Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik Bluetooth - prośba o poradę

17 Oct 2016 21:54 1251 15
  • Level 6  
    Witajcie
    Mam w zamyśle stworzenie swojego jedynego i niepowtarzalnego (przynajmniej wizualnie) glośnika.

Kupiłem głośniczki, PSS APAC 8W 8ohm (w sieci wyczytałem że to philips)
    Mam 2 ogniwa 18650 Samsunga 2200 mAh połączone równolegle (mają tylko 2,5V ale licze że to wystarczy na moje potrzeby, jak nie zmienie na inne)
    Do ładowania baterii zamierzam użyć ładowarki TP4056 1A 5V z zabezpieczeniem akumulatora DW01. - https://www.youtube.com/watch?v=Qw4psECqpwI

Do tego w zasadzie dowolny moduł bluetooth i przełącznik.
    To tyle co wiem.

Proszę o poradę.
    Czy lepiej zakupić przetwornice PRZETWORNICA DC-DC STEP-UP we.2-24V / wy. 5-26V microUSB 1A (2A), żeby wyregulować woltaż?

oraz wzmacniacz audio. I tutaj też proszę o poradę. Jaki powinienem kupić wzmacniacz? taki będzie odpowiedni?

moduł wzmacniacza 2x8W 4-8 ohm
    Class D(automatic pulse with modulation)
    Chip Type: YDA138-E
    Rekomendowane napięcie zasilania: 12V 1.5A
    Stereo
    Output Power: 8W + 8W(8Ω speaker)
    12W + 12W(4Ω speaker)

Czy z pujść inną stroną i zakupić takie ustrojstwo:
    Black New USB FM MP3 Player Module 02CBT Remote MP3 with bluetooth 3.0

