Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złożenie komputera do 3000zł - konfiguracja.

splawik00 16 Paź 2016 00:32 324 8
  • #1 16 Paź 2016 00:32
    splawik00
    Poziom 23  

Witam.
    Tematów tego typu jest cała masa, więc z góry przepraszam. Rynek komputerowy szybko się zmienia i większość z nich jest już nieaktualna, więc postanowiłem że założę ten wątek.

Szukam pomocy w doborze elementów do komputera stacjonarnego do kwoty 3000 zł. Główne przeznaczenie to gry komputerowe oraz obróbka grafiki (montaż filmów). Czy możecie coś polecić? Może znacie już sprawdzone konfiguracje pod te wymagania? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
    Pozdrawiam.
    -------
    Karta graficzna -
    Płyta główna -
    RAM -
    Procesor -
    Dysk - (SSD + HDD, czy tylko HDD?)
    Zasilacz -
    Opcjonalnie:
    Radiator na CPU -
    Obudowa -

0 8
  • #3 16 Paź 2016 03:17
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Moja propozycja, chociaż wyszło niemal 3100 - myślę że do rozważenia.
    https://www.morele.net/inventory/info/GUqsBM/

W podanym zestawie zmieścił się (z kluczowych komponentów) I5-6402P, GTX1060, HDD 1TB WD10EZEX, SSD 240GB GoodRAM Iridium PRO i XFX TS 550W - moim zdaniem dość przyzwoity sprzęt. Oczywiście da się go trochę okaleczyć żeby cena spadła w pobliże 3000, ale nie robiłbym tego, chyba że konieczne. Jeśli nie używasz napędu DVD to możesz go wraz z dodatkowym kablem SATA odrzucić, wyjdzie około 3030 PLN :)

0
  • #5 16 Paź 2016 12:00
    mario81
    Pomocny dla użytkowników

Chłodzenie jest fabryczne. Wydajne i wystarczające, ale dla niektórych niekoniecznie ciche. Jeśli potrzeba cichszego, musisz rozszerzyć budżet o około 100 zł.

0
  • #6 16 Paź 2016 17:07
    dt1

Procesor wydziela 65W ciepła, fabryczne chłodzenie nie jest uciążliwe (chociaż słychać je przy większych obciążeniach, ale nie jest to moim zdaniem żaden dramat).

0
  • #7 16 Paź 2016 18:37
    splawik00
    Poziom 23  

Widzę, że procesor polecacie ten sam więc wybór dokonany.
    Co do karty graficznej, patrząc pod kątem współpracy z np. Adobe Premiere (renderowanie za pomocą GPU), to czy obie są kompatybilne i wspierane przez Premiere Pro?
    Czy zdecydowanie warto inwestować w dysk SSD, czy pozostać tylko przy HDD?
    Czy lepiej użyć dwóch kostek RAM 4GB, czy jednej 8GB, czy to nie ma znaczenia?

0
  • #8 16 Paź 2016 18:54
    dt1

Adobe Premiere z początku obsługiwało nVidia CUDA, teraz również wspiera karty AMD podobno. Tym niemniej jeśli chodzi o wykorzystywanie mocy obliczeniowej karty - wydaje mi się, że większa ilość oprogramowania wspiera jednak CUDA. Wydaje mi się, że GTX1060-3GB jest jedną z ciekawszych propozycji w okolicy 1000zł. Jeśli chodzi o AMD to można byłoby brać pod uwagę RX480 w tej kategorii cenowej, tyle że z testów wynika, że jest ono mniej wydajne od GTX1060.

Jeśli chodzi o dysk SSD to zdecydowanie warto zainwestować, mimo że w zasadzie wydajności komputera on nie zwiększa. Generalnie rendering będzie przebiegał dokładnie z taką samą prędkością czy masz SSD, czy nie. Gry będą wyświetlać się z identyczną ilością FPS. Więc dlaczego nadal chcę wydać na niego Twoje 300zł? :) Zwiększa się ogólny komfort użytkowania komputera. Komputer startuje 10-15 sekund, nie minutę (albo jak go zawalisz dłużej). Przeglądarka po załadowaniu systemu startuje 2 sekundy, nie 10-15. Wszystkie programy uruchamiają się szybciej i doładowują dane znacznie szybciej, mniej czekasz na każde kliknięcie myszą, które wymaga doładowania czegokolwiek z dysku. W tej chwili, gdybym miał wybierać, czy wolę mieć 128GB SSD czy 2TB HDD (mając do wyboru tylko jeden z dwóch dysków) zdecydowałbym się na SSD.

Sądzę, że przy płycie z dwoma slotami RAMu (np przy poleconej H110M-HDV) warto wziąć w jednej kości, żeby mieć slot na przyszłą rozbudowę. W przypadku posiadania 4 slotów (część płyt na B150M) można wziąć dwie kości, chociaż w przypadku platform Intela nie widzę jakiejś wielkiej realnej różnicy wydajności między single channel (pojedyncza kość) a dual channel (dwie kości). Aktualnie również 1x8GB jest tańsze niż 2x4GB.

0