Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa CO - jaką kupić do domu

pitrus69 17 Paź 2016 19:53 1278 18
  • #1 17 Paź 2016 19:53
    pitrus69
    Poziom 12  

Witam.
    Potrzebuję wymienić pompę CO w instalacji w domu.
    Dom ma dół i górę. Ogrzewanie jest z pieca węgiel drzewo.
    Obecnie mam pompę za około 100zł, instalacja jest z ponad 20lat czyli żeliwne grzejniki grube rury.
    Pompa pracuje na pozycji "1" gdy pompę dam na pozycje 2 bądź 3 jest straszny szum w grzejnikach, już tak jest od momentu założenia tej pompy. "Fachowiec", który to zakładał mówił że to tak musi być... i pompa ma pracować na 1. Ktoś poradzi czy wymiana pompy coś da? I jak tak, to jaką bo tak naprawdę ona tylko tyle, że jest. Czemu tak huczy na pozycji 1 i 2? Pompa jest ustawiona na powrocie przy piecu.
    Dodam że działa to wszystko na zasadzie grawitacji, gdzie na strychu jest naczynie przelewowe.

0 18
  • Metalwork
  • #2 17 Paź 2016 20:25
    Sono2020
    Poziom 19  

Wymiana pompy nic nie da, no może na elektroniczną ale szumu raczej nie zniweluje do końca, masz zapewne zbyt małą instalację lub zbyt dużą pompę daj więcej informacji i zdjęcia to zobaczymy.

0
  • #3 18 Paź 2016 08:16
    pitrus69
    Poziom 12  

Na parterze jest w kuchni -15 żeberek, pokój 20-żeberek, korytarz-10, łazienka-9
    na piętrze korytarz panelowy 120x60, pokój-20 żeberek, pokój-24, pokój-10, pokój-18
    łazienka-drabinka+ podłogówka.
    Dom wymiary 10x10.
    Pompa na powrocie.

0
  • #4 18 Paź 2016 09:25
    Sono2020
    Poziom 19  

Pompka rzeczywiście ciut za duża, możesz założyć coś takiego
    Pompa CO - jaką kupić do domu
    ale czy zlikwiduje szum to niestety nie gwarantuje najlepiej trzeba by usłyszeć zobaczyć z bliska w czym problem bo może instalacja jest zapowietrzona i słychać przelewającą się wodę, może słychać wibrację głowic przy kaloryferach. Pokaż jeszcze jakie masz głowice na kaloryferach.

0
  • Metalwork
  • #6 18 Paź 2016 13:13
    Sono2020
    Poziom 19  

Opisz coś może więcej o tym szumieniu może nagraj nawet telefonem jak to słychać bo tak na odległość to będzie nam ciężko coś wymyślić.

0
  • #7 18 Paź 2016 13:24
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

Skłaniałbym się do tego, że w układzie jest niewielka ilość powietrza i to ono hałasuje. Przed wymianą pompki postaraj się dobrze to odpowietrzyć.

0
  • #8 18 Paź 2016 18:16
    pitrus69
    Poziom 12  

Mam nagranie nagrywane telefonem ale u mnie w komputerze na głośnikach słabo słychać na telefonie ok. Najlepiej sobie podgłosić dobrze.

0
  • #9 18 Paź 2016 19:00
    Sono2020
    Poziom 19  

To jest jakiś wysoki dźwięk jak przy dmuchaniu przez rurę, poszukaj w którym miejscu najbardziej jest intensywniejszy wygląda jakbyś miał gdzieś przewężenie i wtedy piszczy, może masz jakąś kryzę i wtedy jak pompa a jest to 60 pompuje to wtedy gdzieś na przewężeniu piszczy.

0
  • #10 18 Paź 2016 19:01
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

To nie jest dźwięk powodowany przez zapowietrzenie o którym myślałem.

0
  • #11 18 Paź 2016 20:05
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Zacznij od sprawdzenia stanu sitka w filtrze przed pompą. Może 20 lat nie czyszczone?
    To, że pompa jest na powrocie to musiałeś ją zamontować odwrotnie (czyli źle) . Czasem trzeba przeczytać instrukcję: nawet chińskie pompy montuje się puszka przyłączeniową do góry lub z boku- nigdy na dole.
    Pompa za 100 zł , to szału nie będzie, ale i tak nie powinno być żadnych dziwnych dźwięków, chyba, że totalne padło i wyje na panewkach. zwłaszcza jak nie ma głowic ( które maja małe przepływy i wtedy przy mocnej pompie grzejniki mogą hałasować) Normalna kosztuje 300, a samo adaptacyjna 450.

0
  • #12 18 Paź 2016 20:29
    pitrus69
    Poziom 12  

Filtr ok czyści się co jakiś czas.
    Raczej źle pompa nie jest zamontowana. :) zgodnie ze strzałka na korpusie w stronę pieca.

