Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej

jaskiniowiex 20 Cze 2017 12:53 32817 447
    prose
    Poziom 33  
    Dobre 瞠 go nie zalali ca貫go silikonem.
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Nast瘼nym razem kup co co jest dobre i drogie jak np. do kampera polecam Votronic, albo co co jest tanie i dobre czyli EPsolar Tracer.
    Za 2900 z kupisz 10 Tracer闚.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Nie wiem ile warte s inne regulatory, bo jak przypuszczam nikt ich jeszcze nie rozebra . Google milczy tylko same reklamy , nawet porz康nego schematu nie mo積a znale潭 .
    A z tego co zauwa篡貫m podr鏏ka goni podr鏏k, po rozebraniu wi瘯szo軼i mog hula chi雟kie wiatry .
    Konstrukcja tego regulatora jest solidna z zapasem, tylko polityka naprawy absurdalna .
    Drugi pracuje bez zarzutu , dzia豉 jak powinien .

Nie kupowa貫m go jako nowy .
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    B喚dnie przypuszczasz. Tracery zosta造 rozebrane i przebadane na Youtube.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    To ja chyba jestem internetowym pionierem w rozwaleniu victrona . :D , Bo nie znalaz貫m amatora kt鏎y by go wypatroszy .
    Dobra rada .
    Przed rozebraniem nale篡 zakupi 14 szt IRFI 4321 oraz dwie szt IRFI 4110 . :D
    Mona spr鏏owa wypali palnikiem d豉wiki od przodu - raczej nie polecam .
    Pcb to jest czterowarstwowy multiplayer, tak瞠 nie polecam szarpania i odginania , jak pu軼i jaki przelot to jest END .

Chcia貫m rozwali schemat tego regulatora ale ze wzgl璠u na czterowarstwowa pcb nie da si tego rozkmini .

Do regulatora dorzuci貫m ma貫 usprawnienie z racji i ma diody sygnalizuj帷e stany na豉dowania, tak瞠 pod pin steruj帷y mikro-kontrolera doda貫m transoptor, P騧niej dodam prosty uk豉d sterowania i stycznik . Regulator b璠zie potrafi prze陰cza po na豉dowaniu akumulator闚, ca豉 sekcje 3,2 kw na grza趾 i b璠zie sobie tym sterowa .

Z tego co zauwa篡貫m akumulatory mam juz do豉dowane z rana , p騧niej prze陰czaj si na podtrzymanie, i tyle Powera si marnuje .
    Tych akku si nie da roz豉dowa , gra貫m w warsztacie na kompie do rana , muza gra豉, 鈍iat這 鈍ieci這 :D :D . godz 鏀ma rano ju by造 do豉dowane .

Po naprawie . :D
    Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    jaskiniowiex napisa:

Z tego co zauwa篡貫m akumulatory mam juz do豉dowane z rana , p騧niej prze陰czaj si na podtrzymanie, i tyle Powera si marnuje .
    Tych akku si nie da roz豉dowa , gra貫m w warsztacie na kompie do rana , muza gra豉, 鈍iat這 鈍ieci這 :D :D . godz 鏀ma rano ju by造 do豉dowane .

Na tym polega urok off gridu na akumulatorach. Mam to samo w kamperze. Je郵i nie prze陰cz lod闚ki na 12V, to moc z paneli wynosi kilkana軼ie W, bo tyle trzeba na float charge akumulator闚 i obs逝g uruchomionych urz康ze.
    Tylko on grid nie marnuje energii.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Do zauwa瘸lnych zalet off gridu na akumulatorach, przynajmniej co ja zauwa篡貫m .

- Brak waha napi璚ia , mam idealne 230 , mierzy貫m oscyloskopem i ten inwerter daje praktycznie idealny sinus .
    - Sko鎍zy造 si problemy z bucz帷ymi transformatorami , toroidy itp , kt鏎ych rdzenie si nasyca造 od 鄉ieci z sieci energetycznej .
    - Grzebi w audio, i dal bym sobie r瘯 obci望 瞠 sprz皻 audio gra znacznie lepiej , w uog鏊nieniu , kto by powiedzia czary mary . Ci篹ko wyt逝maczalne ale r騜nica spora na plus . Niby to tylko zasilanie 230 volt .

Z tej instalacji raczej nie zrezygnuje bo mam sta造 dost瘼 do takich akumulator闚 i raczej nic nie zapowiada zmian .

Czekam teraz na zgod na rozplombowanie licznika i zaraz wywalam ten z這m na zewn徠rz elewacji budynku . Nie potrafi jeszcze domu podpi望, zrobi貫m to tak i jestem wpi皻y w kabel 陰cz帷y dom z budynkiem gospodarczym i stanowi on powr鏒 . Obok zegara wykr璚one, bezpieczniki z zasilania tego budynku .

Rozbi貫m to specjalnie 瞠by uzyska max bezawaryjno嗆, s inwertery z regulatorami mppt , ale jestem zdania jak co do wszystkiego to do niczego. Niebawem b璠 mia druga przetwornic , awaria jednego elementu nigdy nigdy nie wyeliminuje dzia豉nia tej instalacji . Mo積a dany element zdemontowa i spokojnie naprawi .

Najwa積iejsze 瞠by mi jeszcze grza這 bie膨ca wod. ew wspomaga這 centralne ogrzewanie . Mo瞠 kupie kupie pomp ciep豉 , ale system na grza趾ach tez zrobi . Opa po瞠ra tyle kasy ze masakra , a teraz jeszcze eko g逝pota kwitnie i jest coraz dro窺zy, wymogi , ekologiczne piece . Za chwile wo-og鏊e nie b璠zie mo積a niczym pali . albo kupowa ten najdro窺zy opa kt鏎y niby jest eko . Lobby jak diabli masoneria niezle w tym macza palce , i trzepie sa豉t .

Jak podwoje moc i zrobi ten wiatrak , to mo瞠 im b璠 sprzedawa od wiosny do jesieni ale na pewno nie kupowa . Teraz jest super ale nie wiem jak zim chce to zrobi tak 瞠by mie na wieki spok鎩 .
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Wprowadzaj wymogi na ekologiczne piece smog itp, jeden taki piec 8-12 ty.
    Kiedy wszyscy palili tak jak teraz pal i te by smog i jako by這 . Teraz tylko jest to wszystko tak nag豉郾iane pod publik .
    Tylko 瞠 opa tona od 700 do 900 z a spalanie minimalnie mniejsze od zwyk貫go pieca w kt鏎ym mo積a pali wszystkim . Dofinansowanie z gminy na piec tylko dla naiwnych i specjalnie wyselekcjonowanych . To co dofinansuje gmina nale篡 zwr鏂i pa雟twu w cenie opa逝 w ci庵u lat eksploatacji tego pieca - lokata d逝goterminowa . Jedyn zalet jest pewna wygoda .

Dwa lata temu by貫m osobi軼ie na podobnym gminnym oszustwie .
    Gmina organizowa豉 dofinansowanie do kolektor闚 s這necznych do ogrzewania wody. Zajecha貫m do budynku gminy, babka z firmy, kt鏎a mia豉 to montowa opowiada豉 bujdy dosy sporej liczbie ludzi, kt鏎zy s逝chali j jak anio豉, ceny tych instalacji by造 od 13 ty do 20 ty z dofinansowaniem 50 procent . Wystarczy這 tylko wej嗆 na allegro i stwierdzi, 瞠 tak sama instalacje mo積a by這 mie z monta瞠m w cenie 鈔ednio o 40 proc taniej bez dofinansowania . Ba ma這 tego nale瘸這 pobra na to kredyt w jaki tam banku - nie pami皻am ju jakim , by這 to warunkiem udzielenia dofinansowania . W sali siedzia豉 spora liczba ludzi w wieku podesz造m, przypuszczam ze wi瘯szo嗆 nawet komputera nie potrafi豉 obs逝giwa . Sporo da這 si naci庵n望, bo do p鏊 roku poros造 na dachach takie instalacje jak grzyby po deszczu .
    Chcia貫m tam narobi zadymy, ale po zastanowieniu wyszed貫m, jedynie 瘸逝je ze ca這軼i nie nagra貫m kom鏎k , by by fajny hit na you tube .
    Jak dla mnie by to jawny przekr皻 i oszustwo .

Dlaczego nie wprowadz dofinansowania do pomp ciep豉 .
    Jak dla mnie na tej ca貫j ekologii lobby trzepie niez豉 kas .
    Lepiej sobie wszystko samemu posk豉da.

Reasumuj帷 na allegro znalaz貫m pot篹ne pompy ciep豉 w cenie ok 10 - 20 tys z - u篡wki z rajchu itp . Przypuszczam 瞠 ca這嗆 da這 by si z這篡 w cenie 30 ty . Teraz reasumuj帷, opa na rok do ogrzania domu trzeba ok 5-6 ton eko groszku - ok 4000-5000 ty z . To do zwrotu inwestycji wystarczy ok 5 lat . Przypuszczam 瞠 ta u篡wana pompa ciep豉 prze篡je ten pseudo ekologiczny piec kilkukrotnie.
    Do tego nap璠 z instalacji fotowoltaicznej .
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Kupi貫m do mojej instalacji bardzo i to bardzo tanio leciwego Upsa Matrix 5000, wa篡 pod 100 kg . Chyba wi璚ej le瘸 ni przepracowa bo w 鈔odku czysty jak n闚ka .
    Po rozci庵ni璚iu na oscyloskopie sinus to jest czysty sinus .
    Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej
    Inwerter volt , niestety nieco mu brakuje, zreszt nie ma si co dziwi, nie ta liga, jest to bud瞠t闚ka, 瘸dnych dodatkowych filtr闚 itp nic .
    Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej

B璠 dwa , zrobi貫m tak ze prze陰cznikiem je mo積a 豉two prze陰czy, do czyszczenia i wydmuchania , albo jak by jeden pad zawsze mo積a prze陰czy na drugi .

Do ca這軼i jeszcze musz pomontowa woltomierze i zrobi ca造 uk豉d sterowania do grzania wody. i zaraz to wszystko przystosowa do podpi璚ia dw鏂h obrotowych platform na ka盥ej jeszcze po 12 paneli i to wystarczy .
    Maszt do turbiny wiatrowej zrobi chyba w nast tygodniu .
    B璠 te polowa na trzeci regulator MPPT najlepiej uszkodzony ze spalonym bezpiecznikiem w 鈔odku :D :D .
    Erbit
    Poziom 37  
    jaskiniowiex napisa:
    ... Chyba wi璚ej le瘸 ni przepracowa bo w 鈔odku czysty jak n闚ka ....

Czysto嗆 nie jest wyznacznikiem ilo軼i pracy. Wystarczy, 瞠 pracowa w jakim "profesjonalnym" miejscu (np. serwerownia) gdzie panuj takie w豉郾ie warunki.

Niemniej sprz皻 bardzo ciekawy tym bardziej, 瞠 wspominasz o niskiej cenie. Sprawd kondensatory czy nie s napuchni皻e - ich stan powie wi璚ej o ilo軼i przepracowanych godzin.

[edyta]
    Je郵i to nie tajemnica - ile zap豉ci貫 za tego Matrix'a (mo瞠 by na priv) ? 3,7kW mocy to ciekawa gratka ;)
    misiek1111
    Poziom 25  
    jaskiniowiex napisa:
    Gmina organizowa豉 dofinansowanie do kolektor闚 s這necznych...W sali siedzia豉 spora liczba ludzi w wieku podesz造m

i za這輳 si, 瞠 nie poinformowano ich o tym, 瞠 od dofinansowania trzeba na dzie dobry zap豉ci podatek, no ale przecie na pewno b璠zie si to op豉ca這...
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Wentylatory naci庵n zawsze kurzu , a po wydmuchaniu py逝 na elementach jeszcze zostaje taki osad , a w tym w 鈔odku jest czysto jak by dopiero wyszed z fabryki . Musia by by ka盥y element pojedynczo wyczyszczony - raczej nie mo磧iwe .
    Dzia豉 bardzo dobrze , i jest bardziej stabilny przy w陰czaniu obci捫e ni ten inverter volta , mam w warsztacie jedno pomieszczenie zasilane power-ledami ale bez 廝鏚e pr康owych . https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2905006.html , Dzia豉 bez zmian do teraz, fajnie wida jak si w陰cza obci捫enia . Najlepiej jak si w陰czy gor帷e powietrze ze stacji lutowniczej . Na Matrixie o鈍ietlenie nic nie mruga , na " volcie ' ju tak .

