Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SPS5462/06 nie odpompowuje wody

mikpawel 17 Paź 2016 09:56 6357 10
  • #1 17 Paź 2016 09:56
    mikpawel
    Poziom 9  

Witam
    Przeczytałem kilka podobnym problemów, ale żaden nie jest podobny do mojego problemu...
    Mam problem z moją zmywarką BOSCH SPS5462/06, niestety przestała odpompowywać wodę po poszczególnych cyklach mycia, ale niestety dobiera kolejną czym w końcu doprowadziła do małego zalania kuchni (na szczęście pod zmywarką jest specjalna kuweta i zadziałało zabezpieczenie - ten styropianowy krążek) i wyłączyło zmywarkę.

Zmywarka ma AQUA STOP na wężu doprowadzającym wodę. Sitka są czyste, nie są zablokowane turbinki w silniku gdyż i same turbinki i skrzydełka na silniku odpompowującym wodę kręcą się swobodnie. Rozebrałem boki zmywarki, osuszyłem całą dolną kuwetę pod zmywarką i tam wszystko wydaje się być ok.
    Co zauważyłem to to, że gdy zmywarka jest w trybie odpompowania wody do silnik delikatnie buczy, a gdy wychodzi z trybu odpomowania wody i przechodzi w pobieranie wody to buczenie ustaje. Co to może być?

Czy ma znaczenie, że jeden czy dwa cykle wcześniej zmywarka była czyszczona specjalnym płynem do usuwania tłuszczu, a potem przeszła jeszcze jeden cykl do którego było dodane 3l octu? Ma to wogóle jakieś znaczenie?

pls o pomoc zanim wezwę serwis

Edit: jeśli to płaszcz wodny to w której konkretnie części mam szukac problemu? (foto w załączeniu)

0 10
  • #2 17 Paź 2016 11:02
    kobra2000
    Poziom 14  

Jak pompka buczy, to znaczy , że próbuje wystartować a nie może. Jak nie jest zablokowana to do wymiany.

1
  • #3 17 Paź 2016 11:07
    mikpawel
    Poziom 9  

kobra2000 napisał:
    Jak pompka buczy, to znaczy , że próbuje wystartować a nie może. Jak nie jest zablokowana to do wymiany.

ale ten sam silnik pracuje ślicznie podczas gdy zmywarka ma zapuszczony cykl mycia.
    Może źle opisałem czy to jest pompka więc wrzucam zdjęcie tego o czym mówię.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Paź 2016 12:04
    kobra2000
    Poziom 14  

To jest silnik pompy "myjącej". Od przodu po lewej stronie jest silniczek pompy opróżniającej.
    Zmywarka Bosch SPS5462/06 nie odpompowuje wody

2
  • #5 17 Paź 2016 12:19
    mikpawel
    Poziom 9  

kobra2000 napisał:
    To jest silnik pompy "myjącej". Od przodu po lewej stronie jest silniczek pompy opróżniającej.

Niby to czerwone cudo? Zatem co teraz? Wymontować, sprawdzić czy działa czy nie jest zatkana? Bo widzę, że aby się tam dostać to muszę cały dół odkręcić :(

0
  • Pomocny post
    #6 17 Paź 2016 12:38
    kobra2000
    Poziom 14  

Tak to jest to. Pod czerwonym "daszkiem" są styki. Jak masz możliwość to podepnij 230V (wcześniej odepnij te od zmywarki) i sprawdź czy działa. Jak słychać, że kręci to wlej do komory ręcznie wodę i będzie wiadomo czy wypompowuje.

Jak na sucho działa, a po zalaniu wodą nie będzie mogła wystartować to jest do wymiany. Przy zimnej wodzie może wystartować ,ale podczas cyklu gdzie temperatura wody ma około 60°C też może nie ruszyć (zużyta do wymiany).

0
  • #7 17 Paź 2016 13:03
    mikpawel
    Poziom 9  

kobra2000 napisał:
    Tak to jest to. Pod czerwonym "daszkiem" są styki. Jak masz możliwość to podepnij 230V (wcześniej odepnij te od zmywarki) i sprawdź czy działa. Jak słychać, że kręci to wlej do komory ręcznie wodę i będzie wiadomo czy wypompowuje.

Jak na sucho działa, a po zalaniu wodą nie będzie mogła wystartować to jest do wymiany. Przy zimnej wodzie może wystartować ,ale podczas cyklu gdzie temperatura wody ma około 60°C też może nie ruszyć (zużyta do wymiany).

tylko do których przewodów się podpiąć? bo są 3, dwa kolorowe i jeden brązowy

0
  • Pomocny post
    #8 17 Paź 2016 13:41
    kobra2000
    Poziom 14  

Przewody odpinasz z pompki i zamiast nich się podpinasz. Na obudowie powinny być oznaczenia N i L. Przykładowo z lewej strony neutralny a z prawej faza. Jak nie miałeś doświadczeń z elektryką to poproś kogoś żeby pomógł. O zwarcie nie trudno.

0
  • #9 17 Paź 2016 13:56
    mikpawel
    Poziom 9  

kobra2000 napisał:
    Przewody odpinasz z pompki i zamiast nich się podpinasz. Na obudowie powinny być oznaczenia N i L. Przykładowo z lewej strony neutralny a z prawej faza. Jak nie miałeś doświadczeń z elektryką to poproś kogoś żeby pomógł. O zwarcie nie trudno.

po podpięciu przewodów pompka pięknie odpompowała wodę
    czyli co teraz? pompka działa, czy jest możliwość, że to problem z jakimś bezpiecznikiem/zabezpieczeniem albo kabelkiem?

0
  • #10 17 Paź 2016 14:21
    kobra2000
    Poziom 14  

Zepnij jak było. Włącz program z wyższą temperaturą i poczekaj czy po fazie mycia z gorącą wodą wypompuje wodę. Jak nie to pompa do wymiany. Jak tak no to wszystko gra i możesz ją skręcić (coś blokowało pompę i poleciało dalej).

0
  • #11 17 Paź 2016 16:33
    mikpawel
    Poziom 9  

kobra2000 napisał:
    Zepnij jak było. Włącz program z wyższą temperaturą i poczekaj czy po fazie mycia z gorącą wodą wypompuje wodę. Jak nie to pompa do wymiany. Jak tak no to wszystko gra i możesz ją skręcić (coś blokowało pompę i poleciało dalej).

właśnie dokładnie tak robię bo włączyłem program mycia i czekam :D :D :D

Dodano po 2 [godziny] 11 [minuty]:

kobra2000 napisał:

drugi zestaw naczyń się myje i na razie jest ok, może faktycznie coś zatykało ten silniczek a jak spiąłem to kabelkiem na ostro i odpompowałem wodę i dodatkowo pochodził silnik trochę też na sucho to w końcu ruszyło. Bo raczej fakt, że źle raz podpiąłem kabelki (zamieniłem miejscami te co są na zewnętrznych stronach czerwonej kostki) tak, że dwukrotnie wywaliło korki - nie miało raczej wpływu na to, że zadziałało w końcu :D :D :D

0