Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

jaskiniowiex 10 Nov 2017 18:19 39408 476
    jaskiniowiex
    Level 18  
    To jest za słabe na coś takiego ,
    Siłowniki hydrauliczne tez się nie nadają . Zima przy minusowych temperaturach olej zgęstnieje itp . Dopiero potem sobie to uświadomiłem :)
    Myślałem nad tym , można bardzo prosto zrobić podnośnik trapezowy o wysięgu 1,2 -1,5 metra . Te badziewne samochodówki maja udźwig 1,5 tony . Moja wersja będzie miał dużo więcej . Napędzić też to nie jest problem . :) :) .

Oś do obrotu pionowego to jest coś takiego . Rozetnę i osadzę w rurach .
    Tylko zastanawiam się jak zrobić napęd za pomocą pasów czy łańcuchem

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

Jest to z przyczepy o ładowności 11 ton , łożyska powinny wytrzymać prace w pionie .

Do budowy tych trackerów jest potrzebna odpowiednia ilość tarcz do szlifierki i elektrod :)
    To będzie największy koszt . :) .
  • TespolTespol
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Trochę nad tym myślałem , z czego to poskładać , nie ładując się w koszta .
    Większość żelastwa leżało w stodole . :)
    Łożyska z napędem ślimakowym - ceny absurdalne .

Osie obrotu poziom - pion .
    Rury podkułem grubymi ceownikami :) Rury te maja tylko 4mm grubości, ale otwór wewnętrzny ma 120mm - akurat pasuje pod łożyska które maja zewnętrzna średnice 120mm. Ale żeby nabić łożyska należy stoczyć o 5/10mm pierścień zewnętrzny łożysk . Oski potoczyłem . Na oski nasadzę i przyspawam płyty stalowe 6mm .
    Na tym będzie osadzona główna rama .
    Mechanizm napędu poziom - pion , zrobię znacznie większa wersje podnośnika samochodowego . Siłowniki do bram są za słabe na ten mój tracker maja tylko max 0,5 tony udźwigu . Jak na zdjeciu . Przy dwóch szt byłby problem z synchronizacja.

Mechanizm obrotu tez można zrobić bardzo prosto i tanio .
    Z kół zamachowych złomowych z aut, na szrotach tego leży na pęczki .
    Wystarczy dorobić i podpiąć pod oś .
    Na motoreduktor wystarczy nałożyć trybo z bendixa - trochę finezji . No i napęd obrotu gotowy .
    Do moich chyba założę jakieś koła zamachowe z traktora idealne są z C-330 , Mocne zęby itp. :D :D :D .

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
  • TespolTespol
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Kolejny etap budowy trackerów .
    Fundamenty zrobione , wykopałem 1,5 metrowe dziury . Zalane .
    Obrotnice ruchu poziom - pion gotowe .
    Jeszcze kombinowałem nad napędem obrotu .

Na sto procent pod piasty dam łożyska oporowe .
    Żeby dolne łożysko stożkowe nie musiało przenosić całego ciężaru .
    To ma działać ze sto lat , nie zamierzam tego nigdy naprawiać :) :) :)
    Na zewnętrzne obrzeże piasty można nałożyć wieniec zębaty z koła zamachowego z traktora C-360, z C-330 tak dobrze to nie pasuje :) . Dosłownie 5mm należy stoczyć obrzeże tej piasty .
    Taki wieniec kosztuje 70 zł .
    No i przyspawać .
    Cała filozofia .

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Tak to wygląda po małym tuningu na tokarce :) .
    Może zdjęcia posłużą komuś do budowy takiego trackera .

Zastanawiam się czy dawać łożyska oporowe / czy nie . Pod spód tej piasty ??
    Pytanie czy to łożysko stożkowe poradzi sobie z taka pracą .
    Mam w tej kwestii dylemat .

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

Pomysł budowy agregatu na wodór odroczyłem na wakacje .
    Wiatraka jak zrobię trackery
    Silnik na magnesy stałe można zrobić - rozkminiłem w końcu jak .

Ale mam inny pomysł przerobienia pieca centralnego ogrzewania .
    Wyposażenie go w ogniwa Peltiera .
    Bardzo prosto to można zrobić .
    Ogniwa zamontowane do płyty stalowej pieca , czyli bok pieca . W środku jest palenisko .
    Druga strona modułu Peltiera - płyta aluminiowa z rurkami miedzianymi .
    Na zewnątrz budynku kaloryfer jako radiator . połączone wężem i napęd za pompki wody
    Powinno to dać różnice temperatur ok 80-90 stopni - zimą .