Tylko jest to wersja 60Hz, ale to akurat w niczym nie przeszkadza .
    Jeszcze wy鈍ietla 瞠 nie ma komunikacji z akumulatorami w oryginalnych akumulatorach s jakie czipy , ale do poprawnej pracy mu to nie przeszkadza .
    Co do ceny , da貫m za niego mniej ni za tego "volta' na allegro , ale ceny s ro積a na eBay kosmiczne nawet po 3000 USD . To by豉 raczej okazja , by貫m osobi軼ie po niego i go嗆 mia koparki do bitcoin i co czuje 瞠 kupi go w tej walucie a sprzeda za Pln :)
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Witam , og鏊nie pierwszy etap budowy tej mojej szalonej instalacji uwa瘸m za zako鎍zony . Frustruje mnie jeszcze, 瞠 domu nie podpi掖em , zgod zaplombowania licznika za豉twi貫m , nawet firm tez za豉twi貫m , a teraz czekam a zrobi proceder od陰czenia mnie od s逝pa na czas wykonania pracy , licznik b璠zie teraz gdzie mam przy陰cze kablem ziemnym do domu, na zewn皻rznej elewacji .
    Apokalipsa proceder闚 itp .
    Jak ju to przebuduj i nawala tuzin plomb to ten licznik b璠zie tylko dekoracj, mog go sobie kontrolowa po kilka razy w tygodniu :) .
    Dopiero za rok rozwi捫e z nimi umow , a rozbuduje to do planowanej pe軟ej mocy .

Dla ciekawskich ile mnie wysz豉 ca豉 ta zabawa .
    Panele nie wi璚ej ni - 13,000 z - 26 szt " Risen "260 wat , ro積ie kupowa貫m po 450 z - 500 z szt przy czym jeden rozbi貫m
    Akumulatory - 4800 z , - 24 szt
    inwertery - 3600 z , 2szt
    regulatory mppt 4400 z , 2szt
    kable 1600 z
    Ca貫 aluminiom do monta簑 paneli 800 z .
    reszta drobnicy ok 1000 z przy czym co tam mia貫m .
    sumuj帷 29200 z .

Do tego dojdzie przebudowa licznika .
    Koszt turbiny wiatrowej licz na ok 15000 z - ok 10kW . Producenci wiatrak闚 w cenie 100000 tys - 10 KW chyba mieli d逝gi lot z tego wiatraka na g堯wk .

Przy czym jak by kto chcia zrobi tego typu instalacj i wszystko kupi nowe prosto ze sklep闚 z firma kt鏎a by to zamontowa豉 .
    Proste liczenie akumulatory 24 szt ok 1000 z szt - 24000 z - zani篡貫m troszk ok 26000 z - realna cena .
    Panele 鈔ednio 750 z szt - 19500 .
    Z uproszczenia bez 70000 - 80000 z raczej nie co startowa .

Wyt逝macz troszk jak mi to dzia豉 , zreszt co tu t逝maczy .
    Jedna sekcja jest mocniejsza o dwa panele . Sumaryczna moc paneli 6760 wat .
    Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej

Skrzynka zabezpiecze po stronie niskiego napi璚ia . Zabezpieczania bezpiecznikami mocy - wej軼ia na regulatory , wyj軼ia z regulator闚 i wej軼ia na inwertery . Akumulatory utrzymuj napi璚ie 52 volty bez 豉dowania , Regulatory jak pracuj to utrzymuj 54,5 volta i wi璚ej nie dopuszczaj .
    Przy takim zu篡ciu 300 wat przez ca豉 noc i tak s pe軟e, napi璚ie wynosi 51,5 .
    Z rana ich tylko mu郾ie i to wszystko . Przypuszczam 瞠 wytrzymaj ok 3-4 dni bez 豉dowania .
    W徠pi ze jakie 瞠lowe wynalazki s w stanie dor闚na 篡wotno軼i tym pancernym ogniwom trakcyjnym .
    Mam z tym styczno嗆, s one 豉dowane pr康ami 120 A przez 4 godz nast瘼nie 60 A s takie co maj po 1500 cykli i jeszcze dzia豉j i maj z 10 lat . Przy takim 豉dowaniu to si normalnie w nich gotuje elektrolit i wydziela si sporo wodoru :) .
    Do tego s eksploatowane, w sparta雟ki spos鏏 zimno , ciep這 i wstrz御y .
    U mnie to jest tylko takie muskanie a nie 豉dowanie a te kt鏎e za豉twi貫m s w idealnym stanie ok 100 cykli - permanentnego 豉dowania .

Prze陰czniki dwa , tr鎩fazowe z po陰czonymi r闚nolegle stykami - 189 A, s逝膨 do od陰czenia paneli od regulator闚 i mo積a za ich pomoc prze陰czy dowolna sekcje na dowolny regulator, awaryjnie jak by si jeden regulator si zepsu , ca造 dach prze陰czy na jeden, a zepsuty spokojnie zdemontowa
    w on-grid by to nie przesz這 ale tutaj gdzie pr康 zale篡 od obci捫enia i stopnia na豉dowania akumulator闚 - mo積a .
    Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej

Skrzynka 230 volt, prze陰cznik do wyboru inwerter闚 , gdyby si jeden zepsu b造skawicznie mo積a prze陰czy na drugi , ka盥y ma osobne bezpieczniki po stronie 50volt . Chi雟ki uk豉d pomiarowy :D .
    Jeszcze jest stycznik kt鏎y rozwiera fazy , po prze陰czeniu tego prze陰cznika na zero , Jeszcze b璠zie drugi stycznik, oby dwa b璠 wy陰czne przez UKSI - Przy sieci IT musz by oby dwie fazy rozwarte. Na razie jest standardowo jedna faza uziemiona - dop鏦i mam przy陰cze sieci :) .Ten co tam jest zabezpiecza przed zwarciem mi璠zyfazowym gdybym powr鏂i do starej konfiguracji, zasilania z energetyki - na razie , Dom ma zasilanie ka盥ego pietra z innej fazy tak samo budynek obok .
    Za陰czane jest to na dwa razy , prze陰cznik i przyciski .

Co do wiatraka powoli b璠 zalewa fundament , 2,5 metra betonu by這 by za du穎 :D zasypa貫m ta dziur po gnojniku, ziemia , po zbroje to jeszcze do bocznych 軼ianek , 瞠by tej p造ty nie ruszy這 , i 0,5 metra betonu wystarczy .
    Post瘼 jest .

Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej

Uk豉d do grzania bie膨cej wody niebawem tez zrobi .
    gaz4
    Poziom 32  
    Wychodzi mi 4.3 tys z za kW instalacji off grid - nawet on grid trudno tak tanio zrobi ;)

Piszesz, 瞠 zrobisz sie IT. Dlaczego zdecydowa貫 si na t wersj i czy masz do鈍iadczenie w tym temacie? Jakie UKSI zastosowa貫? Czy nadaje si do DC?
    prose
    Poziom 33  
    gaz4 napisa:
    Wychodzi mi 4.3 tys z za kW instalacji off grid - nawet on grid trudno tak tanio zrobi
    Nie przesadzaj on grid zrobisz za 3,5 do 4 ty jak dobrze poszukasz. Chyba 瞠 firm zam闚isz to mo瞠sz zap豉ci 8 ty.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Gaz4 , IT raczej lepsze rozwi您anie , nie chce mi si robi 瘸dnych uziom闚 , kopa , robi pomiar闚. Zaraz obok id mi g堯wne rury centralnego ogrzewania, wystarczy ze tylko podepn ziemi UKSI pod te rury - jako punk odniesienia i mam za豉twione wszystko , 陰cza si ze wszystkim , po陰czenia wyr闚nawcze i uziom. Po drugie w inwerterach s transformatory i pe軟ia role separuj帷a, up造w do ziemi w tej instalacji kt鏎a ju jest podpi皻a jest praktyczne 瘸den i mo積a si wtedy z豉pa fazy i nic . Tak瞠 nawet bez UKSI te da rad , z ciekawo軼i przetestowa貫m to :) :) .

Mam takie sk這nno軼i ze robi wszystko pod napi璚iem , a w tym starym systemie co chwile mnie kopnie , bo nie ma nawet wy陰cznika r騜nicowego . Jeszcze jest jedna kwestia bardzo wa積a , do gniazdek nie dochodz przewody ochronne w wi瘯szo軼i domu, wiem kto to robi , chocia dom ma ok 20 lat i przewody s 2,5 mm , ale tak 70 procent gniazdek poza niekt鏎ymi wyj徠kami ma po陰czenie dwu篡這we bez PE .
    Jest mi znana historia tego , ale wtedy nie mia貫m na to wp造wu . Tak瞠 np ; w jednym pokoju na cztery gniazdka jedno ma uziom - taki pod陰czony .
    Wi瘯szo嗆 urz康ze jest 2 klasy ochronno軼i .

Zastosuje " UCMI " albo " RRGx05 " Co do tego pierwszego raczej musia bym zadzwoni , ile by kosztowa這 , bo dla kopal cena jest 6-7 razy wy窺za , a po s御iedzku na w豉sna potrzeb cena tez b璠zie inna .
    RRGx05 - kosztuj ok 500 -1000 z .

My郵a貫m nad tym ogrzewaniem wody i stwierdzi貫m ze nie b璠 si bawi w 瘸dne grza趾i nieefektywne .
    Tylko kupie pomp ciep豉 Meeting MD20D - dosy fajne parametry , wed逝g mnie bez Problemu poradzi sobie z bojlerem 150 litr闚 prawie przez ca造 rok , nie wiem ile czasu realnie zajmie jej ogrzanie tej wody ale przypuszczam 瞠 nie wi璚ej ni 1 godz p騧niej tylko podtrzymanie .
    Za dnia ten system powinien sobie poradzi z tak cykliczna prac , bez wi瘯szego nadwyr篹ania w ka盥ych warunkach pogodowych , a na noc zrobi jakie sterowanie kt鏎e b璠zie ja automatycznie wy陰cza .

Chodzi mi po g這wie jeszcze jedna pompa ciep豉 tylko wi瘯sza do ogrzewania ca貫go domu , tylko silnik kt鏎y by taki system musia non stop ci庵n帷, mia by moc ok 2-3 KW- 24 godz na dob , czyli przy systemie 48 volt-owym pr康 na wej軼iu inwertera 40 - 60 A , non stop 24 na dob . Nie wiem czy ma to racje bytu .

Chcia貫m zrobi takie ogrzewanie , ale jest za du穎 niewiadomych i za du穎 zale積o軼i .
    Nawet gdybym do這篡 dwa obrotowe stela瞠 - i podwoi moc tej instalacji i zrobi drugi taki system tylko do nap璠u samej pompy . Pomys nie jest a tak skre郵ony, raczej wszystko b璠zie zale瘸這 od tego wiatraka .

Trzeba b璠zie to po kolei sk豉da i testowa w praktyce w skali roku .
    gaz4
    Poziom 32  
    Ja mam w po這wie domu rozprowadzone DC kt鏎e w zale積o軼i od poboru bojlera waha si w granicach 100-160V. Teraz prawie wszystko jest na zasilaczach impulsowych kt鏎e bez problemu dzia豉j >100V wi璚 teoretycznie wystarczy這by doda aku 110V + jakie drobne elementy i mam sie a'la Edison ;) W tej chwili chyba 80% mojego sprzetu mo瞠 chodzi na w/w DC, najwi瘯szym problemem s lod闚ki lecz tu te mam pewne alternatywy wi璚 nie widz wi瘯szego sensu robienia AC. Na razie tylko si nad tym zastanawiam bo pr康 z gniazdka tani lecz jak dowal op豉t za moc ca趾iem oderwan od zu篡cia + "transfery statystyczne" za brak 15% OZE po 2020r to r騜nie mo瞠 by. W tej chwili u篡wam DC do bojlera i tego co akurat mam pod r瘯: 豉dowanie aku do wiertarek, gotowania obiad闚, zasilania radia itp. Aby m闚i o sieci, a nie prowizorce nastawionej na ogrzewanie i okazjonalne gotowanie brakuje mi tylko UKSI. Cena 500-1000z jest ca趾iem atrakcyjna, b璠e musia wiecej poczyta o RRGx05 czy ew. nada sie do mojej potencjalnej "sieci".

