Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej

jaskiniowiex 07 Dec 2019 21:48 55968 638
Computer Controls
 • #361
  zbich70
  Level 43  
  Sugeruję Kolegom, aby skupić się jednak na aspektach fizycznych i udowodnionych naukowo kwestiach pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Sprawy związane z religią, bóstwami i siłami nadprzyrodzonymi proszę prowadzić w dziale do tego bardziej przeznaczonym (Hyde Park).
 • Computer Controls
 • #363
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  JESIOTR1 wrote:
  ale kabla nie widać.
  Bo on jest na razie podłączony do rozdzielnicy Warsztatu Pana J. Do prądnicy zostanie podłączony jutro. Wzbudzenie prądnicy zaś z akumulatora, tylko go odsiarczyć Batervitem trzeba. :cry:

  Rezystor240 wrote:
  obciążenie rezystancją
  A silnik dmuchawy to co ? :D
 • #364
  JESIOTR1
  Level 33  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  A ile pobierasz z prądnicy ? Bo ona ma przecież dużo większa moc.

  Ja to widzę jako marnowanie energii prądnicy.
 • Computer Controls
 • #366
  marekj31
  Level 21  
  Zrób jutro testy, chyba że przy niedzieli Ci nie odpowiada. I sam się przekonasz. Tylko obciąż prądnice tak z 5kW, tak dla hecy...

  Przecież ta prądnica ma 3 kW przy 300 obr/min. jest zrobiona z silnika 11 kW więc chyba 5 kW to za duże obciążenie .Jakim najmniejszej mocy silnikiem można napędzić taką prądnicę ?
 • #368
  marekj31
  Level 21  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  marekj31 wrote:
  Jakim najmniejszej mocy silnikiem można napędzić taką prądnicę ?
  Od ,,Komarka" :D lub od ,,Frani'' :idea:

  Czyli popularny pralkowiec po modyfikacji neodymami da radę ?
 • #370
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  jaskiniowiex wrote:
  Wiadomo że chodzi o to żeby uzyskać jak największy stosunek przekładni. Logiczne jest że do napędu wystarczy malutki silnik i niewiele prądu. Właściwie moc silnika zależy od stosunku przekładni. A moc wyjściowa prądnicy nie zależy od obrotów tylko od siły przykładanej do wału która jest uzyskana na potężnej przekładni. A co do wzorów z fizyki mam głęboko gdzieś. Myśle że w następnym tygodniu to odpalę i się zobaczy.


  jaskiniowiex wrote:
  Bo normalnie licząc to ta prądnica powinna oddawać tylko ułamek mocy silnika.

  To akurat jest zgodne z prawami fizyki. Czyżbyś się z nimi przeprosił i z kibla je wyjął do powtórnego użytku ? :D Tak więc niestety Generatora Wolnej Energii w/g Jaskinowxa nie będzie? :cry: A już myślałem, że rozsławisz Polskę w Świecie niczym WAT grafenem. A tu Smoleńsk w tle.....
 • #371
  JESIOTR1
  Level 33  
  jaskiniowiex wrote:
  Właśnie biorę się za podłączenie Amperomierzy

  O wszystkim zadecydują zaczepy elektromagnetyczne i inercja układu.
  Tego amperomierzem nie ustalisz i nie zmierzysz.
 • #372
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @JESIOTR1 A co z kondensatorami ? One przecież gromadzą energie. Co zaś się tyczy inercji, należało by rozpylić hel (He), celem jej zwiększenia, co już udowodnił w swej dysertacji niejaki Antoni M.
 • #373
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Tutaj jest filmik https://youtu.be/6j-KvW-oOQA. Niech każdy sobie przelicza. I tak wyniki nie mają pokrycia ze wzorami. Na razie perpetum z tego nie będzie. Jak załatwię przekładnię.To zrobię to inaczej. Dwu stopniowa przekładnia. No i silnik napędowy DC z innym poborem na biegu jałowym. Przekładnia nie 1:9,5 a zrobię 1:50 . Tak żeby zastosować mały silnik i uzyskać jak najmniejszy pobór prądu . Na filmiku zresztą jasno widać że moc prądnicy nie zależy od obrotów tylko od siły przyłożonej do wału. Także miałem rację . A na razie pozostają panele i wiatraki. Może do lutego zrobię modyfikacje i się zobaczy .
  Plan budowy elektrowni wodno i słonecznej [/align]
 • #374
  JESIOTR1
  Level 33  
  Kondensatory to opór pojemnościowy i kąty mocy biernej w drugą stronę.
  W silniku i prądnicy mamy opór indukcyjny - w dwóch maszynach - asynchronicznym silniku i synchronicznej prądnicy.
  Te dwa opory mają moc bierną z różnym kątem (w jedną stronę) i w przypadku sprzężenia podwójnego - elektrycznym przyłączem trójfazowym i przyłączem mechanicznym za pomocą paska klinowego mogą wpadać w rezonans i podejmować pracę w warunkach trafionych po omacku.
  Wektor kątów mocy biernej silnika i prądnicy podczas rezonansu będą się tasować i wspólny wektor będzie ciągnął ten wóz - do czasu.
  Układy w.cz pracują w nieskończoność w warunkach doskonałych - wystarczy precyzja.
  Inercja - bezwładność zależy od momentu pędu - na filmach https://www.youtube.com/watch?v=g_Z1S_1GlxA&feature=youtu.be są to wielostopniowe, wielo-rowkowe koła pasowe o dużej masie wprawione na duże obroty i zapewniające sztywność połączenia (praktycznie bez poślizgu).
 • #375
  User removed account
  Level 1  
 • #376
  JESIOTR1
  Level 33  
  Jak ma być stosowana przekładnia ślimakowa 1 ; 60 (w jedną stronę samohamowna) to nie wiem O Co Chodzi.
 • #378
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @jaskiniowiex No dobrze, tym razem bez żartów i kpin. Udało Ci się zbudować i przyzwoicie opomiarować przetwornicę elektromaszynową o dość wysokiej sprawności (75-80%), jak to wynika z filmiku. Niestety to kres możliwości tej maszyny. Nadsprawności i Nobla nie będzie :cry: . Natomiast zasugerował bym Ci znalezienie odpowiedniego silnika DC do tej Twojej fotowoltaiki i akumulatorów i zrobienie ,,inwertera wirującego", czyli przetwornicy DC /AC. Plusem tej konstrukcji była by praktycznie całkowita odporność na przeciążenia i ,,książkowy" sinus na wyjściu. Minusem jest oczywiście generowany hałas i zużywanie się elementów, choćby paska klinowego.
 • #379
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Mając czas w niedzielę porobiłem znacznie więcej doświadczeń z silnikami. Zbudowanie takiego generatora to tylko formalność. Powiem ci inaczej jest to proste jak budowa cepa. Ten generator z mojego filmu który wstawiłem wcześniej działa. Nie będę tłumaczył dlaczego, to i tak nic nie da. Przez przypadek wpadłem na to jak znalazłem typ użytego tam silnika napędowego, jak to gość zrobił. A ten mój generator ma żenującą sprawność. A ten mój silnik napędowy to już wogóle jest szmelc . W lutym próba nr 2 po znacznej modyfikacji.
 • #380
  Rezystor240
  Level 41  
  jaskiniowiex wrote:
  Ten generator z mojego filmu który wstawiłem wcześniej działa. Nie będę tłumaczył dlaczego


