Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Jak zamontować elektrozaczep w bramo-furtce ?

aligator 16 Oct 2016 17:45 22860 44
Wago
    aligator
    Level 10  
    Witam.
    Mam kilka pytań dotyczących podłączenia elektrozaczepu do furtki w takim systemie jak opisane w poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3242471.html
    Proszę nie sugerować się stanem bramy i furtki – jest do przeróbki.
    Jeżeli furtka ma zamknięcie od strony bramy (bez słupka rozdzielającego a praktycznie zamykana na boku bramy), to jak fizycznie poprowadzić instalację elektryczną do elektromagnesu i gdzie go zamontować. Bo musiałaby być puszczona od słupka furtki, przez całą furtkę i .....
    Z tej strony (do słupka furtki) są poprowadzone przewody z domu tj ok. 50 m. (w linii prostej ok. 37m) I taki sam sposób otwierania chciałem zachować, gdyż nie mogę wstawić dodatkowego słupka i zwęzić wjazd.
    Ponadto, kiedy chciałem kupić domofon Euro lub Orno, sprzedawcy mówili mi, że na tak dużej odległości fabryczny zasilacz jest za słaby i trzeba będzie kupić dodatkowy mocniejszy. (przewody telefoniczne- foto na zdjęciu w w/w poście, nie znam się jakie to są).
    Czy faktycznie tak jest?
    Prosiłbym o poradę, gdyż nie chciałbym przerobić bramo-furtki i nie móc zamontować domofonu.
  • Wago
    11111olo
    Level 42  
    Elektromagnes ma łapać języczek od klamki. Jak nie wiesz jak to jest zrobione przejdź się do jakiegoś bloku z domofonem.
  • Wago
    marqqv
    Level 32  
    Kabel masz 2X2X0,5 wiec domofon musisz szukać 2-przewodowy A bramka i brama będą nowe czy te na zdjęciu ?
    aligator
    Level 10  
    No właśnie elektro-zaczep ma łapać języczek od klamki a zasilenie jest z lewej strony i stąd moje pytania.
    Co do bramy i furtki.
    Mam zamiar to przerobić, tylko jeszcze nie wiem dokładnie jak.
    Tzn, na pewno wzmocnię prawy odciąg, chcę powiązać (zbrojenie + beton) oba słupki i przerobić to zamykanie, bo jest ohydne (ale skuteczne), tylko na razie nie mam koncepcji i rozwiązania z elektro-zaczepem.
    Chyba, że ktoś podpowie mi coś innego.

Dodano po 3 [minuty]:

Co do kabla, "Kabel masz 2X2X0,5 wiec domofon musisz szukać 2-przewodowy",
    ale tam są 4 przewody.
    marqqv
    Level 32  
    Jeżeli nie zrobisz tkz. ławy pomiędzy słupkami to na okres zimy będzie problem z "pływaniem " słupków i żaden zatrzep nie ma prawa bytu . A sam kabel możesz przeprowadzić w profilu bramki lub bramy kabel tylko pod elektrozaczep. Konstrukcja dla prawidłowego działania musi być stabilna.
    aligator
    Level 10  
    marqqv wrote:
    Jeżeli nie zrobisz tkz. ławy pomiędzy słupkami to na okres zimy będzie problem z "pływaniem " słupków i żaden zatrzep nie ma prawa bytu . A sam kabel możesz przeprowadzić w profilu bramki lub bramy kabel tylko pod elektrozaczep. Konstrukcja dla prawidłowego działania musi być stabilna.

Tak, wiem o tym.
    Co do zaczepu, np
    ma być w furtce i do niego jest doprowadzone zasilanie z przycisku np w domofonie a blacha elektrozaczepu na bramie? (w tym układzie bramo-furtki).
    marqqv
    Level 32  
    aligator wrote:
    ma być w furtce i do niego jest doprowadzone zasilanie z przycisku np w domofonie a blacha elektrozaczepu na bramie

Pod warunkiem stabilności bo inaczej to wszystkie pomysły na nic .
    Może taki będzie lepiej zamontować

aligator
    Level 10  
    marqqv wrote:
    Pod warunkiem stabilności bo inaczej to wszystkie pomysły na nic .

