Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czysto Teoretyczne Pytanie

DjDamian 28 Mar 2003 22:31 3015 20
  • #1 28 Mar 2003 22:31
    DjDamian
    Poziom 11  

Tak sie juz jakiś czas zastanawiam i dalej nie wiem. Chodzi mi o to ze np. mam głośnik 4om i podłącznam do niego wzmacniacz 8om, niby wszystko gra ale czy tak do końca? Co tracę podłączając wzmacniacz 8om a co zyskam jeśli podłączę 4om?? A może dzwięk sie zmieni?? Tutaj chodzi mi konkretnie o subwoofer.

0 20
  • #2 28 Mar 2003 23:03
    VIRUS
    Poziom 15  

Przy dopasowaniu impedancyjnym zrodlo jest w stanie dostarczyc do odbiornika najwiekszej mocy, dlatego nalezy sie raczej do tej zasady stosowac, poza tym w przypadku, gdy odbiornik bedzie posiadal znacznie mniejsza impedancje od "akceptowanej" przez zrodlo moze dojsc do uszkodzenia zrodla. Takze najkorzystniejsze parametry dzwieku mozna uzyskac przy dopasowaniu. No chyba ze podlaczamy co mamy :)
    Pozdrawiam

0
  • #3 29 Mar 2003 08:52
    DWAserwis
    Poziom 29  

wyjscie wzmacniacza jest wysoko omowe 8 Ω czyli duże napięcie i mały prąd bo w środku ma kondensatory o niedużej pojemności i mało wydajne, co przy sterowaniu głośnikiem niskooporowym wymagającym dużego prądu (kopnięcia) objawia się słabym płaskim basem mocno zniekształconym i pasmo przenoszenia dołu przesuneło się czterokrotnie np jak subfofer powinien iść od 20Hz to idzie od 80Hz i to słychać na uchometr ;) oczywiście dochodzi jeszcze to co napisał poprzednik.

0
  • #4 29 Mar 2003 17:57
    Tremolo
    Poziom 43  

Zmieniając 8Ohm na 4 Ohm w pewnym przedziale impendancyjnym zwiększasz prąd 2 krotnie a straty energetyczne są wprost proporcjonalne do kwadratu natężenia prądu. Zwiększony prad 2 razy to pomnożenie przez 4 strat cieplnych , w bardzo dużym uprostrzeniu:

(2*i)²=4i²

Wzmacniacz na 4 Ohmach szybciej się grzeje... Co spowoduje rożne nietypowe sytuacje - wybicie bezpieczników , salenie końcówek itp.

0
  • #5 29 Mar 2003 23:20
    DjDamian
    Poziom 11  

NO to juz wszystko jasne. Dzieki za odpowiedzi

0
  • #6 01 Kwi 2003 22:58
    stasiekm
    Poziom 29  

mowa o dopasowaniu impedancji dla wzmacniaczy mcz jest bez sensu!!!!
    teoretyczna maksymalna sprawnosc przy taki stanie o 50%
    a wzmacniacze w klasie AB mają min 60
    %
    istotna jest moc wzmacniacza i jedo prądy maksymalne oraz to o czym pisał tremolo

0
  • #7 08 Kwi 2003 01:10
    Bolo
    Poziom 12  

Super szefie ! Nie wiem jak ty to policzyłeś ,ale zmniejszenie impedancji obciążenia z 8 ohm na 4 ohm nie powoduje zwiększenia strat ciepła czterokrotnie tylko dwukrotnie ,a nawet bym powiedział ze troszeczke mniej niż dwukrotnie biorąc pod uwage delikatnie większy spadek napięcia na zasilaczu!

Pozdrawiam! Ale się czepiam nie.

0
  • #8 08 Kwi 2003 11:03
    zoltar
    Poziom 24  

:arrow: Bolo
    Tremolo to dobrze policzył zakładając, że wzmacniacz jest wzmacniaczem prawie idealnym. W praktyce należy liczyć się ze wzrostem strat ciepła około 3 krotnym. Oczywiście w bardzo dobrych wzmacniaczach to będzie prawie 4 razy, a w dennych nieco ponad 2 razy.
    Jest jeszcze inny aspekt problenu. Przy przejściu z głośnika 8 om na 4 om maleje współczynnik tłumienia wzmacniacza co może mieć wpływ najakoś dźwiek. Słyszalność tego wpływu zależy od jakości wzmacniacza i kolumny.