Zima mając ogień w piecu centralnego ogrzewania , miałbym darmowy prąd bez słońca czy wiatru .
    Przymierzam się do zakupu co najmniej 100 ogniw o mocy 80 wat .
    Zrobienia tego w ten sposób jak opisałem . Na allegro jest takich ogniw mnóstwo i są bardzo tanie .

Efektu na razie nie znam :)
    Ciekawe ile watów poradzi wygenerować 100 takich ogniw .
    daann
    Level 15  
    Ja mam na piaście z UAZ-a i nie dawałem dodatkowych łożysk .Same ogniwa to 240 kg + konstrukcja - łożysko wytrzymuje .
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Jednak osadziłem to na łożysku oporowym .
    Idealnie to dorobiłem , tak ze pracują dwa łożyska naraz , zero bicia . itp
    Lepiej wyszło niż planowałem .
    Teraz wypiaskować , pomalować i poskręcać i zacząć robić napędy .

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

Teraz co do ogniw Peltiera .
    Jak dla mnie bardziej się to opłaca niż panele fotowoltaiczne i wiatrak . Razem wzięte .
    Oczywiście w okresie zimowym .
    Obecnie w zimowe dni ( 24 grudzień ) 12 paneli fotowoltaicznych o mocy znamionowej w godzinie południowej jest w stanie raptem wyprodukować 150 - 200 wat . czyli cała ta instalacja która mam produkuje 300 - 400 wat . Jest to kompletnie niewystarczające .
    W większości dni słońca nie ma są grube chmury .
    A w piecu centralnego ogrzewania 24 godz na dobę jest ogień .

Licząc . Optymalne ogniwa Peltiera które nalazłem TEG SP1848-27145 4.8V .
    Według danych podanych w sieci .
    Current(MA): 20/0.97/225; 40/1.8/368; 60/2.4/469; 80/3.6/559; 100/4.8/669
    Pierwsza liczba to różnica temperatur, druga napięcie, trzecia uzyskiwany prąd .
    Koszt w chinach 12 zł szt . Po sprowadzeniu przez Irlandię koszt ok 14 zł szt

Czyli 96 szt takich ogniw . połączone po cztery równolegle .
    Przy różnicy temperatur już 60 st jest w stanie ładować jedno ogniwo akumulatorowe .
    Prądem ok 2 A . Napięcie znamionowe jednego ogniwa akumulatorowego to 2 volty .
    Przypuszczalnie można to podpiąć przez rezystor i diodę .
    Uzyskanie mocy całkowitej rzędy 400 - 500 wat żaden problem .
    Wystarczy przewód wielożyłowy .

Koszt zrobienia takiego Power - Pakietu to ok 2000 zł . Jak dla mnie .
    Kostki o wymiarach 50 cm na 50 cm .
    Do schładzania wystarczy kaloryfer wystawiony na zewnątrz budynku . Przy temperaturze powietrza 0-5 st C . Przypuszczam ze uzyskanie różnicy temperatur 60 St C nie będzie żadnym problemem . Obieg wody wymuszony za pomocą pompki .

Nie bardzo rozumiem dlaczego wszędzie piszą bzdury ze się nie opłaca .
    Jak zima 96 takich ogniw jest w stanie uzyskać sprawność większa niż 7kw paneli fotowoltaicznych . I to jeszcze tak długa jak długo będzie ogień w piecu centralnego ogrzewania czyli 24 godz na dobę .
    Erbit
    Level 39  
    To może nie być takie proste. Inne zapotrzebowanie "na ogień" będzie miało Twoje CO a inne zapotrzebowanie będą miały te "ogniwa". Mogę się założyć, że gdybyś chciał wykorzystać "ten sam ogień" to nieźle być przegrzewał CO. Trzeba by zawór trój/czwórdrożny.
    jaskiniowiex wrote:
    ...
    Nie bardzo rozumiem dlaczego wszędzie piszą bzdury ze się nie opłaca .
    ... I to jeszcze tak długa jak długo będzie ogień w piecu centralnego ogrzewania czyli 24 godz na dobę .

Ogień nie jest za darmo. Jak dodatkowo (by uzyskać różnicę temperatur) będziesz wytracał ciepło na zewnątrz to być może ogień będzie Cię kosztował kilka razy drożej niż obecnie. Może dlatego się to nie opłaca.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Moim zdaniem sprawa opłacalności ma się troszkę inaczej .
    Nie da się tych ogniw łączyć szeregowo , ze względu że znacznie maleje ich sprawność .
    Na każde kilka ogniw należało by zastosować przetwornice . W celu uzyskania wyższego napięcia .
    W moim przypadku można podłączyć je kaskadowo do ogniw akumulatorów .
    .................

Wycięcie kawałka płaszcza bocznego w piecu chyba niczego nie zmieni ,
    Może troszkę sprawność pieca zmaleje . Mam na myśli zwykły piec CO .

