Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam-programator czasowy z przekaźnikiem priorytetowym lub układ dwóch urządze

GepardPOL 17 Paź 2016 11:43 510 6
  • #1 17 Paź 2016 11:43
    GepardPOL
    Poziom 6  

Witam!
    Szukam w koło jakichś informacji ale ciągle odbijam się od tych dwóch urządzeń lub też przekaźnika programowalnego a szukam czegoś tańszego a zarazem kompaktowego.

Opis sytuacji (dla tych co nie lubią czytać krótki opis pod spodem):
    Mamy w WYNAJMOWANYM mieszkaniu zamontowane centralne ogrzewanie z piecem elektrycznym Kospel EKCO.L1 (w załączeniu instrukcja której nie ma już na stronie Kospela - tak jakby ktoś potrzebował) oraz bojler 40L 1500 Watt plus kuchenkę ceramiczną w kuchni. Niestety instalacja jest starsza i nie ma osobnych bezpieczników przez co niemożliwe jest używanie ich jednocześnie bo wybije bezpiecznik.
    Aktualnie "znajomy elektryk" poprzednich lokatorów zbudował im swojego rodzaju przekaźnik priorytetowy który wyłącza ogrzewanie elektryczne gdy pracuje bojer ale jest to zrobione na zasadzie całkowitego odcięcia zasilania do pieca przez co piec po uruchomieniu włącza pompę i przeprowadza jakiś rodzaj rozruchu (nawet latem od co najmniej kilka razy dziennie). Rozmawiałem z serwisem Kospel który utwierdził mnie na stanowisku, że jest to niepożądane a nawet może być szkodliwe dla pieca. Piec ma zworkę na wyłączenie samych grzałek (czy na taki mostek można podać napięcie - np z samego przekaźnika priorytetowego?).
    Dodatkowo w nowym liczniku mamy dwie taryfy i chciałbym wykorzystać ich potencjał. Dlatego byłbym szczęśliwy gdyby ktoś wskazał mi (o ile istnieje) jakieś kompaktowe rozwiązanie które włączy układ o wskazanych godzinach (do tego celu kupiłem programator czasowy) ale dodatkowo rozłączy mostek do grzałek w piecu w momencie gdy bojler będzie działał. Chciałem za programatorem czasowym zamontować dodatkowo przekaźnik priorytetowy, ale może jest jakieś tańsze urządzenie do tego celu a za razem bardziej kompaktowe?

W skrócie:
    Szukam urządzenia lub prostego układu który włączy układ dwóch odbiorników energii i jednocześnie będzie traktował jeden z nich jako priorytetowy.

Znalazłem przekaźniki programowalne ale w związku z ich niesamowitymi możliwościami są też zdecydowanie za drogie jak na takie rozwiązanie, więc zastanawiam się czy mogę użyć programatora czasowego + przekaźnika priorytetowego.

• #2 17 Paź 2016 12:53
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

GepardPOL napisał:

Znalazłem przekaźniki programowalne ale w związku z ich niesamowitymi możliwościami są też zdecydowanie za drogie

Określ więc jaki poziom kosztów jest dla Ciebie do przełknięcia, gdyż obawiam się, że skoro przekaźnik (ok. 80 - 90 PLN) jest dla Ciebie za drogi, to łatwo nie będzie...

• #3 17 Paź 2016 13:31
    GepardPOL
    Poziom 6  

Przekaźniki programowalne znalazłem w cenie 500+ zł (mówię o kompaktowym urządzeniu które w pełni da się zaprogramować)
    Posiadam już Programator czasowy i jeżeli nie ma innego rozwiązania to spróbuje dokupić i połączyć w układzie dodatkowo przekaźnik priorytetowy.

• #4 17 Paź 2016 14:43
    kj1
    Specjalista elektryk

GepardPOL napisał:
    Aktualnie "znajomy elektryk" poprzednich lokatorów zbudował im swojego rodzaju przekaźnik priorytetowy który wyłącza ogrzewanie elektryczne gdy pracuje bojer ale jest to zrobione na zasadzie całkowitego odcięcia zasilania do pieca

A nie lepiej wykorzystać to rozwiązanie, tyle tylko, że zamiast odłączać cały kocioł, rozłączać zworę NA. Oczywiście wymagać to będzie poprowadzenia dodatkowego, dwużyłowego przewodu od kotła do przekaźnika priorytowego. Jednak poprowadzenie takiego przewodu I tak Cię nie minie (no chyba że wybierzesz jakieś rozwiązanie bezprzewodowe). A swoją drogą rozłączenie zworki NA wiłącza grzałki i pompę obiegową.

• #5 17 Paź 2016 15:41
    GepardPOL
    Poziom 6  

Aktualnie jest tak, że na kablu jest skrzynka z jakimś rodzajem przekaźnika priorytetowego w środku (pewnie własnej roboty). Z jednej strony skrzynki są dwa gniazdka, jedno do bojlera drugie do pieca. Efekt jest taki, że kiedy włącza się bojler to od pieca jest odcinana cała energia elektryczna (tak jak wyjąć jego wtyczkę z gniazdka), przez co po włączeniu robi jakiś serwisowy rozruch czy sprawdzanie.

Własnie chciałbym to tak rozwiązać jak napisałeś kj1 przez rozłączenie zworki NA która w tym piecu odcina jedynie grzałki (pompa nadal pracuje) i dzięki czemu piec zachowa swój normalny tryb pracy. Tylko szukam kompaktowego urządzenia które może rozłączyć zworkę NA gdy będzie pracował bojler i dodatkowo włączy się wyłącznie w określonych godzinach (tak aby skorzystać z tańszej taryfy maksymalnie.
    Znalazłem przekaźniki programowalne ale ich cena to 500zł++ a wolałbym się zamknąć w okolicach 200zł o ile to możliwe (mam już zakupiony programator czasowy) czy więc mógłbym go wykorzystać w połączeniu z jakimś przekaźnikiem priorytetowym?

• #6 17 Paź 2016 16:01
    zbich70
    Specjalista elektryk

Niestety, ale takiego urządzenia nie znajdziejsz.
    Albo "dwa druty" pomiędzy priorytetem a piecem, albo sterowanie bezprzewodowe.
    Ale za kilka złociszy nie da się tego zrobić.

• #7 17 Paź 2016 20:15
    GepardPOL
    Poziom 6  

Czyli najlepiej ustawić Sterownik Programowalny a za nim Przekaźnik Priorytetowy?
    Sterownik załącza się w konkretnym czasie po czym przekaźnik wyznacza urządzenie które pobiera prąd. Dobrze myślę? Czy to też raczej jakaś bajka? Nie sprawdzałem tego do końca i nie wiem jak to ze schematem wygląda... ale czy na zworkę NA mogę podać faze? czy musi być odcięte od prądu?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME