Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

jaskiniowiex 03 Jan 2019 14:52 53166 623
Altium Designer Computer Controls
 • #241
  ^ToM^
  Level 39  
  jacur wrote:
  Jeżeli podoba Ci się ten strumyczek i chcesz na nim coś budować to zapraszam do lektury ustawa Prawo wodne. Zapewniam ze po dogłębnym przeczytaniu trochę zmienisz zdanie :D .


  Nie przesadzajmy. Da się uzyskać pozwolenie wodno-prawne. Są ludzie w tym kraju co pomogą takie coś uzyskać zgodnie z literą prawa. Nie są to też jakieś niebotyczne koszty.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #242
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Erbit. Miałem zgłoszoną jednoosobową działalność. Zamknąłem to ale planuję za jakiś czas wznowienie. Warsztacik w budynku gospodarczym obok. Jak robisz coś to jest dzień. Także objechał byś na mini akumulatorach. Wystarczy tylko odp moc instalacji tak żeby, czy jest słońce czy nie ma mieć prąd. Po wyjściu można wszystko wyłączyć. Z podłączenia do energetyki nie ma w tej sytuacji kompletnie nic, tylko problemy. Niedobór jest tylko przez ok 2-3 tyg, przypadające na przesilenie zimowe. Przypuszczam że za parę lat kupię jakieś dobre akumulatory, jak się zacznie masówka produkcyjna do aut elektrycznych. Wtedy będzie można się odłączyć na stałe. Teraz także już można by było, ale te 10,5 kw w panelach to jest tak na styk. To ma działać w każdych warunkach pogodowych i zimą. Wiatraczek bardzo by tej instalacji pomógł zimą. U mnie wieje teraz non stop . Ale wszystkiego naraz się nie da.
 • #243
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Ten tracker który to jest bajer. Zawsze mi zależało, żeby zaraz z rana można było grzać dom. Oczywiście w słoneczne dni. Jest 7 stycznia rano. Panele na dachu wiaty 1,7A + 1,9A . ( Ten jeden amperomierz jest uszkodzony i ma 0,7A przekłamania ). Razem 3,6A z 27 paneli. Tracker 6A z 12 paneli realnie tej samej mocy.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej.

  Po godzinie wygląda to tak. Panele na dachu 3,3A+ 3,5A = 6,8A Tracker 11,9A . 7 Kw paneli na dachu ledwo uzyskuje połowę mocy co połowa mniej paneli na trackerze.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej.
  Teraz niech sobie każdy odpowie jak opłacalny jest montaż na dachu. Jeszcze super wygoda przy odśnieżaniu. Jak jest mokry śnieg to wystarczy ustawić do pionu sam spadnie - pilotem. Bez małpowania po dachu. W tym miesiącu zmodernizuję kotłownię. Potem będę robił inwerter off grid 10Kw ciągłej - to będzie potęga. :D. Tego brakuje mi szczęścia najbardziej. Potem ten drugi tracker dokończę, na razie nie ma sensu.
 • #244
  kamilo23
  Level 21  
  No właśnie po opadach śniegu teraz widzę że za każdym razem trzeba wyjść na dach i odśnieżyć panele bo byłyby przykryte całkowicie śniegiem.
 • #246
  gaz4
  Level 33  
  kamilo23 wrote:
  No właśnie po opadach śniegu teraz widzę że za każdym razem trzeba wyjść na dach i odśnieżyć panele bo byłyby przykryte całkowicie śniegiem.


