Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 29UM65 - pionowe paski na matrycy, brak obrazu

kapi11711 16 Paź 2016 23:28 1935 21
  • #1 16 Paź 2016 23:28
    kapi11711
    Poziom 13  

Witajcie, dostałem niedawno od znajomego tego kolosa z objawem jak w tytule - pionowymi paskami na całej szerokości matrycy i kompletnym brakiem obrazu. Po wstępnych oględzinach niestety nic nie wynikło - próbowałem ruszać taśmami od LCD, a nawet w akcie desperacji je odłączać i czekać na efekt, i przy odłączeniu węższej taśmy nic sie nie dzieje, natomiast szerszej matryca robi sie czarna, podejrzewam zatem płytkę pcb bezpośrednio przy matrycy, choć raczej sie mylę. Co moze dolegać monitorkowi? Czego moze to byc wina i jak cokolwiek sprawdzić? Za wszelaka pomoc będę niezmiernie wdzięczny, pozdrawiam :)

LG 29UM65 - pionowe paski na matrycy, brak obrazu LG 29UM65 - pionowe paski na matrycy, brak obrazu

0 21
  • Pomocny post
    #2 17 Paź 2016 00:18
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Prawdopodobnie poleciał procesor grafiki. Naprawa raczej nieopłacalna.

0
  • #3 17 Paź 2016 02:33
    kapi11711
    Poziom 13  

Naprawdę? Nie żadne układy przy matrycy? W to lepsza opcja - może uda się kupić kiedyś taki sam model ze zbitą matrycą i przełożyć płytę główną.

Od kolegi dowiedziałem się, że potraktował źle monitor - uderzając w tył obudowy gdy ten nie chciał działać (co bardzo potępiam) i poprawiło się na jeden dzień - wskazuje to na procesor grafiki?

Reflow tego układu mógłby pomóc? Scalak siedzi na BGA, może coś się odkleiło?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Paź 2016 08:30
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Gdyby to była taśma driverów to miałbyś niedziałające pasy pionowe lub poziome a tu we wszystkich barwach czyli wskazuje na procesor grafiki. Stukanie od tyłu mogło poskutkować tym że kulki BGA coś zaskoczyły ale w to nie chce mi się wierzyć ponieważ wskazywało by na odklejenie lub oderwanie padów na płycie grafiki. Może wygrzanie proca by pomogło ale lepiej postawić proc na nowo, na nowych kulkach BGA. Lecz zazwyczaj w takim przypadku mogą polecieć jakieś porty proca więc zgodnie ze stanem wiedzy i doświadczeniem napisałem ze naprawa nieopłacalna.

0
  • #5 17 Paź 2016 15:11
    kapi11711
    Poziom 13  

Dzieki za pomoc, próbowałem docisnąć układ lecz z marnym efektem. Znalazłem na pcb informacje ze jest ona do kilku modeli monitorów (zdjęcie), ciekawe czy wystarczy przełożyć matryce i wszystko bedzie okej czy wiąże sie to z wymiana wsadu. Na codzień używam 25UM65 czyli wymienionego na pcb modelu, lecz rozebranie monitora wiąże sie z trwałym uszkodzeniem obudowy, toteż chyba nie będę tego czynił. Dziekuje Ci za pomoc, zostawię temat otwarty moze ktoś cos doda.

Dziwi mnie tylko to ze po odłączeniu jednej taśmy obraz sie w ogóle nie zmienia

Dodano po 1 [minuty]:

Ps. Ekrany maja te sama rozdzielczość, identyczne joysticki i zasilacz

0
  • #6 17 Paź 2016 19:51
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Jak to rozebranie monitora wiąże się z trwałym uszkodzeniem obudowy ? Nie rozumiem, w jaki sposób ? No chyba że przez nieumiejętne otwieranie obu połówek. Możliwe ze płyta jest do tego samego lub podobnego modelu matrycy, jeśli pod inne to wiąże się to ze zmianą firmware. Co do tych taśm to nie wiem jakie odłączałeś.