Oczywiście, dlatego tak długo nie kupiłem domofonu, bo nie wiedziałem jak się do tego zabrać.
    I nadal nie bardzo wiem jak fizycznie przeprowadzić zasilanie przez słupek do furtki. (bo o to mi chodziło w tym poście). Jakiś elastyczne chyba połączenie, bo przy każdym otwieraniu furtki, będzie pracować, i żeby jakiś dowcipniś nie przeciął przewodów, jeżeli będą widoczne i na wierzchu.
    11111olo
    Level 42  
    Przewody daj w metalową rurkę.
    marqqv
    Level 32  
    Wywierć otwory w bramce możesz też w słupku bo nie widzę podejścia kabla następnie załóż kołnierze gumowe kabel włóż w osłonę np. dobrej jakości peszel lub inną giętką osłonę . Gdyby nawet chciał uciąć to elektrozaczep nie ruszy a wymiana będzie prosta :)
    aligator wrote:
    żeby jakiś dowcipniś nie przeciął przewodów, jeżeli będą widoczne i na wierzchu

Możesz dać od dołu lub po środku tam gdzie najgorszy dostęp od strony drogi a w profilu bramki zawsze przeciągniesz jak nie zaspawany lub zalany .
    aligator
    Level 10  
    Ok, dzięki zamykam temat.

A jednak nie.
    aligator
    Level 10  
    Witam.
    Ponieważ zbyt pochopnie zakończyłem temat a nie mogę go jakoś odblokować, otwieram nowy wątek w tym temacie.
    Dwa słupki i pomiędzy nimi krótsze ramię (furtka) i dłuższe (brama). Całość ok 4 m.
    Doprowadzona energia (I przewody) od strony słupka furtki. Będę musiał jakoś elastycznie je poprowadzić do i przez furtkę.
    Pomijam fakt, że słupek od bramy "pracuje" i zmienia położenie względem furtki, pomimo odciągu, (paskudny grunt, glina i piach). Nie chcę wykonywać katorżniczej pracy i rozkuwać beton wylany na wjeździe i robić betonowe zbrojenie pomiędzy słupkami. Chcę to rozwiązać w najprostszy sposób przy pomocy drugiego odciągu słupka > linka lub łańcuch> rzymska śruba i wbetonowany porządny zaczep. Mam miejsce na to, nie będzie przeszkadzało (przy tujach).
    Problem jest jak i jaki zamontować elektromagnes i zamek w tym układzie. Bo elektromagnes musi być w furtce a "słupkiem" jest bok bramy zatrzymywany w betonie prętem opuszczanym przy zamykaniu.
    Zamieszczam zdjęcia poglądowe (zaznaczam, że muszę to przerobić, np obić deską kompozytową) ale najpierw wypoziomować i zrobić zamykanie.:
    A chciałbym coś podobnego
    tylko z domofonem i elektrozaczepem.
    Nie bardzo wiem jak to rozwiązać. Chciałem na nowo nawet wykonać bramę i furtkę ale zasada będzie ta sama. Jest za wąsko, żeby oddzielić furtkę.

Moderated By suworow:

Też się zdziwiłem, że kolega zamknął ten temat. Scaliłem oba. Następnym razem proszę po prostu zgłaszać raportem do moderatora.

marqqv
    Level 32  
    Widzę że drążysz temat nadal wiec jak już nie możesz ustabilizować słupków to może rygiel elektromagnetyczny . Re: Jak zamontować elektrozaczep w bramo-furtce ?
    aligator
    Level 10  
    Nie jeszcze nie zabrałem się do ustabilizowania słupków. A spróbuję zrobić jak napisałem. TZn z prawej od słupka bramy łańcuch i rzymska śruba a z lewej na furtce zawiasy regulowane i powinno zdać egzamin.
    Rygiel elektromagnatyczny ? A co jeśli nie będzie prądu?
    Wg mnie musi być elektrozaczep z lewej i zamek z prawej, np taki
    żeby w razie braku zasilania otworzyć kluczem. Czy dobrze kombinuję ?
    A właściwie taki z rolką
    wojtek1234321
    Level 35  
    aligator wrote:
    Nie jeszcze nie zabrałem się do ustabilizowania słupków. A spróbuję zrobić jak napisałem. TZn z prawej od słupka bramy łańcuch i rzymska śruba a z lewej na furtce zawiasy regulowane i powinno zdać egzamin.