Popatrzy貫m na parametry tej pompy ciep豉 i nie wiem czy to na pewno dobry wyb鏎 o ile nie chcemy klimatyzacji jako dodatkowej funkcji. Przy temp. powietrza +20 stopni i nagrzewaniu wody w bojlerze do 55 stopni ma moc ch這dzenia 5 kW i szybko嗆 grzania wody 130l/h przy 1.8 kW na wej軼iu. Grza趾a 1.8 kW wystarczy do ogrzania 150l wody o 10 stopni w ci庵u 1h czyli bez pompy woda b璠zie grzana 3-4x wolniej ni z ni (przy w/w temp. powietrza COP okre郵ono na poziomie 3.8). S瘯 w tym, 瞠 im wi瘯sza r騜nica temp. tym ni窺zy COP, nagrzanie bojlera do 60 stopni zmniejszy r騜nice mi璠zy pomp i grza趾 (czyli de facto COP) do ok. 3, a przy 70 stopniach prawdopodobnie do ok. 2. Iaczej m闚i帷 im cieplejsza woda w bojlerze tym mniejsza r騜nica mi璠zy prostackim grzaniem przy pomocy grza趾i i z u篡ciem pompy ciep豉. To samo zachodzi gdy spada temp. pobieranego powietrza i ju jesieni COP mo瞠 spa嗆 poni瞠j 2 przy 50 stopniach w bojlerze, a o mocniejszym nagrzaniu b璠zie mo積a jedynie pomarzy...

Z drugiej strony da si opracowa uk豉d kt鏎y zdejmie nadwy磬i mocy gdy aku zostanie na豉dowany i przekieruje je do bojlera, a latem tych nadwy瞠k b璠zie a nadto. Braki wyst徙i od jesieni do wiosny lecz wtedy pompa ciep豉 te nie b璠zie zbyt wydajna i mo瞠 okaza sie, 瞠 tracimy podw鎩nie: by ogrza wod pompa d逝go chodzi obci捫aj帷 aku, a to odbije si na tym co zakumulujemy na noc i pochmurne dni. Alternatyw jest mocna (np. 5 kW) grza趾a w bojlerze kt鏎a mo瞠 poczeka do na豉dowania aku i gdy te b璠 pe軟e w ciagu 1h ogrza 150l o ok. 40 stopni. Innymi s這wy bez wzgledu na temperatur na zewn徠rz (a im zimniej tym PV jest wydajniejsze) zrobi to samo co pompa ciep豉 przy temp. powietrza +20 stopni.

Co do pomp ciep豉 to kiedy w TV widzia貫m ciekawe rozwi您anie kt鏎e dobrze wsp馧pracowa這by z PV czy kolektorami. Za dolne 廝od這 robi這 du瞠 stare szambo nape軟ione wod. Latem gdy mamy nadwy磬i ciep豉 po prostu dogrzewano t wod, a w zamian zim by豉 o 1-2 stopnie cieplejsza ni bez dogrzewania co korzystnie wp造wa這 na COP. W wielu wypadkach jest to bezinwestycyjny patent bo obok skanalizowanych dom闚 czesto s stare nieu篡wane szamba. Fakt, 瞠 ciep這 ucieka這 na boki nie jest problemem bo zim wi瘯szo嗆 i tak wraca豉 do szamba (pompa je wych豉dza), zaizolowali tylko g鏎n cz窷.
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Te my郵a貫m nad zasilaniem ca這軼i domu DC , bo teraz to wygl康a, tak podwy窺zam napi璚ie, 瞠by go przes豉 na 10-30 metr闚 , z kolei w ka盥ym urz康zeniu znowu jest prostowane i obni瘸ne . Ca豉 ta standaryzacja na 230 v to jest absurd strat przy takiej instalacji . Jak 90 proc urz康ze jest zasilana 12 volt DC . Wtedy nie trzeba by這 by 瘸dnych inwerter闚 kt鏎e pracowa造 by 24 godz na dob .
    O鈍ietlenie wystarczy tylko kupi 瘸r闚ki led 12 volt i po陰czy po 4 szeregowo , oczywiscie w陰czane po 4 naraz . Jak by nie by這 ka盥a 瘸r闚ka led 230 V ma wbudowana ma豉 przetwornice

Duzo z tym roboty :) bardzo du穎 , ale u mnie jest to realne w wykonaniu bo mam kable rurkach tylko te przeci庵anie , tylko te przeci庵anie i jeszcze nale瘸這 by oddzieli sensownie te dwie sieci .

Ale na 100 proc planuje zrobi sobie k帷ik audiofila :) gdzie wszystkie urz康zenia b璠 bez transformator闚 , przetwornic itp . Wzmacniacz zasilany + 24 - 0 - - 24 , komputer bez zasilacza ATX, monitor , telewizor itp. Proste do zrobienia bo dowolne napi璚ie co 2 volty mo積a pobra z akumulator闚 a 鈔odek po陰czenia akumulator闚 b璠zie zerem do zasilania symetrycznego . Akurat mam tak wszystko usytuowane 瞠 wystarczy z przewierc si przez stropy po linii prostej do g鏎y na pi皻ro , do pokoju gdzie chcia豚ym sobie to wszystko urz康zi . Jak mierzy貫m wystarczy 11 metr闚 , kabel 5x6mm2 . Najlepiej dwa takie 瞠by mo積a pobra ro積e napi璚ia . +24-0-24 +12-0-12 i 6 volt .

Tutaj mam pewien dylemat bo dok豉dnie nie wiem czy dysk twardy i p造ta g堯wna przetrawi te 6v- 6,4 volt zamiast standardowo 5v .

Ta pomp musz jeszcze przemy郵e .
    kotuniunia
    Poziom 29  
    jaskiniowiex napisa:
    Ca豉 ta standaryzacja na 230 v to jest absurd strat przy takiej instalacji

No ale lod闚ce to ju tego nie powiesz. Muszisz ca造 nap璠 zmieni, nie to lod闚ka na gaz lub parownikowa.
    gaz4
    Poziom 32  
    Kiedy dyskutowa貫m na temat najlepszego systemu zasilania wprost z aku i stwierdzi貫m, 瞠 optymalne by這by poci庵ni璚ie 4 篡這wego kabla z napi璚iami 12V, 24V i 110V. Pierwsze dla urz康ze kt鏎e i tak pracuj na 12V, drugie dla o鈍ietlenia itp. by nie przeci捫a 12V wysokim ampera瞠m i 110V dla reszty (zasilacze impulsowe na inne napiecia ni 12V i 24V, kuchenki oporowe itp). Ale gdyby zrobi -24V, 0, +12V, +110V to przy 4 kablach mamy dodatkowe napi璚ia i dodatkowe mo磧iwo軼i. Na dobr spraw jak kto chce si definitywnie od陰czy od elektryk闚 i zdecyduje si na DC mo瞠 zrobi na trzech 篡豉ch: -12V, 0, +110V bez konieczno軼i wymiany kabli :)
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Przespa貫m si z tym, i przerobi w obu dwu budynkach o鈍ietlenie, ale na power LED , bez 瘸dnych 廝鏚e pr康owych , traf , itp na system 36 voltowy . B璠zie z tym troszk zabawy i b璠zie to czasoch這nna przer鏏ka .
    Budynek kt鏎y mam podpi皻y, jest ju ca造 na power LED zostaje tylko zmiana konfiguracji po陰cze i powywalanie traf .
    Przy akumulatorach do這輳 jeszcze jedna skrzynk z zabezpieczeniami i uk豉d regulacji napi璚ia tak 瞠by mo積a by這 regulowa zu篡wanym pr康em .
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    gaz4 napisa:
    Kiedy dyskutowa貫m na temat najlepszego systemu zasilania wprost z aku i stwierdzi貫m, 瞠 optymalne by這by poci庵ni璚ie 4 篡這wego kabla z napi璚iami 12V, 24V i 110V. Pierwsze dla

