Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat systemu alarmowego opartego o Satel CA4 MX

Twister023 16 Oct 2016 18:16 1407 18
Optex
 • Optex
 • #2
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Są błędy. Czujki połączone równolegle a nie szeregowo, rezystor EOL ma być na końcu linii a nie w centrali. Pewnie coś jeszcze, ale zaniechałem dalszego patrzenia.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  RasJahman
  Level 9  
  dariusz.bembenek wrote:
  Są błędy. Czujki połączone równolegle a nie szeregowo, rezystor EOL ma być na końcu linii a nie w centrali. Pewnie coś jeszcze

  Czyli ma być tak, że:
  Przewód wychodzi z COM centralki, idzie do C czujki DCS, wychodzi z NC czujki DCS, wchodzi do NC czujki AQUA, wychodzi z drugiego NC czujki AQUA, wchodzi do kontaktronu, wychodzi z kontaktronu i wchodzi do Z1 w centrali wraz z rezystorem 2,2k, o to chodzi dariusz.bembenek ?


  Bo jak rozumiem, to w konfiguracji obecnie narysowanej aby zadziałał alarm musiałyby jednocześnie zadziałać obie czujki i kontaktron, a jak będą szeregowo to wystarczy jedna z nich.
 • Optex
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  RasJahman
  Level 9  
  sharp wrote:
  Masz dwie linie wolne w centrali. Podłącz każdą czujkę indywidualnie - po jednej na linię.


  Nie da rady, gdyz jest to system zamontowany w jednym pomieszczeniu (sala pracowni), a zwłoka jest tylko dla linii Z1 i żeby dało się wejsć i rozbroić alarm, to muszą być obie czujki i kontaktron na zwłoce.
 • #7
  urbek84
  Level 13  
  To oprogramuj pozostałe linie jako wej.
  Moderated By suworow:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  urbek84
  Level 13  
  Przepraszam mój błąd. Myślałem ze jest to CA4v1 teraz widzę ze to wersja MX
 • #10
  RasJahman
  Level 9  
  RasJahman wrote:
  żeby dało się wejsć i rozbroić alarm, to muszą być obie czujki i kontaktron na zwłoce.
  Ok. Napisz w takim razie, jak rozbrajasz/uzbrajasz centralę?[/quote]

  Od razu mówię, ze tak kazał nauczyciel.
  Kluczyk w centrali jest cały czas na funkcji uzbrojony (NO). Do uzbrajania i rozbrajania służy ten SZW-02 i przycisk do styków NC1 na radiolinii U2HS. I żeby alarm został uzbrojony, to trzeba i wpisać kod i nacisnąć przycisk na pilocie, tak samo rozbrajanie. Jak mówię, nauczyciel jest nieco "starej daty" i ma swoje "bo tak" no i nam pozostało się dopasować. Jakbym to robił sam to bym tak w tym uzbrajaniu nie mieszał.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  RasJahman
  Level 9  
  sharp wrote:
  ...bo gdybyś mógł przerzucić tą klawiaturę poza strefę dozorowaną (za drzwi pracowni) to mógłbyś porozdzielać linie i zrobić wszystko "po bożemu". Klepiesz kod, wciskasz radio i wchodzisz. Tak samo przy wyjściu. Wtedy czasy we/wy są zbędne.


  Proszę powiedzieć to mojemu nauczycielowi. Bo zgodnie z jego poleceniem tutaj jedna czujka jest nad tablicą, druga nad drzwiami (czyli w zasadzie obok siebie) a radiolinia, centralka, sygnalizator i klawiaturka są w odległości 10 cm od siebie na takiej płycie, bo kabli szkoda.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  RasJahman
  Level 9  
  sharp wrote:
  Pokaż Mu ten temat - możemy podyskutować...


  Wiele razy już próbowaliśmy z nim dyskutować.

  Ale dobrze, pomijając już to, ze system jest trochę niefunkcjonalny pod względem praktycznym, to poza tym podłączeniem czujek szeregowo wszystko inne jest elektrycznie poprawnie? Pamiętam również o zwarciu nieużytych linii Z2 i Z3 do masy rezystorem 2,2k
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  RasJahman
  Level 9  
  sharp wrote:
  Patrzyłeś może na pobór prądu całości w chwili alarmowania?

  PS. swoją drogą - ciekawe są teraz lekcje historii w szkołach. Za moich czasów było o Piastach, Jagiellonach, Wielkiej Rewolucji Francuskiej (i bolszewickiej także) a teraz... - alarmy...


  Pobór prądu wynosi niecałe 800mA bo w sygnalizatorze zamiast żarówki i głośnego wyjca mamy mały buzzer i diodkę żeby nam uszy nie popękały.

  A co do lekcji historii to jeszcze nic, wczesniej na pracowni instalacji urządzeń elektronicznych używaliśmy rezystorów dekadowych wielkości klawiatury z komputera i mierników analogowych z 1950
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  RasJahman
  Level 9  
  sharp wrote:
  RasJahman wrote:

  Pobór prądu wynosi niecałe 800mA
  Jakieś wnioski?


  Wiem że jest fabrycznie 0,7A ale w naszej szkolnej jest zmodyfikowane zasilanie czujek (żeby kolejne grupy nie wkręcały co 2 dni do 1 dziurki 10 kolejnych przewodów na zasilanie elementów 12V) i jest tam od razu rozwiązanie z przekaźnikiem i dodatkowym zasilaczem 12V 1A i według nauczyciela "zasilacz ma te same zabezpieczenia co zasilacz w centrali"
 • #19
  bartek_p
  Level 31  
  Dobrze, że choć tego uczą. Za naszych czasów trzeba było wszystko samemu.
  Swoją drogą, moglibyście uderzyć do jakiegoś dystrybutora, albo nawet samego satela to pewnie by Wam ktoś dał jakąś nowocześniejszą płytę do nauki.