Powiem szczerze nie chcę żadnych eko pieców na ekogroszek .
    Przy włączaniu podajnika zżera toto 300-400 wat plus pompka i sterownik .
    Do tego bardzo drogi opał . Plus super drogi piec .
    Cała ta ekologia wielkie oszustwo, ściema na skalę światowa - nabijanie kasy i ludzi w butelkę .
    Zmiany klimatu są procesem naturalnym, na czym żerują korporacje .

Zwykły piec centralnego . Do tego pompa ciepła powietrzna .
    Chce stworzyć ogrzewanie hybrydowe .
    Będzie słonce to sobie podgrzeje pompą , nie będzie to w piecu zrobię ogień .
    i po sprawie .

...........................

Najchętniej to zrobił bym jakiś generator free energy .
    Hindusi , Chińczyki maja w głębokim poważaniu , urzędy patentowe .
    Oraz wszystkich fizyków którzy mówią ze się nie da .
    Robią co chcą i mnóstwo jest takich rozwiązań .
    Nikt mnie nie przekona ze to wszystko jest oszustwem mającym na celu pochwalenie się filmikiem na you tube .

https://www.youtube.com/watch?v=4qXnR_d6yPw

To jest bardzo interesujące - dlaczego .
    Filmików z takimi wynalazkami tam jest pełno .
    Według zasady zachowania energii to nie działa .
    Pochłaniacz energii - ten cały polski wynalazek dział w oparciu o koło zamachowe .
    Fizycy bija pustymi główkami w ścianę próbując wytłumaczyć jak to działa .
    Tam tez jest koło zamachowe .

Po małych zastanowieniu opiera się to wiry .
    Po przeczytaniu troszki materiałów o wirach . - w ogólnym pojęciu .
    Pola wirowe itp
    Fizycy także nic o tym nie wiedza i bijać pustymi główkami o ścianę .
    Nie są w stanie wytłumaczyć zachodzących zjawisk .
    Rosjanie zrobili nawet silnik na bazie wiru wody - o sporej nadsprawności .
    Łącznie z teoretycznie teoretycznym wytłumaczeniem zachodzących zjawisk .

https://www.youtube.com/watch?v=4M6EInBlv8A
    bardzo proste
    https://www.youtube.com/watch?v=m8-Kek8Halc
    https://www.youtube.com/watch?v=TzsUhiOej-s
    Erbit
    Level 39  
    jaskiniowiex wrote:
    Moim zdaniem sprawa opłacalności ma się troszkę inaczej....

Jak tam kolega uważa. Mnie się jednak wydaje, że aby uzyskać jeden rodzaj energii trzeba włożyć drugi. Perpetum mobile kolega nie wymyśli ale życzę powodzenia bo podziwiam kolegi zapał.

jaskiniowiex wrote:
    ...Cała ta ekologia wielkie oszustwo, ściema na skalę światowa - nabijanie kasy i ludzi w butelkę .

Ekologia to nie ekonomia. Przyznaję jednak, że w bardzo wielu wypadkach dot. ekologii mam dokładnie takie samo zdanie.

jaskiniowiex wrote:
    ...Zmiany klimatu są procesem naturalnym, na czym żerują korporacje.

Żerują. Natomiast czy jest to proces naturalny to ... zależy od podejścia. Uwalnianie w kilkaset lat milionów ton węgla do atmosfery gromadzonego przez naturę przez miliony lat nie nazwałbym procesem naturalnym no ale.... jak kto to nazwie tak nazwie.

jaskiniowiex wrote:
    ...

Do reszty kolegi wypowiedzi nie będę się odnosił gdyż te kwestie albo są poza moim kręgiem zainteresowań albo nie posiadam wiedzy/ nie mam zdania jednak do takich "wynalazków" podchodzę sceptycznie. W końcu skoro mają darmową energię to po co płacą elektrowni/gazowni ?
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Też wole się nie wypowiadać czy działa czy nie działa .
    Ale na pewno nie które pomysły są warte zrobienia i przetestowania .
    A nóż widelec zadziała . Na pewno coś z tego zbuduję .
    Do tego dołożyć własnej finezji :)

Co do dwutlenku węgla potrzebny do życia każdej roślinie i każdemu organizmowi . Bardziej niż tlen . Mówienie że to zabija to sam nie wiem co to jest .
    Tych ekologów walczących z emisją CO2 , powinno się wysłać na dokształcanie .