  Zależy jak są montowane. Ja od razu robiłem ustawienie pod największy uzysk jesienno-wiosenny czyli 60 stopni. W większości wypadków śnieg zsuwa się z nich sam, całą noc padało ale panele czyste. Problem był tydzień wcześniej gdy na zimne panele padał mokry klejący się śnieg. Ale i ten trzymał się ich kilka godzin, przy takim kącie śnieg nie jest znaczącym problemem.
 • #247
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Bojler zamontowany, Jestem mega zadowolony, stary płaszczowy to było mega nieporozumienie. Wymienniki są b wydajne 3,2 m2 plus 1,2 m2, obieg na górnym wymienniku będzie dwukierunkowy. Piec wymienię latem. Ale kupię sobie 4 klasy, eko patologi nie będę wspierał. Do tego dorobię kruszarkę do węgla i sam sobie będę robił eko groszek, będę sobie palił czym będę chciał. Pompę ciepła podłączę pod dolny wymiennik. Już teraz potrafię odciąć całkowicie piec na zaworach. Oczywiście musi być wygaszony. To ma działać tak że pompa będzie mogła wspomagać piec. Albo będzie można całkowicie odciąć piec i przez wymienniki grzać wodę w centralnym. Teraz mam tylko zrobione automatyczne odcięcie bojlera w zależności od temperatury na piecu, żeby go nie wychładzało. Co do grzałki działa, wystarczy tylko zaprogramować czas załączenia i zadać temperaturę i ognia. Jeszcze nie mam założonego regulatora mocy i sterowania mocą w zależności od napięcia na akumulatorach. Plus jeszcze muszę zrobić mega dławik, czyli osobny bufor prądowy pod inwerter który będzie zasilał grzałkę i pompę. To jest podstawa żeby nie obciążać tym tego inwertera co zasila dom. Niebawem. Trzeci inwerter zrobię jak przyjdzie paczka z Chin. Żeby się nie nudzić chyba poskładam teraz ten drugi tracker. Zależy od pogody. Trochę poprzerabiałem rozdzielnię, bo nie mieściło się wszystko a skrzynek nie chciałem już dokładać. Działa to super, chociaż teraz zawsze jest pochmurno to prądu mi nie brakuje, z energetyki mogą się bujać. W porównaniu do zeszłego roku.

  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • #248
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Pokażę, o co chodzi z tym regulatorem mocy przestrajanym napięciowo. W regulatorze RW-12 jest zmieniony triak z BTA 16 na BTA41. Optotriak sterujący jest nad wymiar, wręcz idealnie pod BTA41. Fabryczna wersja jest troszkę za słaba. Kiedyś napisałem tutaj, że producenci śmiesznych regulatorów do grzałek do fotowoltaiki mogą się wystrzelić na księżyc. Jak najbardziej :). Układ pozwala na płynne wpompowanie całej nadwyżki w grzałkę, Jeżeli włączamy jakiś inny odbiornik to automatycznie lekko spada napięcie na akumulatorach i regulator ujmuje mocy grzałce. Jeżeli spadnie do 52 volt grzałka się wyłączy. Zmieniając wartości dwóch elementów można stroić cała histerezę:) wystarczą przełączniki dip swith .


