Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niski transfer w sieci LAN (komputer - dysk sieciowy)

karol747 18 Paź 2016 08:33 1254 7
  • #1 18 Paź 2016 08:33
    karol747
    Poziom 3  

Cześć,
    zacznę od tego, że generalnie jestem laikiem w sieciach komputerowych. Poniżej podsyłam schemat sieci, którą mam zainstalowaną w domu (konfigurował mi znajomy, ale teraz wyjechał i nie mam się jak z nim za bardzo skontaktować). Poniżej opis problemu.

LEGENDA do schematu:

1. Router EdgeRouter X - Porty gigabitowe
    ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/ (linki musiałem skrócić, bo to pierwszy post i nie chce mnie puścić system Elektrody)

2. Komputer stacjonarny (WIN7), zintegrowana karta sieciowa (gigabitowa):
    Karta Realtek RTL8168D/8111D Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

3. Router bezprzewodowy TP-Link AC750 Archer C2
    tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C2.html

4. Dysk sieciowy Synology DS115j z dyskiem WD Red 2TB
    synology.com.pl/dysk-sieciowy-ds115j.php

Czerwone kropki to wtyczki kabli.

Opis sieci:
    EdgeRouter X (1) podłączony jest do Internetu, włączony jest routing, spina kablami gniazda we wszystkich pokojach. Router TP-link (3) ma wyłączony routing, działa jako switch i acces point dla WiFi. Cała sieć ma połączenia i porty gigabitowe. Urządzenia 1, 3, 4 mają przypisane stałe IP.

Problem:
    Przesył danych pomiędzy komputerem stacjonarnym (2), a dyskiem sieciowym (4) osiąga 100Mb (choć dwukrotnie przez kilka dni osiągało 1Gb). Oto po kolei co było robione:
    1. Sieć utworzona, transfer na poziomie 2,6MB (pomiędzy komputerem stacjonarnym, a dyskiem sieciowym). Dla sprawdzenia podłączam laptop z gigabitową kartą – transfer na poziomie 12MB (czyli 100Mb). Zostawiam laptopa.
    2. Próbuję zmienić kabel. Nagle transfer osiąga 100Mb, a za chwilę ni z gruszki ni z pietruszki osiąga 1Gb (w całym poście mówiąc o "transferze" będę miał na myśli transfer pomiędzy stacjonarką a dyskiem sieciowym). Przełączam na stary kabel (miałem już ułożony w listwie przypodłogowej) – transfer się utrzymuje na poziomie 1Gb (dysk sieciowy zapisuje z prędkością około 67MB/s). Jestem zadowolony:)
    3. Mija ze dwa tygodnie bez kłopotów, następuje restart routerów i odpięcie kilku wtyczek (wyłączyłem routery i wtyczki przed burzą). Transfer spada do 2,6MB (na laptopie 12MB).
    4. Zaczynam przepinać kable tak by wykluczyć gdzie jest wąskie gardło. Kiedy podłączam komp stacjonarny (2) z TP-linkiem (3) bezpośrednio (kablem 10 metrowym) transfer bez problemu sięga 1Gb. Staje się jasne, że coś jest z routerem nr 1 czyli EdgeRouter X. Przyglądam się także karcie sieciowej na stacjonarce. Dla sprawdzenia podłączam drugi komputer stacjonarny (ma on jednak kartę 100Mb). Transfer sięga 100Mb.
    5. Ściągam najnowsze sterowniki do mojej karty sieciowej. Transfer osiąga 12MB zamiast 2,6MB. Staje się jasne, że połączenie zaczęło działać jak połączenie 100Mb (mimo, że karta widoczna jest w WIN7 jako 1Gb).
    6. Oczywiście na komputerze w systemie jest widoczne połączenie 1Gb, próbowałem zmieniać szybkość na stałą wartość 1Gb Full Duplex zamiast autonegocjacja – nic nie dało. Na EdgeRouter X zamiana autonegocjacji na 1Gb jest niemożliwa (nie ma takiej opcji w rozwijanym menu, z tego co znalazłem w necie to autonegocjacja ma obsłużyć 1Gb).
    7. W czym może leżeć problem, czyżby EdgeRouter X gryzł się w jakiś sposób z kartą sieciową komputera stacjonarnego? Czy możliwe, że karta gigabitowa z laptopa też się gryzie skoro osiąga transfer 100Mb (w sumie też jest na chipsecie Realteka)? Czemu EdgeRouter X nie inicjuje połączeń 1Gb tylko 100Mb (bo to mi się wydaje najbardziej prawdopodobne)?