Ale wszystko po kolei .
    gaz4
    Level 33  
    Ogniwa peltiera mają jedną wadę - bardzo łatwo je stopić. Nawet gdyby udało się uzyskać założone parametry wystarczy byle drobiazg i całość zamieni sie w metalową kałużę. Free energy to doskonała sprawa ale też ma tylko jedną wadę, nie działają. Proponuję dokończyć generator HHO i przekonać się na własne oczy jak to działa.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Nad HHO tez myślałem , kończę robić Kolejna skrzynie z potężnym trafem itp .
    żeby móc podpiąć pod tą instalacje agregat .
    Pokarze niebawem .
    Płyty do elektrod do elektrolizera muszę zaprojektować w inwertorze i zamówić . Jak zrobić to tak, jak opisuje gość w tym materiale który znalazłem , żeby uzyskać max sprawność .
    Na razie nie doszedłem do tego :)

Te ogniwa Peltiera mają 150 St C . Też nad tym myślałem .

Jedna rzecz mnie intryguje najbardziej ze wszystkiego .
    Wiadomo że jest mnóstwo głupstw z ukrytymi bateriami itp .
    Muszę kupić prądnice pod wiatrak . Także eksperyment będzie darmowy .
    Kupię porządną prądnice z wirnikiem z magnesami neodymowymi i zrobię obwód zamknięty.
    Tylko odp dobiorę przełożenia do obrotów nominalnych prądnicy i silnika napędowego .

https://www.youtube.com/watch?v=6j860XSP2fU
    https://www.youtube.com/watch?v=-btjJVqDD8g

Jak takie układy uzyskują efekt jak na tych filmikach , to po co cała reszta .
    Może sobie każdy myśleć co chce .
    Jest to bardzo interesujące że warte eksperymentu .
    Chyba że fenomen tkwi w użytej prądnicy , bo oglądałem prądnice z magnesami neodymowymi w układzie halbacha o wręcz niezwykłej sprawności .
    Na razie trzeba pokombinować z tego co jest .
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Myślałem nad tymi "Perpetuom mobile " . Z tymi silnikami z You Tube
    Jak to działa .
    Dlaczego ???? :) :) :)

Jak każdy wie z elektrotechniki sprawność silników asynchronicznych /synchronicznych rośnie wraz z mocą silnika oraz obrotami . Cos Fi dąży do jeden.

Patrząc na ten filmik z You tube oraz specyfikacje silników .
    Poniżej dołączam PDF z neta z danymi technicznymi silników
    Według specyfikacji technicznych silnik asynchroniczny 5,5 kW / dwubiegunowy 3000 obrotów / sprawność 86,5 proc / pobór prądu przy max mocy 10,3 A na fazę.

Przy przekładni 2:1 . Według wzorków moc maleje na wyjściu takiej przekładni o polowe ale podwajamy moment . Czyli silę . Straty na przekładni 0,96 % .
    Pobór prądu silnika pozostaje stały 10,3 A . Przy max mocy znamionowej silnika .

Prądnica synchroniczna
    STC-15 KVA 18.5 / KW -15 / Prąd - 27.1 obroty 1500

Po przekładni 2:1 obroty są już dopasowane do obrotów nominalnych prądnicy .
    Ale przykładamy do wału prądnicy siłę która jest równoważna silnikowi napędowemu 11 KW / 1500 obr / ze względu na przekładnię
    Sprawność takiej prądnicy STC 15 to jest ok 90 Proc .
    Czyli nadsprawność układu jest 5,5 kW . przy przekładni 2:1
    Czyli po małej kalkulacji strat od tych 11 KW należy odjąć sumę strat prądnicy i silnika ok 25 proc .
    Po tym wszystkim i tak nadsprawność układu jest ok 2,5 -3 kW .
    Tyle prądu mamy do wykorzystania .

Przy małej mocy silnika napędowego układ by nie działał ze względu na straty .
    silnik asynchroniczny 1kw ma sprawność już tylko 70 proc z prądnica jest podobnie . Jeżeli suma strat przekroczy 50 Proc przy przekładni 2:1 układ " umrze " . Dlatego sporej ilości kolesiom to nie działa .

Może komuś się to wydać absurdalne , ale to działa .
    W Polsce są ludzie którzy takie coś mają , byłem osobiście obczaić takie coś .

Przy czemuś takiemu inne źródła energii nie maja szans .
    Dam sobie spokój z tym agregatem na wodór oraz wiatrakiem .
    Budowa tego jest kompletnie bezcelowa .
    W następnym tygodniu jadę kupić prądnice 25 kW
    Olał lobby :D :D .
    gaz4
    Level 33  
    jaskiniowiex wrote:

Przy czemuś takiemu inne źródła energii nie maja szans .
    Dam sobie spokój z tym agregatem na wodór oraz wiatrakiem .
    Budowa tego jest kompletnie bezcelowa .
    W następnym tygodniu jadę kupić prądnice 25 kW
    Olał lobby :D :D .

