Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż uziomu szpilkowego przy domu jednorodzinnym.

portal2 18 Paź 2016 16:19 3966 8
  • #1 18 Paź 2016 16:19
    portal2
    Poziom 14  

Witam

Chciałbym się Was poradzić co robić żeby nie zostać zrobionym w butelkę z kasą.

Otóż.... Pacjentem jest dom z końca lat 70-tych. Z początku był parterowy natomiast z biegiem czasu zostało dobudowane piętro.

W czym rzecz.... dom nie posiada ani instalacji odgromowej ani uziemienia. Jak stawiali pierwsze piętro to pociągnęli cała elektrykę jednak przewód uziemiający wisi sobie przy rozdzielni/liczniku do niczego nie podpięty. Instalacja jest 3-fazowa lecz brak jakiegokolwiek uziemienia.

Zastanawiam się nad uziomem szpilkowym przeznaczonym tylko do instalacji elektrycznej. Montaż bednarki niestety nie wchodzi w grę.... przynajmniej na chwilę obecną. Proszę mi powiedzieć jakie są techniczne możliwości wykonania takiego uziomu. Rozumiem że trzeba wykonać pomiary lecz czy wykonanie samemu takiego uziomu jest specjalnie trudnym przedsięwzięciem? Chciałbym wykorzystać uziom szpilkowy ocynkowany powiedzmy 3m. Jednakże czy im dłuższa szpila wbita w ziemię to lepiej czy gorzej? Czy po wbiciu szpili i poprawnym pomiarze mogę pociągnąć przewód od szpili bezpośrednio do rozdzielni pod szynę i podpinać uziemienie do każdego z gniazd?

Czytałem też o uziemieniu instalacji podpinając się pod rurę doprowadzającą wodę pod warunkiem że woda nie jest z własnego ujścia wody tylko z wodociągu i otrzymawszy odpowiednią zgodę. Jeżeli to nie prawda, proszę mnie wyprowadzić z błędu

Dziękuję z góry za wyrozumiałość i pomoc.

0 8
  • #2 18 Paź 2016 16:53
    Andrzej42
    Poziom 24  

portal2 napisał:
    przewód uziemiający wisi sobie przy rozdzielni/liczniku do niczego nie podpięty. Instalacja jest 3-fazowa lecz brak jakiegokolwiek uziemienia.

Jest to ciekawe, jednak chyba nie bardzo wiesz, o czym piszesz. Standartowa instalacja elektryczna w naszych domach ma "uziemienie". Jest to przewód tzw "zerowy" - gdzieś po drodze ma dobre połączenie z ziemią. Jednak ta "droga" ma nie zerową rezystancję i długość, więc przy domu również się ten przewód łączy z uziomem. Prawdopodobnie specjalnie ten kabelek tam wisi - aby go połączyć z uziomem.
    Zaznaczam: PRAWDOPODOBNIE. Na chwilę obecną mamy za mało danych, może zamieść jakieś fotki wnętra, połączeń itp. Albo ściągnij jakiegoś zaprzyjaźnionego fachowca.

portal2 napisał:
    Chciałbym wykorzystać uziom szpilkowy ocynkowany powiedzmy 3m. Jednakże czy im dłuższa szpila wbita w ziemię to lepiej czy gorzej?.

Wykonanie takiego uziomu jest dość trywialne - po porostu wbijasz odpowiednią ilość tych szpilek. Pomiar stwierdzi, czy ilość tych szpilek jest wystarczająca

portal2 napisał:
    bezpośrednio do rozdzielni pod szynę i podpinać uziemienie do każdego z gniazd?

To trochę tak nie działa

portal2 napisał:
    Czytałem też o uziemieniu instalacji podpinając się pod rurę doprowadzającą wodę pod warunkiem że woda nie jest z własnego ujścia wody tylko z wodociągu i otrzymawszy odpowiednią zgodę. Jeżeli to nie prawda, proszę mnie wyprowadzić z błędu.

wodociąg i inne części przewodzące (rury w domu, wanny, kaloryfery i wszystkie inne) łączy się przewodem w jedną całość do tzw głównej szyny uziemiającej - ale nie z powodu otrzymania uziemienia.

I, sądzę, że lepiej, aby się jakiś FACHOWIEC przyjrzał temu na miejscu, bo Twoja wiedz jest jakaś mikra - a tu chodzi o bezpieczeństwo tak twoje jak i innych.