Moim zdaniem lepiej i嗆 w kierunku bez przerwy pracuj帷ego inwertera o niskich stratach w豉snych i wpi璚ie si nim w obwody 230V.
    Tak mam w kamperze i si sprawdza.
    Tak instalacj zamierzam te zrobi w domu i stopniowo przy陰cza do niej lub od陰cza poszczeg鏊ne obwody.
    gaz4
    Poziom 32  
    Jak zwykle bywa s dwie szko造: jedna zaleca dostosowanie paliwa do istniej帷ych silnik闚, a druga silnik闚 do nowego paliwa ;) Ka盥e rozwi您anie ma swoje wady i zalety, a ja stawiam na prostot w d逝窺zym terminie. Poza ni窺z sprawno軼i ka盥y dodatkowy element w instalacji off grid zwi瘯sza ryzyko braku pr康u przez d逝窺zy czas bo pad jaki drobiazg bez kt鏎ego ca這嗆 nie mo瞠 dzia豉. Z tego powodu stawia豚ym raczej na dostosowanie sprz皻u do DC bo awaryjnie nawet w 鈔odku zimy mo積a pod陰czy si bezp. do PV uzyskuj帷 mo磧iwo嗆 ugotowania obiadu czy zasilenia wa積ego elementu domowej instalacji. Niedawno wy豉czyli mi na kika godzin pr康 (nota bene pierwszy raz od bodaj瞠 dwu lat) wi璚 znowu ca趾iem powa積ie zastanawiam si nad do這瞠niem aku i zrobieniem powa積iejszego off grid ni obecne DC wspierane w kluczowym miejscu (pompa CO) przetwornic. Wszystko zale篡 od polityk闚 czyli wysoko軼i op豉t za "rynek mocy" oraz metody jej pobierania. Je郵i b璠 wysokie i liczone rycza速em jak obecna "op豉ta przej軼iowa" (78 z rocznie!) najrozs康niejszym wyj軼iem b璠zie obni瞠nie poboru poni瞠j 1200 kWh (ni窺ze op豉ty, 22.8z) lub nawet 500 kWh (najni窺ze op豉ty sta貫, zaledwie 5.4 z), a reszta z PV. 500 kWh rocznego poboru spokojnie wystarczy na lod闚ki i inne ktorych nie da si zasila z DC. A 70 z rocznych oszcz璠no軼i da這by szybszy zwrot z inwestycji w PV o jakie 2-3 lata, po doj軼iu pdobnych op豉t za "rynek mocy" b璠 kolejne 2-3 lata.

http://konradswirski.blog.tt.com.pl/rynek-moc...-niewtajemniczonych-o-co-chodzi-w-rynku-mocy/

"Rynek Mocy – to pomys, aby do naszego rachunku dopisa jeszcze jedn pozycj– pewnie zostanie wymy郵ona jaka ciekawa nazwa – np. op豉ta strategiczna, mocowa lub gwarancyjna, wtedy ka盥y z nas zap豉ci kilka dodatkowych z這tych miesi璚znie. Ile konkretnie b璠zie wynosi ta op豉ta to zale篡 o tego jak du篡 planujemy rynek mocy czyli ile pieni璠zy chcemy finalnie przekaza nowym i istniej帷ym elektrowniom oraz ile gwarantowanych MW w „gotowo軼i” chcemy sobie zagwarantowa."

"Ocenia si, 瞠 Rynek Mocy w Polsce potrzebuje pewnie od 2 do 4 mld PLN rocznie, co oznacza b璠zie w ekstremalnych przypadkach nawet kilkana軼ie dodatkowych z這tych miesi璚znie (taka op豉t dopisuje si do rachunku jako sta陰 p豉tno嗆 miesi璚zn -a nie od ka盥ego kWh- i to w zale積o軼i od wielko軼i zu篡cia energii – sprawiedliwie duzi konsumenci p豉ca wi璚ej). "
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Przejrza貫m ofert scalaczk闚 w TME , nawet nie wiedzia貫m ze takie uk豉dy s .
    Ju sobie zatwierdzi貫m zrobienie centralnego, uk豉du sterowania o鈍ietleniem oczywi軼ie pracuj帷ego bez inwertera . Oczywi軼ie b璠zie monitowa stan na豉dowania akumulator闚, i dostosowywa napi璚ie tego o鈍ietlenia led , tym samym zu篡wany przez nie pr康 . Do這輳 do tego jeszcze sterowanie z pilot闚, tak 瞠by mo積a ustali warto嗆 o鈍ietlenia w domu dla wygody .

Zademonstruj jak zrobi , bo ju si za to wzi掖em , co trzeba ulepsza .:) :) .
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Kolejny drobny krok w walce z t instalacj .
    Licznik przebudowany na elewacje zewn皻rzna , powoli mija czwarty dzie od przebudowy i super, prawie o tym p騧niej . Tam gdzie by licznik wszystko wy krosowa貫m i da貫m prze陰cznik , energetyka w豉sne zasilanie , Bezpieczniki zespolone odcinaj oby dwie fazy , Prze陰cznik tr鎩fazowy 100 A prze陰cza uk豉d TNC-S na IT . Jeszcze nie mam uk豉du pomiarowego . Ale sama separacja od ziemi dzia豉 super , mo積a spokojnie wk豉da 鈔ubokr皻 do gniazdka i 豉pa si kaloryfera :D :D , a podpi皻e s dwa dosy spore budynki .
    Jak kiedy to by這 po staremu pr康 ra瞠nia ko鎍zy si jak si pali bezpiecznik topikowy 25A .
    Do przy陰cza z energetyki nie wiem czy ma sens kupowa r騜nic闚k jak i tak b璠zie to nieu篡wane a na wiosn wywal im ten licznik za p這t .

