Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie.

Konfuzja3000 16 Paź 2016 16:16 1008 13
  • #1 16 Paź 2016 16:16
    Konfuzja3000
    Poziom 4  

Witam Witam!

Dziś chciałbym spytać się Was jak podkręcić kartę graficzną i procesor w moim laptopie.

Czy podkręcanie programowe może coś zepsuć? Czy temperatury będą odpowiednie?
    Czy lepiej za pomocą BIOSu?

Dziękuje wszystkim. Pozdrawiam!

0 13
  • Pomocny post
    #2 16 Paź 2016 16:28
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Konfuzja3000 napisał:
    Dziś chciałbym spytać się Was jak podkręcić kartę graficzną i procesor w moim laptopie.

CPU podkręcisz przez BIOS (UEFI). Prawdę mówiąc procesor Intela trzeba chcieć zniszczyć, żeby uległ uszkodzeniu przy OC.
    Kartę graficzną możesz podkręcić przez programy do tego stworzone (jest ich masa w sieci) lub przez edycję BIOSu karty (dość niebezpieczne - jeżeli sienie uda można łatwo zniszczyć kartę, jednakże z drugiej strony podkręcanie przez edycję BIOSu daje dużo lepsze rezultaty)

Konfuzja3000 napisał:
    Czy temperatury będą odpowiednie?

A jakie masz teraz? Ściągnij OCCT i obciąż laptopa. Zobaczymy do ilu się nagrzeje. Wiesz może jak dawno była zmieniana pasta i czyszczony układ chłodzenia? Bo przed chłodzeniem należałoby to zrobić.
    Pozdrawiam.

PS: Swoją drogą podkręcenie starego laptopa kuzyna było genialnym posunięciem. Odzyskał życie, ale i zniszczył okleinę na biurku :P

0
  • #3 16 Paź 2016 16:42
    nici
    Poziom 34  

Kraniec_Internetów napisał:
    CPU podkręcisz przez BIOS (UEFI).

W laptopie ? Jesteś pewnien? Szczerze powiedziawszy nie widziałem jeszcze laptopa z opcjami w biosie do OC jak w stacjonarnych.Oczywiście mogę się mylić i nie mam tu na myśli komputerów na X k zł.

Co do grafy to sterownik dedykowany ma często możliwości lekkiego podkręcenia.
    W moim radeonie w Lenovo G510 mogę podnieść o 50mhz taktowanie gpu i memory i o 20 % zmienić zasilanie.

CPU nie do ruszenia.

@Kraniec_Internetow Napisz jak możesz coś więcej na ten temat.

0
  • #4 16 Paź 2016 17:03
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

To było jakieś 2/3 lata temu więc mogę się lekko pomylić :)
    Modelu lapka nie pamiętam, ale było to coś pokroju maszyny autora. UEFI wyglądało prawie tak samo jak na komputerze (mówię o szacie graficznej) i z ustawień które pamiętam mogliśmy zmienić napięcie rdzenia (ale w niedużym stopniu), taktowanie FSB. Z tego co pamiętam dzielnika FSB:DRAM nie było (nie było takiej opcji) ale pomogło zmienienie częstotliwości bazowych pamięci, gdzie po OC i tak pracowały nieco poniżej znamionowych wartości.
    Laptop działał tak 3 lub 4 dni, a potem kuzyn zauważył, że okleina się odkleja od biurka a wywietrzniki się nadtapiają. Z tego co wiem śmiga do dziś przy delikatnym OC. Wtedy wycisnęliśmy z niego ile sie da :)

0
  • #6 17 Paź 2016 09:19
    Konfuzja3000
    Poziom 4  

Ja tu jestem laikiem więęęc czym go obciążyć? Grami? Nic innego nie przychodzi mi na myśl.

Ale dziękuję. Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Paź 2016 09:58
    badboy84
    Poziom 37  

Napisane zostało w poście nr 2, pobierz OCCT i uruchom Power Supply test. Jeżeli procesor i grafika osiągną powyżej 80stC to przerwij test i chociaż napisz po jakim czasie to nastąpiło. Generalnie może być problem z podkręceniem laptopa.

0
  • #8 17 Paź 2016 14:03
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Problemu nie będzie. Podkręci się bez problemu. Pytanie tylko jak bardzo i jakim kosztem.
    Polecam pastę termoprzewodzącą Arctic Silver Ceramique 2 w strzykawkach 25g. Kosztuje 26 pln, czyli 1g/1pln świetnej pasty.
    Może być potrzeba wymiany termopadów. Na abb.pl mają duży wybór i fajne ceny.

0
  • #9 17 Paź 2016 14:46
    Konfuzja3000
    Poziom 4  

Dobra daje screeny (nie znam się nwm co znaczą):
    ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie. ASUS R510JX - Jak podkręcić procesor i grafe w laptopie.

w 60 sekund doszlo do 80c

0
  • #10 17 Paź 2016 15:47
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Wyczyść chłodzenie laptopa, procesor się przegrzewa. Gdybyś nie anulował testu to doszłoby do throttlingu, czyli procesor zwalniałby w celu ostudzenia się i z powrotem przyspieszał. Ale do tego zabrakło kilka stopni. Według dokumentacji Intela maksymalna dopuszczalna temperatura rdzenia to 100 stopni Celsjusza.

0
  • #12 17 Paź 2016 20:09
    dt1

Przy tych temperaturach powinieneś podkręcić w drugą stronę (obniżyć zegary od fabrycznych) bardziej niż je podbijać. Throttling jest bardziej irytujący niż ciut niższa ale stała wydajność.

Opis czyszczenia laptopa:
    - rozkręcasz laptopa
    - zdejmujesz chłodzenie
    - wyjmujesz futro z kurzu zlokalizowane między wentylatorem a radiatorem
    - czyścisz powierzchnię rdzenia CPU i radiatora z resztek starej pasty
    - nakładasz nową pastę
    - montujesz chłodzenie
    - skręcasz laptopa

1
  • #13 18 Paź 2016 16:38
    Konfuzja3000
    Poziom 4  

Dziękuję, czyli wychodzimy z założenia że uzyskuję odwrotną odpowiedź, ok. Jak dla mnie bez trotlingu mogłobyć lepiej ale ile fps mniej?
    A i pastę czym zdejmować starą? Ja chcę nową TITAN Nano grease dobry wybór?

0
  • #14 18 Paź 2016 22:00
    dt1

Ja zwykle używam Arctic MX-2 (ze względu na niezłą jakość i dobrą cenę, kupuję 8g za około 20zł), ale ten Titan nie wygląda źle patrząc na testy.

Zamiast wybiegać co by było gdyby laptop się nie przegrzewał i ile FPS by było - wyczyść najpierw chłodzenie, i na standardowych ustawieniach zrób test OCCT 20 minut minimum - zwykle chłodzenia w laptopach (o ile w ogóle dają radę przy stałym dużym obciążeniu) są zaprojektowane "na styk" i robienie OC mija się z celem, bo uzyskuje się gorszy efekt (tzn jest ciut szybciej do osiągnięcia temperatury, w której z automatu są zmniejszane takty i zastanawiasz się, dlaczego chwilę działa dobrze, ale co minutę na kilka sekund dostaje czkawki...).

Tak więc zrób czyszczenie, doprowadź do poprawnego działania komputer bez OC, a potem można zobaczyć, jakie pole manewru Ci zostało.

0