  https://www.youtube.com/watch?v=iMdMZpmDitw.
  Regulacja działa super . Prosty układzik do sterowania tym regulatorem. Moc jak pójdzie na grzałkę można ustawić dowolnie .
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • Altium Designer Computer Controls
 • #249
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Instalację zrobiłem już w pełni pod dwa systemy. Dwa bufory, dwa niezależne układy. Nawinąłem mega dławiki :D takie z większym zapasem mocy. Kupiłem też fajną przetwornicę do zasilania Lamp na power led jakie zrobiłem sobie w warsztacie. Chińczyki potrafią fajne gadżety zrobić :D . Grzanie wody działa super . Teraz chce sprzedać te inwertery przynajmniej jeden. Kupić coś z lepszą sprawnością o mocy ciągłej 5 KW. No i więcej do szczęścia tej instalacji nie trzeba. Apc fajny ale ta sprawność. Volt - to jest dobre zasilania gadżetów, telewizor, lodówka itp. Na chwilę może wytrzymać pracę z większą mocą ok 3KW. Bo po 2-3 godz zaczyna ulatniać się swąd z trafa wyjściowego. Lepiej odpuścić. Filmik z działania :) https://youtu.be/i56SwFzfmF0. Mam nadzieję że wyszedł przyzwoicie. Też powoli za ten drugi tracker należało by się zabrać i dokończyć go. A potem też coś wymyślę, planuję budowę perpetum już od roku. Także nie ma się co nudzić.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • #250
  Bertuss
  Level 7  
  Hej dołączę się do postu, nie dawno widziałem twóje filmiki na you tube i przyznam że zrobiły na mnie wrażenie, tym bardziej że fotovoltaikia stała się moją pasją i też coś zaczynam tworzyć. Mam pytanie na temat tego dławik do inwenterów off Grid posiadam Orowaldi 3kVA (24V) UPS taka zabawka do awaryjnego zasilania Pieca CO i kolektorów słonecznych mam 2 akumulatory 12V 100A i chciał bym zamontować do tego też ten dławik co u CB gdzie go można kupić i jak go podłączyć był bym wdzięczny gdy byś mi pomógł w tym pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mój Filmik przy pracy
 • #251
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Nie wiem czy da się kupić, wszystko sam robiłem. Nie wiem jak się zachowuje inwerter beztransformatorowy taki jak ten orwaldi czyli taki gdzie jest kilka połączonych równolegle transformatorów na rdzeniach ferromagnetycznych. Jest to inna konstrukcja. Głównie przy pracy z większymi obciążeniami. Na razie nie mam i nie testowałem. Co do dławików powstały doświadczalnie, i nie przywiązywałem uwagi do ich obliczania. Jeden ma rdzeń mniej więcej taki jaki odpowiada transformatorowi 1,5 Kw. Jest to 2x25 zw nawinięte 12 przewodami 1,9 mm2, warstwowo. Każde uzwojenie jest nawinięte przeciwstawnie. Drugi dławik jest " słabszy ". Ale te bufory robią robotę - wszystko już opisałem. Mam na oku dwa inwertery do miesiąca jakiś kupię i zrobię im pranie. Na razie myślę co wybrać.
 • #252
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Kupiłem tego orwaldi mks5k+ . Jeszcze był jeden kandydat, ale kupiłem w końcu tego. Jutro zrobię więcej testów, jak na razie mogę tylko powiedzieć ze ten inwerter fałszuje wskazania na wyświetlaczu. Zrobiłem test typu pobór prądu na biegu jałowym i pod obciążeniem 900 wat . Dla wszystkich trzech inwerterów. Wyniki są bardzo ciekawe.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej.
  To jest pomiar dla volt sinus pro 5000 czyli 3,5KW mocy ciągłej. Bez obciążenia 57 wat. Przy obciążeniu jednym stałem odbiornikiem 900 wat. Pobór 1102 wat. Czyli 202 waty idą na straty własne.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej.
  Apc Matrix 5000. Bez obciążenia 122 waty . Z obciążeniem 900 wat . Nap wejściowe 54 Volt , voltomierz był wpięty w drugim systemie i spadek napięcia jest na mierniku który pracuje na granicy możliwości. Ale jest identyczne z różnicą 0,1 volt. Pobór 1056 wat. Całkowita strata na konwersji 156 wat. Trafo w tym waży tyle co trzy inwertery volt . Na koniec Orwaldi Mks5k+
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
  Bez obciążenia 80 wat z obciążeniem 900 wat pobór 1080 wat. Strata 180 wat. Wszystkie pomiary były na tym samym mierniku i obciążeniu minimalne wachania napięcia. Bo od napięcia wejściowego zależy sprawność. Gdzie tu ta super sprawność inwertera beztransformatorowego ? . Mierzyłem tego Apc kiedyś bez obciążenia i wychodziło miernie ale pod obciążeniem :) .
 • #253
  Bertuss
  Level 7  
  Widzę że zdecydowałeś się na tego Orovaldi ciekawy jestem czy wytrzyma twoje testy z silnikiem siłowy itp..... I mam pytanie czy może podpinałeś bocznik do tego falownika bez transformatorowego?.
 • #254
  ACCel
  Level 22  
  Sprawność zazwyczaj jest najlepsza by dużym obciążeniu, a ty sprawdzałeś przy 20%.
 • #256
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Średnio takie inwertery pracują przy 300-400 watach. Wyniki pokazują absurdy tego wszystkiego. Sprawność volta na pewno wypadnie bardzo słabo przy pełnej mocy. Przygrzewa się - już pisałem o tym. APC przypuszczam że pogłębi różnicę z orwaldi. Na pewno orwaldi fałszuje wyniki które wyświetla i nie generuje czystego sinusa. Trafo mi zaczął brzęczeć na klatce schodowej - tego nie miałem . Na Apc jest sinus czysty jak łezka. Orwaldi poniżej.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • #257
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Jestem zadowolony z tego orwaldi . Robiłem testy załączania silnika, już jak był przy obciążony mocą 2,6 Kw i bez problemu uruchamiałem nim silnik 2,2Kw. Byłem ciekaw czy da rade i daje :D . Moc ma taką jaką ma mieć. Przeciążać też go można. Pralka pracuje bez problemu. Efekt poboru prądu w sposób pulsacyjny także występuje. Ale jest o ponad połowę mniejszy. Zaczyna się od obciążenia 2,5 kw rośnie do 5 kw. Dławik i kondensatory u mnie niwelują to do zera. Także są potrzebne. Mppt jest wolniejszy i niestety przy włączaniu mocniejszych urządzeń indukcyjnych potrzebuje czasu na reakcję. W tym czasie prąd jest dobierany z akumulatorów. Ale u mnie będzie na tym pracowała tylko jedna sekcja. Resztę załatwiają wictrony.
  Praca na pełnej mocy na inwerterze pokazuje 109A poboru, wszystko online z paneli. Na drugim liczniku na dom był jeszcze pobór 100 wat. Ostatnie zdjęcie pokazuje pracę bez kondensatorów w buforze. Także na tym inwerterze także można wykończyć akumulatory. Także według wskazań inwertera pobiera 5755wat a na licznikach zewnętrznych które pokazują odbiory jest 5kw.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej.