Na ta przebudow licznika utopi貫m 1400 z .
    Przebudowa licznika z wewn徠rz budynku na elewacje jest w pe軟ym gratisie w Tauronie . Tylko ze trzeba sobie wynaj望 firm kt鏎a to przebuduje i kt鏎ej trzeba zap豉ci . Tak瞠 za darmo jest wielkie zero .

Na razie za wielkie ryzyko 瞠by si odci望 bez przetestowani tego wszystkiego .

Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej Plan budowy elektrowni wodno i s這necznej

Wszystko dzia豉 super, opr鏂z pralki, jaki pseudo in篡nier z elektroluxa, by za d逝go w Holandii, zrobi sterowanie obrot闚 tej pralki poprzez bardzo szybkie w陰cznie silnika , Pseudo PWM w陰czaj帷y silnik a nie zmieniaj帷e cz瘰totliwo軼i .
    Generuje to takie piki 瞠 te inwertery a trzeszcz . Dzia豉 ale to nie ma sensu .
    畝den odbiornik nie generuje takiego hardkoru .
    Jak by by豉 starego typu pralka to by dzia豉豉, bez jakie pseudo elektroniki .

Musz co z tym wymy郵i, na razie przepn piwnice z t pralk na energetyk . Kupi inna pralk tylko jaka .

Piekarnik dzia豉, toster, frytkownica, 瞠lazka, kompresor itp - 2 KW poboru, nie ma problemu . Pozosta貫 rzeczy, to 瘸den problem . Do kuchni kupi p造t indukcyjna zamiast gazu . Nie wiem jeszcze ile dok豉dnie mo積a z tego wydusi , ale jak firma przebudowywa豉 ten licznik, mia貫m ich podpi皻ych i u鈔edniony pob鏎 by 2,5 KW -3kW przez - ok 6 godz, odkurzacz do py逝 i szlifierki i m這t pneumatyczny . a s這鎍a za bardzo nie by這. Inwertery mam zabezpieczone bezpiecznikami 50 A i jeszcze si nie spali造. Potem ok 1 godz i regulatory pokazywa造 ze akumulatory s ju na豉dowane .
    Tak瞠 z ta pompa ciep豉 raczej nie by這 by problemu .
    Po za tym zu篡cie wynosi 60 wat idzie do powietrza - tyle zu篡waj odbiorniki , monitory, telewizory itp na czuwaniu .
    Po za tym od 200 - 500 wat w trybie ci庵造m przez 24 dob. Ten inwerter z volta pokazuje ca造 czas 100 proc na豉dowania .

Przez te w陰czanie odbiornik闚 indukcyjnych id spore piki, Przypuszczalnie pralka uszkodzi豉 oby dwa regulatory MPPT , Pierwszy ubi貫m spawark . Jeden ju naprawi貫m i jest OK a drugi po raz drugi a przyjd mi tranzystory - znowu :D :D . Na 100 proc przebija diody zwrotne w tranzystorach a z racji i naprawi貫m ten kt鏎ego wcze郾iej nie rozbiera貫m to musia貫m wyci望 tranzystory i teraz nie wiem kt鏎e tranzystory pad造 . Objawy regulatory dzia豉j ale podaj napi璚ie zwrotne z akumulator闚 do paneli po zmroku . Kiedy napi璚ie akumulator闚 jest wy窺ze od napi璚ia paneli .

Na wyj軼ia regulator闚 da貫m zespolony filtr CLC plus warystor . Le瘸造 mi w szafce, dosy fajne rdzenie to zrobi貫m .
    Chyba dam jeszcze podobny filtr na akumulatory, tylko w wi瘯szym wykonaniu .
    Do skrzynki 230 V - wyj軼iowej inwerter闚 te .
    Powinno to za豉twi sprawy t逝mienia ro積ych pik闚 .

Instalacj w budynku gospodarczym przerobi貫m i oddzieli貫m obwody o鈍ietleniowe od 230 V , kable DC id r闚nolegle z 230 volt w puszkach pooddzielane , wywali貫m wszystkie trafa 廝鏚豉 pr康owe itp, power LED zasilane bezpo鈔ednio z akumulator闚 . Sprawno嗆 tego o鈍ietlenia chyba wykracza poza normy unii europejskiej , Tylko boje si 瞠by jaki pik nie przeszed przez inwerter na akumulatory i nie upali jakie diody . Tak瞠 do zrobienia ca造 uk豉d zabezpiecze i sterowania . P騧niej przer鏏ka domu . Wbuduje tam uk豉d kt鏎y b璠zie wykrywa przep造w pr康u pomi璠zy instalacja DC a 230 V - 瞠by nie dosz這 do przypadkowego po陰czenia tych dw鏂h sieci .

Budowa trwa , w nast瘼nym tyg kupie agregat i spr鏏uje go przerobi na wod鏎 - zobaczymy , by這 by zar帳iste perpetuum do zasilania pomp ciep豉 .

Eksperymentowa貫m tez z silnikami na magnesach sta造ch - da si zrobi , tylko musz utoczy na tokarce porz康ny wa z tworzywa , bo na razie lata造 mi magnesy po warsztacie .
    Silnik musi by wielobiegunowy min 8 biegun闚 w uk豉dzie magnetycznym dzia豉j帷ym podobnie do zawor闚 w aucie - pokarz jak zrobi :D . co mia貫m na my郵i .

P騧niej jeszcze ciekawi mnie silnik wirowy i zabawa z rezonansem .
    gaz4
    Poziom 32  
    Po co przerabia na wod鏎? To same problemy, od liczby metanowej wodoru kt鏎a wynosi 0 zaczynaj帷. Je瞠li ktos mysli o magazynowaiu nadwy瞠k energii to lepiej metan, co prawda trzeba gdzies zdoby CO2 i zrobi instalacj do syntezy ale znikaj niemal wszystkie problemy jakie sprawia wod鏎.
    hostii
    Poziom 24  
    jaskiniowiex napisa:
    Te my郵a貫m nad zasilaniem ca這軼i domu DC

Ja mam w domu praktycznie wszystkie urz康zenia DC na jednym zasilaczu 12V/160W....dekodery,rutery,chmur,konwertery,stacje pogody...jak trzeba mam redukcje z 12V->9v lub 5V. Jako redukcje na 5V mam 豉dowark samochodow, nawet telefony 豉duj z tego zasilacza. Minus taki 瞠 kabel to min 1mm2 bo za du篡 spadek napi璚ia. Do zasilacza podpi皻y jest aku dla zapewnienia ci庵這軼i.