Raczej nie da rady, furtka i tak będzie "jeździć" jak przyjdzie mróz, potem roztopy i inne "zjawiska atmosferyczne" to rozregulują, jedyne dobre wyjście to zalanie obydwóch słupków razem z fundamentem przez szerokość bramy. Co do tej szerszej części bramy to, aby było dobrze przydałaby się jakaś stabilizacja na jej końcu przy styku brama - furtka. Trzeba by było coś wymyśleć, jakąś opuszczaną stopę pod bramą na jej końcu, aby nie "wisiała w powietrzu" tylko po zamknięciu "stanęła na sztywno" swym końcem na gruncie, aby jej pozycja była stabilna i cały czas na jednej wysokości "a'la słupek", samo zamknięcie "prętem opuszczanym przy zamykaniu" jej nie ustabilizuje, zawsze będzie "tańczyć" lewo - prawo i góra - dół, choć już nie tyle, ale wystarczy, aby czasami "doprowadzić do nerw"...
    aligator
    Level 10  
    wojtek1234321 wrote:
    furtka i tak będzie "jeździć" jak przyjdzie mróż, potem roztopy i inne "zjawiska atmosferyczne" to rozregulują

Furtka jest stabilna. Jedynie brama osiada.
    wojtek1234321 wrote:
    trzeba by było coś wymuśleć, jakąś opuszczaną stopę pod bramą na jej końcu aby nie "wisiała w powietrzu" tylko po zamknięciu "staneła na sztywno" swym końcem na gruncie, aby jej pozycja była stabilna i cały czas na jednej wysokości "a'la słupek", samo zamknięcie "prętem opuszczanym przy zamykaniu" jej nie ustabilizuje,zawsze będzie "tańczyć" lewo - prawo i góra - dół,

Myślałem może o kółku podpierającym. Podobne rozwiązanie mam w garażu w drewutni i zdaje egzamin. Tak kiedyś podpierano długie skrzydła ciężkich bram.
    Jak nie spróbuję, to nie będę wiedział.
    Kiedyś jak przestawiałem bramę bliżej wjazdu, skopałem sprawę ze słupkami.
    Teraz to rozkopać na 1m i 0,5 m zalać żelbetonem to koszmar.
    marqqv
    Level 32  
    Moim zdaniem będzie z tym problem .
    wojtek1234321 wrote:
    Raczej nie da rady, furtka i tak będzie "jeździć" jak przyjdzie mróż, potem roztopy i inne "zjawiska atmosferyczne" to rozregulują, jedyne dobre wyjście to zalanie obydwuch słupkuw razem z fundamentem przez szerokość bramy.

Zgadzam się z tym i podtrzymuje to co pisałem w poprzednim temacie powinna być "ława" bo inaczej to się rozjedzie i nawet najlepiej spasowany elektrozaczep i zamek nie dadzą rady .
    aligator
    Level 10  
    marqqv wrote:
    nawet najlepiej spasowany elektrozaczep i zamek nie dadzą rady .

To może zrezygnować z elektrozaczepu i zostawić, oczywiście (w nowym opakowaniu) przerobiony. Do tej pory, pomimo, że brama pracuje ,jest tak zrobiony, że działa i klamka i zamek. Re: Jak zamontować elektrozaczep w bramo-furtce ?
    marqqv
    Level 32  
    A jak to wygląda przy mrozach powiedzmy ok -10st.C ? Robi się szpara i można otworzyć bez klamki ?
    aligator
    Level 10  
    Nie, brama pracuje góra-dół.
    wojtek1234321
    Level 35  
    aligator wrote:
    brama pracuje góra-dół.