Od kilkunastu lat na różnych forach czytam wpisy fanów free energy i niestety masz pierwsze objawy uzależnienia ;) Nie przypominam sobie by ktokolwiek z nich dokończył choć jeden projekt. Zawsze pod koniec budowy pojawiłay się jakieś problemy więc porzucał dla kolejnego, lepszego i łatwiejszego. No nic, wodoru sie nie doczekam ale ten patent z prądnicą chyba zobaczę? Bo od kilkunastu lat czytam jak fajna jest darmowa energia ale nikt nie wykonał własnoręcznie lub nie kupił zachwalanych urządzeń. Wszystko opierało się na informacjach z netu :(
    gaz4
    Level 33  
    jaskiniowiex wrote:
    Zasadę dziania wytłumaczyłem wystarczająco . Jak by to dokładnie obliczyć to wyjdzie nadsprawność i wynika to z właściwości silników asynchronicznych dużej mocy oraz przekładni.

Na OLX jest coś takiego do sprzedania . :)

Sorki ale nie kupuję niesprawdzonych urządzeń. Na elektrodzie był taki co kupił elektrolizer i po kilku postach zamilkł nt. jego (nie)działania ;) Ja jestem chemikiem starej daty któremu wiele lat do łba wkładali zasadę zachowania energii. Wiem, że nie ma żadnej nadsprawnosci przy produkcji/spalaniu wodoru i nie będzie tego efektu taże przy silnikach, magnesikach i innych patentach rodem z free energy. Owszem, od czasu do czasu można trafić na coś co działa, np w TVN widziałem kiedyś fana free energy co "łapał prąd z powietrza". Na jego nieszczęscie materiał kręcili zimą i niewiele go nałapał. Swego czasu imałem się każdej fuchy jaka wpadła w ręce i między innymi montowałem anteny TV. Raz w powietrzu było tyle "darmowego prądu", że nie można było niczego dotknąć ni zmierzyć, natychmiast wywalało zabezpieczenie w mierniku i kopało lepiej od pastucha. Zażartowałem, że chyba idzie burza (było to pod koniec marca gdy te zjawiska raczej nie występują) i... miałem rację. Darmowy prąd zawsze ma jakąś przyczynę, inną niż klasyczne free energy wynikajace z odpowiedniej kombinacji elektrod, magnesów, przekładni itp. Ale jak ktoś ma takie hobby, że szuka darmowego prądu to chętnie pokibicuję, a nuż się uda :)
    JESIOTR1
    Level 33  
    jaskiniowiex wrote:

Po przekładni 2:1 obroty są już dopasowane do obrotów nominalnych prądnicy .
    Ale przykładamy do wału prądnicy siłę która jest równoważna silnikowi napędowemu 11 KW / 1500 obr / ze względu na przekładnię.

Tu masz błąd jak byk - dwója i po Matkę.
    Erbit
    Level 39  
    gaz4 wrote:
    ... od kilkunastu lat czytam jak fajna jest darmowa energia ale nikt nie wykonał własnoręcznie ...

Nikt nie wykonał działającego urządzenia i nadal korzysta z dostawców energii.

jaskiniowiex wrote:
    Zasadę dziania wytłumaczyłem wystarczająco ....

Raczej niewystarczająco. Gdybyś miał rację "wszyscy" dawno korzystaliby z darmowej energii.

jaskiniowiex wrote:
    Na OLX jest coś takiego do sprzedania . :)

Sprawdzone, działające, tylko my idioci w to nie wierzymy i dlatego nie kupujemy.
    kotuniunia
    Level 29  
    jaskiniowiex wrote:
    Po tym wszystkim i tak nadsprawność układu jest ok 2,5 -3 kW .
    Tyle prądu mamy do wykorzystania

To możesz powiększyć eksperyment x powiedzmy 1000 i zakładasz elektrownię. Ależ ci energetycy głupi, po co te wszystkie elektrownie opalane, wiatraki ,tamy,etc. Wystarczy pokombinować, a odbiorca zapłaci i tak.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Poświecę się i zrobię to jak nie będzie działać to przyznam się do błędu .

Jesiotr :D zdarza się .

Nadal twierdze ze to ruszy .
    Napisze to prościej
    Do napędu dajesz silnik 5,5 kW /3000 Tyś obr , podwajasz moment przekładnią i obniżasz obroty do 1500 obr/min - do prędkości znamionowej prądnicy 1500obr/min.
    Siła działająca na wał prądnicy jest podwojona .
    Silę działająca na wał podwoiliśmy , przez dźwignię . czyli 50 % + 50 % . Teraz analizując procentowo patrząc pod względem elektrycznym .
    Suma strat na prądnicy i silnika oscyluje na poziomie 25-30 procent .
    Pozostaje 20 procent - to jest ta nadsprawność . Drugie 50% to jest zużycie prądu przez silnik napędowy .