W planach chc do tego aku pod陰czy regulator z 1 lub 2 panelami co da taki ma造 on-grid, jak b璠zie nawet 10w z paneli to podniesie napi璚ie i zasilacz w tym momencie pobierze o 10W mniej.Wszystko jest oczywi軼ie narazie teori, ale powinno dzia豉 :)
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    gaz4 napisa:
    Po co przerabia na wod鏎? To same problemy, od liczby metanowej wodoru kt鏎a wynosi 0 zaczynaj帷. Je瞠li kto my郵i o magazynowaniu nadwy瞠k energii to lepiej metan, co prawda trzeba gdzie zdoby CO2 i zrobi instalacj do syntezy ale znikaj niemal wszystkie problemy jakie sprawia wod鏎.

Przyjrza貫m si tym wynalazkom na you tube , jest bardzo proste .
    Porobienie zbiornik闚 do elektrolizy wody jest bardzo proste, do tego trzeba dosy mocny prostownik z AC 230 V , na DC 12 V do zasilania elektrod . Na bie膨co produkujesz wod鏎 i podajesz go do ga幡ika zamiast benzyny .
    1/4 p鎩dzie do procesu elektrolizy a ok 1/2 ci zostaje , przy agregacie o mocy ok 10 KW dosy sporo , wystarczy do nap璠u mocnej pompy ciep豉 . Pozosta豉 1/4 zapas 瞠by nie uszkodzi agregatu .

Nawet jak bym mia agregat zarzyna co 3-4 lata i kupowa nowy to jest bardzo op豉calne na zim .
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    hostii napisa:
    jaskiniowiex napisa:
    Te my郵a貫m nad zasilaniem ca這軼i domu DC

Ja mam w domu praktycznie wszystkie urz康zenia DC na jednym zasilaczu 12V/160W....dekodery,rutery,chmur,konwertery,stacje pogody...jak trzeba mam redukcje z 12V->9v lub 5V. Jako redukcje na 5V mam 豉dowark samochodow, nawet telefony 豉duj z tego zasilacza. Minus taki 瞠 kabel to min 1mm2 bo za du篡 spadek napi璚ia. Do zasilacza podpi皻y jest aku dla zapewnienia ci庵這軼i.

W planach chc do tego aku pod陰czy regulator z 1 lub 2 panelami co da taki ma造 on-grid, jak b璠zie nawet 10w z paneli to podniesie napi璚ie i zasilacz w tym momencie pobierze o 10W mniej.Wszystko jest oczywi軼ie narazie teori, ale powinno dzia豉 :)

Po co to wszystko? To co zaoszcz璠zisz na stratach falownika oddasz w rezystancji przewod闚 niskiego napi璚ia.
    S dwa problemy z falownikiem domowym i wykorzystaniem obwod闚 230V do zu篡cia energii akumulator闚 12V. Pob鏎 mocy pracy ja這wej inwertera i straty na przetwarzaniu.

Straty na przetwarzaniu to nawet 7%. Jednak przy typowych, kilkunasto - kilkudziesi璚iometrowych odleg這軼iach przewod闚 w domu straty na DC b璠 jeszcze wi瘯sze. Pod陰czenie g逝piego komputera na typowych 2,5mm2 jest niemo磧iwe. Mo瞠my u篡wa tylko urz康ze niskiej mocy, a i to po wydaniu znacznej kwoty na grube przewody.

Policz dla mnie. Typowa d逝go嗆 obwodu to 15m. 字edni ca這dobowy pob鏎 energii 400W. Minimalna grubo嗆 przewodu dla obwodu 400W to 20mm2.
    Za堯禦y 瞠 b璠 mia inwerter 12V/2000W i chcia豚ym mie mo磧iwo嗆 korzystania z tej mocy na ka盥ym obwodzie domu i akceptuj straty do 7% (takie jak obecnie u篡wany m鎩 falownik). To wymaga rozprowadzenia przewod闚 100mm2!!! :D

Ja這wy pob鏎 energii przez inwerter kamperowy to 4W. Czyli przez 24 godziny zu篡je 0,1kWh. Pomijalne. Gorzej b璠zie wygl康a豉 sprawa z wykorzystaniem UPS. Musze to zmierzy.

Zalety rezygnacji z instalacji 12V: niskie ryzyko po瘸ru, prostota, niskie straty na przesy豉niu energii, mo磧iwo嗆 r璚znego lub automatycznego prze陰czania obwod闚 na zasilanie akumulatorowe off grid lub ZE, oszcz璠no軼i finansowe, wykorzystanie obecnych obwod闚, nie trzeba uk豉da bardzo grubych kabli o przekroju 100mm2.
    hostii
    Poziom 24  
    Jan_Werbinski napisa:
    Po co to wszystko?

g這wnie te chodzi o to 瞠 niewa積ie co dzieje si z zasilaniem 230V czy to ZE czy off-grida urz康zenia zawsze chodz, a s to urz康zenia o wysokim piorytecie dla mnie i nie chce 瞠by si wy陰cza造, a s to urz康zenia o niskim poborze oryginalnie zaprojektowanie dla 12V (wystarczy wtyczka zasilaj帷a)dlatego 1mm2 do ka盥ego urz康zenia jest wystarczaj帷y,b康 pasywne POE. Ka盥y zasilacz ma tak瞠 pob鏎 w豉sny, a tak mam tylko jeden. W tej chwili urz康ze pracuj帷ych na jednym zasilaczu jest 23. Narazie mam problem z przekrojem pomi璠zy jednym panelem dystrybucyjnym 12V a drugim bo mia貫m po這穎ny kabel 2,5mm2 i jest za cienki i spadek napi璚ia jest 0,5V na 10m, trzeba to wymieni, ale troch brak czasu. Kolejny minus taki 瞠 swithe 24 portowe s na 230V a ingerowa ju nie che....

Jan_Werbinski napisa:
    automatycznego prze陰czania obwod闚 na zasilanie akumulatorowe

nie ma prze陰czania bo aku pracuje r闚nolegle z zasilaczem