0 7
  • #2 18 Paź 2016 09:47
    Zby.
    Poziom 5  

karol747 napisał:
    Cześć,
    zacznę od tego, że generalnie jestem laikiem w sieciach komputerowych. Poniżej podsyłam schemat sieci, którą mam zainstalowaną w domu (konfigurował mi znajomy, ale teraz wyjechał i nie mam się jak z nim za bardzo skontaktować). Poniżej opis problemu.

LEGENDA do schematu:

1. Router EdgeRouter X - Porty gigabitowe
    ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/ (linki musiałem skrócić, bo to pierwszy post i nie chce mnie puścić system Elektrody)

2. Komputer stacjonarny (WIN7), zintegrowana karta sieciowa (gigabitowa):
    Karta Realtek RTL8168D/8111D Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

3. Router bezprzewodowy TP-Link AC750 Archer C2
    tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C2.html

4. Dysk sieciowy Synology DS115j z dyskiem WD Red 2TB
    synology.com.pl/dysk-sieciowy-ds115j.php

Czerwone kropki to wtyczki kabli.

Opis sieci:
    EdgeRouter X (1) podłączony jest do Internetu, włączony jest routing, spina kablami gniazda we wszystkich pokojach. Router TP-link (3) ma wyłączony routing, działa jako switch i acces point dla WiFi. Cała sieć ma połączenia i porty gigabitowe. Urządzenia 1, 3, 4 mają przypisane stałe IP.

Problem:
    Przesył danych pomiędzy komputerem stacjonarnym (2), a dyskiem sieciowym (4) osiąga 100Mb (choć dwukrotnie przez kilka dni osiągało 1Gb). Oto po kolei co było robione:
    1. Sieć utworzona, transfer na poziomie 2,6MB (pomiędzy komputerem stacjonarnym, a dyskiem sieciowym). Dla sprawdzenia podłączam laptop z gigabitową kartą – transfer na poziomie 12MB (czyli 100Mb). Zostawiam laptopa.
    2. Próbuję zmienić kabel. Nagle transfer osiąga 100Mb, a za chwilę ni z gruszki ni z pietruszki osiąga 1Gb (w całym poście mówiąc o "transferze" będę miał na myśli transfer pomiędzy stacjonarką a dyskiem sieciowym). Przełączam na stary kabel (miałem już ułożony w listwie przypodłogowej) – transfer się utrzymuje na poziomie 1Gb (dysk sieciowy zapisuje z prędkością około 67MB/s). Jestem zadowolony:)
    3. Mija ze dwa tygodnie bez kłopotów, następuje restart routerów i odpięcie kilku wtyczek (wyłączyłem routery i wtyczki przed burzą). Transfer spada do 2,6MB (na laptopie 12MB).
    4. Zaczynam przepinać kable tak by wykluczyć gdzie jest wąskie gardło. Kiedy podłączam komp stacjonarny (2) z TP-linkiem (3) bezpośrednio (kablem 10 metrowym) transfer bez problemu sięga 1Gb. Staje się jasne, że coś jest z routerem nr 1 czyli EdgeRouter X. Przyglądam się także karcie sieciowej na stacjonarce. Dla sprawdzenia podłączam drugi komputer stacjonarny (ma on jednak kartę 100Mb). Transfer sięga 100Mb.
    5. Ściągam najnowsze sterowniki do mojej karty sieciowej. Transfer osiąga 12MB zamiast 2,6MB. Staje się jasne, że połączenie zaczęło działać jak połączenie 100Mb (mimo, że karta widoczna jest w WIN7 jako 1Gb).
    6. Oczywiście na komputerze w systemie jest widoczne połączenie 1Gb, próbowałem zmieniać szybkość na stałą wartość 1Gb Full Duplex zamiast autonegocjacja – nic nie dało. Na EdgeRouter X zamiana autonegocjacji na 1Gb jest niemożliwa (nie ma takiej opcji w rozwijanym menu, z tego co znalazłem w necie to autonegocjacja ma obsłużyć 1Gb).
    7. W czym może leżeć problem, czyżby EdgeRouter X gryzł się w jakiś sposób z kartą sieciową komputera stacjonarnego? Czy możliwe, że karta gigabitowa z laptopa też się gryzie skoro osiąga transfer 100Mb (w sumie też jest na chipsecie Realteka)? Czemu EdgeRouter X nie inicjuje połączeń 1Gb tylko 100Mb (bo to mi się wydaje najbardziej prawdopodobne)?