Pozdrawim

0
  • #9 08 Kwi 2003 11:49
    Bolo
    Poziom 12  

Ponieważ to jest forum to zabiore głos jeszcze raz.
    Chłopaki chyba z elektrotechniką macie na bakier.Zgadza się ze moc wzrasta z kwadratem prądu ale przy tej samej imp.
    natomiast w naszym przypadku jest ona o połowe mniejsza.Jezeli wzmacn.8ohm pobiera z zasil. załużmy 2A to w obciążeniu wydziela się jak nie trudno policzyć oczywiście w uproszczeniu 128W.Załuzmy ze zasilanie to +/-70V.W tym momencie straty w radiatorach to 152W.Nietrudno policzyć ze jezeli teraz w tych samychwarunkach wysterowania wzmacn. mamy 4ohm to Po=256W a Pc=304W Ic=4A.Pomijam wpływ na obliczenia rezystorów emiterowych bo duzo tu nie wniosą a tylko zagmatwają obliczenia.Pozatym przyjołem stałe nap. zasil.
    Bardzo jestem ciekaw w jaki sposó wy to liczycie?

0
  • #10 08 Kwi 2003 12:05
    zoltar
    Poziom 24  

:arrow: Bolo Masz w 100% rację i muszę przyznać się do błędu. Nie może moc strat wzrosnąć więcej niż 2 krotnie. Wynika to przejżyście ze wzoru P=U^2/R. U zostaje nie zmienione. Zmniejsza się tylko R.
    Czyli wyniki moich poprzednich rozważań należy podzielić przez 2.

Pozdrawiam i zwracam honor.

0
  • #11 09 Kwi 2003 19:00
    eqt
    Poziom 26  

dwaserwis napisał:
    wyjscie wzmacniacza jest wysoko omowe 8 Ω czyli duże napięcie i mały prąd bo w środku ma kondensatory o niedużej pojemności i mało wydajne, co przy sterowaniu głośnikiem niskooporowym wymagającym dużego prądu (kopnięcia) objawia się słabym płaskim basem mocno zniekształconym i pasmo przenoszenia dołu przesuneło się czterokrotnie np jak subfofer powinien iść od 20Hz to idzie od 80Hz i to słychać na uchometr ;) oczywiście dochodzi jeszcze to co napisał poprzednik.

Zlituj się kochany. Z jakiego świerszczyka ty wziąłeś ten czterokrotny spadek. Dawno nie słyszłem takiej głupoty. Nie masz chyba pojęcia jak działa zasilacz.

To nie dlatego wyjście jest wysokoomowe, gdyż są kondensatory o niedużej pojemności (na wysokie napięcie nawiasem mówiąc) tylko odwrotnie: kondensatory są niedużej pojemności, bo wyjscie jest "wysokoomowe". (nie podważaj pracy konstruktora).

0
  • #12 09 Kwi 2003 21:37
    DWAserwis
    Poziom 29  

proponuje przypomnieć sobie jak oblicza sie kondensator w zasilaczu w zależności od obciązenia i w funkcji częstotliwosci

0
  • #13 10 Kwi 2003 02:37
    Bolo
    Poziom 12  

A od kiedy kondensatory w zasilaczu mają wpływ na pasmo przenoszenia!Rozumie,ze zmniejszenie poj.kondensatorów pogorszy nam delikatnie depnięcie,ale zeby tak znacząco wpłynęło na częstotliwość graniczną!!Dziwna teoria.

0
  • #14 10 Kwi 2003 03:35
    DWAserwis
    Poziom 29  

Co w muzyce jest najbardziej odczuwalne ?
    - moc muzyczna, lub jak wspomniano powyżej depnięcie, czyli odpowiedz impulsowa, muzyka to nie częstotliwość stała jak z generatora, tylko różne uderzenia i zmienne przebiegi, w dolnym paśmie najczęściej uderzenie perkusji (pojedynczy impuls a po nim lekkie wibracje)
    Jaki będzie przebieg,jak go puścimy z kondensatora 2000 µF, a jaki gdy z 10000 µF, a pasmo mierzy się przy spadku 3dB lub 6dB zależy od normy?
    A przy muzyce metalicznej gdzie przebieg powinien być zbliżony do prostokąta, to przy za małej pojemności otrzymamy coś w stylu piły.
    W dodatku na te przebiegi będzie nachodzić częstotliwość sieci (50Hz) dając dźwięk charczący.
    Nie dotyczy to, w przypadkach gdzie końcówka mocy jest zasilana z napięcia stabilizowanego, ale przy dużych mocach rzadko stosowane.