  Oraz foty przy mniejszym obciążeniu. Wskazania na amperomierzu ładowania i rozładowania są już znikome.
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

  Wadą jest to jak się go przeciąży z grubej rury :D . To ten inwerter piszczy niczym stado prosiaków na uboju. Potem jeszcze musi procesor przejśc przez swoje procedury, ponowne uruchomienie trochę trwa :D.
 • #258
  Slak68
  Level 22  
  Piszczy, bo producent nie przewidział, że tak doświadczony użytkownik będzie go "doświadczał".
  Mój Skymax też potrzebuje sporo czasu na otrząśnięcie się po udarze ale na chwilę obecną nie zamieniłbym go na innego.
  Orvaldi dał ciała w inwerterach jednofazowych hybrydowych 4 kW i 5 kW - mieli mnóstwo reklamacji przez pierwszy rok od rozpoczęcia sprzedaży.

  Dławik na rdzeniu toroidalnym 1000W można nawinąć przewodem 16 mm2 kilka zwojów (ile się zmieści) czy jednak 2-3 mm2 kilka przewodów równolegle?
  Kierunek jak poniżej czy odwrotnie?

  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • #259
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Jedno uzwojenie odwrotnie. Można na różne sposoby, najważniejsze żeby działało. Zastanawia mnie tylko kwestia gwarancji. Ma plombę, a otworzyć go trzeba żeby wyczyścić i wydmuchać. Ma dwa wiatraki sterowane w zależności od mocy. Normalnie przy 300-400 wat pracują na małych obrotach. Nie ma mocnych co pół roku trzeba będzie wyczyścić.
 • #260
  Bertuss
  Level 7  
  Jak ma gwarancję nie rozkręca bym go do czyszczenia zawsze można sprężarką przedmuchac po radistorach bez rozkręcania a jak będzie się wyłaczał to w tedy na warsztat rozkręcić i jak się da wyczyścić i wymienić pasty termiczne na radistorach tak robię z laptopem.....
 • #261
  Slak68
  Level 22  
  To nie tak. Wentylatory mało się brudzą. najgorsze są te kwadratowe siateczki u góry - zapychają się całkowicie. Ja je odkręcam, czyszczę i przykręcam. Wentylatorów ani środka jeszcze nie czyściłem - nie ma tam w zasadzie brudu...

  Dodano po 1 [minuty]:

  jaskiniowiex wrote:
  Jedno uzwojenie odwrotnie. Można na różne sposoby, najważniejsze żeby działało. Zastanawia mnie tylko kwestia gwarancji. Ma plombę, a otworzyć go trzeba żeby wyczyścić i wydmuchać. Ma dwa wiatraki sterowane w zależności od mocy. Normalnie przy 300-400 wat pracują na małych obrotach. Nie ma mocnych co pół roku trzeba będzie wyczyścić.