Układ nie będzie działał wtedy, kiedy silnik będzie miał sprawność na poziomie 70% prądnica także 70% . Ponieważ suma strat przekroczy 60% . Sprawność prądnicy i silnika musi większa niż 50% . Ponieważ siłę działająca na wał prądnicy podwoiliśmy tylko o 50 % przez przekładnię .
    Na tym polega absurd tego układu .

Jeżeli damy większa przekładnie to obniżymy obroty i tym samym moc prądnicy . Tym samym koło się zapętli .
    Czym większa moc oraz obroty silnika asynchronicznego / synchronicznego tym większa sprawność .
    Przez to to większej połowie kolesi na You tube to nie działa , ponieważ stosują silniki małej mocy , bez przekładni .
    Co niektórzy pomagają sobie bateriami w silniczkach :D .
    Przez to na filmikach gości którym to działa widać potężna prądnice i silnik dobrany w stosunku 1/3 .

Jak to zrobię to się okaże czy mam rację . Trzeba zaryzykować . :D .

Silniki wymyślił Nikola Tesla i jest to jego koncepcja .
    Zamieciona głęboko pod dywan na rzecz lobby paliwowego .

Powoli ogarniam te trackery .
    Kupa ciężkiego żelastwa po piaskowaniu . Właściwie to zostało dokończenie ramy .
    oraz napędy . Jeszcze sporo roboty z tym będzie .
    Złom to jest najtańszy i najlepszy materiał budulcowy :D .

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznej
    Erbit
    Level 39  
    jaskiniowiex wrote:
    ...
    Siła działająca na wał prądnicy jest podwojona .

Czyli moment obrotowy jest podwojony zaś obroty są dwa razy mniejsze więc moc jest "taka sama" nie licząc strat na tarciach.

Moc (o to walczysz) to:
    P=W*n
    P - moc w [W]
    M - moment w [N]
    n- prędkość kątowa [rad/s]

Jakbyś nie kombinował to w kalkulacji bierze udział i moc, którą podwoiłeś jak i prędkość kątowa, którą dwa razy zmniejszyłeś. Już wyszedłeś na zero a jeszcze dojdą straty, które wymieniasz.
    [edyta]
    Oczywiście trzymam kciuki ale... szkoda mi Twojego czasu i energii, którą możesz lepiej spożytkować.

[edyta2]
    Oczywiście chodzi o moc a nie o moment obrotowy - dlatego poprawiłem to co napisałem sorry.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Właśnie tutaj jest absurd . Wzory zawsze dopasowywano do tego co już działa .
    Cała fizyka na tym polega .

Patrząc troszkę z innej perspektywy .
    Masz prądnice - ty nie zwiększasz prędkości tej prądnicy .
    Prądnica zawsze pracuje ze stała prędkością /1400 Obr na minutę . Przy tej prędkości osiąga max moc nominalną . Jak podłączysz do tej prądnicy silnik spalinowy to on nie zmienia obrotów .
    Teraz obciążając ta prądnice żarówkami , ty nie zwiększasz jej prędkości obrotowej .
    Bo niby jak ?? . W turbinie wiatrowej zwiększasz obroty i rośnie ci moc ale tutaj nie .
    Moc zależy od obciążenia
    Tylko jest potrzebna większa siła przyłożona do wału tej prądnicy .
    Czyli działasz na wał siła X przy Np 8A .
    Żeby zwiększyć prąd do 16A musisz podwoić siłę X działająca na wał .
    minus strata prądnicy .

Prosta logika prościej się nie da . i tak jest .

Teraz jak dajesz przekładnię podwajasz siłę . prąd silnika napędowego w stosunku do siły na wale wyjściowym pozostaje w stosunku 1:2 .
    Czyli prądnica wyprodukuje już jednokrotność prądu w stosunku od prądu pobieranego przez silnik minus traty .

Czaisz teraz .

Gdyby taki układ zrobić bez przekładni .
    To teoretycznie gdyby silnik posiadał sprawność 100 % i prądnica 100 % .
    To przyłożył podał byś do silnika 5A to na wyjściu tez powinieneś otrzymać 5A .

Tych filmików na You Tube jest za dużo, pokazujących działanie tych generatorów .
    Nie ma takiej opcji żeby 100 procent było kłamstwem .