0
  • #3 18 Paź 2016 17:05
    CYRUS2
    Poziom 36  

portal2 napisał:
    W czym rzecz.... dom nie posiada ani instalacji odgromowej ani uziemienia. Jak stawiali pierwsze piętro to pociągnęli cała elektrykę jednak przewód uziemiający wisi sobie przy rozdzielni/liczniku do niczego nie podpięty. Instalacja jest 3-fazowa lecz brak jakiegokolwiek uziemienia.

portal2 napisał:
    Zastanawiam się nad uziomem szpilkowym przeznaczonym tylko do instalacji elektrycznej.
    A do czego innego może być przeznaczony ?
    portal2 napisał:
    Proszę mi powiedzieć jakie są techniczne możliwości wykonania takiego uziomu.
    Trzeba dom odwiedzić -wizja loklna.
    portal2 napisał:
    Czy po wbiciu szpili i poprawnym pomiarze mogę pociągnąć przewód od szpili bezpośrednio do rozdzielni pod szynę i podpinać uziemienie do każdego z gniazd?
    Bzdura - bez sensu. To nie będzie chroniło przed porażeniem.
    Pokaż warunki techniczne na przyłącze.
    Tam jest określony rodzaj ochrony przeciwporażeniowej.

Z cytatów wynika, że nie rozumiesz podstawowych pojęć.
    Podstawy to spora wiedza - to nie jest 5 postów na forum.

Dodano po 7 [minuty]:

Andrzej42 napisał:
    Standartowa instalacja elektryczna w naszych domach ma "uziemienie". Jest to przewód tzw "zerowy" .
    Nieprawda. Nie ma takiego standardu.
    Mając w profilu "instalacje elektryczne" pisz ścisle.
    Bo zero zeru nierówne młody elektryku.

0
  • #4 18 Paź 2016 17:14
    kortyleski
    Poziom 41  

Uziemienie niestety nie polega tylko na połączeniu bolca w gniazdku z ziemią. Zresztą co,chcesz sam wbijać szpile i co sztuka wbita wołać pomiarowca? Nie opłaca się.

0
  • #5 18 Paź 2016 18:00
    Andrzej42
    Poziom 24  

Cytat:
    Andrzej42 napisał:
    Standartowa instalacja elektryczna w naszych domach ma "uziemienie". Jest to przewód tzw "zerowy" .
    Nieprawda. Nie ma takiego standardu.
    Mając w profilu "instalacje elektryczne" pisz ścisle.
    Bo zero zeru nierówne młody elektryku.

Może to nie "standart" ale jak to wytłumaczyć laikowi? Poza tym użyłem cudzysłowu - słowo "standart" widocznie zapomniałem w niego zamknąć...
    Że w siei TN-C TN-C-S TN-S punkt środkowy transformatora jest uziemiony, i co któryś słup przewód N również jest połączony z uziomem.
    W mojej karierze nie spotkałem instalacji domowej wykonanej w T-T, czy I-T.

A informacje z mojego profilu nic do tematu nie mają - może moderator się wypowie?

0
  • #6 18 Paź 2016 18:40
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Andrzej42 napisał:
    może moderator się wypowie?

Tylko co ma moderator do tego... ? mogę się wypowiedzieć.

Warunki na przyłączenie do sieci w układzie TT w załączeniu, dostałem takie w zeszłym roku na obiekt przemysłowo-biurowy (dane wyciąłem). Tak dla przykładu, że jednak istnieje taki układ.
    portal2 napisał:
    Jak stawiali pierwsze piętro to pociągnęli cała elektrykę jednak przewód uziemiający wisi sobie przy rozdzielni/liczniku do niczego nie podpięty. Instalacja jest 3-fazowa lecz brak jakiegokolwiek uziemienia.

Kolego, sprecyzuj proszę, czym jest ten przewód uziemiający?
    Według normalizacji, jest to przewód łączący np. główną szynę wyrównawczą lub szynę PE/PEN z elektrodą uziemiającą (uziomem).

portal2 napisał:
    Instalacja jest 3-fazowa lecz brak jakiegokolwiek uziemienia.

W jakim układzie sieciowym? TN czy TT?

portal2 napisał:
    Jednakże czy im dłuższa szpila wbita w ziemię to lepiej czy gorzej?

