Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłączenie budynku gospodarczego do sieci - koszty, procedura

18 Paź 2016 12:20 2832 10
  • Poziom 11  
    Witajcie. Kilka lat temu został nam zapisany budynek gospodarczy, zasilany jest on tak jak inne budynki z domu dziadków. Trochę skomplikowana jest tam sytuacja więc może się okazać za kilka lat nie będziemy już mogli z tego prądu korzystać. W budynku jest instalacja w całości miedziana, przewód główny 5x6, instalacja w całości natynkowa, częściowo nowa w rurkach, 12 gniazd, 15 lamp, gniazda siłowe itd. Gmina tworzy plany do remontu drogi, będziemy robić oddzielny zjazd z drogi głównej. Pomyślałem że przy okazji warto rozwiązać sprawę oddzielnego zasilania naszego budynku. Jak wygląda podział kosztów i prac pomiędzy nas a energetykę (PGE), załatwiałem u nich przyłącze do mieszkania i wiem jak wyglądają formalności lecz przy własnym budynku nie mam pojęcia. Kto kładzie i płaci za położenie kabla pod drogą i za złącze kablowe? Wiem że płacę za moc (musi być tam zasilanie trójfazowe więc minimalne rozsądne zabezpieczenia to 3x16A więc muszą zgłosić 8kW mocy żeby je dostać, przy mniejszej PGE daje 10A) i za odcinek złącze kablowe - mój budynek. Dodam że słup energetyki jest dokładnie przed naszym wjazdem, z niego idzie zasilanie napowietrzne domu dziadków i światłowód do naszego budynku. Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 43  
    Jeżeli masz słup tuz przy działce to koszty nie będą porażające. Jest zasilanie napowietrzne to dlaczego pytasz o koszt położenia kabla pod drogą?
  • Poziom 11  
    Słup jest dokładnie na przeciwko wjazdu ale po drugiej stronie drogi. Z tego co kiedyś mówili w energetyce to gdzie się da prowadzą zasilanie ziemią, w dodatku licznik musi być zlokalizowany w miejscu ogólnodostępnym żeby inkasent mógł bez problemu odczytać stan licznika. Jest to budynek gospodarczy, jesteśmy tam średnio raz w tygodniu, nie zawsze akurat inkasent będzie miał możliwość odczytu więc lepiej jak złącze z licznikiem jest przy drodze.
  • Poziom 32  
    Wystąp o Warunki Przyłączenia. To nic nie kosztuje a będziesz miał wszystko na tacy. Jeśli przyłącze będzie napowietrzne to granica prawdopodobnie będzie na zaciskach konstrukcji wsporczej a Ty jako inwestor wykonujesz zasilanie od konstrukcji do złącza, złącze oraz wlz od złącza do rozdzielnicy. Przy zasilaniu ziemnym złącze stawia ZE a Ty wykonujesz linię kablową od złącza do rozdzielnicy. W obu przypadkach płacisz za moc przyłączeniową za każdy kW. Stawki na stronie Dystrybutora, przy zasilaniu ziemią trochę droższe.
  • Poziom 11  
    @jann111 Wiem że płacę za moc przyłączeniową, w PGE przy zasilaniu kablowym jest to około 60zl za kW czyli przy moim zapotrzebowaniu 8kW wychodzi 480zł. Koszt całego wyposażenia szafki pokrywa energetyka (licznik, zabezpieczenia przedlicznikowe i zalicznikowe)?
  • Poziom 32  
    Przy zasilaniu ziemnym koszty całego złącza pokrywa ZE a przy napowietrznym Ty.
    Przy 8kW dostaniesz zab. główne 16A. Wystarczy? Jakaś selektywnośc by się przydała....
  • Poziom 11  
    Wiem że selektywność jest ważna i najlepiej jakby dać zabezpieczenia 20A lub 25A. Sam mam w mieszkaniu główne 3x25A. Jednak 20A PGE daje od mocy 12kW a 25A od mocy 14kW a to już koszt dwukrotnie większy. W tym budynku głównie korzysta się z oświetlenia, na stałe podłączony jest router i kamerka IP, czasami inne urządzenia na 230V - wiertarka, szlifierka, kompresor, miodarka itd. Koniecznie musi być zasilanie trójfazowe bo jak to na wsi jest kilka takich urządzeń - krajzega, betoniarka, wialnia, spawarka itd.
  • Admin Elektroenergetyka
    Bezsensu. Jakie zainstalujesz zabezpieczenia zalicznikowe? B10, B6?
    Piszesz, że nie potrzebujesz dużo, tymczasem wymieniłeś cały warsztat...

Weź co najmniej 12,5kW aby zabezpieczenie załapało się na 25A (trzeba sprawdzić w lokalnym ZE). To jest opłata jednorazowa, nie ma sensu dusić grosza, bo będziesz w przyszłości żałował.
  • Moderator Elektrycy
    Kolego autorze,
    My rozumiemy, że ten budynek nie ma oddzielnego licznika dla siebie?
    Jeżeli ma, to należy wystąpić z wnioskiem o przeniesienie układu licznikowego.
    Jeżeli nie, to należy "odciąć zasilanie z obiektu" i wystąpić w wnioskiem o przyłączenie do sieci (formularze dostępne na stronach danego ZE). "odcięcie zasilania" jest to oczywiście moment przełączenia.
    I teraz kwestia typu zasilania: granica działki (złącze licznikowe) - linia kablowa.
    Szafa licznikowa na obiekcie + przyłącze napowietrzne - linia napowietrzna.
    Łukasz-O napisał:
    Weź co najmniej 12,5kW aby zabezpieczenie załapało się na 25A

innogy Stoen Operator w swoich standardach dopuszcza w takim wypadku (12,5kW) zabezpieczenie selektywne 25A (przy 12kW dostaniesz 20A). Nie wiem jak to jest w innych ZE.
  • Poziom 11  
    @Łukasz-O być może tak zrobię że wezmę większe ale żeby dostać 25A muszę wykupić 14kW, to jest pewniak bo w mieszkaniu zwiększałem moc i chciałem koniecznie 25A więc minimum to było 14kW. Przy 12,5kW PGE daje 20A.
    @kozi966W tej chwili licznik znajduje się w domu dziadków (zabezpieczenia przedlicznikowe 3x35A), z tego miejsca poprowadzone jest też zasilanie wszystkich budynków gospodarczych. Kiedyś to wszystko miało jednego właściciela, teraz sytuacja się trochę komplikuje, ale to długa historia. W naszym budynku korzystamy głównie z oświetlenia, czasami jak to na wsi podłączymy coś więcej i kilka razy w roku urządzenia trójfazowe. Po podłączeniu własnego zasilania odłączymy to stare i będziemy swój budynek rozliczać oddzielnie. Zasilanie wolę kablowe(ziemne) bo wtedy szafa jest przy drodze i inkasent bez problemu może odczytać stan licznika. W PGE żeby dostać 3x16A to nawet 7kW można wykupić, dla 3x25A dwa razy więcej czyli koszt też dwa razy większy.
  • Poziom 43  
    Elektronik2013 napisał:
    W PGE żeby dostać 3x16A to nawet 7kW można wykupić, dla 3x25A dwa razy więcej czyli koszt też dwa razy większy.

Jeżeli koniecznie chcesz oszczędzić to zamów 12KW (3x20A) jednak tak jak koledzy proponuję 14kW.
    Łukasz-O napisał:
    Bezsensu. Jakie zainstalujesz zabezpieczenia zalicznikowe? B10, B6?