Kłamstwa to są w telewizji .
    - Światowe oszustwo Z CO2 , tylko nie dodają ze wybuch jednego wulkanu wyprodukuje tyle CO2 co cała gospodarka światowa prze 50 lat .
    - Przekręt , z toksycznością aluminium , w chodzi w reakcje z kwasami , coca cola , piwem .
    Spożywany tylko uszkadza mózg i powoduje chorobę alzheimera i cała masę innych chorób .

Drobiazgi :)
    Erbit
    Level 39  
    jaskiniowiex wrote:
    ...
    Tych filmików na You Tube jest za dużo, pokazujących działanie tych generatorów .
    ...

Nie umiem dyskutować z takimi argumentami.
    Powodzenia.

EOT.
    kortyleski
    Level 42  
    Dziwi mnie że w 21 wieku ktoś jeszcze wierzy że z trzech elementów generujących straty można zbudować urządzenie o sprawności nawet tylko 100%... Tak, tylko wiarą można to tłumaczyć. Bo policzyć wszystko umiałem w podstawówce. Widać poziom nauczania znacząco spadł.
    JESIOTR1
    Level 33  
    jaskiniowiex wrote:
    Prosta logika prościej się nie da . i tak jest .Czaisz teraz .

Taki układ jak silnik napędzany prądnicą to łączy nie tylko przekładnia mechaniczna i obroty tylko częstotliwość zależna od ilości par biegunów.
    Silnik może mieć jedną parę a prądnica dziesięć par - wtedy przekładnia musi być ciut większa niż 1 ÷ 10.
    To dzięki wspólnej częstotliwości i rezonansowi układ pracuje do czasu aż przekroczy dopuszczalny poślizg maszyny asynchronicznej - silnika.
    Ten poślizg jest dla silnika z dużym marginesem i zależy nie tylko od obciążenia podczas zasilania z sieci ZE ale też od częstotliwości sieci zasilania (wydzielonej).
    Prądnica z magnesami stałymi to maszyna synchroniczna - nie toleruje poślizgu.
    Doświadczalnie można - istnieją takie obroty gdy silnik i prądnica jednocześnie będą źródłem energii w układzie rezonansowym - poślizg silnika asynchronicznego musi być dodatni.
    W elektrowni wiatrowej silniki asynchroniczne pracują jako prądnica z poślizgiem dodatnim - na starcie wymagają wzbudzenia a po jego zaniku pracują do czasu gdy poślizg tym razem ujemny przekroczy warunek rezonansu.
    To nie - jest ta nadsprawność jak piszesz a układ rezonansowy maszyny Asynchronicznej (silnika) z maszyną Synchroniczną (prądnicą).
    Przekładnia mechaniczna musi zapewnić poślizg dodatni dla silnika by on był źródłem energii dla prądnicy i całego układu w rezonansie pomimo wszelkich strat.
    Zjawiska trójfazowego prądu przemiennego są podobne w silniku i w prądnicy, opór indukcyjny dla całego układu jest zależny od rodzaju obciążenia i cos Φ, a układ sam wybiera najdogodniejsze warunki pracy - do czasu.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Chmm . 100KM ode mnie jest gość co ma dwa takie generatory .
    Po rozmowie telefonicznej , wszystko wskazuje że to działa .
    Także nie chodzi o same filmiki z You Tube .

Wstawił bym fotki z OLX ale to nie moja własność autorska .
    Także tym bardziej jestem przekonany że to ruszy .

Prądnica synchroniczna o mocy 25 kW to koszt ok 3500 tyś .
    Nówka z rozbiórki jakiegoś zależnego generatora .
    Tyle to mogę poświecić .
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    jaskiniowiex wrote:

Miliony much nie mogą się mylić?

Spalanie węgla rozbija wiązania chemiczne uwalniając energię.
    Energetyka jądrowa rozbija wiązania wewnątrzatomowe uwalniając energię.
    Słońce to fuzja i uwalnianie energii różnicy wiązań wewnąrzatomowych.
    Wiatr to energia kinetyczna mas powietrza w wyniku oddziaływania Słońca.
    Elektrownia wodna to odbieranie energii potencjalnej wody, która wcześniej została podniesiona na większą wysokość oddziaływaniem Słońca.
    Fotowoltaika to odbieranie energii fuzji Słońca.
    Rower to podobnie jak spalanie odbieranie energii wiązań chemicznych w wyniku metabolizmu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_zachowania_energii
    Nie musisz tłumaczyć działania. Wystarczy że określisz źródło.
    Skąd w Twoim układzie bierze się energia?
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Ostatnio gość wymyślił silnik EM drive i jakoś nie psuje do wzorów i zasad .
    Można sobie zbudować samemu z części mikrofalówki .

1-Jeśli silnik podłączysz bezpośrednio do prądnicy - układ nie będzie działał ze względu na straty .