0
  • #7 17 Paź 2016 20:42
    kapi11711
    Poziom 13  

Inaczej - nie czuje sie na siłach rozbierać tych monitorów, widząc jak to poszło "specowi z serwisu RTV" :p

Jak rozumiem do "podobny model matrycy" spokojnie sie zalicza matryca z ta sama rozdzielczością i wyjściami, ale o innej przekątnej, tak?

Odłączyłem taśmy biegnące od płyty matrycy do płyty głównej

Dodano po 1 [minuty]:

"Matryca z ta sama rozdzielczością i wyjściami" w sensie matryca od np 25UM65 do 29UM65, z tymi samymi złączami od taśm. Oba monitory maja 2560x1080

0
  • #8 17 Paź 2016 22:31
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Bo potrzebne są odpowiednie narzedzia do rozbiórki obudowy, co nie którzy biorą to na " śrubokręt " , niestety takie realia a na dokładkę nie chce się im zajrzeć do serwice manual albo na youtube jak inni to rozbierają i gdzie znajdują się zaczepy obudowy.
    Aha odłączyłeś taśmę z grafiki tak ? i żadnej reakcji, obraz taki sam w paskach ? Co by świadczyło ze jednak to nie grafika poleciała chociaż objaw taki sam lecz płyta driverów matrycy. Prawdopodobnie brak zasilania 3.3V dla logiki. Trudno stwierdzić co to bez pomiarów. Mogą to być kondensatory smd lub przetwornice.

0
  • #9 17 Paź 2016 23:37
    kapi11711
    Poziom 13  

Tak, odłączyłem węższą taśmę łączącą płytę główną z płytką matrycy, zero reakcji, po odłączeniu dolnej matryca czarna. Czyli przestać szukać sprawnej płyty, tak?

0
  • #10 18 Paź 2016 00:02
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Tak ponieważ wydaje się po tym teście ze usterka jest na płycie driverów.

0
  • #11 18 Paź 2016 08:01
    lisek
    Spec od monitorów

Jaka matryca tam jest.?
    Podaj opisy z płytki (z gniazdami DVI )?

bez pomiarów masz uszkodzenie 50:50> matryca: płytka

(':?:') po innych wyj. , a masz 2x HDMI i Display port masz to samo.?

0
  • #12 18 Paź 2016 13:47
    kapi11711
    Poziom 13  

Nie podaje żadnego sygnału, monitor ma OSD którego nie widać przez pasy, matryca ta co podałeś
    Zdj płyty głównej:
    (Specjalnie mocny flash)

0
  • Pomocny post
    #13 18 Paź 2016 23:40
    lisek
    Spec od monitorów

Skoro nie masz po wszystkich wyj. obrazu > wychodzi na Main.

LG 29UM65-P DISPLAY MAIN BOARD EAX65569205 (1.0)
    - lub czasem MAIN BOARD EAX65569204 (1.0)
    - cpu (pod radiatorem) prawdopodobnie TSUMU88EDI ?

Link_ test i opis

W UK ten monitor (z maja 2014) ma 36 m-cy gwarancji./ model 25" z lutego 2014

0
  • #14 19 Paź 2016 15:33
    kapi11711
    Poziom 13  

Myśle, ze obraz jako taki by był, z tym ze problem był taki ze na monitorze same paski, znam zachowanie tego monitora bo posiadam 25" wersje, po uruchomieniu bez źródeł mamy osd, tu nic nie było widać przez paski. Układ pod radiatorem to novatek nt68370 i 2 kości ram. Po poradach kol. Cooltygrysek postanowiłem dokonać chałupniczej naprawy w postaci "reflowu" (specjalnie ująłem w cudzysłów) opalarka, z marnym skutkiem, ponieważ płyta nie wstaje.

W zasadzie nic nie straciłem, jest jeszcze szansa ze to ona była uszkodzona od początku i możliwe ze uda sie zdobyć taka płytę i podstawić.

Wiem ze kroki podjęte przeze mnie moga skutkować brakiem dalszej pomocy z Waszej strony i to rozumiem.

