Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie do pokoju dla osoby z wadą wzroku.

16 Paź 2016 14:10 1713 23
  • Poziom 31  
    Witajcie,

posiadam astygmatyzm, dodatkowo staję się podrażnony gdy wchodze do pomieszczenia z włączoną żarówką.

W komputerze mam zainstalowane oprogramowanie, które zmienia mi temperaturę do 2300K.

Potrzebuję czegoś do oświetlenia, jakąś żarówkę zamiast standardowej, która dobrze sprawdzi się przed snem, a także do w miarę wygodnego czytania książek. Jak wiadomo niektóre rodzaje światłą pomagają w wydzielaniu melatoniny przed snem. nie wiem czy to sie wiążę, że mniej białe światło oznacza zawsze dobre samopoczucie, od jakich innych parametró to zalezy.
  • Moderator
    Potrzebna Ci jest zwykła żarówka, zasilana jednak napięciem obniżonym. Jakim konkretnie - to już należy dobrać doświadczalnie.
    Sposobów obniżania napięcia jest kilka, ale to zadanie dla elektryka.
  • Poziom 31  
    A bez angażowania elektryka, bo to mi się kojarzy z wmontowaniem żarówki o słabszej mocy po prostu, albo żarówki z pomalowanym szkłem. A halogenowa?
  • Poziom 31  
    Kup lampę ze ściemniaczem.
  • Poziom 31  
    To https://www.nowazarowka.pl/philips-ecoclassic30-70w-e27-230v-t32-clear

Kłopot w tym że to ma 2800K jak moja aktualna żarówka, a aktualna żarówka świeci jasno. A program na kompie któy ściemnia monitor ma ustawione również 2800K i jest ciemniej.

Pittt napisał:
    Kup lampę ze ściemniaczem.

Mowa o głównym punkcie światła z sufitu.
  • Poziom 38  
    Jeśli jest to żyrandol z dwiema zwykłymi żarówkami to można je połączyć szeregowo będą świeciły ciemniej. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale może się sprawdzić.
  • Poziom 31  
    W ogóle nie wiem czy ten żyrandol nie zmienić, albo jeszcze inny pomysł jakiś inny klosz, który skróci światło, ale nie wiem czy są takie i czy to jest kosztowne.

W tej chwili mam zmniejszoną temperatura ekranu, a z tyłu żarówka z góry, nie jest to komfortowe, a co jakiś czas włączam i wyłączam to źróło z góry bo to męczy.

PS. ktoś zgłosił do moderacji jakoby "2300K to nie jasność a temperatura barwy. Jasność podajemy w lumenach. Te bzdury powielane są też w następnych postach.".

Zaznaczam, że tylko w ostatnim poście było takie rozróżnienie podane nieprawidłowo. Pozatym, subiektywna ocena dla kogoś kto ma wadę wzroku jest taka że przy tej temepraturze K jasność jest taka a nie inna. Zamiast się czepiać, to lepiej nie komentować jak widzę.
  • Poziom 31  
    No już ktoś uznał chcąc moderować mój temat, że się nie znam.
    Proszę bez komentarzy. [retrofood]
    Ja rozumiem, że tu ludzie mają wady wzroku i subiektywne oceny są nieprawidłowe.
    Chodziło mi o to, żeby żeby klosz wywołał odpowiedni efekt. Nie wiem, ale jeśli światło jest nienaturalne i jaskrawe, to dotyczy to 99% żarówek i rozwiązań na rynku.

Na jakimś forum ktoś wspominał o takim wynalazku na który mnie nie stać
    http://www.sklepplastyczny.pl/lampy-daylight-3570_571/?page=1
  • Poziom 15  
    Nie znam się na Kelvinach, z tego co sobie na szybko wywnioskowalem, im większa wartość, tym widmo bardziej przesunięte w kierunku ultrafioletu. Może wystarczy klasyczna żarówka zasilana poprzez diodę prostowniczą?
  • Poziom 38  
    Jest to złym pomysłem, żarówka będzie migotała i bardziej drażniła oko.
    Proponował bym lampę jarzeniową nie oślepia i da lepszy efekt.
  • Poziom 22  
    @kuferekczasu określ dokładnie swoje potrzeby, bo faktycznie podawanie jasności w K i pisanie o skróceniu światła kloszem, zwyczajnie odstrasza tych co się znają od dyskusji. Zaznajomienie się z odpowiednią terminologią gdy chcemy rozmawiać na jakiś temat naprawdę ułatwia konwersację.
    kuferekczasu napisał:
    Potrzebuję czegoś do oświetlenia, jakąś żarówkę zamiast standardowej, która dobrze sprawdzi się przed snem, a także do w miarę wygodnego czytania książek. Jak wiadomo niektóre rodzaje światłą pomagają w wydzielaniu melatoniny przed snem. nie wiem czy to sie wiążę, że mniej białe światło oznacza zawsze dobre samopoczucie, od jakich innych parametró to zalezy.

