blachy trapezowej, a dach najpewniej z płyty warstwowej 30mm lub 40mm ( by się nie skraplało i podczas deszczu nie dzwoniło). Największy dylemat mam w kwestii użycia materiałów. Mam w głowie 2 opcje. 1- tańsza opcja. Słupy z dwuteownika 80mm, dach jednospadowy z kratownicy wykonanej z kątownika 40x40x3 lub 40x40x4, wypełnienie pręt fi12 lub fi14, spad 10% czyli na 7m to będzie 70cm.
    2- droższa opcja to dwuteownik 100mm na całą konstrukcję, czyli słupy i dźwigary dachowe bez kratownicy, coś na wzór starych dużych szklarni:
    Wysokość w szczycie w takim wypadku to 4,5 m.
    Kontrłaty planuję wykonać z ceownika zimnogiętego 50x30x3 i wspawać na dachu jak i na ścianach w odległości 1m na całości hali. Pytanie do was czy ma to sens i którą opcję wybrać? Może jest na forum jakiś specjalista, który jest w stanie określić wytrzymałość obu opcji?
    jaktom3
    Level 10  
    Po co płyta warstwowa na dachu w obiekcie który nie jest ogrzewany? Skraplanie się wody, jeśli ma występować, to płyta temu nie zapobiegnie. Należałoby zastosować folię budowlaną pod warstwami posadzki na gruncie żeby zapobiec przekazywaniu wilgoci w górę, a w efekcie parowaniu z powierzchni posadzki i w efekcie skraplaniu w dolnej części pokrycia dachowego.
    Słupy będzie lepiej, zamiast wbetonować przykręcić do wbetonowanych wcześniej w stopę marek. Czyli do słupów powinieneś wykombinować dospawaną tzw. podstawę z otworami do zamocowania czterema śrubami. Podstawa składa się zazwyczaj z 2 pionowych blach trapezowych i jednej płaskiej, w której są otwory do mocowania z wbetonowaną marką.
    Kolejny element, nad którym powinieneś pogłówkować to tzw. korona słupa stanowiąca połączenie z dźwigarem kratownicowym. Może to być pozioma blacha dospawana do górnej powierzchni słupa z np. 4 otworami do mocowania podobnej blachy dospawanej poziomo do pasa dolnego kratownicy lub jakiegoś prostszego układu stanowiącego konstrukcję dachu. Konstrukcja dachu składa się z ogólnie mówiąc z pasa górnego i dolnego. Pas górny jest ściskany, dolny rozciągany. Górny należy wykonać z solidniejszych profili żeby w wyniku ściskania (głównie od śniegu) nie doszło do tzw. wyboczenia. W znacznym stopniu przeciwdziałają temu zjawisku płatwie. Pas dolny może być wykonany bardziej wiotkich profili, ale ilość jego połączeń powinna być zmniejszona do niezbędnego minimum. Jeśli już są połączenia to powinny być wykonane fachowo. Rozerwanie pasa dolnego (działa na rozciąganie) spowoduje natychmiastowe zawalenie się dachu.
    lobudek
    Level 14  
    Skraplanie w głównej mierze bierze się z różnicy temperatur, a nie nieodizolowanej wylewki. W tym roku postawiłem mały garaż 6x5m właśnie mocowany na kotwy do wylewki ( przykręcany do betonu ) i to jest największy błąd jaki popełniłem, gdyż woda podcieka na styku blacha-beton. Właśnie w tym garażu na ściany poszła blacha, a na dach płyta warstwowa -nie uświadczyłem jeszcze nawet kropelki.
    Wracając do tematu to garaż ma mieć rozpiętość tylko 7m, raczej nie potrzeba przesadzonych dźwigarów czy konstrukcji. Oglądałem duże blaszaki na aukcjach o rozpiętości 6,8 czy 10m i kratownice jak i same konstrukcje są bardzo wiotkie, najczęściej z cieniutkich profili.
    jaktom3
    Level 10  
    Podcieka ponieważ nie wyniosłeś powierzchni posadzki ponad poziom otaczającego terenu. Nie zastosowałeś tzw belek podwalinowych. Krycie płytą warstwową dachu to zbędny wydatek. To że gdzieś tam nie skrapla się na niej woda to zupełny przypadek.
    lobudek
    Level 14  
    Wiem, dlatego napisałem że błąd. Drugi raz tego błędu nie popełnię-człowiek uczy się na błędach. Co do płyty warstwowej i skraplania się nie zgodzę. Na dachu z blachy non-stop kapie przy takiej pogodzie, u mnie ani kropelki :), Postaram się w niedługim czasie wrzucić jakieś rysunki 3D konstrukcji dla zobrazowania i wytknięcia ewentualnych błędów konstrukcyjnych.
    lobudek
    Level 14  
    To nie jest duży obiekt... niespełna 130m2. Nie będą tam pracować ludzie. To ma być wiata na maszyny rolnicze i garaż na samochody, rowery itp. A będę to stawiał po starych fundamentach o wymiarach właśnie 18x7m.
    jaktom3
    Level 10  
    Wnoto ma rację. Taki obiekt wymaga pozwolenia na budowę. Czyli również projektu budowlanego bez którego nie da się uzyskać pozwolenia.
    Jeśli zbudujesz bez pozwolenia grozi Ci nakaz rozbiórki i kara. Ponadto ze względu na dość spore rozpiętości powinien zaprojektować konstrukcję projektant z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi do projektowania.
    lobudek
    Level 14  
    Tak.... mogę sobie nawet postawić murowany na tych starych fundamentach i nic mi nie zrobią, bo wszystko jest w papierach.
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    lobudek wrote:
    Tak.... mogę sobie nawet postawić murowany na tych starych fundamentach i nic mi nie zrobią, bo wszystko jest w papierach.

Ale jeśli nawet masz pozwolenie, to nie budujesz wg projektu z pozwolenia.
    W rzeczywistości, o ile ktoś "życzliwy" nie doniesie do PINB, to się nikt czepiać nie będzie.
    lobudek
    Level 14  
    Niby tak, ale sporo ludzi tak robi. Budynek, który tam stał był przedwojenny z białej cegły-stara obora.
    lobudek
    Level 14  
    Sporo czasu minęło, w 2018r. udało się wiatę postawić, stoi do dziś, przetrwała nie jedną nawałnicę. Zdjęcia jeszcze z budowy.
    wnoto
    Level 34  
    Zrobiłeś to bez pozwolenia z gminy ?
    Jesteś rolnikiem ?

Dodano po 34 [sekundy]:

Gratuluję wykonania - wygląda ładnie i schludnie.