Próbowałeś podłączyć wszystko (2-1-3-4) krótkimi, pewnymi kablami? - na początek warto wyeliminować ewentualny problem w warstwie sprzetowej :)

0
  • #3 18 Paź 2016 10:09
    karol747
    Poziom 3  

Zmieniałem kable, ale nie wszystkie jednocześnie, tylko pojedynczo pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Też pomyślałem o tym, że można by wszystkie jednocześnie wymienić na inne i sprawdzić. Dzisiaj po południu to zrobię.

0
  • #4 18 Paź 2016 11:24
    Zby.
    Poziom 5  

karol747 napisał:
    Zmieniałem kable, ale nie wszystkie jednocześnie, tylko pojedynczo pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Też pomyślałem o tym, że można by wszystkie jednocześnie wymienić na inne i sprawdzić. Dzisiaj po południu to zrobię.

Możliwie krótkie i pewne jeśli chodzi o jakość - najlepiej fabrycznie zarobione cat.6 :D

0
  • #5 18 Paź 2016 20:03
    karol747
    Poziom 3  

Z pewnością mogę wkluczyć kable. Sytuacja identyczna. Użyłem kabli fabrycznie zarobionych. Sprawdziłem także połączenie kablem laptopa z tp-linkiem (4). Tak jak w przypadku komputera stacjonarnego transfer bez problemu osiągnął 1Gb. Pewne jest, że podłączone karty sieciowe do EdgeRouter (1) osiągają połączenie 100Mb mimo iż w systemach widoczne jest połączenie 1Gb.

0
  • #6 19 Paź 2016 20:54
    karol747
    Poziom 3  

Wrzuciłem najnowszy firmware na Edgerouter, żadnej poprawy. Nikt nie ma pojęcia o co może chodzić?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Paź 2016 22:38
    Makxio
    Poziom 16  

Kolego, zrób następujące test i pochwal się następującymi wynikami:

1) Podłącz 2 bezpośrednio do 4, na sztywno kablem, takim którego jesteś pewien, zrób testy upload i download kilkukrotnie, zapisz wyniki. To będą dla Ciebie niejako wartości referencyjne. To polaczenie powinno zestawic się na 1Gb/s

2)Test jak wyżej ale podłącz to przez 3 czyli przez TP-LINK, oczywiście wszystko kablami dobrej jakości, czy polaczenia pomiędzy TP-Link w stronę kompa (2) i dysku (4) zestawione są na 1Gb/s ? zanotuj wyniki, testy kilkukrotne (download i upload).

3) Testy jak w 1 ale podepnij to przez 1 czyli EdgeRouter, wyniki zanotuj.

Testy rób na kablach krótkich, których jesteś pewien.

M

0
  • #8 21 Paź 2016 09:25
    karol747
    Poziom 3  

Dzięki Makxio. Przeczytałem twojego posta i generalnie wcześniej robiłem wszystkie te połączenia po kilka razy. Połączenie komputera z dyskiem przez TP-Link zawsze dawało upload 67MB, download 109MB. Nie próbowałem jednak połączenia komputera z dyskiem poprzez Edgerouter X (zawsze po drodze wpinałem TP-Linka no bo z wcześniejszych testów okazywało się, że połączenie dysku sieciowego z TP-Link osiąga 1Gb). Jakież było moje zdziwienie kiedy transfer osiągnął 1Gb (wcześniej stawiałem, że to Edgerouter X nie działa prawidłowo, ale teraz okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana).

Nie chcąc przedłużać, generalnie udało mi się osiągnąć 1Gb (sieć podłączona według pierwotnego schematu). Przez przypadek zauważyłem, że kiedy miałem wypięty amplituner (wcześniej podczas testów amplituner i TV miałem podpięte) to prędkość była OK. Po wpięciu (do TP-Linka), prędkość zwalniała do 100Mb. Później jednak i tu nie było prawidłowości. W końcu po przepięciu na inne łącze w Edgerouter X i uruchomieniu najpierw TP-Linka z podpiętym tylko dyskiem sieciowym prędkość osiągnęła 1Gb. Później wpiąłem AMP i TV. Na szczęście transfer się utrzymał.

Generalnie wydaje mi się teraz, że wariują wejścia LAN TP-Linka. Tak jakby po podłączeniu AMP czy TV przełączały się w tryb 100Mb. Ale i tego nie jestem do końca pewien. Powiem tylko tyle, że sieci komputerowe są bardziej kapryśne niż żona przed okresem. Po prostu masakra...

Temat uważam za zamknięty. Podsuwam jeszcze wnioski, z których może każdy skorzystać: nawet wpięte urządzenie, które nie jest uruchomione może mieć wpływ na działanie sieci (mi to do głowy wcześniej nie przyszło).

0