0
  • #15 10 Kwi 2003 03:54
    Bolo
    Poziom 12  

2000uF to dla mnie brak kondensatora.Ja dla mocy pow.100W przyjmuje po 10.000uF na strone,na kazde 8ohm,ty pewnie podobnie byś przyjoł więc nie ma co dyskutować,bo troche ty masz racje troche ja!Tylko kazdy z nas od innej strony się do tego zabiera. No ale na tym polega dyskusja.
    Pozdrawiam

0
  • #16 10 Kwi 2003 20:04
    zoltar
    Poziom 24  

Jak już temat zboczył na kondensatory to też się wypowiem.
    Często w książkach podaje się wzór na pojemność filtrującą przy założeniu dopuszczalnego poziomu tętnień przy określonym prądzie itd.
    We wzmacnizcach kondensatory te pełnią jeszcze jedną rolę. Magazynują energie, poto żeby w razie potrzeby ( Udeżenie perkusisty itd ) ją oddać i wspomódz transformator z prostowniekiem. Z tego powodu uważam, że pojemności te powinny być znacznie większe niż wychodzi to z podręcznikowych wzorów.

Pozdrawiam

0
  • #17 10 Kwi 2003 21:27
    igod
    Poziom 24  

Ja powiem wiecej. To kondensator daje energie dla wzmacniacza, trafo tylko go doladowywuje.

0
  • #18 11 Kwi 2003 00:57
    Bolo
    Poziom 12  

To ja powiem jeszcze więcej. To przewody dają energie do wzmacniacza a nie kondensatory!!! Żartowałem.
    Ale powiem że lepszy efekt da podniesienie napięcia o 5V niz zamiast 40.000uf dać 80.000uF.Wzmacniacze mocy nie wymagają tak super odfiltrowanego napięcia

0
  • #19 11 Kwi 2003 08:58
    zoltar
    Poziom 24  

Stosowanie kondensatorów do wzmacniaczy powiedzmy 100W żędu 80.000uF nie ma sensu. To jest popadnięcie 2 skrajność. A nie ma sensu dlatego, że elektrolit jest ustrojstwem dość wolnym i i tak taka pojemność nie ząży oddać energii w rozsądnym czasie. To już kwestia gustu, ale uważam , że jak się zastosuje elektrolity drogie zoptymailozowane pod kątem wzmacniaczy audio to przekraczać wartości 33.000uF w wzmac. 2*100W nie ma sensu. W przypadku tanich elektrolitów nic nie da stosowanie większych niż 15.000uF. Widziałem kiedyś fabryczny wzmacniacz o mocy wg. producenta 2*75W i miał elektrolit 2*4700uF i wzmacniacz mimo, że znanej firmy był do du.... . ( oczywiście z wielu innych powodów też )
    Co do podnoszenia napięcia to jest kwestia taka, żeby nie przekroczyć napięć granicznych zasilania końówki uwzględniając dewiacje napięcia w sieci energetycznej. Generalnie zdecydowana większość wzmacniaczy w stanie statycznym jest zasilana napięciem wyższym niż wynika to z napięcia przy, którym wzmacniacz osiąga moc znamionową. Pod obciążeniem to napięcie spada i rolą elektrolitów jest spowolnienie i opóźnienie tego procesu.
    Wniosek z tego taki, że w większości ( są wyjątki ) wzmacniaczy wysokiej klasy stosuje się podnoszenia napięcia zasilania i odpowiednią dawkę właściwych elektrolitów. Oczywiście wszystko z zachowaniem rozsądku.

0
  • #20 11 Kwi 2003 16:36
    igod
    Poziom 24  

Zoltar ma racje, a ja jeszcze dodam, ze stosowanie ogromnych pojemnosci w polaczeniu z wydajnym trafem powoduje ogromne zaklocenia elektromagnetyczne. Dlatego niektore drogie wzmacniacze maja dzielone wzmacniacze i zasilacze.

0
  • #21 11 Kwi 2003 23:41
    cqt
    Poziom 16  

panowie chyba troszke odbiegliscie od tematu;) z tego co wiem podlaczajac do wzmachola 8 ohm kolumne 4 omowa mozna bardzo latwo zepsuc wzmachol, jednakze mozna ten problem rozwiazac w inny sposob, poniewaz jak sadze masz do dyspozycji 2 kolumny wiec mozesz je podlaczyc szeregowo i uzyskasz co prawda jeden kanal mono ale za to bezpieczny

0