No tak, przy minus 10 góra - dół to przez to że mróz ziemię "ściska" i słupki "tańczą" bo każdy zabetonowany z osobna...
    aligator
    Level 10  
    Zostawmy może temat słupków, bo o co innego się pytałem w tym poście.
    Czy dobrze myślę ,że jeżeli elektromagnes w furtce to zamek w bramie?
    Najpierw oczywiście zrobię porządek ze słupkami i poobserwuję jak się zachowuje brama ale chciałbym się upewnić, żeby przy przeróbce lub zrobieniu nowej, podobnej jak wyżej, nie popełnić kolejnego błędu.
    marqqv
    Level 32  
    Może być nawet bez zamka tylko zaczep pod elektro a z zewnątrz możesz mieć ukryty łącznik który uruchomi zaczep .
    aligator wrote:
    Czy dobrze myślę ,że jeżeli elektromagnes w furtce to zamek w bramie?

Tak po przeciwnych stronach zamontowane.
    aligator
    Level 10  
    marqqv wrote:
    Może być nawet bez zamka tylko zaczep pod elektro a z zewnątrz możesz mieć ukryty łącznik który uruchomi zaczep

A co jeśli nie będzie zasilania ?
    Czy ten zamek Re: Jak zamontować elektrozaczep w bramo-furtce ?
    będzie współpracował dobrze z elektrozaczepem?
    marqqv
    Level 32  
    Możesz użyć zasilanie zastępcze np akumulator . Nie wiem jak często masz wyłączany prąd ale ja nie widzę z tym problemu w mojej okolicy (raz, dwa razy do roku po 10min do godziny zdarzają się braki )
    aligator
    Level 10  
    Ostatnio, przez to, że powstaje dużo nowych domów - dość często a ja mam końcówkę linii, więc zawsze się załapię. ;)
    Myślę, że ten zamek załatwi sprawę. Będzie prosto i pewnie.
    Chciałbym, żeby tylko ktoś, kto się na tym zna, potwierdził moje dociekania.
    marqqv
    Level 32  
    aligator wrote:
    Czy ten zamek Jak zamontować elektrozaczep w bramo-furtce cd ?
    będzie współpracował dobrze z elektrozaczepem?

Użycie większej siły i wyjedzie musisz mieć jezyk w zamku a nie rolkę . Druga sprawa a może przedewszystkim rolka nie mieści się w gnieździe elektrozaczepu
    aligator
    Level 10  
    marqqv wrote:
    Użycie większej siły i wyjedzie musisz mieć jezyk w zamku a nie rolkę . Druga sprawa a może przedewszystkim rolka nie mieści się w gnieździe elektrozaczepu

Pamiętam ten rodzaj zamków jak mieszkałem w bloku i takie właśnie były z domofonem.
    Też wolałbym język, tylko jest jeden mały problem, jak to ma działać skoro elektrozaczep jest ruchomy (w furtce) a zamek stoi (w bramie). Przecież zamykając furtkę trafiamy na język zamka i jeśli zamocujemy go odwrotnie żeby się zamykał to się będzie otwierał i odwrotnie. Można by pewnie założyć klamkę i naciskać przy zamykaniu, tylko po co wtedy elektrozaczep?
    Dlatego drążę ten temat bo nie wiem jak to rozwiązać.
    marqqv
    Level 32  
    A co to za różnica działa w ten sam sposób jak by był zamontowany normalnie tylko należy odwrócić przy montażu zamek i elektrozaczep.
    aligator
    Level 10  
    marqqv wrote:
    A co to za różnica działa w ten sam sposób jak by był zamontowany normalnie tylko należy odwrócić przy montażu zamek i elektrozaczep.

Czy mógłbyś to "poprzeć" konkretnymi zdjęciami, tzn TEN elektrozaczep i tak do furtki a TEN zamek do bramy (w tym wypadku słupka), bo jakoś nie widzę tego.