W kelwinach podajemy temperaturę barwową światła i to ona ma bezpośredni wpływ na wydzielanie melatoniny, im niższa temperatura, tym cieplejsza barwa i więcej melatoniny. Nie można powiedzieć, że "mniej białe światło" (rozumiem że oznacza to cieplejszą barwę) oznacza zawsze dobre samopoczucie, senność nie zawsze jest dobra. Gdy wychodzisz na zewnątrz w środku dnia odczuwasz dyskomfort spowodowany tym, że barwa w dzień jest chłodna? Z Twoich wypowiedzi można wywnioskować, że chcesz światła o barwie świeczki żeby się dobrze spało, jednocześnie w poście dziesiątym podajesz link do sklepu gdzie są lampy mające powyżej 5500K, a to już typowa chłodna biel, polecana do oświetlenia w miejscach pracy w ciągu dnia lub gdy ktoś chce na siłę przedłużyć aktywność mózgu wieczorami.
    kuferekczasu napisał:
    Nie wiem, ale jeśli światło jest nienaturalne i jaskrawe, to dotyczy to 99% żarówek i rozwiązań na rynku.

Rozmawiamy o zwykłych żarówkach czy "żarówkach LED"?

Jeżeli chcesz mieć cieplejszą barwę niż dają zwykłe żarówki to najlepszym rozwiązaniem jest, wspomniany przez kolegów wyżej, regulator jasności. Zmniejszając jasność żarówek zmniejsza się również ich temperatura barwowa, czyli robi się "cieplej". W przypadku LEDów ten zabieg się nie sprawdzi, w zależności od metody regulacji barwa się nie zmieni lub nieznacznie ochłodzi. Są jeszcze do kupienia żarówki z żarnikiem węglowym, dają światło o barwie zbliżonej do świeczki, ale mają ponad dwa razy mniejszą jasność od zwykłych żarówek wolframowych o tej samej mocy.

Co do jaskrawości światła to domyślam się że mowa o efekcie olśnienia przez światło punktowe. Na to można zaradzić jedynie stosując kilka źródeł światła rozstawionych po pokoju i zbudowanych w ten sposób żeby bezpośrednio nie widzieć samej żarówki, czyli musimy świecić w ścianę lub sufit. Oczywiście jeżeli ma być cieplejsza barwa to znowu muszą być regulatory.

Możesz jeszcze spróbować dorzucić jakieś słabe źródło światła za monitor (np. kawałek taśmy LED, jak ma być bardzo ciepła biel to można poszukać pod hasłem "taśma LED 2300K" lub "taśma LED ultra ciepła"), tak żeby delikatnie oświetlić powierzchnie za nim, polepsza to komfort pracy przez zmniejszenie kontrastu między monitorem a tłem.
  • Poziom 22  
    Oświetlenie do pokoju dla osoby z wadą wzroku.

Tu masz przykłady spektrum barw różnych źródeł światła, jak widać dzienne światło jest "najpełniejsze", żarówki (zwykłe i halogenowe) mają całkiem dobre spektrum, ale dużo energii "marnują" na podczerwień na końcu zakresu. Marnują w cudzysłowie, bo dla niektórych może to być cecha pożądana, ja swojego czasu stosowałem halogeny jako promienniki podczerwieni, sprawność podobna do promienników ceramicznych, a cena duuużo niższa. Dalej spektrum świetlówek liniowych, czy tzw. "żarówek" energooszczędnych jest najbardziej poszarpane i tylko imitują białe światło. Są na rynku dostępne lepsze, z ładniejszym rozkładem barw, ale cena jest mniej ciekawa i dostępność również. No i na koniec LED'y, najłatwiej dostępne na rynku w wersji zimnej białej mają pik niebieskiego, później dołek i łagodna fala z górką w zieleni-żółci, w ciepłej bieli proporcje się odwracają, niebieskiego jest mało a zielonożółta górka rośnie. Te wykresy są mocno poglądowe, bo każdy model u każdego producenta ma trochę inny rozkład, ale założenia są podobne.