  Czyli mogę dwa przewody (+ i -) nawijać razem jednocześnie obok siebie...
 • #262
  Maryush
  Level 22  
  Panowie, co do nawijania tego dławika, czy można go wykonać na rdzeniu z kształtek EI, mam akurat zapas EI 105, więc byłoby idealnie? Czy ktoś się orientuje jaką przyjąć indukcyjność takiego dławika? Kondensatory podłączyć przy dławiku od strony akumulatorów, czy od strony inwertera?
 • #263
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Właściwie wszystko jest w google. Należy mieć na uwadze że to pracuje, uzwojenia muszą być ciasno nawinięte. Inaczej będą drżały i przemieszczały się. Pobór prądu po stronie Dc odpowiada częstotliwości wyjściowej. Także wystarczy zwykły rdzeń . Nawijanie kablem 16/25mm, nie wiem. Jak ktoś chce to niech próbuje. Ogólnie najlepiej dać jak największą ilość zwoi grubym drutem . Tak żeby wytrzymał maksymalny prąd danego inwertera. Na jak największym rdzeniu. Po stronie Ac także najlepiej dać taki dławik . W tych lepszych inwerterach takie filtry są. Poniżej na foto filtr z inwertera on-grid, starego ale dobrze zrobionego, kaskadowy. A w tych tanich przetwornicach volt. Można zapomnieć że ktoś tam zobaczy coś takiego. Efekt - wyłączają się przy włączaniu byle jakiego obciążenia. Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • #267
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Ostatnio przyjrzałem się realnej mocy swoich paneli. Jedna sekcja na wiacie ma 3120 W. Przy realnych 80% sprawności powinny mieć 2496 W. Na amperomierzach realne wskazania 2440W i druga 2425W. Jak na panele używane u mnie juz powoli czwarty rok leci a w niemczech też niby podobnie. Czyli zakładam że 8 lat. Tylko jedna sekcja ma o 3 panele więcej . Ale wiem co jest przypuszczalnie na 100 % jeden chiński panel który dokupiłem znowu padł, diody. Się zrobi :). Już drugi raz i jedna trójka paneli w sekcji nie działa. Także panele Risen - igła. Teraz tracker 12*290W 3480W. 80% z tego 2784 W a mają w tych samych warunkach i ustawieniu 2234W czyli 550W mniej niż powinny mieć. Nowe Recom ale kupione bez gwarancji, leżaki. Nie jestem z tego zadowolony, taka loteria okazji. Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej
 • #268
  potegat
  Level 20  
  Ja kupowałem ostatnio używane Solar World 260W, żeby wybrać 12 szt trzeba było przerzucić około 30 szt. Pojechałem jak było słońce i mierzylem z drutem oporowym 4 ohm. Wybralem takie które mają około 7.3A i 30V. Były takie które miały 5A 20V a trafiały się też 2.5A i 11V. Prąd zwarcia i napięcie bez obciążenia to wszystkie miały dobre.
  Co do osiągów to w karcie katalogowej 260W mają przy nasłonecznieniu 1000W/metr kwadrat a przy 800W na metr kwadrat mają 200W, i tak jest w moim przypadku. Z tego co czytałam to u nas w kraju o 1000W mozna raczej pomarzyć i realne jest raczej 800W.
 • #269
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Ja także Recom sprawdzałem. Tylko nie było słoneczka i ciężko było ocenić na miejscu moc. Ale poza tym są Ok. Dopiero jak pozakładałem i porównałem z tymi co mam. Wyszło że są słabsze. Już trudno. Mnie zawsze zastanawia skąd bierze się tyle importu używek . Uszkodzonych a niby mają wytrzymać 20-30 lat ???.
 • #270
  gaz4
  Level 33  
  Jako posiadacz padniętego 7-mio letniego panelu mono zakupionego jako nówka mogę conieco napisać. Napięcie Uoc zawsze miał dobre, nawet teraz gdy zostało mu ze 20% mocy. Zauważyłem też, że im bliżej prądu zwarcia pracował tym mniejsza różnica między katalogowym. Gdy miał jeszcze 50% mocy prąd zwarcia można było uznać za (niemal) prawidłowy. Długo szukałem przyczyny, w pewnym momencie podzieliłem go na pół licząc, że może ominę uszkodzoną celę. Ale uzyski niewiele się zmieniły, jedynym wytłumaczeniem tak szybkiego padu jest zauważalne lekkie zmętnienie w niektórych miejscach. Niby niewielkie ale może na tyle rozpraszać promieniowanie, że do krzemu niewiele dochodzi. Dosyć charakterysyczne było "spłaszczenie" punktu mocy maksymalnej. Gdy zaczął padać na 2x niższym od napięcia Umpp dawał niewiele niższą moc niż przy dokładnym dopasowaniu. Być może używane PV jakie sprzedają mają podobne problemy z utratą przezroczystości? Jak ktoś ma szczęście lub przewali górę PV trafi na dobre. Inni mogą trafić na utratę mocy jednej sekcji, pechowcy na takie gdzie mogą być 2 lub 3 mleczne plamy ale tak niefortunnie umieszczone, że cały panel jest gratem.

  Z PV jest jak z łańcuchem, o jego jakości świadczy najsłabsze ogniwo. W moim wypadku na 90% była nim jakość zewnętrznej powłoki. W innych pojawiają sie zimne luty czy felerne diody bypass - ten przypadek jest najlepszy bo przynajmniej da się łatwo naprawić.