2- Jeśli podłączysz silnik 1500 obr przez przekładnię 1:2 do prądnicy która osiąga moc np 2 KW przy obrotach 1500 obr na minutę . Minus straty .
    Tak moc tej prądnicy zmaleje o połowę zgodnie ze wzorkami .

3- Jeśli podłączysz silnik 1500 obr przez przekładnię 1:3 do prądnicy która osiąga moc np 2 KW przy 500 obr na minutę . Prądnica wolnoobrotowa .

Moc prądnicy nie zmaleje, będzie zależała tylko od momentu a nie od prędkości .
    Ona pracuje z nominalna prędkością 500 obr/min
    Jeżeli prądnica pracuje nominalnymi obrotami na biegu jałowym , obciążając ja zwiększa się " opór wału " czyli jest potrzebny znacznie większy moment żeby ją napędzić .

Moc prądnicy nie zmaleje wraz z obrotami .
    Jak wynika z bzdurności wzorów . Tutaj jest paradox

Jak zbuduje taki generator to pokarze jak działa to zapewne nadal będę słuchał że to nie działa .
    Ale to mi nie przeszkadza .

Do tego ta instalacja która mam wzmocniona o dwa trackery, więcej mi do szczęścia nie będzie potrzebne .
    Pi111
    Level 21  
    Znalezione w internecie

Wykorzystanie energii z ciepła odpadowego do zasilania sieci czujnikowych
    W artykule omówiono zasadę działania i przedstawiono konstrukcję pięciu przykładowych termogeneratorów. Przedstawione zostały wyniki badań mocy uzyskiwanych przez termogeneratory dla różnych gradientów temperatury i przy kilku wartościach obciążenia. Przedstawiono również dalsze możliwości prowadzenia prac badawczych nad termogeneratorami, wskazując jednocześnie, w których aspektach ich konstrukcja wymaga dopracowania.

http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2018%252F10___szczepanski.pdf
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Znowu troszkę ulepszyłem ten mój system Off grid .
    Zrobiłem sobie taki mały prostownik :) .
    W prostowniku można wybrać zasilanie 230 V z inwertera albo zewnętrzne 230 V .
    Można tym ładować te duże akumulatory trakcyjne i zasilić instalację z agregatu - awaryjnie. Albo wybrać zasilanie z inwertera i ładować sobie akumulatorki 12 volt - z aut , traktorków. Z tej drugiej opcji raczej najczęściej będę korzystał . Z tym mam odwieczny problem . Jest to takie dwa w jednym .
    Prostowniki na diodach vishay 60EPU .
    Główny ma - 240A diody połączone równolegle a ten od 12 V-120 A
    W środku są takie dosyć mocne przekaźniki które włączają transformator , cewki są zasilane z wyjść . Także całość sama się włącza jak się dołączy się akumulator. Chyba że akumulator jest totalnie rozładowany prawie na zero .
    Ma to pewna cechę przy zwarciu kiedy prąd dąży do max a napięcie do zera .
    To te przekaźniki puszcza i wyłącza transformator główny.

Mam jeszcze zrobiony taki przenośny prostownik z automatycznym włączaniem i automatyczna zmiana polaryzacji , Wystarczy tylko trafić w akumulator :) :) .
    Totalnie głupio odporny .

Trafo ma jeszcze czujniki temperatury pomiędzy uzwojeniami 85 St C .
    Mocy to troszkę ma :) . Elektroniki praktycznie tam nie ma żadnej . Troszkę prostej automatyki i zależności . Napięcia transformatora dobrałem tak żeby było OK .
    Tego trafa nie da się uszkodzić ot tak, szybciej spali się przedłużacz z kablem zasilającym 1,5 mm2 . Na pierwotnym jest 2,4mm2 na wtórnym 4x1,8mm2.

Można sobie na tym zrobić taki żarcik, wybrać zasilanie z inwertera i zasilić wtórnie akumulatory :):).

Wystarczy tylko kawałek przedłużacza i można podpiąć np agregacik na wodór albo to perpetuum z prądnicą .
    Powiem prosto, budowy nie skończę dopóki system nie będzie samo wystarczalny.
    Prąd za darmo i ogrzewanie całego domu za darmo - na wieki .
    Przetestuje wszystkie źródła powera żeby to osiągnąć .

Zrobiłem także - już dawno osobna instalacje oświetleniową , o czym było wcześniej w temacie ale tylko dom piwnice i budynek gospodarczy . Jeszcze zostaje do zrobienia elektronika , stabilizatory , zaprojektowane tylko muszę pcb zamówić u chinoli . Na razie podpięte bezpośrednio z akumulatorów . Przez to górna skrzynka na razie prawie pusta .

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznejPlan budowy elektrowni wodno i słonecznej