Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autonomiczne samochody w Wielkiej Brytanii - pierwsze próby

ghost666 17 Paź 2016 16:22 1128 0
 • Autonomiczne samochody w Wielkiej Brytanii - pierwsze próby
  Autonomiczne samochody do przewozu osób pojawiły się w ostatni czwartek na ulicach w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy. To bardzo przełomowy moment, gdyż tego rodzaju pojazdy mogą zrewolucjonizować przewozy pasażerskie w tym kraju. Dwumiejscowy pojazd testowany był przez Transport Systems Catapult (TSC) w Milton Keynes na północy od Londynu. TSC planuje wprowadzić na ulicę miasta docelowo 40 tego typu pojazdów. Jak podsumowuje program pilotażowy Neil Fulton, dyrektor programu autonomicznych pojazdów w TSC "jest to krok milowy". "Co czyni ten moment specjalnym, to fakt, że to pierwsze tego rodzaju testy publiczne autonomicznych pojazdów w Wielkiej Brytanii" dodaje Fulton.0

  System póki co testowany jest na pieszych szlakach, gdzie pojazdy poruszają się z prędkością około 7.5 km/h, ale pojawienie się ich na Brytyjskich drogach jest tylko kwestią czasu. Oprogramowanie kontrolujące pojazd - Selenium - opracowane zostało w Instytucie Robotyki Uniwersytetu w Oksfordzie oraz w firmie Oxbotica, będącej spin-offem z tej uczelni. Pojazd do nawigacji w terenie wykorzystuje dane z kamer oraz sensorów laserowych. To co odróżnia ten system od innych jest fakt, że nie korzysta on z GPS.

  "Z zewnątrz niewiele różni się od innych autonomicznych pojazdów, to co odróżnia go od nich to to co ma pod maską, w jaki sposób działa jego algorytm sterowania" opowiada Ingmar Posner, który wraz z Paulem Newmanem kieruje pracami nad pojazdem w Instytucie Robotyki. "Pojazd analizuje i interpretuje swoje otoczenie a następnie porównuje to co widzi z tym, co widział już poprzednio" mówią o algorytmie naukowcy. "Poprzez kamery pojazd przypatruje się światu, a algorytm analizuje obrazy porównując je z referencyjnymi obrazami zapisanymi w pamięci" mówi profesor Newman.

  Tego rodzaju system można zintegrować zasadniczo z dowolnymi pojazdami - od samochodów poprzez podnośniki widłowe, wózki golfowe a na wózkach inwalidzkich kończąc.

  Opisywana technologia będzie także sprawdzana w Greenwich w Londynie, gdzie osiem pojazdów ma się poruszać po traktach pieszych. Testy przewidziane są na przyszły rok. Jak mówi brytyjski Sekretarz ds. Energii i Biznesu Greg Clark "to przełomowy moment". "Badania, które umożliwiły stworzenie tych pojazdów zostaną z pewnością zaaplikowane nie tylko do sterowania autonomicznymi samochodami w przyszłości" dodaje Clark.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-10-driverless-cars-british-streets-landmark.html#jCp

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9409 postów o ocenie 7054, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.