0
  • #13 19 Paź 2016 08:45
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

Pompa rzeczywiście jest nieszczęśliwie wbudowana. Ten bypass powinien być zrobiony z dołu a nie góry powrotu. W tym układzie istnieje niebezpieczeństwo, że w pompie może gromadzić się powierza wstrzymujące pompowanie. Natomiast:

andrzej lukaszewicz napisał:
    To, że pompa jest na powrocie to musiałeś ją zamontować odwrotnie (czyli źle)

To jest bzdura, bo dla pompy CO umiejscowienie na powrocie jest korzystne. Pracuje w znacznie niższej temperaturze.

0
  • #14 19 Paź 2016 12:09
    pitrus69
    Poziom 12  

Powiem tak. Kupiliśmy pompę http://m.ceneo.pl/38237008 nie wiem czy dobrze wkleiłam link. Sytuacja wygląda tak że nie słychać nic tzn delikatnie przy pompie coś słychać tak jak by tam powietrze było. Za grzyba nie idzie tego odpowietrzyc odkrecamy ten korek przy pompie ale te powietrze nie ucieka grzejniki odpowietrzone.

0
  • #15 19 Paź 2016 13:16
    Waldemar z Kaszub
    Poziom 28  

pitrus69 napisał:
    tak jak by tam powietrze było.

To jest to co napisałem wyżej. Moja pompa skierowana bypassem w dół też ostatnio potrafi złapać powietrze. To dlatego, że niedawno bojler wymieniałem i woda z instalacji była spuszczona. Ale po chwili "łapie wodę" i powietrze przegania. Gdy to długo nie następuje to pomagam jej zamykając bądź otwierając zawór sterujący wodę na duży lub mały ( bojler) obieg. Następuje w tym momencie chwilowa zmiana ciśnienia w układzie i pompa tłoczy.

Dodano po 3 [minuty]:

pitrus69 napisał:
    Za grzyba nie idzie tego odpowietrzyc odkrecamy ten korek przy pompie ale te powietrze nie ucieka grzejniki odpowietrzone.

Popróbuj różnych sposobów. Np. przy włączonej pompie dopuść nieco wody do układu. Potem ciśnienie wyrównasz.

0
  • #17 19 Paź 2016 20:51
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Waldemar z Kaszub napisał:
    To, że pompa jest na powrocie to musiałeś ją zamontować odwrotnie (czyli źle)

Tu był mały sarkazm i dotyczył niewłaściwego montażu ( bardziej elektrycznego niz hydraulicznego, bo o tym nic nie pisałem):
    pompy montuje się puszka przyłączeniową do góry lub z boku- nigdy na dole.
    .
    Nie wyrywaj jednego zdania z kontekstu i nie krytykuj w ten sposób, jak byś nie doczytał powyzszego zdania. Pompa tak zamontowana zalewa puszkę podczas odpowietrzania.

Dodano po 16 [minuty]:

pitrus69 napisał:
    Raczej źle pompa nie jest zamontowana. :) zgodnie ze strzałka na korpusie w stronę pieca.

Pisałem o puszce, a nie o kierunku j.w.

Doraźnie możesz odpowietrzyć rozkręcając śrubunek, ale bez przeróbki raczej się nie obejdzie.
    Zamontuj ta pompe w pionie i na górze zastosuj rade kol. @sp3ots, ale daj odpowietrznik ręczny .
    Problemem pomp zamontowanych na powrocie jest podciąganie powietrza przez odpowietrzniki w takim układzie z odwróconym syfonie.
    Kiedys miałem podobny problem z obejściem rurami nad oknem w kotłowni ( kilent się uparł, bo "być może kiedyś wybije okno i wstawi drzwi") i też dałem odpowietrzniki automatyczne i przez pół dnia odpowietrzałem pierwotny obieg wymiennika bez skutku bo otwarte były odp.automatyczne, które po odpowietrzeniu zaciągały po kilku godzinach powietrze do syfonu ponownie. Tam też pompa była na powrocie. Zamiast odpowietrznika wstawiłem zaworki mini i po jednokrotnym odpowietrzeniu działa do dziś .

0
  • #18 20 Paź 2016 07:05
    pitrus69
    Poziom 12  

Powiem tak wczoraj trochę pochodziła i bulgotanie ustalo. A czy ktoś miał styczność z taką pompą? Jak sądzicie nadaje się do takiej instalacji?

0
  • #19 20 Paź 2016 08:46
    Sono2020
    Poziom 19  

A czemu miałaby się nie nadawać to zwykła pompka obiegowa do CO elektroniczna szkoda że nie autoadaptacyjna.
    W tej co podałem wcześniej jest więcej ustawień ( 7 biegów i AUTO) i tzw tryb nocny w którym jest niby cichsza.

0