0
  • Pomocny post
    #15 19 Paź 2016 18:28
    lisek
    Spec od monitorów

Taka płyta na ebay to 70-99.$
    CPU Nowatek zaś ok. 40.$

main LG 34UM64-P 34" UltraWide EAX65569205 to ok. 120.$ + porto (z USA ok. 50-60.$)

SM pod model 29UM55P Link

0
  • #16 20 Paź 2016 05:39
    kapi11711
    Poziom 13  

Oj cpu bym raczej nie wymieniał, nie na obecnej płycie, poza tym trzebaby go zaprogramować. Widze Lisek ze masz dostęp do informacji których ja nie znajduje, powiedz mi, albo pokaz płytę do LG 29UB65, podeszłaby? Nie moge znaleźć żadnych jej zdjeć, monitor z tylu wyglada jakby miał identyczny rozkład co 25UM65 czyli moj główny.

O, albo jakbyś mi powiedział czy matryca LM290WW1 siedzi w 29UB65 :D

No i ostatnie pytanie, czy to na pewno mainboard? Nie pcb od matrycy, nie połączenia miedzy nią a jej pcb?

Dzieki za dotychczasowa pomoc - doceniam to :)

0
  • #17 20 Paź 2016 09:30
    lisek
    Spec od monitorów

Primo brak OSD
    sec, podgrzewałes hot"em
    3. pasy
    4. nic po inych wyj. sygnału

0
  • #18 20 Paź 2016 14:17
    kapi11711
    Poziom 13  

OSD mam pewno był ale nie było widać, bo matryca była pokryta paskami, ale monitor normalnie reagował bo przesuwając joystick mogłem wyłączyć monitor.

Pomożesz z pozostałymi pytaniami?
    Dzieki z gory

0
  • #19 20 Paź 2016 17:25
    lisek
    Spec od monitorów

Czy była w 29U65 ? nie wiem?
    Była w
    LG 29EB93-P
    AOC q2963Pm (21:9), Dell U2913WM, Lernovo B750, NEC MultiSync® EA294WMi
    * LG LM290WW1-SSA1

Powtórzę

Cytat:
    Skoro nie masz po wszystkich wyj. obrazu > wychodzi na Main

0
  • #20 20 Paź 2016 19:09
    kapi11711
    Poziom 13  

Dogadam sie moze z osoba od 29UB65 żebym dostał płytkę na sprawdzenie.

No tak, wychodzi na main, z tym ze podobny objaw (pasy i zero sygnału nawet po odłączeniu przewodów) byłby przy uszkodzeniu pcb matrycy, prawda?

0
  • Pomocny post
    #21 20 Paź 2016 19:29
    lisek
    Spec od monitorów

Byłby.
    Tylko, że tam na wyj. masz gniazda:
    VGA, DVI, HDMI, DisplayPort-Out.
    np. w Picture-by-Picture

To jest ciekawe

Cytat:
    uderzając w tył obudowy gdy ten nie chciał działać (co bardzo potępiam) i poprawiło się na jeden dzień

Zależy gdzie uderzył.

Zapodaj zdjęcie płytki elektroniki na matrycy.
    Jest pod tym metalowym "pancerzem"
    Datasheet na nią jest , ale.. Link

Jak masz oscyloskop to zobacz "sygnały na pinach " każdego z kanałów
    np. pin.10/11/.... mały poziom sygnału ok.1V wygląda jak "szum"

sama matryca (51/41/6 pin LED)to ok. 200.$ + przesyłka
    -w PL to ok. 990pln Link

0
  • #22 20 Paź 2016 21:13
    kapi11711
    Poziom 13  

Zdjęcie zapodam zaraz po powrocie do domu (II zmiana), sygnałów nie dam rady sprawdzić ponieważ main jest juz martwa.

Dodano po 48 [sekundy]:

W zasadzie kusi mnie zeby rozebrać swój monitor zanim będę chciał wykładać kase na "pożyczenie"/kupno płyty, jednak wolałbym miec choć jeden monitor fabryczny

0
  Szukaj w 5mln produktów