Gdzie jak rozumiem podłączam tylko baterie, ( z ładowarka), i głośniczki i gra

Poradźcie :)
    Pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 27  
    Na dwóch ogniwach daleko nie zajedziesz. Masz opisy 8W+8W i podobne, a ze swoich ogniw wyciągniesz max (3,7V*4,4A) około 16W - pod warunkiem że są nowe. Ale piszesz, że mają obecnie 2,5V - co oznacza że nadają się do śmietnika.
    Lepszym wyjściem byłoby połączenie czterech ogniw szeregowo ale rodzi to z kolei inne problemy.
  • Level 6  
    Dobrze mamy tutaj kwestie baterii. Ale czy moduły ktore przedstawilem zadzialaja?
    Ponadto czy dla zwyklego malego glosnika bluetooth potrzeba wiecej jak 3.7V. polaczysz 3 ogniwa szeregowo to juz 11.1 V.
  • Level 27  
    Rekomendowane napięcie zasilania: 12V 1.5A - sam napisałeś.
    Ten drugi ma opis, że 3.5V tylko dla kart SD. więc i tak potrzebujesz około 12V - poza tym, dla niższego napięcia nie osiągniesz pożądanej mocy wyjściowej.
    Może rzeczywiście, dać przetwornicę podwyższającą i kilka ogniw (dobrych) równolegle, aby wytrzymała prądowo. potrzebne jeszcze zabezpieczenie przez zvt niskim napięciem rozładowania.
  • Level 6  
    Chyba już przekonałem się że lepiej poskładać układ w pierszej modyfikacji. Ładowarka z zabezpieczeniem --> ogniwo --> steup up moduł --> wzmacniacz audio 2x8W --> glosniczki
    Musze jeszcze gdzies wcisnac bluetooth i wlacznik z minijackiem. :)
    Modul step-up powinien spokojnie podciagnac mi napiecie, tylko chyba faktycznie 2 ogniwa 2200 mAh to malo.
  • Level 27  
    Nie myśl o tych swoich, które obecnie mają 2,5V.
    Jeżeli połączysz kilka ogniw, to czas ładowania ich będzie spory np. na układzie TP - polecam łączyć kilka.
  • Level 6  
    Racja moje ogniwa, sa słabe, ogarne to, tylko czy 2 ogniwa sprawne wystarczą? Czy lepiej połączyć na przykład 2 pakiety po 2 ogniwa? 7,2V i 4400 mAh. Ma to sens? Czy wtedy układ TP nie naładuje ogniw w pełni?
  • Level 27  
    Układ TP ma maksymalną wydajność 1A (i nagrzewa się wtedy do 100st!) więc pakiet 4,4Ah będzie ładował dużo więcej niż 4h.
    A sens zawsze ma -dłużej będzie grało.
    Jak pisałem - jeżeli będziesz grał z mocą maksymalną (czyli około 15W) to na każdą godzinę grania będziesz potrzebował około 20W z akumulatorków - oczywiście są to liczby mocno orientacyjne i zależące nawet od rodzaju słuchanej muzyki.
    PS: czytam inne posty i się zgubiłem i zapomniałem dopisać o tej nieszczęsnej mocy.
    Jedno sprawne ogniwo 3,7V i 2.2Ah ma około 8W, więc aby uzyskać te 20W potrzebujesz 3 ogniwa.
    Daj znać jak to wszystko zmontujesz i uruchomisz.
  • Level 6  
    Dla mnie to nie problem jeśli baterie będą sie dłużej ładowały (byle moduł tp sie nie zapali :) ), Sam głośnik nie ma też grać 12-16-20h non stop, wiec jeśli pogra 4-5h to bede zadowolony :)
    No dobrze, zamawiam wszytko i zabieram sie do składania. Musze sobie wyfrezować jakąś ładną obudowę i będzie bajka :)
  • Level 6  
    Witajcie.
    Mam już wszystko co potrzeba i polutowałem już część układu. Ale mam problem. Niewiem jak połączyć moduł bluetooth (wyciągnięty z dongla na usb) ktory na tylko wtyczke usb do wzmacniacza XH-M145 (https://pl.aliexpress.com/item/Original-high-resolution-YAMAHA-digital-power-amplifier-board-D-class-audio-amplifier-HD-DC12V-H5A5/32670297354.html?spm=2114.56010208.4.22.5mYpJA)
    Wzmacniacz na wejscie minijack, i ma jeszcze 3 pinowe gniazdo. Pomyślałem że tam pożna podpiąć tego dongla. Ale zlutowałem plus i minus z usb i niema zasilania.
    Co robić?
  • Level 27  
    To jest tylko moduł bluetooth. Potrzebny Ci coś takiego:http://www.ebay.com/p/agptek-mini-3-5mm-audio-out-wireless-music-streaming-aux-bluetooth-receiver/1036213102
    Musi być wtyczka audio.
    USB wpinamy TYLKO pod USB
  • Level 27  
    Ostatni raz piszę:ten wzmacniacz na wejście audio - nie USB!
    Potrzebujesz moduł bluetooth z wyjściem audio!
    Ta przejściówka to nie USB/audio tylko USB - gn USB/wtyk jack 3,5/4
  • Level 6  
    Witajcie
    SUKCES!!!
    Udało mi sie poskładać do kupy całość i gra :) trochę to trwało ale się udało.
    Jak ogarnę obudowę to wrzucę parę fotek.

Pozdrowisko
  • Level 6  
    Tak oto prezentuję się mój głośnik bluetooth.

Głośnik Bluetooth - prośba o poradę Głośnik Bluetooth - prośba o poradę

Łączy się ładnie na bluetooth, odtwarza muzykę dodatkowo z kart SD i pendrive-ow, radio fm.
    Co do jakości muzyki to właśnie. Troszke mi brakuję. Jakości i głośności. Co mogę zmienić żeby to lepiej grało?
    Wygłuszyć w środku? Dodałem passive radiator, bo myślałem że polepszy to dzwięk ale nie jestem pewien czy to był dobry pomysł.

Co sądzicie?