Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Q1TXRX - Jak ustawić piec Vaillant Ecotec Pro 226 do współpracy ze sterwonikiem

smoq5 17 Oct 2016 13:22 3240 4
 • #1
  smoq5
  Level 13  
  Dzień Dobry
  Posiadam kocioł jak w temacie (Vaillant Ecotec Pro 226) wraz z podpiętym sterownikiem Euroster Q1TXRX - i teraz pomimo zapoznania się z instrukcją jednego i drugiego urządzenia mam problem z tym, żeby to działało, ponieważ na sterowniku ustawiam sobie przykładowo temp. 22°C stopnie i piec w żaden sposób nie dogrzewa do tylu, trzyma temp. od 20,5°C do 21°C, zwiększenie temperatury na sterowniku do np. 25°C nie daje żadnych rezultatów. Urządzenie sterownika sygnalizuje pomarańczową diodą że rozpoznaje uruchomienie pieca i zieloną, że ma komunikację z nadajnikiem pokojowym. Próbowałem ustawiać odbiornik sterownika zarówno na auto jak i na manual. Czy coś powinno być ustawione na kotle? W tym momencie jego temperatura grzania w obiegu jest ustawiona na 44°C.
  Więc pytanie końcowe brzmi jak to poprawnie ustawić na sterowniku i na kotle?

  I dodatkowe pytanie nr2 ile stopni powinna mieć woda użytkowa, w tym momencie grzanie wodny (zasobnik 120l) ustawione jest na 60°C ale to bardzo ciepła woda, czy można (legionella) i czy jest opłacalne zejście np. do 55°C?
 • Helpful post
  #2
  ls_77
  Level 35  
  smoq5 wrote:
  Czy coś powinno być ustawione na kotle? W tym momencie jego temperatura grzania w obiegu jest ustawiona na 44°C.
  Więc pytanie końcowe brzmi jak to poprawnie ustawić na sterowniku i na kotle?

  A kto ustawił na kotle 44°C? Samemu ręcznie ustawiałeś, czy masz regulator pogodowy, który wyliczył sobie sam taką temperaturę na kotle według wcześniej ustawionej krzywej grzewczej przez Ciebie lub serwisanta?
  Ten termostat Euroster - daje tylko sygnał do kotła żeby grzał lub się wyłączył. Pewnie ta temp. na kotle jest za niska i dogrzewa tylko do takiej temp. jak mówisz.

  smoq5 wrote:
  I dodatkowe pytanie nr2 ile stopni powinna mieć woda użytkowa, w tym momencie grzanie wodny (zasobnik 120l) ustawione jest na 60°C ale to bardzo ciepła woda, czy można (legionella) i czy jest opłacalne zejście np. do 55°C?

  Zawsze niższa woda w zasobniku na CWU to niższe straty, czyli niższe rachunki, ale to są jakieś ułamki jeśli chodzi o oszczędność. Z drugiej strony niższa temp. w zasobniku to wymóg wygrzewania zasobnika w celu wybicia bakterii.
 • #3
  smoq5
  Level 13  
  Dziękuję za odpowiedź. Na kotle 44°C ustawione ręcznie, czyli dać więcej? Jeżeli tak to na ile?
  Czy przy 55°C rozwija się legionella, bo to 60°C to strasznie dużo i trzeba w kranie ustawiać delikatnie żeby taka gorąca nie leciała i to trochę drażni.
  Czy gdzieś można poczytać o jakichś ekonomicznych nastawach pieca, w sensie czy ma być cały czas włączony, czy na czas wyjścia do pracy wyłączać (wydaje mi się, że później więcej straci na nagrzanie mieszkania, ale może się mylę). @ls_77 może mógłbyś podpowiedzieć przekładając z instrukcji na polski jak się programuje tego Eurostera, ustawiam temepraturę i daję PROG ON? Czy przez parę dni ustawiam normalnie inna na dzień i inną na noc i później jak włączę PROG ON to będzie pamiętał nastawy?
 • #4
  ls_77
  Level 35  
  Musisz ustawić ręcznie na kotle wyższą temperaturę. Ile? To wszystko zależy od wielu zmiennych. Jeśli teraz 44°C to za mało, no to trzeba dać 50° i zobaczyć. Dla kotła kondensacyjnego im niższa temp. tym lepiej (zjawisko kondensacji zachodzi w większym stopniu). Trzeba pamiętać że im na dworze zimniej tym wyższą temp. na kotle będziesz potrzebował. Taką regulację załatwił by regulator pogodowy, a tak regulację "pogodową" musisz sobie zapewnić "ręcznie".
  Termostatu Euroster Q1TXRX niestety nie znam, a teraz nie mam możliwości znalezienia instrukcji. Na nim pewnie możesz ustawić tem. komfortową (na dzień) i obniżoną (ekonomiczną na noc lub gdy nikogo nie ma w domu).

  W zasobniku ustaw taką temp. jak Ci pasuje. Niektórzy nawet ustawiają 45/46/47°C, ale muszą pamiętać o okresowym wygrzewaniu zasobnika.
 • #5
  Euroster Serwis
  Level 16  
  Temperaturę CWU proszę ustawić wedle uznania. Legionella w używanym na co dzień obwodzie domowej instalacji raczej nie ma możliwości wystąpić jednak na wszelki wypadek wystarczy dwa razy do roku podnieść temperaturę powyżej 70 stopni (bo dopiero wtedy jest pewność jej eliminacji) oczywiście pamiętając o puszczeniu gorącej wody przez całą instalację CWU czyli otwarciu kranów oraz pryszniców. Warto również zadbać o regularne usuwanie kamienia z perlatorów kranów oraz pryszniców gdyż również tam Legionella może się rozwijać.
  Jeżeli chodzi o działanie Eurostera Q1TXRX (na euroster.pl są instrukcje do pobrania) włącznik odbiornika AUTO MANU musi być ustawiony na AUTO. Do regulatora należy podejść o rzeczywistej godzinie od której ma być realizowana pierwsza temperatura i włączyć PROG ON (dłuższe wciśnięcie przycisku OK) wtedy też ustawić tę temperaturę. Następnie nic już nie naciskać aż do godziny od której regulator miał by utrzymywać drugą temperaturę i dopiero wtedy taką ustawić (wyłącznie strzałkami bez wcześniejszego naciskania przycisku OK). Po zapamiętaniu przez regulator drugiej temperatury będzie widoczny tylko napis PROG a regulator będzie co dziennie o tych samych porach sam przełączał nastawione poziomy temperatur. Jeżeli w ciągu 24h nie zaprogramuje się drugiej temperatury to regulator również przechodzi w tryb PROG ale będzie utrzymywany tylko jeden poziom temperatury.
  Gdy widoczny jest napis PROG można, o każdej porze, ustawiać regulator ręcznie na dowolny poziom temperatury (bez wcześniejszego naciskania przycisku OK) i ta ręczna (chwilowa) nastawa będzie realizowana tylko do czasu uruchomienia się najbliższej zaprogramowanej wcześniej temperatury.
  Programowanie temperatur trzeba powtórzyć przy wymianie baterii lub gdy znowu włączy się ręcznie PROG ON.