Jest jeszcze taki parametr jak współczynnik oddawania CRI podawany w Ra. Gdy źródło światła ma ten współczynnik na poziomie 100, to wszystkie przedmioty oświetlone przez to źródło będą miały kolory takie same jak w świetle słonecznym. Tradycyjne żarówki mają 100, większość świetlówek i LED'ów ma min. 80, trudniej dostępne są z większym CRI, ale im jest on większy, tym spektrum staje się "gładsze" i znikają nam wszystkie dołki. LED'y w tu mają najistotniejszą zaletę - produkują tylko światło widzialne, bez absolutnie zbędnego ultrafioletu (świetlówki) i podczerwieni (żarówki).
  • Poziom 31  
    Najprościej mówiąc, kupić należałoby takie źródła światła które nie miałyby niebieskiego i stwarzały ogólny komfort podczas odpoczynku w takim pomieszczeniu.
  • Poziom 36  
    Moźe zastosuj dodatkowe filtry zakładane na źarówkę.
    Tak jak w technologii scenicznej.
  • Poziom 22  
    Niebieski jest jedną z podstawowych barw składowych światła białego, jej choćby minimalna ilość poprawia komfort i widziane kolory. Absolutny brak jakiejkolwiek barwy podstawowej stwarza raczej dyskomfort. "Ocieplając" oświetlenie w pomieszczeniu, zmieniamy po prostu balans poszczególnych barw składowych, a nie usuwamy je całkowicie.
  • Poziom 31  
    Panowie jestem bez okularów, czekam na wyrobienie nowych. Okazało się, że sama zmiana trybu życia poskutkowała, a także ćwiczenia na oczy. Co ciekawe, okazało się, zdaniem specjalisty okulisty, że oczy przy komputerze należy nawilżać w ciągu dnia więcej niż 5 razy. Czego nie robiłem. To raz. Dwa. Wchodząc do pokoju chciałęm mieć poczucie komfortu, a nie szoku jak po wejściu do apteki lub marketu.
  • Poziom 31  
    a_noob napisał:
    Tradycyjne żarówki mają 100, większość świetlówek i LED'ów ma min. 80, trudniej dostępne są z większym CRI, ale im jest on większy, tym spektrum staje się "gładsze" i znikają nam wszystkie dołki. LED'y w tu mają najistotniejszą zaletę - produkują tylko światło widzialne, bez absolutnie zbędnego ultrafioletu (świetlówki) i podczerwieni (żarówki).

Generalnie jak proponujecie, jakiej firmy źródłą światła. Aktualnei czekam na wyrobienie okularów, natomiast od założenia tematu, po prostu zmieniłęm tryb życia. Na pewno nadal irytuje mnie zmniejszony komfort po wejściu do pomieszczeń, jak sytuacja stresu w markecie albo aptece. Być może należałoby zastnawoaić się nad oświetleniem ściennym, albo innym umocowaniem - a to czy to będzie zwykłą żarówka nie gra tu roli?
  • Poziom 42  
    Oko ludzkie natura przystosowała do światła dziennego czyli słonecznego. Jak na razie najwierniej oddaje to żarówka, taka zwykła. Może po prostu zastanów się nad kilkoma źródłami światła nałej mocy w pomieszczeniu. Najbardziej męczące dla oczu ( zdrowych czy nie ) jest ciągła zmiana jasno/ciemno.
  • Poziom 22  
    @kuferekczasu możesz zrobić oświetlenie pośrednie, tak żeby wszystkie źródła światła były wycelowane w sufit i ściany. Światło jest wtedy bardzo miękkie i rozproszone, po testuj, przynieś do jednego pokoju kilka małych lampek i skieruj wszystkie do góry.
    Jeżeli chodzi i "producentów" to mnie Lidl zaskakuje, nie spotkałem się nigdzie indziej, w dyskontach czy nawet w marketach budowlanych, z "żarówkami" LED mającymi CRI min 90, a ostatnio mieli taką o mocy kilkunastu Wat i CRI min 95. Także jak będą mieli akurat oprawki LED na sklepie to małym kosztem możesz sobie poeksperymentować, wybór mają ograniczony do ciepłej bieli, takiej żarówkowej.
  • Poziom 31  
    a_noob napisał:
    Jeżeli chodzi i "producentów" to mnie Lidl zaskakuje, nie spotkałem się nigdzie indziej, w dyskontach czy nawet w marketach budowlanych, z "żarówkami" LED mającymi CRI min 90, a ostatnio mieli taką o mocy kilkunastu Wat i CRI min 95.

To co konkretnego, czy szukac dodatkowo online?
    Czy widziałęś albo znasz projekty takiego podświetlenia, może to nie jest trudne, ale może jakieś fikuśne i ciekawe rozwiązania.
    Na teraz mam duże biurko w starym stylu, chcę je skasować, bo monitor jest 19-tka, reszta powierzchni źle zagospodarowana.