Teoretycznie lepiej, natomiast to dopiero wyjdzie z pomiaru. Czy opłaca się wbić 3m czy 40m, to się tego niestety kolega dowie po pomiarze (bo kto będzie robił pomiar rezystywności gruntu wcześniej.)

portal2 napisał:
    Czy po wbiciu szpili i poprawnym pomiarze mogę pociągnąć przewód od szpili bezpośrednio do rozdzielni pod szynę i podpinać uziemienie do każdego z gniazd?

Inaczej, ma kolega to "uziemienie" podłączyć do głównej szyny wyrównawczej, a jeżeli jej nie ma (a strzelam, że nie ma) to ma kolega to "uziemienie" podłączyć do szyny PE/PEN w rozdzielnicy.
    portal2 napisał:
    Jeżeli to nie prawda, proszę mnie wyprowadzić z błędu

Dopuszcza się takie rozwiązanie ale ja go nie polecam, rura z wodą nie jest od tego.

Andrzej42 napisał:
    Że w siei TN-C TN-C-S TN-S punkt środkowy transformatora jest uziemiony, i co któryś słup przewód N również jest połączony z uziomem.

W układzie sieci TN, zakład energetyczny gwarantuje, że przewód neutralny może spełniać także funkcję przewodu ochronnego, stąd PEN. Uzyskuje się to poprzez odpowiednie przekroje przewodów oraz wielokrotne uziemianie przewodu PEN.
    W układzie sieci TT, zakład energetyczny nic nie gwarantuje. Uziemienie i przewód ochronny należy sobie w instalacji "wykonać samemu".

Montaż uziomu szpilkowego przy domu jednorodzinnym.

1
  • #7 18 Paź 2016 20:49
    Andrzej42
    Poziom 24  

kozi966 napisał:

Andrzej42 napisał:

W układzie sieci TN, zakład energetyczny gwarantuje, że przewód neutralny może spełniać także funkcję przewodu ochronnego, stąd PEN. Uzyskuje się to poprzez odpowiednie przekroje przewodów oraz wielokrotne uziemianie przewodu PEN.
    W układzie sieci TT, zakład energetyczny nic nie gwarantuje. Uziemienie i przewód ochronny należy sobie w instalacji "wykonać samemu".
    [/url]

Dziękuję.

Tak, czy owak, podejrzewam, że bez wizyty fachowca i tak się nie obejdzie, a nasze porady jedynie wykorzysta (albo i nie) w kontaktach z pseudofachowcami.

0
  • #8 18 Paź 2016 22:22
    Dandre
    Poziom 13  

portal2 napisał:
    Chciałbym się Was poradzić co robić żeby nie zostać zrobionym w butelkę z kasą.

portal2 napisał:
    Zastanawiam się nad uziomem szpilkowym przeznaczonym tylko do instalacji elektrycznej.

Pomysł dodatkowego uziomu szpilkowego do starej instalacji jest ze wszech miar słuszny.
    I jest w sumie prosty do realizacji.
    Kupujesz szpilki ocynkowane, lub miedziowane(te dłużej posłużą). Wypożyczasz młot udarowy - 8 do 10 kg. Wybierasz dogodne miejsce i wbijasz w ziemię. 3 metry to zdecydowanie za mało. W ciemno ja dałbym 9 - 10 metrów ( poważnie). Potem nakręcasz na koniec uziomu końcówkę do połączenia z przewodem ( dla miedzi przekrój min 10 mm2 ) i
    wprowadzasz do domu i teraz ............no właśnie, czy wiesz, co teraz z tym zrobić ???
    Gdzie i jak to wpiąć ???
    Czy rozumiesz, co napisali tu koledzy ? To zawodowcy, operujący skrótami myślowymi, normami i technicznym słownictwem.
    Dopiszę tylko że bezwzględnie należy wiedzieć jaki układ sieci jest zastosowany u Ciebie - TN czy TT.
    Wskazane jest również zmierzenie rezystancji/impedancji wbitego uziomu. Będzie dobrze jeśli pomiar wykaże wartość mniejszą od 10 Ω .
    Układ sieci jest tu jednak krytyczny, bo od niego zależy, co zrobisz z tym nowym uziomem ?
    Można co prawda podejrzewać, że jest tam TN-C, ale to nic nie znaczy. Jedynie informacja z ZE będzie tu decydująca.

1
  • #9 18 Paź 2016 22:57
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Temat wyczerpany .

0
  Szukaj w 5mln produktów