  Nie musisz, my doskonale wiemy dlaczego to nie działa. Prawa fizyki działają, których nie przeskoczysz. Nic więcej.
 • #381
  User removed account
  Level 1  
 • #382
  marekj31
  Level 21  
  Przecież było widać darmową energię prądnica obciążona była 3000 W a silnik pobierał w tym momencie 9 A czyli 2070 W :D
 • #383
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Problem jest w głupocie ludzi . A wzory to są totalne bzdury. Także jedyne cenne rady udziela Jesiotr . Z testu powyżej wyszło że silnik 3 fazowy na biegu jałowym na amperomierzach pobiera 2,9 A na fazę . 1600 wat ze wzoru - głupota . Tutaj jest filmik o co chodzi https://youtu.be/W51unPafp3k . Zrobiłem układ z oscyloskopem żeby troszkę podejrzeć co się tam dzieje . Trzeba się zastanowić jaki charakter ma pobór prądu przez silnik. Tak układy inercyjne . Wzrost sprawności po zmianie częstotliwości . Oraz tzw punty zaczepowe silnika, prądnic . Do wiosny to ma działać u mnie i zasilać dom i ogrzewanie i tyle .
 • #385
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  jaskiniowiex wrote:
  Wzrost sprawności po zmianie częstotliwości . Oraz tzw punty zaczepowe silnika, prądnic . Do wiosny to ma działać u mnie i zasilać dom i ogrzewanie i tyle .
  I znów chcesz być narażony na kpiny? :cry: Twoja to sprawa. Co do zaś punktów zaczepowych prądnicy i silnika, ja używam śrub z łbem sześciokątnym z podkładkami płaskimi, sprężystymi i nakrętkami. Zmiany częstotliwości ? Zmień na 1,3 GHz, wzorem kuchenki mikrofalowej :D. Co jest takiego z Tobą, że chwilę piszesz sensownie, a później stek bzdur. Odmienne Stany Świadomości ?
 • #386
  User removed account
  Level 1  
 • #387
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Wieczne gadanie że się nie da. W żoładku mam z tego skurcze. Jak robiłem instalację fotowoltaiczną off, także się nie da , bo akumulatory padną. Mam i działa świetnie . A z początku była cienizna z działaniem . Wiem co mówię, zamierzam to podłączyć pod już działającą instalację.
 • #389
  kortyleski
  Level 43  
  Jak już dojdziesz do tego żeby operować mocami to pogadamy. Bo bawiąc się w siły, momenty itp dojdziesz do tego do czego ja doszedłem za gnoja. Że załadowanego tira przeciągnę silniczkiem z zabawki. O mocy kilku watów. A przecież silnik tira ma kilkaset kilowatów. I w teorii tego tira przeciągnę. W praktyce już nie bo opory przekładni te moje marne waty zjedzą.
 • #390
  Rezystor240
  Level 41  
  kortyleski wrote:
  I w teorii tego tira przeciągnę.


  Przeciągniesz.

  kortyleski wrote:
  W praktyce już nie bo opory przekładni te moje marne waty zjedzą.


  Niekoniecznie, jeśli będziesz mieć gigantyczną przekładnię 1:1000000 to przeciągniesz ale będzie to trwało 1cm na dobę, da się ale będzie to bardzo wolno. dlatego z wzorów wiemy czym jest moc, dana praca w danym czasie.

  Silniczek z magnetofonu przeciągnie tira o 10m w ciągu tygodnia, a silnik elektryczny 1kW w godzinę, a silnik 10kW w
  kwadrans.

  Moc na wykonanie zadania się zgodzi, tylko czas na wykonanie jest odpowiednio długi. Teraz inny przykład, czy chcemy wodę gotować w 10 minut czy w 2 minuty, energia dostarczona jest taka sama. Zmienia się moc jej dostarczania.